Што е подобро - одмазда или игнорирање

Член од
3 март 2010
Мислења
634
Поени од реакции
364
кога некој што ти се прави најдобар пријател, те кодоши, лажи и ти работи против тебе зад грб, што ги врти сите против тебе, вклучувајќи и твои пријатели што ги знае покрај тебе, за тие што зборува дека ги неќи и ги избегнува потоа му се лижи како да се браќа и се дружи некое време, после пак зборува лошо, што на сите му се улижува и му ги одобрува туѓите ставови, макар што неговите се спротиставени, од една страна кога е со едни ги подржува нив, со другите исто нив ги подржува, зад грб друго мисли и збора, пред нив да бе да така е, ништо не кажува свој став, не ги слуша другите ни што зборуваат занесен со умот само потврдува да бе да. Еден муабет не знај да кажи и само се фали самиот 3 реченици знај да се пофали и пред сите тоа го повторва, нарцис тежок, а нема никакви сбособности, твоите мајтапи и муабети што ке му ги кажиш денес ги прекажва после на другите и тоа пред тебе, се фали и те напаѓа и потценва пред другите за да си ја зголеми вредноста
Како дува ветрот така и умот негов.
Едно кажува друго прави. Сака по кеиф само да му се оди. За услуга побарај го не можам. Се однесува како драма кралица, од ситница мечка прави, пробува да се одмазди без никаков повод, на разни начини се труди те падни во очај и негативност. Арогантно се понаша малце да не му одиш по кеифот се труди да ти нанеси зло, да ги искара сите со тебе. После време тоа нема со кој да се дружи па иди ти се улижава и се прави како ништо да не било
Неколку(повеќе од неколку) пати му прогледав низ прсти ама сега ја претера. Што е подобро да почнам да му враќам на ист начин во секоја понудена прилика и да се правам на тошо да му глумам дека не знам ништо, дека се е во ред не сум злопамтило, или пак да го отпишам и повеќе рецка да не му мавам, нека крши глава, ни извинвање ни лижење да не му користи, само игнор и да го отарасам за секогаш
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
кога некој што ти се прави најдобар пријател, те кодоши, лажи и ти работи против тебе зад грб, што ги врти сите против тебе, вклучувајќи и твои пријатели што ги знае покрај тебе, за тие што зборува дека ги неќи и ги избегнува потоа му се лижи како да се браќа и се дружи некое време, после пак зборува лошо, што на сите му се улижува и му ги одобрува туѓите ставови, макар што неговите се спротиставени, од една страна кога е со едни ги подржува нив, со другите исто нив ги подржува, зад грб друго мисли и збора, пред нив да бе да така е, ништо не кажува свој став, не ги слуша другите ни што зборуваат занесен со умот само потврдува да бе да. Еден муабет не знај да кажи и само се фали самиот 3 реченици знај да се пофали и пред сите тоа го повторва, нарцис тежок, а нема никакви сбособности, твоите мајтапи и муабети што ке му ги кажиш денес ги прекажва после на другите и тоа пред тебе, се фали и те напаѓа и потценва пред другите за да си ја зголеми вредноста
Како дува ветрот така и умот негов.
Едно кажува друго прави. Сака по кеиф само да му се оди. За услуга побарај го не можам. Се однесува како драма кралица, од ситница мечка прави, пробува да се одмазди без никаков повод, на разни начини се труди те падни во очај и негативност. Арогантно се понаша малце да не му одиш по кеифот се труди да ти нанеси зло, да ги искара сите со тебе. После време тоа нема со кој да се дружи па иди ти се улижава и се прави како ништо да не било
Неколку(повеќе од неколку) пати му прогледав низ прсти ама сега ја претера. Што е подобро да почнам да му враќам на ист начин во секоја понудена прилика и да се правам на тошо да му глумам дека не знам ништо, дека се е во ред не сум злопамтило, или пак да го отпишам и повеќе рецка да не му мавам, нека крши глава, ни извинвање ни лижење да не му користи, само игнор и да го отарасам за секогаш
Почни да го газиш, колку повеќе ќутиш и се повлекуваш толку по наивно изгледаш.
Таквите ако не ги газиш, тие ке те газат. Запамтиго тоа. Неможи со игнор да се ослободиш, посебно не ако сте во исто друштво или се дружите со заеднички пријатели.

На секоја акција враќајму со дупла реакција. Се во спротивно не ти иде во корист.
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
После време тоа нема со кој да се дружи па иди ти се улижава и се прави како ништо да не било
Епа добар е тогаш.

Once upon a time somewhere miles and miles beneath the surface of the ocean there lived a young octopus named Nina. Nina spent most of her time alone making strange creations out of rocks and shells. She was very happy. But then on Monday the Shark showed up.

"What's your name?" said the Shark.
"Nina," she replied.
"Do you wanna be my friend?" he asked.
"Okay. What do I have to do?" said Nina.
"Not much," said the Shark, "just let me eat one of your arms."

Nina had never had a friend before so she wondered if this is what you had to do to get one. She looked down at her eight arms and decided it wouldn't be so bad to give up one. So she donated an arm to her wonderful new friend.

Everyday that week Nina and the Shark would play together, they explored caves, built castles of sand and swam really really fast. And every night the Shark would be hungry and Nina would give him another one of his arms to eat.

On Sunday after playing all day the Shark told Nina that he was very hungry.

"I don't understand," she said, "I've already given you six of my arms and now you want one more?"
Shark looked at her with a friendly smile and said, "I don't want one. This time I want them all."
"But why?" Nina asked.
And the Shark replied, "Because that's what friends are for."

When the Shark finished his meal he felt very sad and lonely. He missed having someone to explore caves, build castles and swim really really fast with.
He missed Nina very much.
So he swam away to find another friend.
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Да го откачиш, у спротивно у never/ending circle ќе сте, ти на нему он на тебе и така до бескрај + за разлика од тебе он ужива во таквиот однос а ти ќе се мачиш размислувајќи како да му вратиш секој нареден пат. Не вреди.

А генерално за темата јас лично немам висок степен на толеранција, многу ме нервираат такви ликови, така некој да ми се припичава веднаш го откачуем или му враќам ама да го здоболи онака до срж и да не му текне да проба да се заебава не само со мене туку со никој друг.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Да го откачиш, у спротивно у never/ending circle ќе сте, ти на нему он на тебе и така до бескрај + за разлика од тебе он ужива во таквиот однос а ти ќе се мачиш размислувајќи како да му вратиш секој нареден пат.

А генерално за темата јас лично немам висок степен на толеранција, многу ме нервираат такви ликови, така некој да ми се припичава веднаш го откачуем или му враќам ама да го здоболи онака до срж и да не му текне да проба да се заебава не само со мене туку со никој друг.
Неможи да го одкачи, со ист круг на пријатели се дружат во исто друштво. Таквите луѓе се хранат со таа енергија, и увјек ќе биде омаловажуван и понижуван во друштво кога ке бидат сите на окуп, без
разлика дали ке го одкачи/игнорира или
не. Најдобар лек е дупла реакција, ем самодовербата ке си ја дигне, ем ќе му даде дознаење дека такви како него неможи да манипулират така лесно со него на таков начин.

И јас не толерирам никого, не оддамна имаше еден лигав у друштво понижуваше мој другар. Доби повратна реакција од мене, и не му текна уште еднаш во очи да го погледне, а не да му проговори нешто.

Ваквите случки без разлика дали се работи за мене или за некој мој близок јас ги решавам со физичка сила. Еднаш добива опомена, вторпат плексуз.
 
Последно уредено:

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.062
Поени од реакции
19.794
Убаво ти кажа Мафо, само физичка сила за лиглиња. Ова треба да почнеш да го применуваш: ако ти мене едното око, јас тебе двете + сите екстремитети.
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Отпиши го од живите. Што ако сте во ист круг на луѓе. На сите дај им до знаење дека не го ебаваш два посто. Ако проба да се подебава со тебе, можеш и да го промлатиш. Што побрзо го одјебеш, боље за тебе. Ако ти си му ги приметил таквите недостатоци, биди сигурен дека и другите го приметиле или ќе го приметат. Лека полека сам ќе биде.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Отпиши го од живите. Што ако сте во ист круг на луѓе. На сите дај им до знаење дека не го ебаваш два посто. Ако проба да се подебава со тебе, можеш и да го промлатиш. Што побрзо го одјебеш, боље за тебе. Ако ти си му ги приметил таквите недостатоци, биди сигурен дека и другите го приметиле или ќе го приметат. Лека полека сам ќе биде.
Досега ако не го одкачиле, немат ни да го одкачат. Мора барем во нешто да му докаже дека е похрабар од него. Ако не е спремен да му се спротистави барем во нешто, нека го прекине секој контакт со тоа друштво.или нека се
препушти да продолжи да го рамни со земја.

Зошто не разбираш дека вакви куртони немаат осет за ДОСТА.Е ? тој ќе продолжи да го омаловажува и по прекинот на контакт со него.
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Стојам на ставот да го откачиш али пред откачуење паметот да му го дотераш :D
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Досега ако не го одкачиле, немат ни да го одкачат. Мора барем во нешто да му докаже дека е похрабар од него. Ако не е спремен да му се спротистави барем во нешто, нека го прекине секој контакт со тоа друштво.или нека се
препушти да продолжи да го рамни со земја.

Зошто не разбираш дека вакви куртони немаат осет за ДОСТА.Е ? тој ќе продолжи да го омаловажува и по прекинот на контакт со него.
Лично искуство Мафо. И во моја околина имаше таков паметњакович. Лека полека сите го откачија, сега е прилепен до некакви си џанки, си дуваат мара заедно.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
>џанки
>дуваат мара
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Лично искуство Мафо. И во моја околина имаше таков паметњакович. Лека полека сите го откачија, сега е прилепен до некакви си џанки, си дуваат мара заедно.
За на таков начин да се ослободиш како што пишуваш ти, зависи од друштво до друштво. Исто така зависи каков ти е авторитетот во тоа друштво. Ако си повлечен, ако прогледуваш низ прсти на секој, ако си безгласна буква рачунај дека тоа е невозможно.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Кога ќе се испрља постела што ти си ја наместил, не ја фрлаш само јастучницата за перење. Се менува и душекот после одредено време. Ако така лесно се вртат луѓето против тебе тогаш не се ништо повредни од другиов. Смени опкружење и крај.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.914
Поени од реакции
1.424
Кога го прочитав насловот мислев сериозна тема е, кога го прочитав текстот воочив дека се некои невозвратена љубов приказни.

Безразлика, ќе пробам да ја направам сериозна темата давајќи сериозен одговор.

„Што е подобро - одмазда или игнорирање?“

Доколку некој ти згрешил, или не, а ти се исплати да го нападнеш - нападни го.
Доколку не ти се исплати а со тоа и не е проблем - игнорирај го.

Доколку го нападнеш, еве да речеме извршуваш „нападни дејствија во самоодбрана“ :), еднакво насилство од двете страни - тоа крај нема на конфликтот, потребно е да нападнеш со диспропорционално поголем опсег на сила и непредвидливост кон напаѓачот.

Доколку изгубиш - учи за како подобро да нападнеш а со тоа и да се одбраниш наредниот пат, клучните варијабили на моќ подеси ги.

Доколку победиш - мех, кој го ебе губитникот, работите ќе бидат по твое.

Доколку игнорираш - мех, кој го ебе губитникот, работите ќе бидат по твое.

Во суштина овој принцип на акција и пасивност може да се примени за било што.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom