Што е тоа што ги држи многу незадоволни луѓе во Македонија да седат во државата...

Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Не да си одиме, туку да не се давиме во сопствената депресија и меланхолија, на форумов врие од негативна енергија и сите коментари се поврзуваат со тоа.
Со тоа ли ќе ја смениме државата?
Вака ли ќе бидеме критички настроени, да се умараме себеси во празни муабети на форум ?
Ако нешто не ни чини да го изнесеме тоа во протест, да дејствуваме.
Преку глава ми е да читам офтопици, лигавења и плачења дека државата не чинела
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
Што е тоа што нашиве стални учесници во вакви теми ги држи во Македонија.На секоја тема истите прикаски, плукање по државата, по народот, родителите и слично а сепак со години ги гледаме се уште тука во Македонија, не се мрднати од мртва точка, зарем мораат на секоја тема да го дрват истото и пак тука да седат, зарем не е полесно со молчење еден ден да си ги соберат парталите и да ги снема за век и векова, барем ке се спасат од бедава наша а и нас ке не спасат од нивната депресија, меланхолија во која западнале, не ке мора да шират негативна реја, верувам некаде на друго место ем ке бидат насмеани и весели ем нема другите да ги трујат другите со години со истите нивни плчења, лигавења дека све им смета, па немора само тоа па тоа и така натака. Понекогаш се прашувам која е вистинската причина што се уште седат до мама и тато а толку имааат желба да исчезнат од нашава бедотија, дали не се способни ниту за тука ниту за таму па најдуваат утеха во плукање на државата,во омаложување на луге кој не се согласуваат со нивните ставови и слично,знам многу луге кој не биле или не се задоволни од состојбата тука во нашава бедна држава ама не се дереле на цел глас дека паднале во депресија туку едноставно кренале парталот и заминале, кој со авион, кој автобус, имало случаеви некој дури и и преку планини, долини и препливување на реки ама заминале а нашиве секојдневни плачковци со години плачат тука ама никако да потегнат потез.Смртно сум заинтересиран да ги слушнам нивните одговори па повелете, мислам дека темава е доволна провокативна за солидна дискусија.
:facepalm:

Никогаш нема ни да ти биде јасно, другар, никогаш.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.875
Поени од реакции
7.746
:facepalm:

Никогаш нема ни да ти биде јасно, другар, никогаш.
затоа ја отворив темава и чекам некој ко тебе да ми објасни, мене на пример не ми се допагше и си заминав без да го малтретирам цел форум секој ден со лигавење сега си одам после бегам, и уште тука дреме по цел ден на форум наместо да се фати за нешто и да прави нешто од својот живот.
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
затоа ја отворив темава и чекам некој ко тебе да ми објасни, мене на пример не ми се допагше и си заминав без да го малтретирам цел форум секој ден со лигавење сега си одам после бегам, и уште тука дреме по цел ден на форум наместо да се фати за нешто и да прави нешто од својот живот.
А значи си заминал !? Па така кажи другар. Ај дај сеа гарантно писмо или убаци некоја женка од таму за папири и пасош. Воедно и нека има некој денар женката, оти којзнае дали ќе можам да стигнам да одвојам за авион за да стигнам до таму, а не пак додека се снајдам за работа.

пс. пробав и јас пред 6-7 години. Се задолжив 1000 евра во припреми, курци палци и не ми дадоа виза. После луѓето си ги бараат парите назад, а ја неам дрво со пари. Земаш кредит, кредитот се трупа, оти државата качува се освен платите, а ти не стигаш да го исплатиш на време. Земаш друг кредит за да го исплатиш првиот и за евентуално земеш кола на старо, оти колата стана нужност за итни случаеви, таксито е луксуз, а автобусите се малтретирање....

Јасно ти е одприлика или да продолжам !? :)
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.875
Поени од реакции
7.746
А значи си заминал !? Па така кажи другар. Ај дај сеа гарантно писмо или убаци некоја женка од таму за папири и пасош. Воедно и нека има некој денар женката, оти којзнае дали ќе можам да стигнам да одвојам за авион за да стигнам до таму, а не пак додека се снајдам за работа.

пс. пробав и јас пред 6-7 години. Се задолжив 1000 евра во припреми, курци палци и не ми дадоа виза. После луѓето си ги бараат парите назад, а ја неам дрво со пари. Земаш кредит, кредитот се трупа, оти државата качува се освен платите, а ти не стигаш да го исплатиш на време. Земаш друг кредит за да го исплатиш првиот и за евентуално земеш кола на старо, оти колата стана нужност за итни случаеви, таксито е луксуз, а автобусите се малтретирање....

Јасно ти е одприлика или да продолжам !? :)
добар си, ти барем се изјасни за разлика од други кој што сакаа да ја отерат темата во друга насока
 
S

Sagan

Гостин
Видите вака... за какво дејствување прајме муабет???
Имаше дејствување кое започна пред повеќе од година и траеше цели 6 месеци.
Па потоа имаше и можност таа желба за промена и изливи на храброст, да се искажат на демократски настан, како доказ на највисока воља на секој поединец и на граѓаните како целина.

Што друго треба? Револуција!?
Овој народ си го добива тоа што си го заслужува. Не заслужил ништо повеќе од тоа што го има сега.
На останатите, кои сеуште се незадоволни од медот и млекото кое на телевизија викаат дека течело, им останува да продолжат конструктивно да дејствуваат, почитувајќи ги важечките закони кои нашите претставници ги донеле.

А тие кои се прават некакви си патриоти, а се иселиле од државата, и сега преку форум серат колку сме требале да си ја сакаме државата и колнат секој кој извадил бугарски пасош, да им кажам дека според мене, се бедни души кои ги презирам од дното на душата.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.875
Поени од реакции
7.746
Видите вака... за какво дејствување прајме муабет???
Имаше дејствување кое започна пред повеќе од година и траеше цели 6 месеци.
Па потоа имаше и можност таа желба за промена и изливи на храброст, да се искажат на демократски настан, како доказ на највисока воља на секој поединец и на граѓаните како целина.

Што друго треба? Револуција!?
Овој народ си го добива тоа што си го заслужува. Не заслужил ништо повеќе од тоа што го има сега.
На останатите, кои сеуште се незадоволни од медот и млекото кое на телевизија викаат дека течело, им останува да продолжат конструктивно да дејствуваат, почитувајќи ги важечките закони кои нашите претставници ги донеле.

А тие кои се прават некакви си патриоти, а се иселиле од државата, и сега преку форум серат колку сме требале да си ја сакаме државата и колнат секој кој извадил бугарски пасош, да им кажам дека според мене, се бедни души кои ги презирам од дното на душата.
ти бе си залутал некаде, го читаш насловот на тема пред пишиш нешто или да не доаѓаш од некој штаб директно на форум па ја згреши темата.
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
добар си, ти барем се изјасни за разлика од други кој што сакаа да ја отерат темата во друга насока
Ова ти е одговорот !? Добар сум бил оти сум се изјаснил !? Што бидна со гарантното писмо, ќе ми го пратиш за да не плукам по државата од која ти си заминал, па сеа ти пречам !?

Ха... стварно епитетот мизерија ни одговара. Тие што заминале од државава `ко да заборавиле од каде заминале.

пс. ме интересира една работа, дали имаш бугарски пасош!?
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.875
Поени од реакции
7.746
Ова ти е одговорот !? Добар сум бил оти сум се изјаснил !? Што бидна со гарантното писмо, ќе ми го пратиш за да не плукам по државата од која ти си заминал, па сеа ти пречам !?

Ха... стварно епитетот мизерија ни одговара. Тие што заминале од државава `ко да заборавиле од каде заминале.

пс. ме интересира една работа, дали имаш бугарски пасош!?
1 не сум од тие што се во можност да даваат гарантни писма, немам стална работа, и воопшто не ми смета што плукаш по државата тоа твој проблем.
2 немам бугарски пасош имам мадина
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
1 не сум од тие што се во можност да даваат гарантни писма, немам стална работа, и воопшто не ми смета што плукаш по државата тоа твој проблем.
2 немам бугарски пасош имам мадина
Немаш мадиња другар, имаш пари, а парите не се мадиња, туку замена за нив. ;)

И ако не ти пречи што некој плука по државата, немаше ни да ја отвориш темата, а пази ја иронијата ТИ ВООПШТО НЕ НИ ЖИВЕЕШ ТУКА. :tapp:
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.875
Поени од реакции
7.746
Немаш мадиња другар, имаш пари, а парите не се мадиња, туку замена за нив. ;)

И ако не ти пречи што некој плука по државата, немаше ни да ја отвориш темата, а пази ја иронијата ТИ ВООПШТО НЕ НИ ЖИВЕЕШ ТУКА. :tapp:
не ми смета што некој плука, нека плука колку сака,само ми смачено да читам на секоја втора тема истите луге се силат дека ке си заминат а уште седат тука, па затоа прашав што ги држи тука, ти погрешно си ја сфатил цела тема или ти така сакше да ја сфатиш.
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
не ми смета што некој плука, нека плука колку сака,само ми смачено да читам на секоја втора тема истите луге се силат дека ке си заминат а уште седат тука, па затоа прашав што ги држи тука, ти погрешно си ја сфатил цела тема или ти така сакше да ја сфатиш.
Хахаха... врска немаш што збориш. Се негираш самиот себе. Ајт поздрав.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.497
Поени од реакции
1.704
ne si otisle oti se vo rezervat!
samo vizi za setanje so ne ni barat za vo poveketo evropski zapadni zemji, za rabotna viza tesko.

da gi trgnat barierite ke ima iseluvanje na iljadnici mladi luge
 

Kajgana Shop

На врв Bottom