Што добиваат и што губат оние кои ја напуштаат Македонија?

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
3.543
Поени од реакции
4.037
Интересна тема, илјада пати сум си го поставил прашањето дали вредело што си заминав, тешко ми е да го најдам одговорот,Живеам во еден од најскапите градови во светот така да со една плата ( жена ми не е во можност да работи поради децата) не живеам некој кој знае колку подобар или побогат живот него во МКД, така да некоја финансиска добивка не можам да кажам дека имам.Од финансиска гледна точка единствена утеха ми дава што некако успеав да купам имот (нормално на кредит) и како што цените секојдневно тука летаат нагоре ненормално лудо ,во секој момент можам да дојдам солидна сума на пари кога би решил да го продадам и да заминам на некој друг град или друга земја вклучувајки и МКД.
Кога станува збор за губенње си го го изгубив животот кој се живее во МКД и некој чуства, станувам се побесчуствителен и себичен, можеби таков требало да бидам и во МКД.Тука немам ни пријатели, ниту време за многу дружење, цел живот ми се одвива во трчање и бркање со времето, едноставно преку курац ми од тоа, собракајот е хаос, буквално ми се гади.
 
Член од
22 мај 2014
Мислења
77
Поени од реакции
121
Пунтер, ми звучи дека твоите проблеми произлегуваат од местото каде што живееш, а не од фактот што си во странство. И сам кажа, еден од најскапите градови во светот, сообраќај хаос, немаш време за ништо...

Јас живеам во град од пола милион во Велика Британија. Имам 15 минути пешки до работа и 20 минути пешки до центар. Ако фатам автобус стигнува за 5-6 минути до работа или центар. Работам 8 саати дневно, 5 дена во неделата и имам слободно време...животот дефинитивно не ми се одвива во трчање.

Да, цените на имотот се вртоглави и овде, ама тоа е единствениот проблем.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
3.543
Поени од реакции
4.037
Пунтер, ми звучи дека твоите проблеми произлегуваат од местото каде што живееш, а не од фактот што си во странство. И сам кажа, еден од најскапите градови во светот, сообраќај хаос, немаш време за ништо...

Јас живеам во град од пола милион во Велика Британија. Имам 15 минути пешки до работа и 20 минути пешки до центар. Ако фатам автобус стигнува за 5-6 минути до работа или центар. Работам 8 саати дневно, 5 дена во неделата и имам слободно време...животот дефинитивно не ми се одвива во трчање.

Да, цените на имотот се вртоглави и овде, ама тоа е единствениот проблем.
можеби е тоа мој проблем од местото на живеење, ама не е само мој проблем голем број на потенцијални мигранти се интересираат за заминување во тој град, автоматски тоа станува на некој начин генерален проблем, многу мал на луге планираат да одат во некој град мал град, едноставно се плашат дали ке најдат работа, што не значи дека нема да најдат, ама јбг паранојата убива.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.551
Тие кои ја напуштаат Македонија добиваат некој денар повеќе, но џабе им е кога сепак го губат чувството како да си дома, а го добиваат чувството како да си сам и тоа во туѓина. Таа болка/мачнина што се јавува во градите кога си оддалечен од татковината со ништо неможе да се излече, освен да се вратиш во родното место.
:)
Па се осеќав дома (во Македонија) додека бев 20 тина години, кога родителите ми плаќаа за се. Дома се осеќаш онаму каде што ти ќе си го изградиш домот, каде што ќе оформиш фамилија. Па ако сака тоа нека е на Аљаска или Нов Зеланд. Ако си социјален и интелектуалец пријатели можиш да создадиш насекаде, па и штом совладаш некој странски јазик немаш ни јазични бариери.
Да дел од фамилијата што останала Македонија или некои пријатели од Македонија можиш да ги гледаш колку што сакаш, зависи од тоа колку тие ќе оделат време за тебе и колку јас ќе оделам (дали тоа ќе е неколку пати годишно или секој месец).
Местото каде што си се родил не одредува за тебе дали таму треба да го поминиш цел живот.
 
Последно уредено:
Член од
22 мај 2014
Мислења
77
Поени од реакции
121
Пунтер, го имам забележано овој феномен, затоа и го напишав тоа.

На пример, кога помислат на УК највеќето Македонци веднаш помислуваат на Лондон. Но, ако доаѓаш да работиш нискоквалификувана и нископлатена работа, Лондон е едно од најлошите места за живот во УК. За времето изгубено во сообраќај ич да не правиме муабет. Никогаш не би живеел таму.

А за наоѓање работа, не велам дека треба да се отиде во некое село со 5 жители. Постојат многу градови коишто ги пружат сите градски аменитети и можности за работа. Зборувам за места со стотици илјади до милион жители.

Доволно е човек да седне со листа на поголемите градови и да направи мало истражување на гугл (за ниво на невработеност, криминал, цени на кирии и слично). Брзо ќе увиде дека, на пример, е попаметно да се отиде во Бристол отколку во Бирмингем итн...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.544
Поени од реакции
7.739
@marsky @пунтер

Најголем проблем е што македончето толку многу е потиснато во сопствената држава да кога ќе добие виза само гледа што побрзо да си замине. Ако има некаде пријатели/роднини иде таму зашто знае дека колку толку ќе му помогнат. Ние сме мек и сентиментален народ и затоа имаме носталгични чуства и потреба да се групираме заедно.

За да успееш надвор па и во животот потребно е да се репрограмираш. Да носиш важни одлуки со ладна глава, да идеш каде ќе бидеш платен и среќен а не каде имаш роднини. Ако направиш истражување бар денес е тоа лесно ќе најдеш каде твојата струка и стил на живот највеќе ќе одговара во таа држава. Проблемот е што тоа не го правиме па после кукаме...[DOUBLEPOST=1424177228][/DOUBLEPOST]
Тие кои ја напуштаат Македонија добиваат некој денар повеќе, но џабе им е кога сепак го губат чувството како да си дома, а го добиваат чувството како да си сам и тоа во туѓина. Таа болка/мачнина што се јавува во градите кога си оддалечен од татковината со ништо неможе да се излече, освен да се вратиш во родното место.
:)

Вобче покрај пари добиваат можност да се развијат професионално и како личности. Добиваат можнст да научат и почуствуваат други култури, да осетат друг, подобар систем. Да станат независни во секоја смисла на зборот и да си обезбедат иднина на себе и нивните поколенија.

Поезијата во твојот пост никој што е надвор нема да го трогне, јасно ни е на сите каде е подобро затоа помалку од 1% се враќаат а и тие углавно потоа се кајат. Нит болка нит мачнина, во Македонија кога кога сакам идам, цела држава ја гледам ко еден голем луна парк, се што сакам можам да купам за ич пари и кога ќе ми скисне да продолжам напред без око да ми трепне. Може грубо и глупо звучи ама тоа е реалноста
 
Последно уредено:

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.823
Поени од реакции
5.089
Пунтер, го имам забележано овој феномен, затоа и го напишав тоа.

На пример, кога помислат на УК највеќето Македонци веднаш помислуваат на Лондон. Но, ако доаѓаш да работиш нискоквалификувана и нископлатена работа, Лондон е едно од најлошите места за живот во УК. За времето изгубено во сообраќај ич да не правиме муабет. Никогаш не би живеел таму.

А за наоѓање работа, не велам дека треба да се отиде во некое село со 5 жители. Постојат многу градови коишто ги пружат сите градски аменитети и можности за работа. Зборувам за места со стотици илјади до милион жители.

Доволно е човек да седне со листа на поголемите градови и да направи мало истражување на гугл (за ниво на невработеност, криминал, цени на кирии и слично). Брзо ќе увиде дека, на пример, е попаметно да се отиде во Бристол отколку во Бирмингем итн...
Ako nemas pari London bi bil tezok za prezivuvanje.Ama pak ako imas solidno i dobro plateno rabotno mesto, nema poubav grad za ziveenje na svetot.
Vo koj grad si ti, cisto informativno?[DOUBLEPOST=1424185135][/DOUBLEPOST]
@marsky @пунтер

Најголем проблем е што македончето толку многу е потиснато во сопствената држава да кога ќе добие виза само гледа што побрзо да си замине. Ако има некаде пријатели/роднини иде таму зашто знае дека колку толку ќе му помогнат. Ние сме мек и сентиментален народ и затоа имаме носталгични чуства и потреба да се групираме заедно.

За да успееш надвор па и во животот потребно е да се репрограмираш. Да носиш важни одлуки со ладна глава, да идеш каде ќе бидеш платен и среќен а не каде имаш роднини. Ако направиш истражување бар денес е тоа лесно ќе најдеш каде твојата струка и стил на живот највеќе ќе одговара во таа држава. Проблемот е што тоа не го правиме па после кукаме...[DOUBLEPOST=1424177228][/DOUBLEPOST]


Вобче покрај пари добиваат можност да се развијат професионално и како личности. Добиваат можнст да научат и почуствуваат други култури, да осетат друг, подобар систем. Да станат независни во секоја смисла на зборот и да си обезбедат иднина на себе и нивните поколенија.

Поезијата во твојот пост никој што е надвор нема да го трогне, јасно ни е на сите каде е подобро затоа помалку од 1% се враќаат а и тие углавно потоа се кајат. Нит болка нит мачнина, во Македонија кога кога сакам идам, цела држава ја гледам ко еден голем луна парк, се што сакам можам да купам за ич пари и кога ќе ми скисне да продолжам напред без око да ми трепне. Може грубо и глупо звучи ама тоа е реалноста
Farang dobredojde pak na Kajgana.Good to see you mate. :)
 
Член од
22 мај 2014
Мислења
77
Поени од реакции
121
Ako nemas pari London bi bil tezok za prezivuvanje.Ama pak ako imas solidno i dobro plateno rabotno mesto, nema poubav grad za ziveenje na svetot.
Vo koj grad si ti, cisto informativno?
Не сакам јавно да кажам, затоа што тука Македонците можеш да ги изброиш на прстите од левата рака, па би бил лесен за идентификација. :) Ќе ти пишам пп.
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
709
Поени од реакции
299
Добиваат да се фалат дека и они биле некаде и нешто правале и виделе. Губат многу повеќе од што добиваат. Губаат можност да создаваат и градат за идните генерации и за сопствената држава Македонија.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.823
Поени од реакции
5.089
Добиваат да се фалат дека и они биле некаде и нешто правале и виделе. Губат многу повеќе од што добиваат. Губаат можност да создаваат и градат за идните генерации и за сопствената држава Македонија.
Emigrantite prakjaat poveke pari vo Mkd, otkolku site makedonci zaedno sto plakjaat danok.
Next please!
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.544
Поени од реакции
7.739
Добиваат да се фалат дека и они биле некаде и нешто правале и виделе. Губат многу повеќе од што добиваат. Губаат можност да создаваат и градат за идните генерации и за сопствената држава Македонија.
Па види биле некаде, направиле нешто и го виделе светот. Тоа си е сепак точно. За разлика од нив 99% во македонија не направиле ни стотинка од тоа. Тие 1% што успеале и направиле (зборам за „бизнисмените“ не за тие средна класа или тие што чат пат успеале со некој мал бизнис да вадат по некое евро повеќе) во огромна мера тоа го направиле на нечесен начин.

Кога државата ќе обезбеди фер услови за сите без монополи, протекции, рекетирање, асален образовен и здраствен систем, без малограѓански политики и слично ќе правиме муабет за создавање.[DOUBLEPOST=1424188233][/DOUBLEPOST]
Emigrantite prakjaat poveke pari vo Mkd, otkolku site makedonci zaedno sto plakjaat danok.
Next please!
Остај што и за едно 2-3 неделно доаѓање во македонија трошиме повеќе пари него ли некој што живее таму цела година.
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
709
Поени од реакции
299
Emigrantite prakjaat poveke pari vo Mkd, otkolku site makedonci zaedno sto plakjaat danok.
Next please!
Ако е така, колку Македонци во дијаспората имаат фирми а колку од нив тој капитал го инвестираат во Македонија. Еве 30 нека се, останатите што се толку богати и што живеат што прават во Македонија освен што се фалат што имаат таму каде што отишле. Ти лично на како имаш инвестирано толку ‘многу‘ пари :)
Па види биле некаде, направиле нешто и го виделе светот. Тоа си е сепак точно. За разлика од нив 99% во македонија не направиле ни стотинка од тоа. Тие 1% што успеале и направиле (зборам за „бизнисмените“ не за тие средна класа или тие што чат пат успеале со некој мал бизнис да вадат по некое евро повеќе) во огромна мера тоа го направиле на нечесен начин.

Кога државата ќе обезбеди фер услови за сите без монополи, протекции, рекетирање, асален образовен и здраствен систем, без малограѓански политики и слично ќе правиме муабет за создавање.[DOUBLEPOST=1424188233][/DOUBLEPOST]

Остај што и за едно 2-3 неделно доаѓање во македонија трошиме повеќе пари него ли некој што живее таму цела година.
ООО извини, а на што ги трошиш ???. Ние овде јадеме само граФ :). Дај бе ако ти си се прошетал у Збажди и си потрошил некој денар (долар) не те прај емир од Катар.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.544
Поени од реакции
7.739
Ако е така, колку Македонци во дијаспората имаат фирми а колку од нив тој капитал го инвестираат во Македонија. Еве 30 нека се, останатите што се толку богати и што живеат што прават во Македонија освен што се фалат што имаат таму каде што отишле. Ти лично на како имаш инвестирано толку ‘многу‘ пари :)

ООО извини, а на што ги трошиш ???. Ние овде јадеме само граФ :). Дај бе ако ти си се прошетал у Збажди и си потрошил некој денар (долар) не те прај емир од Катар.

Роко уште 10 животи ќе треба да поправаш трактори и камиони за да направиш прибложно пари колку што јас правам у една година, затоа не скокај многу.

Последното идење во МКД на некој банални работи како на пример транфер на имот од мое име на име на роднини само на адвокати/давачки кон државата оставив илјадници евра иако немаше продажба него само трансфер на сопственост.

Незнам ти дали јадеш само граФ ама јасно ми е колку заработува просечен македонец, јасно е дека 3-4000 евра годишно (300-350е месечно) е просечна плата за мак услови. Рачунај сега колку коштаат 2-3 недели во хотел или уреден стан/гарсоњера, јадење углавно у ресторани, такси или рентакар и провод па направи математика дали просечен турист не троши за 2-3 недели колку што заработува просечен македонец.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.664
Поени од реакции
39.615
Ако ја напуштите Македонија ги губите и комшиите и ќе нема кој да ве озборува, да прашува колку плата земате, да се замара со тоа каде работите, колку трошите и колку ви е сметката за струја.
Ќе ги нема и оние што на гости доаѓаат ненајавени.
Досаден е животот во странство никој не се замара со вас. :([DOUBLEPOST=1424191095][/DOUBLEPOST]
Роко уште 10 животи ќе треба да поправаш трактори и камиони за да направиш прибложно пари колку што јас правам у една година, затоа не скокај многу.

Последното идење во МКД на некој банални работи како на пример транфер на имот од мое име на име на роднини само на адвокати/давачки кон државата оставив илјадници евра иако немаше продажба него само трансфер на сопстевеност.

Незнам ти дали јадеш само граФ ама јасно ми е колку заработува просечен македонец, јасно е дека 3-4000 евра годишно (300-350е месечно) е просечна плата за мак услови. Рачунај сега колку коштаат 2-3 недели во хотел или уреден стан/гарсоњера, јадење углавно у ресторани, такси или рентакар и провод па направи математика дали просечен турист не троши за 2-3 недели колку што заработува просечен македонец.
Не му објаснувај премногу е глуп за да разбере. Џабе не си го губи времето со него.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.040
Поени од реакции
56.331
Роко уште 10 животи ќе треба да поправаш трактори и камиони за да направиш прибложно пари колку што јас правам у една година, затоа не скокај многу.

Последното идење во МКД на некој банални работи како на пример транфер на имот од мое име на име на роднини само на адвокати/давачки кон државата оставив илјадници евра иако немаше продажба него само трансфер на сопственост.

Незнам ти дали јадеш само граФ ама јасно ми е колку заработува просечен македонец, јасно е дека 3-4000 евра годишно (300-350е месечно) е просечна плата за мак услови. Рачунај сега колку коштаат 2-3 недели во хотел или уреден стан/гарсоњера, јадење углавно у ресторани, такси или рентакар и провод па направи математика дали просечен турист не троши за 2-3 недели колку што заработува просечен македонец.
Има овде два тројца на кои им е јасно све, али знаеш, како што ти работиш у странство за плата, они јадат гомна за плата или ветувања, као да ќе се смени мислењето на народот за сите срања, ако има два-тројца на кајгана да тропаат глупости, кои ќе викаат дека црното е бело, а два и два се четири. Ја верувам дека со вакви активности, како ангажирањето на гомнојадци, само се губи рејтингот на партијата, а не се добива ништо, освен уште поголем антагонизам кај народот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom