Што значи зборот семејство за вас?

Fasty

Артист
Член од
1 август 2011
Мислења
182
Поени од реакции
47
Искрено ..не сум некој фамилиарен тип.
За мене она собирање на маса фамилиарен ручек полагање сметки држење на говор на таткото „главата на семејството“ .. не е тоа за мене бе..тоа е многу убаво и сјајно за да е вистинито...И што е сега?! рецимо керкава предходната вечер се издупила со некој и што ?! утре дента на сред јадење кажуе .. драги мој .. ЈАС СЕ СКИНАВ ! .. ?Абе ајде ? молим ти се ?..Фамилија е само една измислена слика .. нешто не реално ..колку да не биде како што било во камено време..некоја разлика
Според мене еве следна дефиниција за фамилија

Фамилија е измислена општествена група со одредени закони на љубов и почит за да цел свет не војува еден меѓу друг .. да бар брат брата не пука во глава

кажете ми вие колку почитувате фамилијарни шитови..ритуали и слично .. добро ... се треба да се респектира во одреден степен .. но тука е и проблемот наречен фејзбук .. што кога тато и мама сакаат на фејзбук ?Куферот и тинејџерите право преку врата ... тогаш настапуе еден општи проблем и хаос во фамилијата .. кога мајката гледа дека на ќерката некој другар и напишал срценца на ѕид а ќеркава дома има кажано дека нема дечко (и не лажела при тоа) .. и такви слични постови .. или некој кога ќе ми рече ЛЕЛЕЛЕЛЕ НЕ ПОСТИРАЈ ВУЈЧЕ МАМА ТАТО БРАТУЧЕДИ ЌЕ ВИДАТ НА ФЕЈЗБУК ..боже мој .. уште се води расправа на тема фејзбук било непријатна ствар за врските.. ма немој .. а фејзбук кузнае колку фамилиии растурил ..ЛУЃЕ РОДИТЕЛИ НЕ ВИ ТРЕБА ФЕЈЗБУК ..тоа е голем судир на генерациите..одкажете се.. ако немате слободен сум и здраво размислување фејзбук не ви треба .. фејзбук е чиста шпиунажа..секој член од семејството кога тогаш ќе се пресели од „семејното гнездо“ која е разликата ако тоа го напрај на 16 или на 45 години ?! само поголем товар..! ништо друго ..а да пишуем дефиниции што значи free-mindet person не мислам .. тоа е многу голем поим .. видете и самите проценете кај се наоѓате .. !
ФАМИЛИЈА ..хмммммм ?! што ли беше тоа ?!
 
B

Black Guard

Гостин
Фамилија е измислена општествена група со одредени закони на љубов и почит за да цел свет не војува еден меѓу друг .. да бар брат брата не пука во глава
!
Семејството е столб на општеството а војната е резултат на општеството т.е природна појава.Можеби ако не постои бракот како институција и роднинските врски ќе биде поинаку!?

А за мене лично фамилија е еднакво на ОДГОВОРНОСТ.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.068
Поени од реакции
8.186
Ок. Малце ти е се испомешано во воведниот пост.
Семејство е:
Мајка, татко, деца.
Маж и жена.
Мајка, дете/деца.
Татко, дете/деца.

Фамилија е:
Баба, дедо, вујче, вујна, стрико, стрина, тетин, тетка, братучеди.

Човекот во својата природа има потреба да живее во чопор - семејство. Никој не може да живее сосема сам, односно, може, но тоа не е тоа што тој го посакува. Живее сам зошто не успева да се снајде во заедништво.

Немам семејство каде што таткото е главата, или мајка ми ми кажува прави вака или така.
Не разбрав тоа околу невиноста и наредниот партнер. Ако тие луѓе се 18+ не верувам дека некој сериозно се занимава со нечија невиност. И по пат, никогаш немам криено дечковци дома. Мајка ми има фб, исто како и пола моја фамилија возрасни, а јас не се занимавам што ставам на фб. Не е важно кој што мисли.

Среди го малку постот, бидејќи тешко се разбира што те интересира.
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
987
Поени од реакции
1.671
Ти дечко малце си ги помешал работите... прво почнуеш за семејство да зборуваш... па после ми вртиш нешто за фб...
мислам која е допирнава точка со семејство и фб ?!... не сваќам, мешаш реален живот со виртуелен... wtf?!... али ај еве да си кажам мое мислење веќе коа го исчитав сето воа до крај..

фамилијата измислена слика... е како бе тоа ?!
тебе мајка ти и татко ти странци ти се? кој те родил тебе ? кој те зачнал? господ?!
шо има лошо во тоа да седнат навечер сите собрани на маса и да си споделат некои свои мислења?! шо има лошо во тоа да имаш некој покрај себе да му кажеш ако имаш проблем или да ја споделиш среќата ако ти се десило нешто убаво ?!
а тоа за кажувањето на некои интимни работи на родителите... во секое семејство е различно... според мене треба да постои доверба меѓу родителите и детето.. и детето треба да се осеќа слободно пред нив и да комуницира со нив за многу работи... па и за теми од типот прво сексуално искуство и слично. Родителите се тие во коишто треба најмногу доверба да имаш, затоа шо коа ти е најтешко само они ќе бидат покрај тебе да те поддржат.

Сега ќе ти кажам каде е грешката со младиве... тоа шо секоја втора останува трудна на 15 години е баш ради тоа шо размислува како тебе дека мајка и и татко и се никој и ништо и не треба да знаат она со кого дружи и што прави.... затоа се глупави и недоволно информирани и прават глупости за кои подоцна се каат... ама после е... нема каење братче. Наместо да седнела дома со нејзините и да си позборува за тоа, таа си ги заменила родителите со интернет советници па многу убаво си се заебала.

постојат и исклучоци .. не викам дека во секое семејство е така... али ако веќе не си имал среќа да израснеш во такво семејство.. тогаш потруди се бар ти да направиш едно такво семејство каде твоите деца ќе те гледаат како некој кој секогаш ќе биде тука за нив и ќе ги сака без разлика какви се.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
300
Што значи семејство?!?
Мајка ми татко ми и јас

Што значи фамилија?
Овие од погоре плус уште 30 души на кои очи не им гледам ...

Во семејството се дискутира за секакви проблеми...за следните чекори што треба да бидат превземени..семејниот буџет...родендени, свадби, веридби и останати глупости
се дискутира и за дечкото/девојката ...

Со фамилијата .. (поширок поим) се зборат празни муабети .. кога (и АКО) дојде до некој таков ритуал .. т.е собиранка

За мене семејството е свето нешто ...
Фамилијата кој ја .. онакви...

и такви ми ти работи
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.431
Поени од реакции
2.581
да не постоеше семејство и по автоматски ќе постои инцести:sick:
 

Fasty

Артист
Член од
1 август 2011
Мислења
182
Поени од реакции
47
Ти дечко малце си ги помешал работите... прво почнуеш за семејство да зборуваш... па после ми вртиш нешто за фб...
мислам која е допирнава точка со семејство и фб ?!... не сваќам, мешаш реален живот со виртуелен... wtf?!... али ај еве да си кажам мое мислење веќе коа го исчитав сето воа до крај..

фамилијата измислена слика... е како бе тоа ?!
тебе мајка ти и татко ти странци ти се? кој те родил тебе ? кој те зачнал? господ?!
шо има лошо во тоа да седнат навечер сите собрани на маса и да си споделат некои свои мислења?! шо има лошо во тоа да имаш некој покрај себе да му кажеш ако имаш проблем или да ја споделиш среќата ако ти се десило нешто убаво ?!
а тоа за кажувањето на некои интимни работи на родителите... во секое семејство е различно... според мене треба да постои доверба меѓу родителите и детето.. и детето треба да се осеќа слободно пред нив и да комуницира со нив за многу работи... па и за теми од типот прво сексуално искуство и слично. Родителите се тие во коишто треба најмногу доверба да имаш, затоа шо коа ти е најтешко само они ќе бидат покрај тебе да те поддржат.

Сега ќе ти кажам каде е грешката со младиве... тоа шо секоја втора останува трудна на 15 години е баш ради тоа шо размислува како тебе дека мајка и и татко и се никој и ништо и не треба да знаат она со кого дружи и што прави.... затоа се глупави и недоволно информирани и прават глупости за кои подоцна се каат... ама после е... нема каење братче. Наместо да седнела дома со нејзините и да си позборува за тоа, таа си ги заменила родителите со интернет советници па многу убаво си се заебала.

постојат и исклучоци .. не викам дека во секое семејство е така... али ако веќе не си имал среќа да израснеш во такво семејство.. тогаш потруди се бар ти да направиш едно такво семејство каде твоите деца ќе те гледаат како некој кој секогаш ќе биде тука за нив и ќе ги сака без разлика какви се.
Срце пази една работа најмило мое да ти кажам нешто..Не сум фамилиарен би бил кога би имал свое потомство.Мислам..пази ..луѓето некако слепо веруваат многу затапени ..мислам го исповестуваат семејството со нешто најсвето..зашто ?!им треба во нешто да веруваат..подобро во ов него ли да веруваат во некој превртени ѕвезди во сред круг ..и вечно во црно да бидеме..неам предрасуди према сатаниоте ама тие самите прават да ние се осеќаме вака значи во темава барам да споделам мислења и искуство ВИРТУАЛЕН И РЕАЛЕН КОМУНИКАЦИСКИ СИСТЕМ ...не постој ..скоро е исто фб и живо сооглед со која леснотија се среќаваме луѓе во живо од форум..фејзбук ..слично ..значи пази .. ова со невиноста ми е онака карикирање пример на 15г можат да се кинат без да прашаат дома .. мислам колку ВИЕ респектирате вашето дете да ви каже каде е .. (НО ДА НЕ ВИ РАСКАЖЕ ДАЛИ СЕ БРИЧЕЛА МЕЃУ НОЗЕ ИЛИ НЕ!))ама ако едно кажеш родителот сака уште уште уште ушште!!..тоа му прија на егото на душата на срцето .. да детето нема ништо за себе зачувано и тоа е разлог да јас лично оддамна веќе од своја 6та година се стремам да постигнам нешто во животот .. постигнав се вработив на рандом место .. да не се урочам ..флексибилно ми е работното време ..ќе постигнам и не е се во ентузијазмот или амбициозноста .. има нешто и во умот и душата проклета !!има женски што се даваат на секој ..а пак се нормални .. и што треба сега .. да тие се исповедаат дома .. ајдее..соверете се .. секој со секој ќе си кажуеме како ретардирани .. АБЕ СЕ Е ТОА УБАВО ..ама со усул да се прај бе..ама нема усул во тоа..ама не бива секој во своја соба !..да не беше фамијата и семејството .. ќе имаше многу повеќе од сега војни ..луѓе јас детето мое во многу поинакви води ќе го насочам..НЕЗНАЕТЕ ДАЛИ ГО ИАМ ДЕТЕВО ИЛИ НЕ ..ама ви споделуем емотивно се празнам и барам ваша дискусија .. дали вие почитувате ритуал на одкриавање на вашите интимни неинтимни физички работи .. ЗАМИСЛИТЕ СЕДНУЕТЕ НА МАСА 8-9 ДУШИ (РЕЦИМО) И СИТЕ ДО ЕДЕН СТЕ ГОЛИ .. па мислам што е тоа да знам дали сестра и се продава позади мртв ?! или дали е невина..нели е поубаво да се прашувам себе дали е така и да изготвам тактика да ја прашам НЕШТО СЛИЧНО ИЛИ ИСТО НА ПРИМЕРОТ ..него ли да ја терам и чекам да ми каже дали и го набутал некој со 20 см или 35 !...НЕЛИ ОБЛЕКАТА СЛУЖИ ЗА ДА НИ ГО ПОКРИЕ СРАМОТ ..епа не !џабе облека ако ти на маса кажуешш се и те замараат за тоа 5 саата на страна од ова..денеска облеката е за нешто ау привлечност .. ако носишш бренд автоматски си секси !..но кажано во најпроста форма .. семејство и фамилија .. не постојат.. ТРЕБА ЛИ РЕФОРМА ВО ТОЈ СЕКТОР НА ОПШТЕСТВЕНА ГРУПА ..КАКО ЕБЕНО ДА СПРОВЕДЕШ РЕФОРМА ВО СЕЧИЈ ДОМ ..КОЛКУ Е ТОА МОЖНО ОД СОЦИОЛОШКИ АСПЕКТ..НАСОЧУВАЊЕ НА ДЕЦАТА НА КОМУНИЗМОТ КОЈ ДЕНЕСКА СЕ РОДИТЕЛИ .. НАСОЧУВАЊЕ ПО ПРИНЦИП И ПРИМЕР НА КАПИТАЛИЗАМ ..!! ЗАШО СЕ ОВА ГОРЕ ШТО ГО КАЖАВ .. КАКО ДА ТРЕБА ДА ИЗГЛЕДААТ ЛУЃЕТО Е МАЛЦЕ ПО МОДЕРЕН НАЧИН ОД КОМУНИЗМОТ И ОСТАНАТОТО ОД ТОГАШНО ВРМЕ ДА СЕ СОБИРАМЕ НА МАСА И ПОЛАГАМЕ СМЕТКИ .. И ДО 25 ГОДИНИ НЕСМЕЕМЕ ДА ПОМИСЛИМЕ НА ЉУБОВ ..за да не ни се крши срцето како дете..ама битно кога ќе го примиш стојко во задник прв пат на 25 години и за 4 дена ќе ти речат ЧАООООООО ..нема да се упукаш со пиштол нели ?!?!?нема психички да се јадеш..колку побрзо ја искусиш таа болка толку подобро .. а не да го јадеш стапот цел ебен живот !! АЈ ЧАО !
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
987
Поени од реакции
1.671
Срце пази една работа најмило мое да ти кажам нешто..Не сум фамилиарен би бил кога би имал свое потомство.Мислам..пази ..луѓето некако слепо веруваат многу затапени ..мислам го исповестуваат семејството со нешто најсвето..зашто ?!им треба во нешто да веруваат..подобро во ов него ли да веруваат во некој превртени ѕвезди во сред круг ..и вечно во црно да бидеме..неам предрасуди према сатаниоте ама тие самите прават да ние се осеќаме вака значи во темава барам да споделам мислења и искуство ВИРТУАЛЕН И РЕАЛЕН КОМУНИКАЦИСКИ СИСТЕМ ...не постој ..скоро е исто фб и живо сооглед со која леснотија се среќаваме луѓе во живо од форум..фејзбук ..слично ..значи пази .. ова со невиноста ми е онака карикирање пример на 15г можат да се кинат без да прашаат дома .. мислам колку ВИЕ респектирате вашето дете да ви каже каде е .. (НО ДА НЕ ВИ РАСКАЖЕ ДАЛИ СЕ БРИЧЕЛА МЕЃУ НОЗЕ ИЛИ НЕ!))ама ако едно кажеш родителот сака уште уште уште ушште!!..тоа му прија на егото на душата на срцето .. да детето нема ништо за себе зачувано и тоа е разлог да јас лично оддамна веќе од своја 6та година се стремам да постигнам нешто во животот .. постигнав се вработив на рандом место .. да не се урочам ..флексибилно ми е работното време ..ќе постигнам и не е се во ентузијазмот или амбициозноста .. има нешто и во умот и душата проклета !!има женски што се даваат на секој ..а пак се нормални .. и што треба сега .. да тие се исповедаат дома .. ајдее..соверете се .. секој со секој ќе си кажуеме како ретардирани .. АБЕ СЕ Е ТОА УБАВО ..ама со усул да се прај бе..ама нема усул во тоа..ама не бива секој во своја соба !..да не беше фамијата и семејството .. ќе имаше многу повеќе од сега војни ..луѓе јас детето мое во многу поинакви води ќе го насочам..НЕЗНАЕТЕ ДАЛИ ГО ИАМ ДЕТЕВО ИЛИ НЕ ..ама ви споделуем емотивно се празнам и барам ваша дискусија .. дали вие почитувате ритуал на одкриавање на вашите интимни неинтимни физички работи .. ЗАМИСЛИТЕ СЕДНУЕТЕ НА МАСА 8-9 ДУШИ (РЕЦИМО) И СИТЕ ДО ЕДЕН СТЕ ГОЛИ .. па мислам што е тоа да знам дали сестра и се продава позади мртв ?! или дали е невина..нели е поубаво да се прашувам себе дали е така и да изготвам тактика да ја прашам НЕШТО СЛИЧНО ИЛИ ИСТО НА ПРИМЕРОТ ..него ли да ја терам и чекам да ми каже дали и го набутал некој со 20 см или 35 !...НЕЛИ ОБЛЕКАТА СЛУЖИ ЗА ДА НИ ГО ПОКРИЕ СРАМОТ ..епа не !џабе облека ако ти на маса кажуешш се и те замараат за тоа 5 саата на страна од ова..денеска облеката е за нешто ау привлечност .. ако носишш бренд автоматски си секси !..но кажано во најпроста форма .. семејство и фамилија .. не постојат.. ТРЕБА ЛИ РЕФОРМА ВО ТОЈ СЕКТОР НА ОПШТЕСТВЕНА ГРУПА ..КАКО ЕБЕНО ДА СПРОВЕДЕШ РЕФОРМА ВО СЕЧИЈ ДОМ ..КОЛКУ Е ТОА МОЖНО ОД СОЦИОЛОШКИ АСПЕКТ..НАСОЧУВАЊЕ НА ДЕЦАТА НА КОМУНИЗМОТ КОЈ ДЕНЕСКА СЕ РОДИТЕЛИ .. НАСОЧУВАЊЕ ПО ПРИНЦИП И ПРИМЕР НА КАПИТАЛИЗАМ ..!! ЗАШО СЕ ОВА ГОРЕ ШТО ГО КАЖАВ .. КАКО ДА ТРЕБА ДА ИЗГЛЕДААТ ЛУЃЕТО Е МАЛЦЕ ПО МОДЕРЕН НАЧИН ОД КОМУНИЗМОТ И ОСТАНАТОТО ОД ТОГАШНО ВРМЕ ДА СЕ СОБИРАМЕ НА МАСА И ПОЛАГАМЕ СМЕТКИ .. И ДО 25 ГОДИНИ НЕСМЕЕМЕ ДА ПОМИСЛИМЕ НА ЉУБОВ ..за да не ни се крши срцето како дете..ама битно кога ќе го примиш стојко во задник прв пат на 25 години и за 4 дена ќе ти речат ЧАООООООО ..нема да се упукаш со пиштол нели ?!?!?нема психички да се јадеш..колку побрзо ја искусиш таа болка толку подобро .. а не да го јадеш стапот цел ебен живот !! АЈ ЧАО !
Ај вака.. ќе се обидам тоа погоре шо го кажав да ти го кажам на попрост начин пошо глеам дека ја тупиме у место ..

Мислам..пази ..луѓето некако слепо веруваат многу затапени ..мислам го исповестуваат семејството со нешто најсвето..зашто ?!
wtf?! дали ти воа го рече... или ја халуцинирам...
шо има посвето нешто од семејството?! твојот себичен гз кој не можеш со ништо да го задоволиш затоа што мислиш дека светот се врти околу тебе??!
ти си во тие години кога мислиш дека си најпаметен и дека знаеш се... па претпоставувам нема ни вој текст да го сватиш
зошто толку тебе те нервира некому да кажеш нешто? твоите родители не бараат од тебе ти до детаљ да им кажуваш шо правиш

не постои разлика меѓу виртуелен и реален свет ??! ДАЛИ ТИ ТОА ОЗБИЛНО ?! .... ќе се воздржам од коментар пошо ти очигледно друже си забегал ама баааѓи.. не знам во кој филм си... али мислам дека не сакам ни да знам..

ТРЕБА ЛИ РЕФОРМА ВО ТОЈ СЕКТОР НА ОПШТЕСТВЕНА ГРУПА ..КАКО ЕБЕНО ДА СПРОВЕДЕШ РЕФОРМА ВО СЕЧИЈ ДОМ ..КОЛКУ Е ТОА МОЖНО ОД СОЦИОЛОШКИ АСПЕКТ..НАСОЧУВАЊЕ НА ДЕЦАТА НА КОМУНИЗМОТ КОЈ ДЕНЕСКА СЕ РОДИТЕЛИ .. НАСОЧУВАЊЕ ПО ПРИНЦИП И ПРИМЕР НА КАПИТАЛИЗАМ
ќе пробам со google translate.. па ќе ти одговорам..

колку за твоја информација генерациите кои што биле воспитувани во тој комунизам фала богу се многу подобри за разлика од твоиве генерации друже кои што се раснети со интернет и со сето срање од тој западен свет... затоа денес се живо шо е под 18 се курва и дури се снимаат за да си го овековечат тоа. Затоа што нивните родители се премногу демократски расположени со своите деца и им даваат сее што ќе посакаат а овие од толку презадоволеност не знаат шо да прават па ајде земи дрогирај се затоа шо тоа е ин или земи застрелај го твојот школски така ќе бидеш исто како оние твои " херои" од филмовите....
или кукај на форуми како тебе никој не те сфаќа и како семејството е срање и не треба да се почитуваат родителите затоа што сето тоа више не е у мода ...

така е мали... више не е у мода да кажеш добро утро на комшијата... нити да седнеш со твоите на маса и да имаш еден пристоен ручек каде ќе разврзеш два реда муабет со твоите .... нити пак е у мода да си фамилијарен човек.. ШТО ЌЕ НИ Е БРАК?! АЈДЕ СИТЕ ЌЕ СТАНЕМЕ ДОМОРОДЦИ И ЌЕ СЕ Е*ЕМЕ СО КОЈ СТИГНЕМЕ... НЕ НИ ТРЕБА БРАК.. НИТИ СЕМЕЈСТВО... МОЖЕМЕ НИЕ ДА БИДЕМЕ БЕТЕР ОД ЖИВОТНИТЕ... ама и тие живеат у чопори бе.... хммм...
абе ај немаат мозок... тоа мора да е објаснувањето..
 

Fasty

Артист
Член од
1 август 2011
Мислења
182
Поени од реакции
47
Ова со не кажување добарден на комшија.. да тренд е ..тука ти потрдуем..можеби се работи се срамат?..незнам не ги оправдувам .. не реков што ке ни е брак туку реформа во секторот семејство .. од социолошки аспект..погледни ја другата тема за реформите во македонските семејства.. во право си за многу работи .. почитувам ритуал на седнување и кажување 2 реда муабет .. но не часови и часови полагање сметки за едно искачање и како тоа ти што си пиел..и кој ти дал пари и зашто и што си праел ти .. дали си мочал вечерта..не ..не до толку детално ..зборам за имање на интима..да генерациите се ужас брат ми има 4 години и е зависен од кантер ! ...па сеа ти види ..ИНАЧИ КОМУНИСТИЧКИТЕ ГЕНЕРАЦИИ ... се солидни со неколку одстапки би биле фантастични премногу остатоци иаме од забореништвото на комунизмот и ладната војна што се спроведувала .. дипломатски начини .. кој денеска е запознаен со комунистичкото робство во Македонија НИКОЈ !..никој тоа не го доживувал и прочитал како такво за да го свати а пак Македонска крв за тоа се леело.. 3 теми иам отворено сите споени се во една..речиси нема разлика..онлине и реален контакт ..сепак нема ништо поубаво да погалиш некоја типка.. тука да се слагам .. НО РЕКОВ СКОРО РЕАЛНО ЗАШО РАЗЛИКАТА Е ШТО ЈА ЗАПОЗНАВАШ НА ФБ А ПРОДОЛЖУВАШ КОМУНИКАЦИЈА ВО ЖИВО ..мислам .. веќе исто се фаќа се рачуна ..горе доле со фотошоп исклучоци .. верка монтажерка фотошоп квин .. ама најлошото што може да ти се деси или да видиш дека типката страшно си монтира фотки или да бидеш доволно глуп да те нападне педофил да поверуваш на педофил со помалку од 5 слики и 6 пријатели ! .... мислам .. треба за се искуство пролаз низ сето тоа .. да читаш малце .. иначи почитувам и чопори и се тоа што кажа се е закон .. само немој такви дирекни навреди према тео :)
 
G

galaxy

Гостин
Семејтвото е продобивка на социјализацијата кое произлегува од псеудо моногамната природа на човекот.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.068
Поени од реакции
8.186
Ова со не кажување добарден на комшија.. да тренд е ..тука ти потрдуем..можеби се работи се срамат?..незнам не ги оправдувам .. не реков што ке ни е брак туку реформа во секторот семејство .. од социолошки аспект..погледни ја другата тема за реформите во македонските семејства.. во право си за многу работи .. почитувам ритуал на седнување и кажување 2 реда муабет .. но не часови и часови полагање сметки за едно искачање и како тоа ти што си пиел..и кој ти дал пари и зашто и што си праел ти .. дали си мочал вечерта..не ..не до толку детално ..зборам за имање на интима..да генерациите се ужас брат ми има 4 години и е зависен од кантер ! ...па сеа ти види ..ИНАЧИ КОМУНИСТИЧКИТЕ ГЕНЕРАЦИИ ... се солидни со неколку одстапки би биле фантастични премногу остатоци иаме од забореништвото на комунизмот и ладната војна што се спроведувала .. дипломатски начини .. кој денеска е запознаен со комунистичкото робство во Македонија НИКОЈ !..никој тоа не го доживувал и прочитал како такво за да го свати а пак Македонска крв за тоа се леело.. 3 теми иам отворено сите споени се во една..речиси нема разлика..онлине и реален контакт ..сепак нема ништо поубаво да погалиш некоја типка.. тука да се слагам .. НО РЕКОВ СКОРО РЕАЛНО ЗАШО РАЗЛИКАТА Е ШТО ЈА ЗАПОЗНАВАШ НА ФБ А ПРОДОЛЖУВАШ КОМУНИКАЦИЈА ВО ЖИВО ..мислам .. веќе исто се фаќа се рачуна ..горе доле со фотошоп исклучоци .. верка монтажерка фотошоп квин .. ама најлошото што може да ти се деси или да видиш дека типката страшно си монтира фотки или да бидеш доволно глуп да те нападне педофил да поверуваш на педофил со помалку од 5 слики и 6 пријатели ! .... мислам .. треба за се искуство пролаз низ сето тоа .. да читаш малце .. иначи почитувам и чопори и се тоа што кажа се е закон .. само немој такви дирекни навреди према тео :)
Едноставно, имаш убав наслов на темата, ама ти не знаеш убаво да се изразиш.
Среди си ги постовите, ако сакаш дискусија тука.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
473
Поени од реакции
151
Срце пази една работа најмило мое да ти кажам нешто..Не сум фамилиарен би бил кога би имал свое потомство.Мислам..пази ..луѓето некако слепо веруваат многу затапени ..мислам го исповестуваат семејството со нешто најсвето..зашто ?!им треба во нешто да веруваат..подобро во ов него ли да веруваат во некој превртени ѕвезди во сред круг ..и вечно во црно да бидеме..неам предрасуди према сатаниоте ама тие самите прават да ние се осеќаме вака значи во темава барам да споделам мислења и искуство ВИРТУАЛЕН И РЕАЛЕН КОМУНИКАЦИСКИ СИСТЕМ ...не постој ..скоро е исто фб и живо сооглед со која леснотија се среќаваме луѓе во живо од форум..фејзбук ..слично ..значи пази .. ова со невиноста ми е онака карикирање пример на 15г можат да се кинат без да прашаат дома .. мислам колку ВИЕ респектирате вашето дете да ви каже каде е .. (НО ДА НЕ ВИ РАСКАЖЕ ДАЛИ СЕ БРИЧЕЛА МЕЃУ НОЗЕ ИЛИ НЕ!))ама ако едно кажеш родителот сака уште уште уште ушште!!..тоа му прија на егото на душата на срцето .. да детето нема ништо за себе зачувано и тоа е разлог да јас лично оддамна веќе од своја 6та година се стремам да постигнам нешто во животот .. постигнав се вработив на рандом место .. да не се урочам ..флексибилно ми е работното време ..ќе постигнам и не е се во ентузијазмот или амбициозноста .. има нешто и во умот и душата проклета !!има женски што се даваат на секој ..а пак се нормални .. и што треба сега .. да тие се исповедаат дома .. ајдее..соверете се .. секој со секој ќе си кажуеме како ретардирани .. АБЕ СЕ Е ТОА УБАВО ..ама со усул да се прај бе..ама нема усул во тоа..ама не бива секој во своја соба !..да не беше фамијата и семејството .. ќе имаше многу повеќе од сега војни ..луѓе јас детето мое во многу поинакви води ќе го насочам..НЕЗНАЕТЕ ДАЛИ ГО ИАМ ДЕТЕВО ИЛИ НЕ ..ама ви споделуем емотивно се празнам и барам ваша дискусија .. дали вие почитувате ритуал на одкриавање на вашите интимни неинтимни физички работи .. ЗАМИСЛИТЕ СЕДНУЕТЕ НА МАСА 8-9 ДУШИ (РЕЦИМО) И СИТЕ ДО ЕДЕН СТЕ ГОЛИ .. па мислам што е тоа да знам дали сестра и се продава позади мртв ?! или дали е невина..нели е поубаво да се прашувам себе дали е така и да изготвам тактика да ја прашам НЕШТО СЛИЧНО ИЛИ ИСТО НА ПРИМЕРОТ ..него ли да ја терам и чекам да ми каже дали и го набутал некој со 20 см или 35 !...НЕЛИ ОБЛЕКАТА СЛУЖИ ЗА ДА НИ ГО ПОКРИЕ СРАМОТ ..епа не !џабе облека ако ти на маса кажуешш се и те замараат за тоа 5 саата на страна од ова..денеска облеката е за нешто ау привлечност .. ако носишш бренд автоматски си секси !..но кажано во најпроста форма .. семејство и фамилија .. не постојат.. ТРЕБА ЛИ РЕФОРМА ВО ТОЈ СЕКТОР НА ОПШТЕСТВЕНА ГРУПА ..КАКО ЕБЕНО ДА СПРОВЕДЕШ РЕФОРМА ВО СЕЧИЈ ДОМ ..КОЛКУ Е ТОА МОЖНО ОД СОЦИОЛОШКИ АСПЕКТ..НАСОЧУВАЊЕ НА ДЕЦАТА НА КОМУНИЗМОТ КОЈ ДЕНЕСКА СЕ РОДИТЕЛИ .. НАСОЧУВАЊЕ ПО ПРИНЦИП И ПРИМЕР НА КАПИТАЛИЗАМ ..!! ЗАШО СЕ ОВА ГОРЕ ШТО ГО КАЖАВ .. КАКО ДА ТРЕБА ДА ИЗГЛЕДААТ ЛУЃЕТО Е МАЛЦЕ ПО МОДЕРЕН НАЧИН ОД КОМУНИЗМОТ И ОСТАНАТОТО ОД ТОГАШНО ВРМЕ ДА СЕ СОБИРАМЕ НА МАСА И ПОЛАГАМЕ СМЕТКИ .. И ДО 25 ГОДИНИ НЕСМЕЕМЕ ДА ПОМИСЛИМЕ НА ЉУБОВ ..за да не ни се крши срцето како дете..ама битно кога ќе го примиш стојко во задник прв пат на 25 години и за 4 дена ќе ти речат ЧАООООООО ..нема да се упукаш со пиштол нели ?!?!?нема психички да се јадеш..колку побрзо ја искусиш таа болка толку подобро .. а не да го јадеш стапот цел ебен живот !! АЈ ЧАО !
Теодор ај среди се малце, иди напиши уште некоја поема, ќе ти помине.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.501
Поени од реакции
1.312
semejstvo neli osnovna kletka na opstetstvoto, koj poteknuva od disfunkcionalni semejstva ili od razvedeni roditeli najdobro osetil kako e da bides bez poznanstva vrski socijalen kapital, kvasecot go pravi lebot...a pak ostavenite e niv nikoj ne gi saka e posle koj e kriv...
inaku celata svetost na brakot ustvari se osnova na materijalen interes posto brakot e i ekonomska zaednica i ne za dzabe Marx rekol deka vo kapitalizam brakot e ustvari vid prostitucija!
 
На врв Bottom