Што да се направи со 35-40.000евра?

Член од
7 септември 2016
Мислења
182
Поени од реакции
635
Мислам дека е дискутирано на темава неколку пати ама пред 5-6 години и мислам дека одтогаш(оттогаш?) многу работи се имаат сменето..
Сакам еве конкретно со овие пари да не лежат во банка да се направи нешто. Досега имам идеја да се купи нешто стан во скопје и ако е потребно ќе се земи кредит за повеќе пошто гледам дека становиве во ск се sky high цена , да се издава кирија колку да има повраток на пари. Не знам колку е паметно пошто гледам дека луѓево си одат странство, а времето кога скопје беше шемата за иселување умира.
Друга варијанта ми е во инвестициски фонд, ако е можно некаде странство, или пак во некои од нашиве стартап компании( инкубатори?).
За бизнис да отворам мислам дека се смешни пари, а и искрено немам замисла каков бизнис кај нас би успеал без рекет и многу документации...
 
P

psychostasia

Гостин
Од издавање стан не гледаш многу ќар засега. Да купиш стан 100К, го издаваш по 300 евра и тоа ти се 3500 годишно. Едно 25-30 години нема да видиш заработка од парите.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Мислам дека е дискутирано на темава неколку пати ама пред 5-6 години и мислам дека одтогаш(оттогаш?) многу работи се имаат сменето..
Сакам еве конкретно со овие пари да не лежат во банка да се направи нешто. Досега имам идеја да се купи нешто стан во скопје и ако е потребно ќе се земи кредит за повеќе пошто гледам дека становиве во ск се sky high цена , да се издава кирија колку да има повраток на пари. Не знам колку е паметно пошто гледам дека луѓево си одат странство, а времето кога скопје беше шемата за иселување умира.
Друга варијанта ми е во инвестициски фонд, ако е можно некаде странство, или пак во некои од нашиве стартап компании( инкубатори?).
За бизнис да отворам мислам дека се смешни пари, а и искрено немам замисла каков бизнис кај нас би успеал без рекет и многу документации...
Ако немаш некоја идеја за бизнис дел чувај ги во банка дел инвестирај на берза во компании што даваат секоја година дивиденда.

П.С Купување стан и не е баш идеално пошто парите ти се на долг рок „заглавени“. Ова би го препорачал само ако имаш некоја информација дека на становите во Скопје би им рипнала цената во иднина.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
182
Поени од реакции
635
Од издавање стан не гледаш многу ќар засега. Да купиш стан 100К, го издаваш по 300 евра и тоа ти се 3500 годишно. Едно 25-30 години нема да видиш заработка од парите.
Повеќе ми е тоа да се направи нешто со тие пари отколку да стојат во банка со ниска камата. Го носам македонсково во мене дека мора да се купи недвижнина со парите.

Ако немаш некоја идеја за бизнис дел чувај ги во банка дел инвестирај на берза во компании што даваат секоја година дивиденда.
П.С Купување стан и не е баш идеално пошто парите ти се на долг рок „заглавени“. Ова би го препорачал само ако имаш некоја информација дека на становите во Скопје би им рипнала цената во иднина.
Немам никакво искуство со берзи, а иначе мислам да почнам да ги разбирам.
даj ми 2-3к мене , за да се помножат останатите
На шо сметка да ги пуштам :P[DOUBLEPOST=1491588223][/DOUBLEPOST]
Со 40.000 евра можеш да направиш 2.455.000 денари и да се фалиш насекаде дека си милионер
Фаца немам за милионер. Најдобро што можам е бугарски возач на камиони.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.917
Мислам дека е дискутирано на темава неколку пати ама пред 5-6 години и мислам дека одтогаш(оттогаш?) многу работи се имаат сменето..
Сакам еве конкретно со овие пари да не лежат во банка да се направи нешто. Досега имам идеја да се купи нешто стан во скопје и ако е потребно ќе се земи кредит за повеќе пошто гледам дека становиве во ск се sky high цена , да се издава кирија колку да има повраток на пари. Не знам колку е паметно пошто гледам дека луѓево си одат странство, а времето кога скопје беше шемата за иселување умира.
Друга варијанта ми е во инвестициски фонд, ако е можно некаде странство, или пак во некои од нашиве стартап компании( инкубатори?).
За бизнис да отворам мислам дека се смешни пари, а и искрено немам замисла каков бизнис кај нас би успеал без рекет и многу документации...
Трактор субвенциониран од Грујо, плус си купуваш 5 жени од Албанија и насади 2 хектари тутун, жените што си ги зел по 800-1000че од Албанија, плус 2-3 за наем на сатница од 120 денари на лето ќе извадиш 4тона тутун, по 1 евро субвенции 4бона, плус по 2.5-3 евра од кило ете ти уште 10-12 бона, сума сумарум 16 бона, имаш првите две години поголема инвестиција (трактор, сушници, простор за чување, возила,, а помал ќар, а третата веќе имаш 9-10 бона ќар и сам си газда ;)

Ако не знаеш што да им правиш, дај ми ги мене ќе ти дадам поголема камата од банката, но на период од барем 3 години.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
182
Поени од реакции
635
Трактор субвенциониран од Грујо, плус си купуваш 5 жени од Албанија и насади 2 хектари тутун, жените што си ги зел по 800-1000че од Албанија, плус 2-3 за наем на сатница од 120 денари на лето ќе извадиш 4тона тутун, по 1 евро субвенции 4бона, плус по 2.5-3 евра од кило ете ти уште 10-12 бона, сума сумарум 16 бона, имаш првите две години поголема инвестиција (трактор, сушници, простор за чување, возила,, а помал ќар, а третата веќе имаш 9-10 бона ќар и сам си газда ;)

Ако не знаеш што да им правиш, дај ми ги мене ќе ти дадам поголема камата од банката, но на период од барем 3 години.
Домашен есап на пазар не излегува, тутунов го гледам како примитивна работа па макар и милиони да има во него.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Дај ми ги да постојат кај мене за да размислам и ке ти кажам, ако ме нема не е добро за ништо да се употребат. :LOL:
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Мислам дека е дискутирано на темава неколку пати ама пред 5-6 години и мислам дека одтогаш(оттогаш?) многу работи се имаат сменето..
Сакам еве конкретно со овие пари да не лежат во банка да се направи нешто. Досега имам идеја да се купи нешто стан во скопје и ако е потребно ќе се земи кредит за повеќе пошто гледам дека становиве во ск се sky high цена , да се издава кирија колку да има повраток на пари. Не знам колку е паметно пошто гледам дека луѓево си одат странство, а времето кога скопје беше шемата за иселување умира.
Друга варијанта ми е во инвестициски фонд, ако е можно некаде странство, или пак во некои од нашиве стартап компании( инкубатори?).
За бизнис да отворам мислам дека се смешни пари, а и искрено немам замисла каков бизнис кај нас би успеал без рекет и многу документации...
1. стави ги на реал - атлетико ГГ сите пари.
2. купи стан од 40-тина м2 и издавај го 1-2 години, потоа продај го за 3-4 илјади повеќе (ќе искречиш ако е потребно) и се така.
3. и последно, се е ризик, и чувањето во банка на валута е ризик од инфлација
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.068
Поени од реакции
11.041
1. стави ги на реал - атлетико ГГ сите пари.
2. купи стан од 40-тина м2 и издавај го 1-2 години, потоа продај го за 3-4 илјади повеќе (ќе искречиш ако е потребно) и се така.
3. и последно, се е ризик, и чувањето во банка на валута е ризик од инфлација
:pos::pos:
Замисли да ја повторува оваа постапка неколку години ??Во 2024та кога ќе појде на Путин да му ја купи палатата

Иначе мој совет е да купи стан САМО ако сака парите да му бидат посигурни.Во никој случај да не купува ако има намера да печали од тоа.
Може да се отвори бизнис со тие пари и не се воопшто малце, какви бизниси успеале со 10пати помали пари од твоиве.Само што моментално кај нас бизнис не верувам дека ќе ти успее,а и да ти успее ќе те ебат одма.
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
:pos::pos:
Замисли да ја повторува оваа постапка неколку години ??Во 2024та кога ќе појде на Путин да му ја купи палатата

Иначе мој совет е да купи стан САМО ако сака парите да му бидат посигурни.Во никој случај да не купува ако има намера да печали од тоа.
Може да се отвори бизнис со тие пари и не се воопшто малце, какви бизниси успеале со 10пати помали пари од твоиве.Само што моментално кај нас бизнис не верувам дека ќе ти успее,а и да ти успее ќе те ебат одма.
Епа нека проба да ја повтори 1. постапка или чекај може и да не ја повтори...
За се постои ризик, а ризикот во 2-та постапка е минимален и притоа имаш речиси никаков труд + сигурна мала добивка споредено со вложената сума и поврат на инвестиција за 1-2 години. Ако нешто е најсигурно кај нас тоа се секако недвижностите ако ги земеш статистиките изминативе 20 години. Смешно е.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.917
Домашен есап на пазар не излегува, тутунов го гледам како примитивна работа па макар и милиони да има во него.
Затоа ти понудив да ми ги дадеш мене на период од 3-5 години и ќе ти ги вратам зголемени за 5% од тоа што сум ти ги зел.
 
Член од
28 октомври 2015
Мислења
926
Поени од реакции
1.236
Јас би одел со садење на лешник. Со 20.000 евра купувам земја, 15-20 декари и ги садам, дури и ќе ми останат. Исплатлив бизнис прочитај по интернет има доста!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom