Што е тоа што ги држи многу незадоволни луѓе во Македонија да седат во државата...

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.875
Поени од реакции
7.744
Хахаха... врска немаш што збориш. Се негираш самиот себе. Ајт поздрав.
поздрав
--- надополнето: 10 јануари 2012 во 14:03 ---
ne si otisle oti se vo rezervat!
samo vizi za setanje so ne ni barat za vo poveketo evropski zapadni zemji, za rabotna viza tesko.

da gi trgnat barierite ke ima iseluvanje na iljadnici mladi luge
кој сакаше замина,илјадници млади заминаа од многу одамна, јас овде на кајгана читам дечки веке неколку години истите прикаски и плус се кажуваат цело време невработени а уште тука дремат, па тоа е човече феномен невиден .....
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Затоа што 90 посто од тие што кукаат се мрзи невидени, само кукаат, а не се ни потрудиле да најдат работа. Велат нема работа, а не бараат. Ако бараат, молат Бога да не најдат.
Затоа што одат во други држави да работат работи кои во Македонија не би ги работеле никогаш, затоа што им е срам.
Затоа што сите сакаат да бидат директори во фотеља, све останато им е испод чест. Стално мрчат како не им е добро во државава, ама легачат по цел ден и само зборат како сакаат да се преселат во друга држава, ама не сакаат, затоа што знаат дека таму стварно ќе мора да работат. Ете затоа.
Затоа што Македонецот е роден постојано да мрчи.
Тие што навистина не биде задоволни си отишле, останатите се снашле, а овие што само зборат вечно и ќе зборат.
Имаше истражување дека Македонците дневно во просек работат по 2 саати. И сакате да сме развиена држава?
 
?

..........

Гостин
Што ме држи да седам тука? се осеќам како мачка затворена во кафез, првиот отвор кон надворешноста го чекам како оче наш....... неможам да ги гледам идиотиве од министри и клошараана во собрание да живеат на мој грб, цел живот сум бил чесен граганин, од кога станав работоспособен работам постојано, за да неможам да си дозволам ни основни работи, не благодарам......не ми се живее тука!!!

http://www.youtube.com/watch?v=ukeRe0cyyv8&feature=related

Поарно чергар во Лондон место да ме ебат тука!
--- надополнето: 10 јануари 2012 во 16:29 ---
Тие што навистина не биде задоволни си отишле, останатите се снашле, а овие што само зборат вечно и ќе зборат.
Имаше истражување дека Македонците дневно во просек работат по 2 саати. И сакате да сме развиена држава?
Незнам кој го правел тоа истражување но јас работам од 2003 и не памтам некогаш да сум работел помалку од 8 часа, просек ми е 10.....а најинтересно е што сеуште немам собрано пари на страна да си купам ни велосипед, камо ли да помислам на автомобил или да створам семејство....ејгидии ....немам дедо владика....
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.596
Поени од реакции
11.479
Затоа што 90 посто од тие што кукаат се мрзи невидени, само кукаат, а не се ни потрудиле да најдат работа. Велат нема работа, а не бараат. Ако бараат, молат Бога да не најдат.
Затоа што одат во други држави да работат работи кои во Македонија не би ги работеле никогаш, затоа што им е срам.
Затоа што сите сакаат да бидат директори во фотеља, све останато им е испод чест. Стално мрчат како не им е добро во државава, ама легачат по цел ден и само зборат како сакаат да се преселат во друга држава, ама не сакаат, затоа што знаат дека таму стварно ќе мора да работат. Ете затоа.
Затоа што Македонецот е роден постојано да мрчи.
Тие што навистина не биде задоволни си отишле, останатите се снашле, а овие што само зборат вечно и ќе зборат.
Имаше истражување дека Македонците дневно во просек работат по 2 саати. И сакате да сме развиена држава?
"Велат нема работа, а не бараат. Ако бараат, молат Бога да не најдат." - Дај научете нешто ново, се држите за овие реченици како за паричникот од тате и мама во сиот тој розев свет...блазеси ви
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
"Велат нема работа, а не бараат. Ако бараат, молат Бога да не најдат." - Дај научете нешто ново, се држите за овие реченици како за паричникот од тате и мама во сиот тој розев свет...блазеси ви
Јас во мојот пост зборев конкретно за таквите особи, не дека сите што имаат мака се такви. И не зборувај за мене кога не ме познаваш, ниту знаеш за мене, ни за паричникот на тате и мама.
Само да ти кажам дека тие што имаат вистински проблеми, најмалку кукаат од гордост. На жалост. Има проблеми во државава и тоа големи, но и луѓето се мрзливи. Гледаат да избегаат од одговорност, од работа, во академскиот свет се се плагијати една своја мисла немаат, затоа што ги мрзи да размислуваат.
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Од една страна „Што ги држи да седат во државава“ а од друга страна „ТАТАР, СРБОФИЛ, ГРК, ПЕДЕРИШТЕ“ а си отидат.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.596
Поени од реакции
11.479
Јас во мојот пост зборев конкретно за таквите особи, не дека сите што имаат мака се такви. И не зборувај за мене кога не ме познаваш, ниту знаеш за мене, ни за паричникот на тате и мама.
Само да ти кажам дека тие што имаат вистински проблеми, најмалку кукаат од гордост. На жалост. Има проблеми во државава и тоа големи, но и луѓето се мрзливи. Гледаат да избегаат од одговорност, од работа, во академскиот свет се се плагијати една своја мисла немаат, затоа што ги мрзи да размислуваат.
Се извинувам, таков впечаток ми имаше оставено не познавајќи те...

Секаде се луѓето мрзливи секаде, некои повеќе некои помалку...ама ретки се тие кои кукаат без причина. Само знаеш што е проблемот? Не треба да се кука, треба да се мава...е тогаш друг ќе биде маабетот
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.875
Поени од реакции
7.744
Што ме држи да седам тука? се осеќам како мачка затворена во кафез, првиот отвор кон надворешноста го чекам како оче наш....... неможам да ги гледам идиотиве од министри и клошараана во собрание да живеат на мој грб, цел живот сум бил чесен граганин, од кога станав работоспособен работам постојано, за да неможам да си дозволам ни основни работи, не благодарам......не ми се живее тука!!!

http://www.youtube.com/watch?v=ukeRe0cyyv8&feature=related

Поарно чергар во Лондон место да ме ебат тука!
--- надополнето: 10 јануари 2012 во 16:29 ---


Незнам кој го правел тоа истражување но јас работам од 2003 и не памтам некогаш да сум работел помалку од 8 часа, просек ми е 10.....а најинтересно е што сеуште немам собрано пари на страна да си купам ни велосипед, камо ли да помислам на автомобил или да створам семејство....ејгидии ....немам дедо владика....
па затоа прашувам ШТО ТЕ ДРЖИ ТУКА
 
Член од
9 јануари 2012
Мислења
53
Поени од реакции
21
dosta bi zaminale... lugeto nemaat pari ni za da si otidat kako luge...
potrebni se nekolku iljadi evra, pari za pat i smestaj nekade dodeka se snajdes so rabota...
a ako gi imas tie pari i tuka moze nesto da probas da rabotis...
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Вечниот македонски бол, да се замине од тука. Јас мислам дека македонциве се едни од основоположниците на печалбарството, гледајќи го нашето минато, сегашност, а богами и иднина.

Не бидете наивни и нека не ве лажат дека ако сакаш работа ќе најдеш. Математиката и логиката не ви одат заедно, ако мислите дека луѓево од бес дремат дома. Овде ги исклучувам оние кои се хранети од мама и тато и абер немаат што е недостиг и придонес т.е немаат работено еден ден во својот живот. Земете предвид дека овде ја имате една од најголемите стапки на невработеност во светот, која изнесува некаде 33%. Трагедијата е што се повеќе, само што се избришани како казна зашто задоцниле да се пријават секој месец. Земја која има толкава стапка на невработеност, значи има сериозен проблем со работни места. Па ај сега убедете ме дека 33% од луѓево стварно не сакаат да работат. Уште поубаво кажете ми, ама пребираат што да работат, сакаат да бидат директори! Не ми е јасно како 20 годишни деца, кои најбитно од се се на факултет, можат да ги повторуваат овие реченици кои никогаш не држеле вода. Знаете ли колкав е временскиот период на барање работа во Македонија? Шест месеци. Замислете шест месеци да сте комплетно непродуктивни и да живеете на раб на мизерија, и тоа ако сте среќни. Пошто шест месеци кај нас се рамни на оптимизам.

Дури си на факултет задникот ти е безбеден некои 4 години и можеш да си дозволиш да тресеш работи од типот дека на луѓево ете не им се работи. Е кога ќе завршиш, тогаш е солзи сами капат прости ми. Што мислите сета оваа маса незадоволни во своите доцни 20 ти и рани 30 -ти години од кого е сочинета? Од деца на транзициони родители, кои богами тешко си ги спечалиле дипломите. И тие се невработени. И нормално дека ќе сакаат да заминат надвор да работат. Дел од нив нема никогаш да го доживеат својот сон, само до еден непобитен факт, почетен капитал кој можат да го спечалат или со неколку години работа, или со кредит. Не е лесно да му ја здувнеш токму заради тие средства. Сосем им го оправдувам скпетицизмот и потребата да заминат на сите до еден. Истата ја имам и јас, од многу одамна.

Ова особено го кажувам како коментар на типот што ја отворил темава. Младичу, непотребно ставаш сол на рана на луѓе кои немаат шанса да заминат, а сакаат. Смешно е што бараш одговор, а ти си му ја здувнал од тука. Баш ме интересира како, пошто ти бараш одговори од нас, дај сподели како му ја здувна одовде па може некој ќе успее да го направи истото.
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.144
Поени од реакции
893
Затоа што 90 посто од тие што кукаат се мрзи невидени, само кукаат, а не се ни потрудиле да најдат работа. Велат нема работа, а не бараат. Ако бараат, молат Бога да не најдат.
Затоа што одат во други држави да работат работи кои во Македонија не би ги работеле никогаш, затоа што им е срам.
Затоа што сите сакаат да бидат директори во фотеља, све останато им е испод чест. Стално мрчат како не им е добро во државава, ама легачат по цел ден и само зборат како сакаат да се преселат во друга држава, ама не сакаат, затоа што знаат дека таму стварно ќе мора да работат. Ете затоа.
Затоа што Македонецот е роден постојано да мрчи.
Тие што навистина не биде задоволни си отишле, останатите се снашле, а овие што само зборат вечно и ќе зборат.
Имаше истражување дека Македонците дневно во просек работат по 2 саати. И сакате да сме развиена држава?
Има работа. Ама еве каква е работата.
Работиш 8 саати со ладна вода, шанкер и келнер, услужуваш и гледаш да стигнеш на време од предавања за дневница од 300 денари, па се молиш да имаш промет над 500 да не те скрати на 250. Во друг случај ако ти е скратено времето на четири саати, во тој случај месечна плата ти е 4000.
На луѓево не им е испод чест да мијат садови, испот чест им е некој да ги експлоатира за ништо пари. Затоа у странство ќе ја работат истата работа само нема да биде 5 евра дневница.

А што се однесува до темата. И за да излезеш од тука ти требаат пари. Народов едвај наоѓа пари да преживее у месецот, да плати партиципација на факултет е не пак да кешира за визи, пат и останати потребни работи за неколку месечен излез од тука.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Се извинувам, таков впечаток ми имаше оставено не познавајќи те...

Секаде се луѓето мрзливи секаде, некои повеќе некои помалку...ама ретки се тие кои кукаат без причина. Само знаеш што е проблемот? Не треба да се кука, треба да се мава...е тогаш друг ќе биде маабетот
Мојот пост беше исклучиво наменет за таа група на луѓе. Веруј дека има и такви какви што ги опишав во првиот пост.
Мене ми е јасно дека има голем број луѓе кои од немукает едноставно си ја бараат среќата во други држави. Човечка несреќа, безработица на се ќе те натера. Ама она што уште повеќе ми е јасно дека со зборење нема да се поправи ситуацијата, туку со превземање акција и подигнување на гласот, а воедно и свеста.
Има луѓе што ќе се жалат, на пример, а кога ќе дојде време за не знам на пример штрајк, протест, што и да е, викаат: Е да бе, за што да се замарам, не можам, и да излезам што ќе сменам... итн, итн. А со седење дома и жалење, што ќе се смени?

Еве пример студенти. Може е оф-топик, ама оди во прилог на дискусијава. Се жалат како професорите се иживљаваат врз нив, а кога има протести во врска со тоа - одат на кафе, не можеле да се замараат. Или што ги тераат да ги купуваат книгите за поени. Кога реков, зашто не се буните? Па и на нас ни одговара, лесно добиваме така поени.
И? Кој е крив? Цацко?
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Мојот пост беше исклучиво наменет за таа група на луѓе. Веруј дека има и такви какви што ги опишав во првиот пост.
Мене ми е јасно дека има голем број луѓе кои од немукает едноставно си ја бараат среќата во други држави. Човечка несреќа, безработица на се ќе те натера. Ама она што уште повеќе ми е јасно дека со зборење нема да се поправи ситуацијата, туку со превземање акција и подигнување на гласот, а воедно и свеста.
Има луѓе што ќе се жалат, на пример, а кога ќе дојде време за не знам на пример штрајк, протест, што и да е, викаат: Е да бе, за што да се замарам, не можам, и да излезам што ќе сменам... итн, итн. А со седење дома и жалење, што ќе се смени?

Еве пример студенти. Може е оф-топик, ама оди во прилог на дискусијава. Се жалат како професорите се иживљаваат врз нив, а кога има протести во врска со тоа - одат на кафе, не можеле да се замараат. Или што ги тераат да ги купуваат книгите за поени. Кога реков, зашто не се буните? Па и на нас ни одговара, лесно добиваме така поени.
И? Кој е крив? Цацко?
Жителите на ова поднебје немаат она што треба за радикални промени.
Отсекогаш било така и така ќе остане, причините се долга и широка тема...
Затоа она што им преостанува како безгласна форма на протест сама по себе, е бекството од “домовината“.
Најголемата економска “сила“ во РМ во последниве 20 години е администрацијата/политиката. И тоа во ист број со онаа во Полска со нејзините 38 милиони жители...no comment is necessary here. Тоа е најголемото достигнување на овдешната раја, економски тумор без свест дека домашниот организам мора да е жив за да може да се паразаитира и понатаму.

А тоа трае со векови.
И ќе трае. А тоа од друга страна е “добро“, гледано од патријоцка перспектива. Imagine that. Намалување на невработени тука и девизен прилив од дијаспората кој е еден од клучните фактори што дегенерираното,нефункционално и ирационално општество кое егзистира на територијата позната како РМ сеуште не е пропаднато.

Затоа е малку чудно инсистирањето на патријоцки настроените лица кон останување на рајата во Македонија. Но логиката и патријотизмот не живееле никогаш на иста адреса и онака, so nothing new there.
Спасот на Македонија е во што поголемо иселување на нејзините граѓани...(!?)
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
кај постарите потешко е да отидат у странство и да најдат редовна работа + ти треба виза дрн дрн дрн. помладите кој има финансии да отиде у странство и кој сака ич не се мисли туку си фаќа патот на време.
ја кога би имал прилика би отишол ич не би разислувал. единствен проблеми ми се парите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom