Што е тоа што ги држи многу незадоволни луѓе во Македонија да седат во државата...

A

Antigona

Гостин
Ќе цитирам ....: „ Нашата власт, иако формално расположена да ги задржи сите умствени капацитети, кои заслужуваат да се вградат во нејзиниот градителски дух, кога-тогаш ќе мора да се соочи со фактот дека сé повеќе млади си ја бараат иднината надвор од Македонија. Значи, имаме појава на неопечалбари. Еднаш, во една колумна, веќе пребројав дека од мојата улица СЕКОЈА ВТОРА куќа има печалбар (и мојот брат е иселеник). И никој нема намера да се врати назад. Кога тие луѓе доаѓаат на ВИЗИТА, од разговорите со нив, разбирам само една работа: велат дека не наоѓаат ниту една разумна причина да се вратат во Македонија. Камоли да инвестираат во неа! „


Целиот текст го има на линкот

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=2112844369&id=13&prilog=0&setIzdanie=22494
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.361
Поени од реакции
1.826
od celo drustvo sto bevme okolu sedum bevme samo 2 rabotime drugite 5 uste se zaebavaat
a po 23 godini imaat
poentata mi e toa e pricinata sto poveketo begaat od tuka
a sto se odnesuva za toa sto seuste sedat lugeto tuka nezadovolni ima bezbroj pricini no najverojatno se nadevaat seuste ili immaat nadez deka tuka nekad ke si doe se na svoe mesto ako nemaat luge i vrski za da se upikaat negde. koga ke sfatat deka i toa ne uspeva si velat i onaka nema sto da izgubime i da si ja probame srekata nadvor
pozdrav
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Некои бегаат од едноставна причина подобро да се снајдеш во богата држава него да бидиш последен во Село Македонија

Е сега има некој шо не инвестираат ич во Македонија а изиграваат патриоти а има и луѓе кои си купуваат тука некој стан или куќа .

Според мене во Македонија има можност добро да се живее ама малечка држава сме па неможеме да бараме големи пари сепак треба да бидеме реални.

А политиката е најисплатлив бизнис.Друго беше Југославија.

сега сите бивши републики си ја чукаат главата.Башка други комплекси како завист,љубомора и така натаму...........
 

KvAzI

Дипломиран Ѓубрар
Член од
3 септември 2007
Мислења
166
Поени од реакции
47
Што е тоа што ги држи многу незадоволни луге во Македонија да седат во државата...???
Најверојатно "Надежта" (онаа лажната)
Мене ме нервира тоа што млади луѓе седат по кафичи, плукаат се живо, се жалат дека нема работа, мали биле платите, НО кога ке се вработат, (ке зимаат плата по 12000 ден.) забораваат на ова погоре кажаното. Кога ке им спомнеш дека еве ЈАС/ТИ имам/имаш некаков мал "план" за тоа како можете сите заедно да направите нешто ново во државава, (со отварање на сопствен мал бизнис). Едноставно од 10 луге во друштвото сите еден по еден ке почнат да си легнуваат на брашното, ке зимат мала плата, ке плукаат, но нема да ДЕЈСТВУВААТ. Ете тоа мене ме нервира, еден по еден сите стануваат Целина (а нели цело е кога има се). Стануваат дел од општеството, незадоволно од една страна, и без револуционерност од друга страна. И "убаво" им е, "убаво" им е со 12 000 ден плата, од кои 5000 за парно, 3000 за струја, 600 за вода, итн. да не набројувам и сами си знаете колку се трошковите кај нас, (ако ја вклучиме и храната, ке ни се еба мамата).
Има можности но треба Храброст, Амбиција, Желба за успех, Ризик. Ова и можеби ке успее за во странство, но ако сакаме да успееме овде, тешко ке биде, кој си има мајка/татко кои се "успешни" во општеството ке му биде полесно.
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.357
Поени од реакции
4.879
Тоа е немањето на можности и финансии да ја напуштат беднава ни домовина. Која будала би седела во ова гнездо на гној, ако на другата страна има можност за мед и млеко.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Јас седам бидејќи немам шанса да избегам, а и малку храброст ми фали, доста голем удел имаат и материјалните средства, даваат добра основа и сигурност да избегаш, но ако ги нема нема бегање.
 
A

Antigona

Гостин
Што се ќе пропуштите ако Македонија ја напуштите? - Многу!
Во оваа прилика само 10 уникатни причини:
1. Ќе ги пропуштите вестите. Вести, вести, вести! Секојдневни разговори до бесвест за економија, односно за сиромаштијата, бидејќи во Македонија економијата е еднаква или е синоним за сиромаштијата.
2. Штедење струја заради астрономски цени. Исклучување на струја затоа што не сте платиле две по ред сметки. Слава и радост во чест на уклучувањето на струјата. Капење и перење само ноќе, пак заради штедење.
3. Слатка трема која се создава при секое влегување во продавница. Радост при излегувањето ако не сте се срамеле пред продавачката и ви стигнале парите да го купите најнеопходното. Одбирање на производи не според енергетска вредност, калоричност и квалитет, туку според цената.
4. Фабрики со изглед на напуштени замоци од хорор филмови, зошто во нив нема жив човек, а оние кои останале личат на духви.
5. Плата која е доволна за едно влегување во маркет
6. Уништување на шумите заради огрев
7. Доцнење на автобуси и авиони за кои цела јапонска Влада би дала оставка
8. Протести пред Влада кои не се поврзани со заштитата на фоките и правото на мечките, туку се поврзани со основни човекови права за леб и млеко
9. Патишта кои наликуваат на коњски патеки, но “се градат” во магистрали пред секои избори, се разбира само на ветувања со зборови
10. Изградба на водоводна мрежа до некое село во 21 век
Е драги наши! Ако намеравате да заминете во странство или да се иселите, бидете свесни дека навистина пропуштате многу.
И најважно од се е што ќе ги пропуштите сите интересни турски, шпански и индиски сериии и тоа најинтересните епизоди!




Извор: http://gravity.mk
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
Нема да пишам раскази, кратко и јасно ќе си одговорам :
МРЗЛИВОСТА
+кога ќе имаш силна волја, ни еден ланец не може да те задржи, да го исполниш она што го сакаш! Се друго се ИЗГОВОРИ...
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Затоа што 90 посто од тие што кукаат се мрзи невидени, само кукаат, а не се ни потрудиле да најдат работа. Велат нема работа, а не бараат. Ако бараат, молат Бога да не најдат.
Затоа што одат во други држави да работат работи кои во Македонија не би ги работеле никогаш, затоа што им е срам.
Затоа што сите сакаат да бидат директори во фотеља, све останато им е испод чест. Стално мрчат како не им е добро во државава, ама легачат по цел ден и само зборат како сакаат да се преселат во друга држава, ама не сакаат, затоа што знаат дека таму стварно ќе мора да работат. Ете затоа.
Затоа што Македонецот е роден постојано да мрчи.
Тие што навистина не биде задоволни си отишле, останатите се снашле, а овие што само зборат вечно и ќе зборат.
Имаше истражување дека Македонците дневно во просек работат по 2 саати. И сакате да сме развиена држава?
па за 7000 до 12 000 денари колку сакаш да работат, и кој го направи тоа истражување институтот павел шатев ?
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
od celo drustvo sto bevme okolu sedum bevme samo 2 rabotime drugite 5 uste se zaebavaat
a po 23 godini imaat
poentata mi e toa e pricinata sto poveketo begaat od tuka
a sto se odnesuva za toa sto seuste sedat lugeto tuka nezadovolni ima bezbroj pricini no najverojatno se nadevaat seuste ili immaat nadez deka tuka nekad ke si doe se na svoe mesto ako nemaat luge i vrski za da se upikaat negde. koga ke sfatat deka i toa ne uspeva si velat i onaka nema sto da izgubime i da si ja probame srekata nadvor
pozdrav
Сличен случај и кај мене, малку вработени со ниеден ден стаж. со по некој во странство и доста со план за бегање...од факс од друштвото/колегите доста веќе заминаа, другите статус кво, најголем дел со постојано пратење шанси за работа во странство или барем во лето одат да работат.Исто и од класот во средно околу 1/3 заминати настрана, постојано отселени....
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
па за 7000 до 12 000 денари колку сакаш да работат, и кој го направи тоа истражување институтот павел шатев ?
На темава никој не ме разбра што сакав да кажам, а очигледно и ти не си ме разбрал. Јас зборев за одредена група луѓе, односно одреден карактер луѓе кои сум ги забележала барем во Скопјево, а тоа е дека сакаат да работат минимално колку што е можно, а да добиваат плата од 500/1000 евра. Има луѓе кои не се ни трудат да најдат работа, а седат дома и викаат нема работа.

А истражувањето не ми текнува од каде беше, постот ми е одамна, знам дека и на регионалните портали го имаше истото и на Вест насловна мислам дека беше, а ме мрзи сега да барам.

Не велам дека совршени се условите, далеку од тоа, јас само земав одредена група луѓе да ја критикувам, не се однесува тоа на сите невработени или пак на сите луѓе во Македонија.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
На темава никој не ме разбра што сакав да кажам, а очигледно и ти не си ме разбрал. Јас зборев за одредена група луѓе, односно одреден карактер луѓе кои сум ги забележала барем во Скопјево, а тоа е дека сакаат да работат минимално колку што е можно, а да добиваат плата од 500/1000 евра. Има луѓе кои не се ни трудат да најдат работа, а седат дома и викаат нема работа.

А истражувањето не ми текнува од каде беше, постот ми е одамна, знам дека и на регионалните портали го имаше истото и на Вест насловна мислам дека беше, а ме мрзи сега да барам.

Не велам дека совршени се условите, далеку од тоа, јас само земав одредена група луѓе да ја критикувам, не се однесува тоа на сите невработени или пак на сите луѓе во Македонија.
А каде нема такви личности кој што ако пополнат три формулари мислат дека ја држат фирмата или институцијата на нивните плеќи и без нив дека се ке се сруши? Секаде ги има тие во секој држава во секој град село фирма, не е тоа феномен само кај македонците.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.727
Поени од реакции
9.837
Mене што ме држи..несамодоверба,надеж за подобро,фамилија,немање доволно финансии и канали..и уште некои работи. За привремена работа би идел,за трајно да се исселам,некако тешко ми иде. Ама како и да е,ако прдужиме со оваа пракса на продавање на државава на малцинствава мислам дека ќе биде немоновно. Не го посакувам тоа,ама револтот кај мене расте.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Mене што ме држи..несамодоверба,надеж за подобро,фамилија,немање доволно финансии и канали..и уште некои работи.
Немањето финансии е мотив повеќе за заминување, а не за останување. Што се однесува до фамилијата, ако се работи за родителите, тогаш верувај ми дека тие никогаш нема да ти застанат на патот што си го одбрал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom