Што е подобро - одмазда или игнорирање

Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Тоа се детцки болести, треба да се преживеат, искуство плус. Добро е ова што ти се случува за ич пари. Лошо е да дознаеш дека пријателот ти е непријател кога ќе треба да го делите милионот.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
@koletheman
Ако во животот се свртиш на секој лигуш да му се одмаздиш нема далеку да стигнеш.
Прво прашање е зошто друштвото се дружи со таква особа? Не викаат за џабе ским си такав си.
Со ова сакам да кажам има шанса уште некој во тоа друштво да е лигуш.

Доколку мислиш дека само он е малигна клетка во друштвото идеално би било доколку го изолирате т.е да си бара лигуши како него за дружба.

Доколку не е можно тоа дружи се само со тие што го избегнуваат. Реално човек не може да има повеќе од 4-5 блиски пријатели се останато е обични пријатели или познаници, исклучоците се ретки.

П:С Инаку да, нема потреба да му гледаш низ прсти на таква особа најдобро отерај го упм додека е време нема смисла да го оставаш да те омаловажува само немој да се спушташ на негово ниво.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
кога некој што ти се прави најдобар пријател, те кодоши, лажи и ти работи против тебе зад грб, што ги врти сите против тебе, вклучувајќи и твои пријатели што ги знае покрај тебе, за тие што зборува дека ги неќи и ги избегнува потоа му се лижи како да се браќа и се дружи некое време, после пак зборува лошо, што на сите му се улижува и му ги одобрува туѓите ставови, макар што неговите се спротиставени, од една страна кога е со едни ги подржува нив, со другите исто нив ги подржува, зад грб друго мисли и збора, пред нив да бе да така е, ништо не кажува свој став, не ги слуша другите ни што зборуваат занесен со умот само потврдува да бе да. Еден муабет не знај да кажи и само се фали самиот 3 реченици знај да се пофали и пред сите тоа го повторва, нарцис тежок, а нема никакви сбособности, твоите мајтапи и муабети што ке му ги кажиш денес ги прекажва после на другите и тоа пред тебе, се фали и те напаѓа и потценва пред другите за да си ја зголеми вредноста
Како дува ветрот така и умот негов.
Едно кажува друго прави. Сака по кеиф само да му се оди. За услуга побарај го не можам. Се однесува како драма кралица, од ситница мечка прави, пробува да се одмазди без никаков повод, на разни начини се труди те падни во очај и негативност. Арогантно се понаша малце да не му одиш по кеифот се труди да ти нанеси зло, да ги искара сите со тебе. После време тоа нема со кој да се дружи па иди ти се улижава и се прави како ништо да не било
Неколку(повеќе од неколку) пати му прогледав низ прсти ама сега ја претера. Што е подобро да почнам да му враќам на ист начин во секоја понудена прилика и да се правам на тошо да му глумам дека не знам ништо, дека се е во ред не сум злопамтило, или пак да го отпишам и повеќе рецка да не му мавам, нека крши глава, ни извинвање ни лижење да не му користи, само игнор и да го отарасам за секогаш
Создаден за политичар
 
Член од
3 март 2010
Мислења
636
Поени од реакции
366
и друштвото е не баш по мерка, јас го трпев бидејќи од мал го знам, имаше периоди порано кога никој не го рецкаше и си најде бади ко него никој што не го дружи, заедно си се дружеја, па сега неколку години ми го вметна него во друштво, во последно време на овај другиов што има некои лузери другарчиња, сега овај за што збориме копиљо му велеше вакви такви другарчиња имаш никакви, а по некое време му ги презеде и тој почна да ги носи. Значи за тоа стоп пати се имам расправано значи тешки селџуци лузери да не ми носи, пошто околината после ме става во нив ранг, и овај копиљо се вади на карта дека овај другиот ги носи, двата си ја префрлаат вината, а и двата ги носат посебно копиљот, и кога ќе излезиме одма му се јавува сто куро ропаци ги вика, на дело кога ке му го удрам в очи, вели си ги одржавал како другарчина за разлика демек од другите ко мене, тој си имал резерваа луѓе за излегвање. и оди разбери се после. Утре ќе ти соли ум како не треба толку пендраци да се бериме, ќе си речиш се вразуме и ете не можи да додржи пак ќе ги викни. Послем и вредноста моја е сјебана, од еден сто се множат депресивни куртони.

имам другар исто не иди оти овај ги бери куртоните, не му се иди, некогаш двата ќе излезиме ќе не сретнат и ќе се закачат цела сурија.
Како со магнет се лепат.
Овај копиљот ќе види криво му е, гледа него не му оди ништо, ај ке ме бара некое време нон стоп колку пак да ме изолира, и пак ќе ги донеси. Со тебе едно се договора, со нив друго, си држи отворени опции да не остани сам да не му биди досадно и на крајот ќе ги донеси тајфата.

Ама изгледа оваа е крај, повеќе не го тантелам ќе сменам цело друштво, имам нови и стари други друштва што ги изоставив ради овај кога почнавме да се дружиме од факс, и сега не го запознавам со овие другите, пошто му ја знам играта, прво ги придобива со лижење и частење една пијачка за да се спријатели. Последниот пат мислеше ќе ги сврти против мене а јас сам ќе останам нема да имам со кој да излегвам, кога виде дека си имам други друштва, а тој остана сам, почна да ми се улижува и да ме бара како ништо да не било.

Како вели можам ДА ТЕ ПРОВОЦИРАМ И психички да те паднам кога сакам, ДА АКО МУ ЈА ИГРАМ ИГРАТА, АМА АКО ГО ИЗБРИШАМ ОД ПРИЈАТЕЛИ И ПОВЕЌЕ РЕЦКА НЕ МУ МАНАМ, БЕЗ РАЗЛИКА ДА МЕ ОГОВАРАЛ ИЛИ ГИ ВРТЕЛ ПРИЈАТЕЛИТЕ ПРОТИВ МЕНЕ, САМ ЌЕ СИ ЈА ИГРА ИГРАТА
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.941
Убаво ти кажа Мафо, само физичка сила за лиглиња. Ова треба да почнеш да го применуваш: ако ти мене едното око, јас тебе двете + сите екстремитети.
А шо прајме ако членот што бара помош е физички послаб од провокаторот?[DOUBLEPOST=1462604991][/DOUBLEPOST]
кога некој што ти се прави најдобар пријател, те кодоши, лажи и ти работи против тебе зад грб, што ги врти сите против тебе, вклучувајќи и твои пријатели што ги знае покрај тебе, за тие што зборува дека ги неќи и ги избегнува потоа му се лижи како да се браќа и се дружи некое време, после пак зборува лошо, што на сите му се улижува и му ги одобрува туѓите ставови, макар што неговите се спротиставени, од една страна кога е со едни ги подржува нив, со другите исто нив ги подржува, зад грб друго мисли и збора, пред нив да бе да така е, ништо не кажува свој став, не ги слуша другите ни што зборуваат занесен со умот само потврдува да бе да. Еден муабет не знај да кажи и само се фали самиот 3 реченици знај да се пофали и пред сите тоа го повторва, нарцис тежок, а нема никакви сбособности, твоите мајтапи и муабети што ке му ги кажиш денес ги прекажва после на другите и тоа пред тебе, се фали и те напаѓа и потценва пред другите за да си ја зголеми вредноста
Како дува ветрот така и умот негов.
Едно кажува друго прави. Сака по кеиф само да му се оди. За услуга побарај го не можам. Се однесува како драма кралица, од ситница мечка прави, пробува да се одмазди без никаков повод, на разни начини се труди те падни во очај и негативност. Арогантно се понаша малце да не му одиш по кеифот се труди да ти нанеси зло, да ги искара сите со тебе. После време тоа нема со кој да се дружи па иди ти се улижава и се прави како ништо да не било
Неколку(повеќе од неколку) пати му прогледав низ прсти ама сега ја претера. Што е подобро да почнам да му враќам на ист начин во секоја понудена прилика и да се правам на тошо да му глумам дека не знам ништо, дека се е во ред не сум злопамтило, или пак да го отпишам и повеќе рецка да не му мавам, нека крши глава, ни извинвање ни лижење да не му користи, само игнор и да го отарасам за секогаш
А од шо мака се дружиш сеуште со него?
Ако не можеш да ги бираш роднините, за пријателите барем можеш.
Ако не ти одговара одјеби го и чао пријатно, ни молење ни ништо, ако влезеш во круг со одмазди и срања биди спремен да одиш до крај, оти никогаш не знаеш со каква будала имаш работа, па може да ти го сјеби животот и тебе и на блиските.
Со останатите пријатели е лесно, ќе си штимаш работа да не се дружиш кога е тој таму, ваљда не излегувате ко средношколци по 10 души заедно секоја вечер, секогаш ќе има 1-2ца од останатите во друштвото со кои може да минеш време.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
А шо прајме ако членот што бара помош е физички послаб од провокаторот?[DOUBLEPOST=1462604991][/DOUBLEPOST]
.
Има миљон начини да му се спротиставиш на било кој. И на поголем, и понаснажен и тако даље. Ако не е спремен да врати со реакција на било кој начин ке биде задња буква во кое и да оди друштво. Убаво му пишаја погоре, ако толку лесно тој "провокаторот" ги врти сите против него, проблемот не е во тој "провокаторот" проблемот е во членов погоре што е чутлив,повлечен,добар, мирен а и наивен.

Мора едно да разбери, дека во едно друштво најмногу страдат деца со токму такви особини како погоре. Мора да стекни авторитет,став за да почнат да го поштоват, и нечие мислење да не ги врти другите толку лесно против него.Не викам дека со тепање е решение, ама мора барем во нешто да му покаже и спртотистави дека е посилен од него.Па после тоа ќе виде точно кој му се пријатели, а кој не.

Ова нека му биде лекција за понатака, утре можеби и во ,,новото" друштво ќе дојди некој провокатор, пак ќе мења друштво заради некое коштаплерче? Ако не покажеш СТАВ пред другите, во кое и да оди
друштво ќе биде газен и ќе го чека иста судбина како старото.

Тоа дека не е злопамтило и такви
срања, нека си го остави за дома.
Надвор со такво размислување неможе да опстане. Нека му биде јасно и гласно.

Сум бил сведок на слични 2 случки, не лично на моја кожа, ама во одбрана на други и точно знам како одат тие работи. И ги решив проблемите онака кај што си заслужија.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.941
Има миљон начини да му се спротиставиш на било кој. И на поголем, и понаснажен и тако даље. Ако не е спремен да врати со реакција на било кој начин ке биде задња буква во кое и да оди друштво. Убаво му пишаја погоре, ако толку лесно тој "провокаторот" ги врти сите против него, проблемот не е во тој "провокаторот" проблемот е во членов погоре што е чутлив,повлечен,добар, мирен а и наивен.

Мора едно да разбери, дека во едно друштво најмногу страдат деца со токму такви особини како погоре. Мора да стекни авторитет,став за да почнат да го поштоват, и нечие мислење да не ги врти другите толку лесно против него.Не викам дека со тепање е решение, ама мора барем во нешто да му покаже и спртотистави дека е посилен од него.Па после тоа ќе виде точно кој му се пријатели, а кој не.

Ова нека му биде лекција за понатака, утре можеби и во ,,новото" друштво ќе дојди некој провокатор, пак ќе мења друштво заради некое коштаплерче? Ако не покажеш СТАВ пред другите, во кое и да оди
друштво ќе биде газен и ќе го чека иста судбина како старото.

Тоа дека не е злопамтило и такви
срања, нека си го остави за дома.
Надвор со такво размислување неможе да опстане. Нека му биде јасно и гласно.

Сум бил сведок на слични 2 случки, не лично на моја кожа, ама во одбрана на други и точно знам како одат тие работи. И ги решив проблемите онака кај што си заслужија.
Збориме за физичка сила, со другиот член ви беше наменет советот за физичка сила.

На секоја акција да врати со реакција, но таа реакција да биде паметна, со боксови и шамари може само казни да јади, ако е другиот побистар, друго не решава ништо.
 
Член од
3 март 2010
Мислења
636
Поени од реакции
366
значи вака, не е ни физички посилен ни попаметен ни со повисок став, работата е во тоа што е драма кралица, не е задоволен од себеси и својот живот а вели дека се му е погодено, се му оди, се залажва себеси, после тоа се жали оти не му одат некои работи, се тажи, сака да биди главен и мангуп а неможи, и сега како ке си го крени расположението со фалење и со потценвање на друг, права драма кралица, сака светот околу него да се врти, јас искрено до пред година две, мислев сменат е, за разлика од порано, ама пак е таков и како е неговите родители, татко му пред извесни години го примија на работа и сите го учеа што како тие што работеа години, а овај ги кодошеше па на крајот фирмата почна да оди под стечај, сите ги избркаја овај остана и шеф го ставија, на местото на моја роднина која го учеше а тој завера и правеше, таа ис ојде технолошки пред време овај му седна на фотелљата и остана да работи уште години додека не затворе фирмата. Со лажење партиски потоа го ставија на високо платена работа на возраст од 50 години, кај го има тоа. И сега го унапредија скоро. Е тоа ти и лажов и кодош, И син му гледам ги наследе неговите карактеристик и лижигаз и кодош. Од кај што дува ветерот од таму е. За тие што збора вакви такви, во живо му го лижи газот, после ке ги оговара. А некој почни муабет за политика што е против власта одма го подржва се расипаја, ова она, утре некој за власта што почни муабет што сакат овие со проестите се е розово ,пшрават дестабилизација во државата со странски служби и одма копиљо подржва се прави главен вмровец.
Искрено не можам да го сфатам, за други збора дека се лиглиња дека не можи да ги сфати како се понашат така, а овај е лигле со тапија, за други кажува како можи да го менаат мислењето, да не си стојат на зборот а тој променлив како ветер е, и од кај русите ама и од кај американците. Се договараш нешто по два сати се премислува откажва. И ај сега
Ако ме предложиш нешто го викниш за негде ела ќе одиме ваму. Не бееее. Ако му речиш ние се договривме тие и тие одиме ваму, ако ти се иди, каде кога одма трча да дојди.
Ако не го викниш одма драма прави не те бара 2 недели, те избегава, ги врти другите против тебе со лаги и манипулации, ги договара сите намерно и се тагнува со нив, со намера да те повреди.
Ако касниш една минута драма прави, скренва, вели повеќе да не си повтори вака така, ако касни тој сто пати како никому ништо. Одам јас му се пуштам на чупе иди тој ми се вмешва на сред работа, ми вика не му досадвај на чупето, јас му викам оди бркај rabota, тој пак ми вели не му досадвај ќе ти ја шлакни една. И јас нервата до небо готов да му закачам една да го оставам на лице место.
После друг случај му се пуштам на две другарки по негова иницијатава и на тој другиот што наведов што ми го упика во друштво, земам со двете флертувам, и двете се фаќаат за јадица, и таман да почнам со двете да правам работа, овие двата од како увидоа дека ми успеа, ме прекинват, бегаме ние,ќе одиме на друго место, ајде оти ние заминваме не те чекаме. Ме стават во мат позиција. Сто примери така од завидливост ми расипва работа. Како да му преземвам негова женска, па дури ми се лути.
Јас му попуштам оти се знаеме години и за другар го сметав, ама последно колку е направен алчен, арогантен и завидлив тоа чудо е.
Некогаш се чудам како го веруваат и слушаат другите кога се фали, мене преку нерва ми оди да му ја траснам една пред сите.
Јас ова јас она јас вака јас така
Јас почнам нешто шега да правам, и овај одма јас ова, она, и си додава си прилажнува од мрава мечка си прави, не нзја муабет да кажи асолен, три работи само нив ги кажва што напрајл по стопати демек на некој гајле му е, ама ај другите ради толеранција го слушаат

И му реков пред извесно време бидејќи ми испонаша без причина, тие ропаците му откажаја и мене ми се втурна ова она, навреди, му реков тогаш уште еднаш вака да ти се повтори, ќе те ишамарам и ќе со одиш дома со плачење.

После тоа исто ме избегаваше и не ме бараше, дури на сестраму и на нејзините другарки ги тераше, кога ке поминат покрај мене да ми свртат главата. Она чудно ми беше редовно муабет прават здрраво ова она, тогаш врват и наеднаш ја зафрлуваат главата настрана, не знаев во тој момент дали да се смеам или да плачам, некоја негова стратегија дека психички ќе ме падни. И кога ке поминуваа следно јас му ја вртев главата со фаца како со говна да се измачкани, и се збунија не знаеја што е работата. Не тешко него, туку тешко нив што тргнале по она овај умот. После тоа од кога ми се излигуши и се смиривме овие пак муабет прават, нормално се понашаат.
Пак почнавме излегуваме, првен мадро си седеше, и следеше, и постепено пак си почна да крши клечки, мојот другар што го запозна преку мене, да се договара и да го вика тој за излегување, да почни да се прави шанкуре, чупе што се шмекавме повеќе време и што му се пуштив, почна да ми префрла дека ја бендисал тој, јако тело имала, вака би ја онадел тој, да ми вели да му го закачам, ова она, како криво да му е оти му појдов.

во туѓа манџа прсти пика.
Мене не ми е за него, нека крши глава, туку тоа што ми работи зад грб и сака да ми наштети со нефер завери​
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Животот е прекраток за да се замараш со небитни луѓе. Кога ќе видиш дека некој другар, макар и најдобриот другар, ти мати работи зад грб и ги врти останатите против себе, без размислување откачи го, т.е. игнорирај го. Едноставно прекини ги сите контакти со него, а ако те праша зошто е тоа така, кажи му. А сите тие останати другари што ги врти против тебе, ако ти се вистински другари нема да се свртат против тебе, што е реткост во денешницава. Во секој случај верувај дека не вреди да му се одмаздуваш и грев да правиш поради некој кој што не вреди ни малку. Гледај си го патот пред себе и гледај во животот само на тебе да ти биде убаво, затоа што секогаш ќе има некој кој што ќе сака да ти наштети. Ако застануваш на секој да му вратиш, многу време ќе изгубиш.
:)
 
Член од
1 мај 2015
Мислења
477
Поени од реакции
657
Најдобро е да се правиш дека не си засегнат, а со тоа да се дистанцираш од тие луѓе, едноставно не ти се потребни во животот луѓе кој на било кој начин да те иритираат или ти прават зло, па било да се роднини, јас со тоа имам расчистено и мирна ми е главата не се заморувам ниту со одмазда ниту со игнорирање туку само со дистанцирање.

Мене малку ми е глупо да се одмаздувам или да ги игнорирам за некои работи, но пак да се дружиме и гледаме или што ти ја знам тоа е за мене лицемерно и на тој начин стануваш ист како нив.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
кога некој што ти се прави најдобар пријател, те кодоши, лажи и ти работи против тебе зад грб, што ги врти сите против тебе, вклучувајќи и твои пријатели што ги знае покрај тебе, за тие што зборува дека ги неќи и ги избегнува потоа му се лижи како да се браќа и се дружи некое време, после пак зборува лошо, што на сите му се улижува и му ги одобрува туѓите ставови, макар што неговите се спротиставени, од една страна кога е со едни ги подржува нив, со другите исто нив ги подржува, зад грб друго мисли и збора, пред нив да бе да така е, ништо не кажува свој став, не ги слуша другите ни што зборуваат занесен со умот само потврдува да бе да. Еден муабет не знај да кажи и само се фали самиот 3 реченици знај да се пофали и пред сите тоа го повторва, нарцис тежок, а нема никакви сбособности, твоите мајтапи и муабети што ке му ги кажиш денес ги прекажва после на другите и тоа пред тебе, се фали и те напаѓа и потценва пред другите за да си ја зголеми вредноста
Како дува ветрот така и умот негов.
Едно кажува друго прави. Сака по кеиф само да му се оди. За услуга побарај го не можам. Се однесува како драма кралица, од ситница мечка прави, пробува да се одмазди без никаков повод, на разни начини се труди те падни во очај и негативност. Арогантно се понаша малце да не му одиш по кеифот се труди да ти нанеси зло, да ги искара сите со тебе. После време тоа нема со кој да се дружи па иди ти се улижава и се прави како ништо да не било
Неколку(повеќе од неколку) пати му прогледав низ прсти ама сега ја претера. Што е подобро да почнам да му враќам на ист начин во секоја понудена прилика и да се правам на тошо да му глумам дека не знам ништо, дека се е во ред не сум злопамтило, или пак да го отпишам и повеќе рецка да не му мавам, нека крши глава, ни извинвање ни лижење да не му користи, само игнор и да го отарасам за секогаш
Јас па мислев нешто сериозно предавство...
Мивка е овој, не вреди ни врв од твојот нокт. Моеш да му покажеш сила мада и тоа е ирелевантно. Ваков шупо секој ќе го прочита и ќе го откачи со време.
Не си го арчи времето со овој. Дружи се со другите, ним им е забавен само затоа што се глупира, у глобала никој не го сфаќа за сериозно.
 
Т

Триптико

Гостин
@koletheman налево круг и најди си друго друштво. Ич к*р да не те боли. Штом го трпат и чуваат во друштво, исти к*рац се и тие. Подобро ти е да си заминеш, онака без објаснување :cool:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom