Што готвите во моментов?

Matthias

A Statute Snob
Член од
2 март 2020
Мислења
380
Поени од реакции
2.305
utre imam beefsteak, povtorno e mojot red za gotevenje pa se mislam so koj garnir da go serviram? edino znam sosot od kapinki mi e spremen najbitnata svar.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.748
saute french beans/grilled bacon asparagus/honey glazed baby carrots
Chef, daj kazi ako znaes so sto e dobro da napolnam purple sweet potato?
Го печам и ми е многу убав со лук и оригано, сакам полнет да пробам.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.991
IMG_20200628_063946.jpg

Една Шакшука напрајв сабајле од доматата што ни остана од вчера ко праевме паста, бапнав едно јајце и лук, за мерак јадење за сабајле.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Chef, daj kazi ako znaes so sto e dobro da napolnam purple sweet potato?
Го печам и ми е многу убав со лук и оригано, сакам полнет да пробам.
Ако сакаш хелти,и фенси,пробај со гвакамоле или хумус))) или побарај на нет рецепт onion chutney.Иначе со се може да го полниш,ја со разни салати,пилешка,руска,порано го пукав по бродоине )))) со чедар и пржена сланина најбоље ))))
Автоматски споено мислење:

inace go serviram so rukola i so mlad kompir vo puter i spanak
то по далматински )))))
Автоматски споено мислење:

@Луси_Лу тоа јампсот измиј го убаво,но не го лупи,извалкај го во зејтин,можеш и рузмарин ситно да му исецкаш ако имаш, и завиткај го секој компир одделно фолија,блескавата страна однадвор,у печи го компирот до готовност на 220C⁰.Разрежи го комирот до половина,попречно али не до крај,сипи малце маслиново масло,и изгмечи го со вилушка.Стаи табаско у гвакамолето или хумусот,ќе се отвори,сладкото од острото,и ќе добиеш ефект на афродизијак ))))
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.845
Прегледај го приврзокот 258820
Фидджин или Осетински пирог,со овчо.
Национално јадење од Осетија,една од Руските републики на Кавказот.
@gurman2 најверојатно знае! ))))
Што вреди што знам, кога не сум го пробал. Како си го спремил, се смее. Ќе го мислам деновиве.
Инаку, сега сум преокупиран со Тандир ;)
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Што вреди што знам, кога не сум го пробал. Како си го спремил, се смее. Ќе го мислам деновиве.
Инаку, сега сум преокупиран со Тандир ;)
Баш,прееска,ме убедуваа,да праам у Скопје,кавказка/средно азиска кујна,со тандир,со казан,со мангал со се.Би било убаво,сосем нов концепт ма балкан.Ама не ми се нервира,у Скопјено )))
Автоматски споено мислење:

Што вреди што знам, кога не сум го пробал. Како си го спремил, се смее. Ќе го мислам деновиве.
Инаку, сега сум преокупиран со Тандир ;)
Баш,прееска,ме убедуваа,да праам у Скопје,кавказка/средно азиска кујна,со тандир,со казан,со мангал со се.Би било убаво,сосем нов концепт ма балкан.Ама не ми се нервира,у Скопјено )))
Автоматски споено мислење:

Каква е ненаситна, уште тоа ѝ фали! Душава ќе ми излезе после. :(
вие си знаете )))
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.845
[
Баш,прееска,ме убедуваа,да праам у Скопје,кавказка/средно азиска кујна,со тандир,со казан,со мангал со се.Би било убаво,сосем нов концепт ма балкан.Ама не ми се нервира,у Скопјено )))
Нервози не ти гинат
 

Kajgana Shop

На врв Bottom