Што е подобро: тужба или барање физичка делба?

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од mensa, 16 август 2009.

 1. mensa

  mensa

  Член од:
  8 јуни 2009
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  се работи за парцела која се уште не е физички поделена.човекот со кого треба да ја извршам таа делба е во америка.тој не сака да ополномошти човек за делба ,сака да дојде ама сака јас да му ги платам сите трошкови за неговиот престој и авионски лет до ваму.
  дали е подобро да го тужам т.е. отворам судски процес и го принудам да дојде(тогаш незнам кој се ги сноси трошковите судски,дали е тоа 50%+50% )или е подобро да си поднесам барање за физичка делба па судот да си брка своја работа со него ако е тоа изводливо.

  незнам што е посигурно и поефтино.
  барам помош Струмикс и останати помагајте
   
 2. Ines R

  Ines R

  Член од:
  2 јули 2009
  Мислења:
  334
  Допаѓања:
  382
  Договор за физичка делба сега се прави кај нотар. Ако не се постигне спогодба за делба или присутност на двете странки, нотарот нема да направи и завери договор за физичка делба, затоа што нотарот е задолжен да врши само неспорни работи. Од тука нотарот ке те упати на суд, каде што првично трошоците ги плаќа оној кој го поднел барањето за делба, но на крајот во решението, судот ке одреди сразмерно плаќање на трошоците, зошто физичката делба е во заедничка корист.
   
 3. Polumakedonka

  Polumakedonka

  Член од:
  11 октомври 2009
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  e zošto dvete strani da go platat trošok,ako samo edna saka delba??

  Dali treba i kolko na notaru da mu se plati iako rabotava ne e svršena kaj nego nego gi upati na sud??
   
 4. ddd2007ddd

  ddd2007ddd

  Член од:
  15 ноември 2011
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Не сакаат да има физичка делба оние кои го користат имотот и држат туѓ имот или парцела.

  Затоа е потребно сите кои се сосопственици да плаќаат, а не само оној кој сака да знае што е негово со физичката делба.
   
 5. Tomas tetovo

  Tomas tetovo

  Член од:
  8 јуни 2012
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  so fiz delba, trosocite se delat 50-50, bez razlika koj ja sakal delbata.
  a bidejki vtorata strana saka i patni trosoci, treba da podneses tuzba po VPP za fiz delba, zaedno so elaborat za fiz delba. prethodno baraj od MVR adresa na vtorata strana, i ako adresata mu e vo MKD, togas koga nema da se javi na sudenje, ce mu dodelat polnomosnik po sluzbena dolznost... pa se ce se resi brzo.

  trosoci ce imas samo za fiz delba
   
 6. imagineD

  imagineD

  Член од:
  18 февруари 2013
  Мислења:
  59
  Допаѓања:
  14
  Дали некој може да ми каже колку отприлика се трошоците за физичка делба? Знам дека се дели на двете страни но ме интересира некоја груба цифра колку би требало да платам ако поднесам барање за физичка делба, бидејќи другата страна одбива спогодбено да го решиме спорот.
   
 7. ohrid 1

  ohrid 1

  Член од:
  5 април 2011
  Мислења:
  75
  Допаѓања:
  17
  Jas plativ 650 EUR, mojot del i za drugata strana. Presreken sum deka se zavrschi rabotata, izgledat mnogu no tuka e i rabotata od advokatot.
   
 8. imagineD

  imagineD

  Член од:
  18 февруари 2013
  Мислења:
  59
  Допаѓања:
  14
  Зошто и за другата страна нели се делат трошоците на 2те страни? За колку време се заврши работата откако поднесе ?
   
 9. ohrid 1

  ohrid 1

  Член од:
  5 април 2011
  Мислења:
  75
  Допаѓања:
  17
  Godini predlagav da naprajme fizichka delba no drugata strana nikojpat nemasche pari, zato bev prinuden da im predlozam deka celiot troschok jas da go platam. Celata rabota se zavrschi za (3) tri meseci.
   
 10. jestifour

  jestifour

  Член од:
  14 декември 2015
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  1
  Како би било добро да ми одговори некој кој имал сличен проблем.
  Сакам физичка делка да направам на шуми,пасишта,ниви во рурална средина ама сопственици се повеќе братучеди да речеме имам имотен лист со идеална 1\4 , но проблем е што некои не живеат во Македонија . Како најевтино и најбезболно да поминам ?


  Послато са Lenovo A3500-FL уз помоћ Тапатока
   

Сподели преку: