Што е со нашава пошта?

Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Овие новите Глобко,Брза пошта,Карго и слични Колку се сигурни во смисол да не се губи пратка а доколку се изгуби дали обештетуваат? Пример да испратиш телефон, некој со искуство?
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
„Македонска пошта“ воведе систем за следење пратки од интернет-нарачки

„Македонска пошта“ jа реализира најавената новина во своето работење и отсега секој што нарачал нешто од интернет, ќе може да ја следи пратката.

„Сите граѓани што купуваат од странски продавачи пристигнувањето на својата пратка во ‚Македонска пошта’ и реализирањето на доставата веќе може да ги следат преку системот за следење пратки на ‚Македонска пошта’, поставен на веб-страницата www.posta.com.mk“, информира денеска „Македонска пошта“.

Со ова, велат од таму, ќе ја зголемиме сигурноста на овие поштенски пратки и со високо изразена транспарентност ќе ги елиминираме сите сомневања за намерно или ненамерно губење на пратките од интернет-нарачка во „Македонска пошта“.

„Остануваме и понатаму на страната на нашите корисници и ги охрабруваме за сите дилеми или незадоволства да нè контактираат директно или преку доставување онлајн-рекламации на веб-страницата на ‚Македонска пошта’“, се вели во соопштението.

http://www.inovativnost.mk/makedonska-posta-vovede-sistem-za-sledenje-pratki-od-internet-naracki/
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
167
Поени од реакции
132
„Македонска пошта“ воведе систем за следење пратки од интернет-нарачки

„Македонска пошта“ jа реализира најавената новина во своето работење и отсега секој што нарачал нешто од интернет, ќе може да ја следи пратката.

„Сите граѓани што купуваат од странски продавачи пристигнувањето на својата пратка во ‚Македонска пошта’ и реализирањето на доставата веќе може да ги следат преку системот за следење пратки на ‚Македонска пошта’, поставен на веб-страницата www.posta.com.mk“, информира денеска „Македонска пошта“.

Со ова, велат од таму, ќе ја зголемиме сигурноста на овие поштенски пратки и со високо изразена транспарентност ќе ги елиминираме сите сомневања за намерно или ненамерно губење на пратките од интернет-нарачка во „Македонска пошта“.

„Остануваме и понатаму на страната на нашите корисници и ги охрабруваме за сите дилеми или незадоволства да нè контактираат директно или преку доставување онлајн-рекламации на веб-страницата на ‚Македонска пошта’“, се вели во соопштението.

http://www.inovativnost.mk/makedonska-posta-vovede-sistem-za-sledenje-pratki-od-internet-naracki/
Го испробав вчера ништо не покажуваше.

Вовеле систем ама колку работи тоа др работа.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.219
Поени од реакции
35.824
Единствен спас на поштата е приватизација.
Под државна капа никогаш нема да достигне достојно ниво.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.397
Поени од реакции
7.847
Поќето се од партија таму пуштени за плата да земаат а не да работат, затоа така.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Posta.png Изгледа профункционира ова со следењето пратки
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Вака, сакам да праќам низ МК печатени материјали и примачот да плати кога ќе ја прима пратката, дали ова може да се направи со нашава пошта?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Не се жали, поштата е таква, затоа што тоа беше политиката на твојот газда Грујо - да се измолзе народот со најразлични давачки, задолжителни плаќања, услуги кои никој не ги бара, драконски казни...
Гледам, „одлично“ си запознат со тематиката. Нема врска. Се гледа дека не знаеш ништо, само Грујо да го спомнеш.
(Извини што на стар пост одговарам)[DOUBLEPOST=1510063877][/DOUBLEPOST]
Вака, сакам да праќам низ МК печатени материјали и примачот да плати кога ќе ја прима пратката, дали ова може да се направи со нашава пошта?
Можеш.
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Ни tracking number работи ни бутур. Пратката ми стигна на 01.11, цел месец беше в пошта.

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.279
Поени од реакции
78.933
Гледам, „одлично“ си запознат со тематиката. Нема врска. Се гледа дека не знаеш ништо, само Грујо да го спомнеш.
Навистина, целата администрација беше една голема машина која преку најразлични начини, по легален пат, имаше за задача да го измолзе последниот денар од обичниот човек. Дали беше тоа преку некои од многуте измислени давачки, нововодени драконски казни кои селективно се применуваа, задолжителните услуги кои ги воведоа, а нкој не им ги бараше или пак, како во случајот со поштата и царината, при приемот на пратки, паушално одредуваа давачки за царина, често логички незамисливи. Така на пример, за рекламен материјал кој не вреди повеќе од 30 евра, кој е бесплатен и бесплатно пратен и соодветно означен, беа плаќани давачки од 5000 до 7000 денари, што е нон-сенс. А вакви примери, можам милион да ти ги наведам, со најразлични самоволија, демонстрирани од страна на пошта и царина. Сите Ај-Ти и слични фирми во Македонија се преполни со неверојатни за уво, случаи и приказни за дерењето од страна на пошта и царина.
Па имаше несфатливи дискусии со странците, кои се чудат како им е полесно на нашите рекламниот материјал да си го зимаат од странство, легално да го пренесат преку граница, отколку да го примаат преку пошта.
Јасно ни беше дека целиот тој гломазен гласачки апарат, наречен администрација, требаше да му носи - секој по десет гласачи неопределени и пет за ВМРО, па нормално дека треба од некаде пари за све тоа да прима плата, али искрено мене лично ме заболе за договорите кои ментално ретардираниот дел од населението ги има со предавничката банда на Груевски, така да ми сметаше цело време тој deal.[DOUBLEPOST=1510066499][/DOUBLEPOST]
Ни tracking number работи ни бутур. Пратката ми стигна на 01.11, цел месец беше в пошта.

Хах,Треба да го прочиташ негде тука мојот пост за случка со пратка/плик која има и тракинг намбер и препорачано и све, а која требаше да стигне од американска амбасада до Карпош.
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Навистина, целата администрација беше една голема машина која преку најразлични начини, по легален пат, имаше за задача да го измолзе последниот денар од обичниот човек. Дали беше тоа преку некои од многуте измислени давачки, нововодени драконски казни кои селективно се применуваа, задолжителните услуги кои ги воведоа, а нкој не им ги бараше или пак, како во случајот со поштата и царината, при приемот на пратки, паушално одредуваа давачки за царина, често логички незамисливи. Така на пример, за рекламен материјал кој не вреди повеќе од 30 евра, кој е бесплатен и бесплатно пратен и соодветно означен, беа плаќани давачки од 5000 до 7000 денари, што е нон-сенс. А вакви примери, можам милион да ти ги наведам, со најразлични самоволија, демонстрирани од страна на пошта и царина. Сите Ај-Ти и слични фирми во Македонија се преполни со неверојатни за уво, случаи и приказни за дерењето од страна на пошта и царина.
Па имаше несфатливи дискусии со странците, кои се чудат како им е полесно на нашите рекламниот материјал да си го зимаат од странство, легално да го пренесат преку граница, отколку да го примаат преку пошта.
Јасно ни беше дека целиот тој гломазен гласачки апарат, наречен администрација, требаше да му носи - секој по десет гласачи неопределени и пет за ВМРО, па нормално дека треба од некаде пари за све тоа да прима плата, али искрено мене лично ме заболе за договорите кои ментално ретардираниот дел од населението ги има со предавничката банда на Груевски, така да ми сметаше цело време тој deal.
Арно, ама не е така. Приходите на Пошта не одат во буџетот. Услугите на Пошта не подлежат на ДДВ, нема данок. Цената на услугите не можат паушално да ја одредуваат на шалтер, туку електронски, софтверски... Не си запознат, ти велам. Не е ништо поинаку од пред Грујо, а ни по Грујо. Напротив.. истиот ден кога Заев стана премиер поштенските услуги поскапеа за странство мислам. Мислиш дека Грујо на Заев му ги дигна цените? Е царината е таква каква што си е.. од век и вјеков. Таа е башка фирма.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.279
Поени од реакции
78.933
Арно, ама не е така. Приходите на Пошта не одат во буџетот. Услугите на Пошта не подлежат на ДДВ, нема данок. Цената на услугите не можат паушално да ја одредуваат на шалтер, туку електронски, софтверски....
Да, периодот на владеење на твојот сопственик е познато по легализам и транспарентни текови на државните пари.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Да, периодот на владеење на твојот сопственик е познато по легализам и транспарентни текови на државните пари.
Не е различно од периодите на владеење на твоите сопственици. И пак ќе ти повторам. Парите од Поштата не одат в буџет, ниту се буџетар.
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
3.833
Поени од реакции
1.325
Здраво,

Пред некое време почнав да продавам на Ebay, со српски Paypal се снајдов преку роднини. Се иде супер купувам работи за 100че ги продавам за 1000че да се рече.

Едино нешто што ми кине конци е македонскава пошта. Досега пратив еден паќет со количка околу 300грама ми вика 358ден. Ајде оќеј, заработка 250ден, си викам да накачам шипинг за следен пат.

Завчера на Ebay ми купуваат 2 скулптури украси од КЕРАМИКА. Јас си ги пакувам, ставам фолија со меурчиња ги обвиткувам заштитени ги пакувам у дебело писмо. Идам во пошта на железничка ми вика таа на пратки: Штом е кршливо неможе да го пратиме.. И викам и сеа као да го пратам ме упатува кон типот на другиот шалтер ми вика да го стаиме у пакет па шо биде биде. Ај го стаивме се враќам ми калкулира нешо ваму трте мрте ми вика 750ден дамата. А паќетот тежи 400 грама.

Викам заеби не го праќам, прашувам за ценовник ми вика сменети се цените од први не ги знаеме ни ние, барам онлајн ништо тачно.

Денес пак отидов ми купија шишенце стаклено. Овој пат сам си го спакував у пакет со весници го напунив цел пакет НЕ МРДА! Идам у Чаир шо ми е најблизу поштава ми вика неможе кршливи работи да пратиме, едино ако сум сакал како "обично писмо да го пратам" ама не ми гарантирало дека ке стигне тоа. Ми викаат иди упати се на Железничка.

Ај јас пак на Железничка ми викаат истото, ме упатуваат кај типот на крај ми рачуна пак нешо си лупна цена мајсторот 1550денари. Ајде бе? Го прашувам кај тебе зашо може а кај колегиве подолу кај што обично се праќа неможе? Епа ете така.

Се распрашав за цени некаде ми викаат до 1кг = 600 ден.

Си го земав паќетот, патот дома.

Сега, знае ли некој некој бијпес на овој македонски идиотизам за тоа како да си ги пратам моите кршливи работи? И цени според што се калкулираат?
Незнам што ти е чудно, во оваа држава нема успех братко, ќе те скратат од секаде и последниот леб ќе ти го земат да умреш од глад, е таква ми ти е државата наша.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom