Што дознавте за вашиот партнер ОТКАКО стапивте во брак?

Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
На мајка ми никогаш не сум и ќутела кога сум сметала дека не е во право. Затоа она сега не ми се меша во живот за се и свашта. Очекувам од другата страна исто. Јас не сум мамина маза, па затоа не планирам во животов да се расправам со мамини синчиња на кои им е тешко да се спротивстават на нивните домашни за било кои работи што не се нивни за замарање и мудрување.
Имам другар шо се реши да живее кај сопругата тоест стана домазет.Тој на свој грб ја има почуствувано стравичната коалиција меѓу мајка и керка,тоест мамата му ја расплакаа.Инаку според мене најдобро е секој брачен пар да си живее самостално,во свој стан,ама за жал условите кај нас се катастрофа па тоа е скоро невозможно.
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ziveenje zaedno po 2-3 nedeli, mesec dena poveke pati za godina dena veke se osekjas kako da si u brak i stvarite se "ispegluvaat" kako sho vikate vie, ja vikas deka se raspegluvaat, se guzvat, posto na pocetok se peglaat celo vreme za da se ostave dobra impresija, a koga po 24 saata ke si nekoj zaedno poveke vreme poleka izlavaat na povrsina vistinskite karakteritsti i na licnosta i dlabinata t.e. plitkosta...I posle "snaata" poleka pocnuva da se buni zaso "svekrvata" upadnala u soba i dodeka "princezata" spie, zaso brknala u skafovite i malku go izmestila rasporedot na alistata dodeka stavala novi isprani krpi i navlaki za pernici za princezata da spie na cisto i takvi uste eden kup slicni sekojdnevni sitnici. Na pocetok neznaes so da praes, rastrgnat si kako so spomna nekoj pogore, t.e. ti nogu dobro znaaes so treba da im objasnes i na majkata sto te rodila i na princezata sho pritajno ti dosla so kufer doma so skriena zelba da se ugnezdi, arno ama koa nekoj nema akl da sfati od dva pati dzabe e povtaranje 300 pati istoto.
I posle 2-3 godini otkako princezata ne uspeala da zagospodari vo noviot dom ti kazuva kako veke ne saka da ja gleda majka ti i saka da si najdete dom kaj so ke bideme samo vie dvajca. I posle otkako ke i udres kloca na princezata ( a znaeme deka taa kloca poveke te boli tebe nego princezata, posto si go kines srceto) zenite vikaat deka mazite bile mamini sincinja i birale strani.
Ma ajde ne serite. Koga nekoja "princeza" e do tolkav stepen retardirana da nema osnovno psiholosko razbiranje dzabe e i da ziveat sami na pust ostrov taa pak ke naagja maani i zamerki. I ednostavno ne e vredno da se trosi zivotot so takvo stvorenje koj e i taka prekratok.
Dakle zivejte zaedno godina dena za da se upoznaete vistinski.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Ја не сум у брак и нема што да пишам...
...ама тоа воајерското во мене проработе. :P[DOUBLEPOST=1534067625][/DOUBLEPOST]
Не само што ДОЗНАВ,лично се уверив дека сум прв.
:pos:[DOUBLEPOST=1534067745][/DOUBLEPOST]
дека многу се дере, по цел ден, по сите, а вика дека не се дерела туку дека гласно зборела.... абе ај.
Тука сме некаде. Не само што се дере, туку се дере на некоја фреквенција која пара уши. На нашки - писка. Си за пиво, да си размениме искуства? :D[DOUBLEPOST=1534068138][/DOUBLEPOST]
Не,свекрва ми се обиде да ми потурне адети од 15 век.
У стил: да се избришеш со нова крпа и да ја фрлиш на родно дрво ко ќе излегувате од дома? И да не носиш кошула со кратки ракави оти краток ќе ви бил бракот? Мене се обидоа да ми наметнуваат такви глупости, и моите, и нејзините, повеќе нејзините, ама јас бев одлучен и тврдоглав и немавме буквално никаков адет на свадбата, дури ни туркање врата и купување на невестата како да е стока. Ние бидејќи и претходно заедно си живеевме, си ги поканивме најблиските дома, си поигравме, се повеселивме, каснавме нешто и заминавме в црква. Ни бричења, ни ништо! И јас сум презадоволен од се како испадна.[DOUBLEPOST=1534068483][/DOUBLEPOST]
само што сите се возрасни и зрели и никој не сака да си го кења партнерот јавно на форум.
Па не се согласувам баш. Еве, конкретно, јас - да беше толку за кењање партнерот, немаше да бидам со него веќе, нели? А еве, јас скоро 5 години сум во брак, и сега нормално имало несогласувања, ама не поради нешто огромно кое сум го дознал откако сме стапиле во брак. Најчесто ситници кои биле толку неважни што не паметам конкретно ни една. А тоа што го пишав тука до сега не е ништо страшно од кое некој би се срамел да го каже пред сите. Далеку дека ја кењам.[DOUBLEPOST=1534069178][/DOUBLEPOST]Што дознав јас? Две работи кои мнооооогу ми сметаат. Првата ја решивме, не се повторува веќе, на втората работам се уште. :D

1. Не се јавуваше на телефон. Едноставно, го забутуваше телефонот некаде, и не го слуша, ако ти треба за нешто итно, поарно в комшии јави се и речи им да и ѕвонат на врата отколку што ќе те удостои да одговори на повикот. Некогаш од такт ме вадеше тоа. По сто пати и објаснував дека заради таа нејзина лоша навика може да се случат секакви глупости и какви не приказни измислував, цели филмови правев. Не бе, џабе. Ама подоцна, кога мобилниот интернет стана бесплатен, некако се приврза повеќе за телефонот и сега го немаме овој проблем. :D

2. Преместува работи. И после не памти кај ги преместила, зашто од едно до друго мое барање на некоја конкретна ствар која сум ја ставил на место А, она можеби 3 пати веќе ја преместила, прво на место Б, па на В, па на Г. И не памти кое било последното преместување, и после ти барај си ако немаш друга работа. Божем средувала, чистела, па затоа. Леле, понекогаш кога ми треба нешто итно и не можам никаде да го најдам, скренувам. И не знам како да се справиме со овој проблем. :(
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
...ама тоа воајерското во мене проработе. :P[DOUBLEPOST=1534067625][/DOUBLEPOST]
:pos:[DOUBLEPOST=1534067745][/DOUBLEPOST]
Тука сме некаде. Не само што се дере, туку се дере на некоја фреквенција која пара уши. На нашки - писка. Си за пиво, да си размениме искуства? :D[DOUBLEPOST=1534068138][/DOUBLEPOST]
У стил: да се избришеш со нова крпа и да ја фрлиш на родно дрво ко ќе излегувате од дома? И да не носиш кошула со кратки ракави оти краток ќе ви бил бракот? Мене се обидоа да ми наметнуваат такви глупости, и моите, и нејзините, повеќе нејзините, ама јас бев одлучен и тврдоглав и немавме буквално никаков адет на свадбата, дури ни туркање врата и купување на невестата како да е стока. Ние бидејќи и претходно заедно си живеевме, си ги поканивме најблиските дома, си поигравме, се повеселивме, каснавме нешто и заминавме в црква. Ни бричења, ни ништо! И јас сум презадоволен од се како испадна.[DOUBLEPOST=1534068483][/DOUBLEPOST]
Па не се согласувам баш. Еве, конкретно, јас - да беше толку за кењање партнерот, немаше да бидам со него веќе, нели? А еве, јас скоро 5 години сум во брак, и сега нормално имало несогласувања, ама не поради нешто огромно кое сум го дознал откако сме стапиле во брак. Најчесто ситници кои биле толку неважни што не паметам конкретно ни една. А тоа што го пишав тука до сега не е ништо страшно од кое некој би се срамел да го каже пред сите. Далеку дека ја кењам.[DOUBLEPOST=1534069178][/DOUBLEPOST]Што дознав јас? Две работи кои мнооооогу ми сметаат. Првата ја решивме, не се повторува веќе, на втората работам се уште. :D

1. Не се јавуваше на телефон. Едноставно, го забутуваше телефонот некаде, и не го слуша, ако ти треба за нешто итно, поарно в комшии јави се и речи им да и ѕвонат на врата отколку што ќе те удостои да одговори на повикот. Некогаш од такт ме вадеше тоа. По сто пати и објаснував дека заради таа нејзина лоша навика може да се случат секакви глупости и какви не приказни измислував, цели филмови правев. Не бе, џабе. Ама подоцна, кога мобилниот интернет стана бесплатен, некако се приврза повеќе за телефонот и сега го немаме овој проблем. :D

2. Преместува работи. И после не памти кај ги преместила, зашто од едно до друго мое барање на некоја конкретна ствар која сум ја ставил на место А, она можеби 3 пати веќе ја преместила, прво на место Б, па на В, па на Г. И не памти кое било последното преместување, и после ти барај си ако немаш друга работа. Божем средувала, чистела, па затоа. Леле, понекогаш кога ми треба нешто итно и не можам никаде да го најдам, скренувам. И не знам како да се справиме со овој проблем. :(
Нема лек:pos: за преместувањето;).
Мојата има накај 60 и си ја тера таа, подобро навикни се или пробај да и ја фатиш шемата!
Ќе видиш дека едни исти работи имаат скоро ист пат на преселба:D.
Млади сте, со време ќе скуваш, што и каде иде:cenzura:
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.630
Заборава уклучено - шпорети, пегли. Многу пати сум спасил ситуација. Еве сеа заборави уклучена пеглата и ми текна на темава.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
..
1. Не се јавуваше на телефон. Едноставно, го забутуваше телефонот некаде, и не го слуша, ако ти треба за нешто итно, поарно в комшии јави се и речи им да и ѕвонат на врата отколку што ќе те удостои да одговори на повикот. Некогаш од такт ме вадеше тоа. По сто пати и објаснував дека заради таа нејзина лоша навика може да се случат секакви глупости и какви не приказни измислував, цели филмови правев. Не бе, џабе. Ама подоцна, кога мобилниот интернет стана бесплатен, некако се приврза повеќе за телефонот и сега го немаме овој проблем. :D
Јебемти проблем.

Moже не личи рационално, во духот на времево, ама ја сум на став дека не морам увек да сум достапен за секој/било кој, кој ме бара. Телефоните кај мене дома ходник не поминуваат. Често кога ѕвони не одговарам и не ни гледам кој ме барал. После у текот на денот, гледам кој ме барал и му се јавувам. Скроз е нормално да не ти се јавам кога ме бараш. Не знам од кај кур е тоа правило дека морам да бидам достапен цело време. Пак ќе кажам, небитно кој ме бара. На фиксен одговарам одма. Пораки пишувам две: само - ОК или Не. Ме мрзи да се малтретирам со пишување на пораки.
Ваков телефон имам, иначе.
 
И

Име И Презиме

Гостин
Јебемти проблем.

Moже не личи рационално, во духот на времево, ама ја сум на став дека не морам увек да сум достапен за секој/било кој, кој ме бара. Телефоните кај мене дома ходник не поминуваат. Често кога ѕвони не одговарам и не ни гледам кој ме барал. После у текот на денот, гледам кој ме барал и му се јавувам. Скроз е нормално да не ти се јавам кога ме бараш. Не знам од кај кур е тоа правило дека морам да бидам достапен цело време. Пак ќе кажам, небитно кој ме бара. На фиксен одговарам одма. Пораки пишувам две: само - ОК или Не. Ме мрзи да се малтретирам со пишување на пораки.
Ваков телефон имам, иначе.
Се чудам на форумов како не те мрзи да пишуваш и да се караш, искрено.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
Се чудам на форумов како не те мрзи да пишуваш и да се караш, искрено.
Па не е исто да пишуваш од компјутер и од телефон ко мојот.
На форумов не постои правило, како правилото во приватниот живот (кое си го измислија), дека морам да бидам достапен. Кога сакам пишувам. Ако сакам одговарам, кога ме цитираат, ако неќам не.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom