Што е поважно: учењето или дружењето?

Член од
10 мај 2005
Мислења
529
Поени од реакции
14
Јас мислам дека секој треба да си живее со своите комплексии, ама не треба да биде приморан да ги трпи туѓите комплекси. Не е тој виновен за тие комплекси и му претставува само еден голем товар во животот.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.454
Мене средното ми помина на баскет у маало и со ФростДрагон у МКЦ на цел ден нет за 30 денари. Нешто поднаучив, не велам дека не учев :р
Инаку на факс си имаф мака бидејќи немав работни навики, но и тој прблем го решив, се отпишав.
 
B

BoZiCA

Гостин
Ин мај опинион, двете се подеднакво важни. Ако не учиш ќе затупиш и ќе заостаниш бааги, па ќе бидеш еден глупав ученик што се дружи, а ако претераш со учење и не се дружиш пак ќе заостаниш, ќе се мрдниш и нема да знаеш до кај ти е животот. Затоа за се треба средина , рамнотежа. Според мене и Двете се баааги важни не треба да се претера со ништо, ма да дружењето е сепак во предност за мене :evil:
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
Само дружењето........
Учење ЈОК!!!
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
MSV напиша:
Само дружењето........
Учење ЈОК!!!
Епа ако ти е поважно дружењето од учењето зошто го напиша ова......

MSV напиша:
Ќе испаднам многу глуп и големо теле(шо и сум) ако речам дека поважно е учењето.....
:?: :?: :?: :?: :?: :?:
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Во средно повеќе се дружев отколку што учев...
Еве една статистика како го поминав средното: УЧЕЊЕ - 1% | ДРУЖЕЊЕ - 99%
Книга фаќав пред тест онака чат пат, а за време на тестот и препишував... само една професорка знаеше да ме фати со ливчиња у пм... :lol:
А шо имавме еден професор ни предаваше 2 предмети... кај него со мерак да одиш да препишуваш... ич да немаш страв дали ќе те фати или не... затоа со препишување кај него вадев добри оценки... дури и пофалби од него добивав... викаше „аа Даниел си почнал да учиш, само напред“... а се шинав учење... :lol: :lol:

Али ми помина средното мене, сеа глеам за на фак. да фатам книга... ја неам таа навика на учење... тешко да се концентрирам да учам, таман ќе почнам и ќе ми се вртат други мисли во глава и ќе ја оставам книгата... :lol:
Али мора да стекнам навика на учење...
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
Mesaja напиша:
MSV напиша:
Само дружењето........
Учење ЈОК!!!
Епа ако ти е поважно дружењето од учењето зошто го напиша ова......

MSV напиша:
Ќе испаднам многу глуп и големо теле(шо и сум) ако речам дека поважно е учењето.....
:?: :?: :?: :?: :?: :?:
Гого....АЈ ОДИ ПИКНИ СЕ ПОД МАСА, И ПОСЕДИ ТАМУ ДОДЕКА НЕ ОПАМЕТИШ МАЛКУ.........
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
Или поточно....да одам да свирам......
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Некако и двете ми штимаат заеднички.
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Гижо напиша:
The`bItCh напиша:
Повеќе дружењето се памти од учењето..
Еден средношколец (ко мене вака :lol: ) треба подеднакво да се посвети и на учењето и на дружењето:))
средношколските денови се најубавото нешто кој не(ма) (да) ги искористи(л) џабе му е се:)
ја не сум ги искористил средношколските денови, и ми е криво за тоа, но и ти да учеше со сељачишта искомплексирани што секој ден ке ти трубат дека срамота било што сум носел долга коса (зашто не било во мода), и те доведуваат до точка да ги замразиш, затоа јас повеќе го сакам периодов на факултет, затоа што никој не се замара со тебе, него едноставно сака да се дружи.И во исто време сретнуваш другари од различни генерации.
Си требал да се адаптираш на средината. Тоа што они така ти викале е ради тоа што ти си им допуштил. Доколку си се дружел со нив, немало да имаш такви проблеми. Најчесто таквите друштва на оговарачи и сеирџии не ги „малтретираат“ луѓето што се дружат со нив, туку тие што се повлечени, седат на страна и ќутат.
 
Член од
10 мај 2005
Мислења
529
Поени од реакции
14
Мене средното ми проаѓа со еден баланс од учење и дружење. Јас сметам дека секогаш дружењето е важно, но секогаш е подобро прво да се заврши со учење па останотото време да се искористи за други работи, главно за дружење.
 

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
Mene sekogas druzenjeto mi e na prvo mesto . . . taka bese i vo sredno a i sega na fax uste poveke.Znaci jas odam na fakultet 90% za druzenje i slicno.Ama ete i pokraj toa super mi odi a mozebi pricinata e toa sto ne se zamaram voopsto.Pa kaj mene na fax i nema nesto mnogu za ucenje 8)
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Balans megju dvete. Tocka.
Naucen, preucen bez "ulicna skola" pljukni i frli go i obratno.
Ucenje ko ucenje ne za znaenje, tuku poradi toa shto srednoskolskite denovi se onie koi te ucat kako da ucish, i sobirash poznavanja. Znaci tuka se vklopuva sve, od zdravo da naucish (ona shto treba i ke ti sluzi) da znaesh da se snajdesh i protnesh kroz ona koe ne bi trebalo da zahteva mnogu vreme (snaodlivost isto taka bitna karakteristika za covek) i sekako steknuvanje i odrzuvanje prijatelstva, koi se i te kako bitni za uspeh vo bilo shto.
Odnosot so lugje e osnova na se. Taka da bubatorot so site petki koj nema sposobnost da se vmesa megju lugje, ke si ostane da gleda samo u knigite cel zivot. A sekoj so malku iskustvo znae deka niedna kniga nema da ja pobie praksata, ama i dvizenje prakticno bez "kniga" ne te vodi nikade.
taka da mladi deca, ne gi povtarajte greskite na postarite, gledajte da stanete licnost celokupna, koja ima poznavanje i umesnost vo se. Ne za dzabe se divime na lugje "go biva za se." Ili "he is so well rounded" topce topce skoka veselo i srekjno :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.175
Поени од реакции
34.317
Финтата е да си примерен на часови, да се заебаваш со другарите кога ќе завршат часовите, и од време на време да фатиш книга дома.

Крај. :wink:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Да, да ... како и повеќето ќе кажам дека треба баланс меѓу дружењето и учењето ... тие што ќе го постигнат тоа ќе можат да напредуваат во све, дека како што кажавте тоа се годините кога се стекнуваат повеќе навики и кога горе-долу веќе се оформувате како личност, па ако забегате по едно од тие двете тешко ќе се вратите одпосле :) :wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom