Што да се направи со 35-40.000евра?

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Некој шо знае да менаџира со пари. :D Иначе тутунџиите какви куќи градат , административците и другите државни паразити можат да сонуват дека ќе створат нешто. Не се богати , али живеат далеку подостојно од тие месец за месец.
..не реков ништо за куќите и вкусот за архитектура на тутунарите и примитивизмот на административците и другите државни паразити, муабетот ми беше дека тешкото црнчење не е некоја алтернатива за богатење, а башка у последно време е и една деловна можност која ја има се помалку.... :) :) :)
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.861
Вложете ги во изградба на подземна гаража.:)

https://www.youtube.com/watch?v=ahq4ut9eXHU

Има и аматерско видео за потенцијалните инвеститори од Христо Дума или Превара како што е прекарот даден од другите.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.965
Поени од реакции
35.579
..не реков ништо за куќите и вкусот за архитектура на тутунарите и примитивизмот на административците и другите државни паразити, муабетот ми беше дека тешкото црнчење не е некоја алтернатива за богатење, а башка у последно време е и една деловна можност која ја има се помалку.... :) :) :)
За штедење солидна сума беше муабетот не богатење , 40-50 К евра воопшто не се пари шо можат да ти дадат статус на богаташ. :)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
За штедење солидна сума беше муабетот не богатење , 40-50 К евра воопшто не се пари шо можат да ти дадат статус на богаташ. :)
..нормално не, дури и во сиромашна земја ко Македонија се мали пари. Затоа треба здружување на 20-30 такви износи и правење пакет од барем милион, кога веќе може озбилно да се разговара за процес кој ќе го дуплира влогот за цца 7 години, а после ќе носи барем уште толку години слични, ако не и подобри приходи..., ако пред тоа не се продаде за посолиден износ...:sneaky:
 

razbirashh

No puedo,tengo nobio.
Член од
11 мај 2014
Мислења
983
Поени од реакции
2.202
Ако имате над 25/30к, купувајте шлепер, отварате фирма, наоѓате шофер и си го прчите ко прави газди :misticen:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.316
Поени од реакции
22.605
8 години штедам веќе и сум нешто над споменатата сума , рачунав да пишам пилотска академија за хеликоптер али кога ми спомнаа сума во Швајцарија од 120 К евра за да стигнам до задоволителни часови да можам да се вработам , отпадна опцијата како круша.
Сега сериозно , значи крајно сериозно размислувам да ги вложам у брак со американка за државјанство како шо направи еден пријател , единствено шо ме двоуми ми е да најдам некоја поштена да не ме пријави. Другарот е во завршната година од кога ќе може да аплицира за државјанство , и до сега и има искеширано нешто над 30.000 $ за 3ипол години. Значи утре да најдам некоја шо ќе се нафати и нема да ме заебе , утре се женам. Околу 45 сома имам од прилика.
:pos:
Sakas vo Australia i ne mora ni da se zenis, duri moze i rabota od den eden da imas ako se dogovorite
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ако имате над 25/30к, купувајте шлепер, отварате фирма, наоѓате шофер и си го прчите ко прави газди :misticen:
сериозен си? За внатрешен (за МК компании) или за надворешен транспорт зборуваш? Нели имаше криза во транспортот тука!? Со ЦЕМТ дозволите нешто? Потоа стои како хендикеп економскава криза која нема крај и најпопуларниот спорт во МК (неплаќање)?.... Едно време интересно беше за инвестирање и многу актуелно возење за странски шпедитери особено од нордиските земји, само со влекач, по принцип закачиш полуприколка на точката “А“ пренесеш до точка “Б“ низ Европа (и собираш километража)... гарантирава +8,000 км месечно... и колку се сеќавам плаќава 0,8 -0,9Еур/км тка нешто! Но за тоа требаа два услова: Возачи со ЕУ потекло (те со БГ пасош) и влекач со најмалку ЕКО 5 мотор... кој тешко ќе го набавиш за 25/30К!.... Но и ова се изгуби некако...или така ми се чини!? Кукава на огромните казни од полиција од инспекции разноразни, чувајки го монополот и правата на своите шофјори, на пример Шведска се побунива против бугарско-балканските шофјори... и нешто околу кваровите и сервисите, каде обичен сервис може да те чини едномесечна заработка, а поправка квар колку пола камиЈон!
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.965
Поени од реакции
35.579
:pos:
Sakas vo Australia i ne mora ni da se zenis, duri moze i rabota od den eden da imas ako se dogovorite
Како ќе сум легално ако не се женам? :LOL: Значи правам муабет после извесен период да добијам државјанство , не само како средство да одам до таму. :)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.316
Поени од реакции
22.605
Како ќе сум легално ако не се женам? :LOL: Значи правам муабет после извесен период да добијам државјанство , не само како средство да одам до таму. :)

Kako neophoden kadar vo kompanija. Te sponzorira firma. Normalno ti snosis trosoci itn... Momentalna tarifa za toa ti e negode 60 000 AUD ovde.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom