Што е работава со Телеком ?

Член од
12 ноември 2019
Мислења
6
Поени од реакции
0
Се соочувам со проблем каде што последниве 2-3 месеци пребрзо се троши интернетов иако моите активности на него не се променети.Еве и слика од статистиката која ми ја прикажуваат на нивната страна.Веќе контактирам со нив по маил но бавен е процесот па затоа пишувам тука а како што потенцирав брзо се троши.Дали е до мене проблемов само или и други се соочуваат со него и доколку сте во можност да ми помогнете.Фала ви однапред.

телеком статистика 1.jpg
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Се соочувам со проблем каде што последниве 2-3 месеци пребрзо се троши интернетов иако моите активности на него не се променети.Еве и слика од статистиката која ми ја прикажуваат на нивната страна.Веќе контактирам со нив по маил но бавен е процесот па затоа пишувам тука а како што потенцирав брзо се троши.Дали е до мене проблемов само или и други се соочуваат со него и доколку сте во можност да ми помогнете.Фала ви однапред.

Прегледај го приврзокот 222298
Иако минатиот месец за првпат го поминав лимитот последниот ден, тоа беше затоа што им беше заглавен бројачот. Покажуваше 800 утрото 31 октомври, ја направив околу +150 а тој да ти бил заглавен повеќе време на 800 и отидов над 1 тера.

Стај у Windows да ти мери и ќе знаеш, односно провери у data usage. Ама тоа покажува не за секој месец туку у последни 30 дена, ќе треба да го ресетираш на 1 декември за да ти брои од 1.

Колку уреди се приклучуваат на интернетот?
Смени си пасворд на вифи.
Провери и да не имаш малвер.

Знам дека е онака македонски менталитет да не веруваме дека е до нас, дека се некој нè краде, нè местат, но...
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Ова е ново, телеком крадат и кратат. :D:tapp:
а лимит на сообраќај тоа само апашки фирми како телеком уште го прават.

а ова е домашен интернет или на мобилен?
 
Член од
12 ноември 2019
Мислења
6
Поени од реакции
0
Иако минатиот месец за првпат го поминав лимитот последниот ден, тоа беше затоа што им беше заглавен бројачот. Покажуваше 800 утрото 31 октомври, ја направив околу +150 а тој да ти бил заглавен повеќе време на 800 и отидов на 1 тера.
Стај у Windows да ти мери и ќе знаеш, односно провери у data usage. Ама тоа покажува не за секој месец туку у последни 30 дена, ќе треба да го ресетираш на 1 декември за да ти брои од 1.
Колку уреди се приклучуваат на интернетот?
Смени си пасворд на вифи.
Провери и да не имаш малвер.
имам поставено лимит преку самиот оперативен систем и бројките се драстично поразлични на windows со овие од телеком и тоа ме загрижува.малвер ми е тешко за верување бидејки користам eset nod32 anitvirus и до сега ме предупредувал за се додека сурфам на интернет додека симнувам фајлови и слично но не го исклучувам како можност.за уреди компјутерот е поврзан и два мобилни телефони но тие не се постојано.можеби комшиката има пристап до wifiто како што помнам но не верувам дека премногу го употребува а и другарчиња и другарки но имаат пристап до него само кога се кај мене.
Автоматски споено мислење:

Ова е ново, телеком крадат и кратат. :D:tapp:
а лимит на сообраќај тоа само апашки фирми како телеком уште го прават.

а ова е домашен интернет или на мобилен?
на домашен неам проблем со мобилниот
Автоматски споено мислење:

Иако минатиот месец за првпат го поминав лимитот последниот ден, тоа беше затоа што им беше заглавен бројачот. Покажуваше 800 утрото 31 октомври, ја направив околу +150 а тој да ти бил заглавен повеќе време на 800 и отидов над 1 тера.

Стај у Windows да ти мери и ќе знаеш, односно провери у data usage. Ама тоа покажува не за секој месец туку у последни 30 дена, ќе треба да го ресетираш на 1 декември за да ти брои од 1.

Колку уреди се приклучуваат на интернетот?
Смени си пасворд на вифи.
Провери и да не имаш малвер.

Знам дека е онака македонски менталитет да не веруваме дека е до нас, дека се некој нè краде, нè местат, но...
иначе еве data usage што вели data usage.jpg
Автоматски споено мислење:

Ова е ново, телеком крадат и кратат. :D:tapp:
а лимит на сообраќај тоа само апашки фирми како телеком уште го прават.

а ова е домашен интернет или на мобилен?
иначе наводно поради маркетинг е неограничен но на самата нивна апликација пишува дека лимитот е до 1TB што е најтрагично има вистина во тоа бидејки порано доколку го надминеше лимитот интернетот беше со помала брзина што е разбирливо но сега во октоври одкако го надминав лимитот целосно ми го исклучија интернетот а на апликација има опција да дополниш но не доликува на фирма како телеком бидејки само што го притиснав таа опција се лоадираше и на крај само бел екран без да бидам информиран дали е спорведено што е понудата колку ке доплатам и дали се согласува а на сметката за месец октомври ми надоплатија уште +500 денари
 
Последно уредено:
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
телеком испаднаа најголеми преваранти и на post paid сметка, секој месец натпишуваат по нешто, џабе приговори, секогаш се тие во право
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.585
Поени од реакции
38.730
џабе зборите преваранти ово оно кога увек продолжувате со нив, и после кога ќе ви рече некој зошто? Па стабилност бе баче, најстабилни ми се они, увек квалитет баче пред шитот близу.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
џабе зборите преваранти ово оно кога увек продолжувате со нив, и после кога ќе ви рече некој зошто? Па стабилност бе баче, најстабилни ми се они, увек квалитет баче пред шитот близу.
Да де, никој друг не го бива само телеком, затоа и они уште така функционираат поради таквото размислување, другите не ги бива само телеком е добар. Раскрстив јас со нив одамна, уште на dial-up кога допишуваа саати по висока тарифа. Пак секогаш сум имал стабилен интернет.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.585
Поени од реакции
38.730
За 1400 основен пакет имаш само 50 гига интернет и шит брзина, на А1 за 1200 ден имаш 50 мегабити брзина нет. Али стабилност баче тоа е бесценето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom