Што да се направи со 35-40.000евра?

Y

yob

Гостин
Дури и aкo се пoдaрoк?
Ako se od fizicko lice koe ima plateno danok, znaci od licna smetka prefrlanje ne se plaka danok. ili sum skoro siguren deka ne se plaka danok da bidam poprecizen. na kraj kraeva moze i da ti gi dade vo kes. ne gledam nikakov problem so danokot tuka.
Sto se odnesuva so zavod za vrabotuvanje ne moze da te izbrisat od tamu ako si primil-a poklon . no bi imal-a problemi zo zdravstven fond ili ako si korisnik na nekoj vid socijalna pomos od drzavata.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Трактор субвенциониран од Грујо, плус си купуваш 5 жени од Албанија и насади 2 хектари тутун, жените што си ги зел по 800-1000че од Албанија, плус 2-3 за наем на сатница од 120 денари на лето ќе извадиш 4тона тутун, по 1 евро субвенции 4бона, плус по 2.5-3 евра од кило ете ти уште 10-12 бона, сума сумарум 16 бона, имаш првите две години поголема инвестиција (трактор, сушници, простор за чување, возила,, а помал ќар, а третата веќе имаш 9-10 бона ќар и сам си газда ;)

Ако не знаеш што да им правиш, дај ми ги мене ќе ти дадам поголема камата од банката, но на период од барем 3 години.
Вакво нешто може да напише само тип кој никогаш не се занимавал со земјоделие и садење тутун...Тоа е макотрпна работа која бара посветеност,труд и одзема многу време,станување сабајле во 4 и работење до 10,берењето тутун и лепењето на катранот по телото се посебни стории...И еве да речеме си зел од продажбата 16.000 евра(за кои треба поштено да се изнаработиш цела година,секој ден),дели ги на 12 месеци=околу 1300 евра,дели ги овие на 5-6 луѓе(кои реално се потребни за да дојдеш до таква сума) и испаѓа дека нивните месечни примања се 260 евра!! Ете ти го твојот есап од тутунот,со тие пари може само храна да си купиш и да си платиш сметки,не џабе сите сакаат во администрација пријателе
 
G

Goldie

Гостин
Вакво нешто може да напише само тип кој никогаш не се занимавал со земјоделие и садење тутун...Тоа е макотрпна работа која бара посветеност,труд и одзема многу време,станување сабајле во 4 и работење до 10,берењето тутун и лепењето на катранот по телото се посебни стории...И еве да речеме си зел од продажбата 16.000 евра(за кои треба поштено да се изнаработиш цела година,секој ден),дели ги на 12 месеци=околу 1300 евра,дели ги овие на 5-6 луѓе(кои реално се потребни за да дојдеш до таква сума) и испаѓа дека нивните месечни примања се 260 евра!! Ете ти го твојот есап од тутунот,со тие пари може само храна да си купиш и да си платиш сметки,не џабе сите сакаат во администрација пријателе
Не сум работел тутун и незнам ама @Кеплер имаше пишано дека работел па веројатно ја знае математикава подобро..

Ете 16к си земал од продажба, а сте двајца (маж и жена) а ти требаат уште барем 3ца за да ја завршиш работата испаѓа
120 од саат за 6 саати работа = 720 денари дневно за 1 човек да платиш, бидејки сте двајца ќе ви требаат уште 3 (значи вкупно 5 да бидете)
тоа е 2160 денари дневно, тутун не верувам дека се бере повеќе од 70 работни дена = 151.000 за плати на дополнително ангажирани тројца работници
Еве ќе заокружиме на 3000 евра (180к) трошоци, значи пак испаѓаат 13к чисти за двајца што е околу 1100 евра месечно или по 550 евра плата за двајца

Нормално не е клати врата зимај плата како администрација на удобна фотелја, ама па кога ќе замислиш они цела година треба да одат секој ден на работа по 8 саати (веење знамиња и протести плус) а ти имаш 3-4 месеци ефективна работа а пак ќе зимаш поголема плата (ако информациите од математиките погоре ви се точни секако).
 
Последно уредено од модератор:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.935
Вакво нешто може да напише само тип кој никогаш не се занимавал со земјоделие и садење тутун...Тоа е макотрпна работа која бара посветеност,труд и одзема многу време,станување сабајле во 4 и работење до 10,берењето тутун и лепењето на катранот по телото се посебни стории...И еве да речеме си зел од продажбата 16.000 евра(за кои треба поштено да се изнаработиш цела година,секој ден),дели ги на 12 месеци=околу 1300 евра,дели ги овие на 5-6 луѓе(кои реално се потребни за да дојдеш до таква сума) и испаѓа дека нивните месечни примања се 260 евра!! Ете ти го твојот есап од тутунот,со тие пари може само храна да си купиш и да си платиш сметки,не џабе сите сакаат во администрација пријателе
Администрацијата е посебна приказна, посебно килава како нашата и неспособна не заслужува ни на 10 души да им даваш да делат 200 евра заедно, јас да се прашувам прашање дали 5% би останале, се друго би пратил да работи тутун или нешто такво, а би работеле само способни (имаме и такви, но нажалост секојдневно се помалку и помалку, голем дел веќе фатија магла од држава поради тие гнидите кои немаат појма од животот, а држат позиции).

Тутун се работи практично целата година, ете да речеме дека февруари е слободен месец, но веќе март се сеат расади, се плеват, секои 2 дена наводнување, прскање ова она, па припрема на нивите и обработка, 3 орања плус 2 пати дрљање, па садење, берење, прибирање на сув тутун од сушници, па манипулација (по нашки прилепски пеглање/калапење) и носење кај абдалите на продажба да ти го земат пошто-зошто.

Грубо 10 месеци се активни, од кои 5 би требало испомош, останатите 5 месеци одгледување расади и припрема на почвата доволно се двајцата (садење, берење и за дел во пеглањето треба помош), грубо 4000 евра се давачки за работниците, 4000 евра за обработка/кирии/пестициди/инсектици/гориво и останатите 8к ти се за тие двајцата во таа година, значи по 300-400 евра месечно неосигурани.

Во држава каде што немаш каде да работиш доколку не си стручен за нешто, ова ти е опција на која може да се потприш, не е многу, но моите со тој тутун успеа да ме школуваат, облечат, прехранат (на времето рачунај пола од ова се земаше, просечна цена на тутун беше 120 денари и немаше субвенции). Многу приватни бизниси вадат многу повеќе, иако на вработените им даваат колку да преживеат, али тоа е посебна тема на муабет.[DOUBLEPOST=1492620351][/DOUBLEPOST]
Не сум работел тутун и незнам ама @Кеплер имаше пишано дека работел па веројатно ја знае математикава подобро..

Ете 16к си земал од продажба, а сте двајца (маж и жена) а ти требаат уште барем 3ца за да ја завршиш работата испаѓа
120 од саат за 6 саати работа = 720 денари дневно за 1 човек да платиш, бидејки сте двајца ќе ви требаат уште 3 (значи вкупно 5 да бидете)
тоа е 2160 денари дневно, тутун не верувам дека се бере повеќе од 70 работни дена = 151.000 за плати на дополнително ангажирани тројца работници
Еве ќе заокружиме на 3000 евра (180к) трошоци, значи пак испаѓаат 13к чисти за двајца што е околу 1100 евра месечно или по 550 евра плата за двајца

Нормално не е клати врата зимај плата како администрација на удобна фотелја, ама па кога ќе замислиш они цела година треба да одат секој ден на работа по 8 саати (веење знамиња и протести плус) а ти имаш 3-4 месеци ефективна работа а пак ќе зимаш поголема плата (ако информациите од математиките погоре ви се точни секако).
Прочитај ја математиката од погоре, се бере и повеќе, а работници требаат и за корнење расад, за пеглање и т.н, не е работа со која може да се направат многу пари, но дека може да се извади некој денар, може.
Далеку од 3-4 месеци ефективна работа, ефективни 10 месеци работа има во тутунот, само што не должиш на партија, не должиш на газдата и си сам свој газда, ако трчаш повеќе, ќе земеш повеќе, ако си го ладиш нема да земеш ништо, едноставна математика.
 
Последно уредено:

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.964
Поени од реакции
35.576
8 години штедам веќе и сум нешто над споменатата сума , рачунав да пишам пилотска академија за хеликоптер али кога ми спомнаа сума во Швајцарија од 120 К евра за да стигнам до задоволителни часови да можам да се вработам , отпадна опцијата како круша.
Сега сериозно , значи крајно сериозно размислувам да ги вложам у брак со американка за државјанство како шо направи еден пријател , единствено шо ме двоуми ми е да најдам некоја поштена да не ме пријави. Другарот е во завршната година од кога ќе може да аплицира за државјанство , и до сега и има искеширано нешто над 30.000 $ за 3ипол години. Значи утре да најдам некоја шо ќе се нафати и нема да ме заебе , утре се женам. Околу 45 сома имам од прилика.
 
C

cige

Гостин
8 години штедам веќе и сум нешто над споменатата сума , рачунав да пишам пилотска академија за хеликоптер али кога ми спомнаа сума во Швајцарија од 120 К евра за да стигнам до задоволителни часови да можам да се вработам , отпадна опцијата како круша.
Сега сериозно , значи крајно сериозно размислувам да ги вложам у брак со американка за државјанство како шо направи еден пријател , единствено шо ме двоуми ми е да најдам некоја поштена да не ме пријави. Другарот е во завршната година од кога ќе може да аплицира за државјанство , и до сега и има искеширано нешто над 30.000 $ за 3ипол години. Значи утре да најдам некоја шо ќе се нафати и нема да ме заебе , утре се женам. Околу 45 сома имам од прилика.
Ако си способен да заработиш толку пари зошто да менуваш живот од корен?
 
Z

zlaki

Гостин
ако несакаш некој неписмен шеф/ица,ретадрирани партиски луѓе околу тебе,да си бидеш сам себе газда треба да се проба со биткоинт.Јас би уложил доволна сума на пари и пробал со биткоинт.На тоа размислување сум,друго тешко може да повратиш уложеното камо ли да спечалиш.Добро информирање за биткоинт и то е то.
 
C

cige

Гостин
Оти може не сака да остане во оваа вукојебина?
Вукојебина е затоа што ти така ја гледаш, немој да мислиш таму кај што ќе идеш нема да налеташ на ифрустрирани шефови. Прашај колку луѓе биле избркани од работа, без право на збор самоодбрана. И не те прашува дали имаш еден долар во џебот. Ама иди, осети ја горчината на капитализмот, недај боже да настинеш, ќе видиш колку ќе те чини.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.983
Поени од реакции
11.882
Вукојебина е затоа што ти така ја гледаш, немој да мислиш таму кај што ќе идеш нема да налеташ на ифрустрирани шефови. Прашај колку луѓе биле избркани од работа, без право на збор самоодбрана. И не те прашува дали имаш еден долар во џебот. Ама иди, осети ја горчината на капитализмот, недај боже да настинеш, ќе видиш колку ќе те чини.
Не мислев на работен однос, или проблеми со заработувачка... Мислев на тоа да се појде да се живее во стабилна држава, а не вукојебина како тука...
 
C

cige

Гостин
Не мислев на работен однос, или проблеми со заработувачка... Мислев на тоа да се појде да се живее во стабилна држава, а не вукојебина како тука...
Каква стабилност ќе видиш во таа држава ако не ти е стабилна работата
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.983
Поени од реакции
11.882
Каква стабилност ќе видиш во таа држава ако не ти е стабилна работата
Не сум се изразил убаво... Има тука луѓе што одлично заработуваат и имаат стабилна работа, но се одлучуваат да заминат надвор, оти тука се е жими курот: народот, државни институции, здравство, 120 корумпирани пратеници итн..
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.964
Поени од реакции
35.576
Ако си способен да заработиш толку пари зошто да менуваш живот од корен?
Од тешко црнчење се , ако имаш фамилија на пример деца ово оно неможеш да замислиш со 8-9 часовна регуларна работа да заработуваш , камоли да заштедуваш толку.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Од тешко црнчење се , ако имаш фамилија на пример деца ово оно неможеш да замислиш со 8-9 часовна регуларна работа да заработуваш , камоли да заштедуваш толку.
....тешко црнчење, а бе независен трговцу, кој бе се офајдил од тешко црнчење.., да беше така рударите, ѕидарите,
тутунџиите и т н. ќе беа најбогати.... :) :)
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.964
Поени од реакции
35.576
....тешко црнчење, а бе независен трговцу, кој бе се офајдил од тешко црнчење.., да беше така рударите, ѕидарите,
тутунџиите и т н. ќе беа најбогати.... :) :)
Некој шо знае да менаџира со пари. :D Иначе тутунџиите какви куќи градат , административците и другите државни паразити можат да сонуват дека ќе створат нешто. Не се богати , али живеат далеку подостојно од тие месец за месец.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom