Што готвите во моментов?

Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.369
Прегледај го приврзокот 253551
@shumecha.tableta се збркав од рецепти и совети.. на крај направив комбо од повеќе рецепти и совети, поедноставив и викам биче штаче да буде јебеш га за прв пат нема да е катастрофа белки.. на укус ми е супер... само претерав малку со спанаќ ( попај морнаро лајк дис) .. инаку тук там прскав со кисела вода... од мајками совет.. брашно не користев.. корите не ми се погодија многу тенки се кинеа... ама ок.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.443
Плескавици од компир, сос од павлака, мајонез, сенф и лук во прав, сос од мед и сенф и карамелизиран кромид, т.е. во мојот случај изгорен кромид пошо го забораив на јак оган повеќе време. Сето ова зачинето со по една чаша Шардоне.
Screenshot_20200530_215630_com.facebook.orca.jpg
 
T

Torchyrus

Гостин
Макарони малку потпржени со најбитната ствар во ова домашен кечап, три парчиња шунка, три маслинки ( :ROFLMAO: ), шест парчиња кашкавал и скоро цело чешне лук.
Од целата порција што ја направив 70% е во чинијава, 30% за брат ми, а пред да правам, го прашав дали сака и он, вика нее јас обично ќе ги јадам...кога ги виде му ја пратев реакцијата :гик:...priceless...
received_256075718840165.jpeg
received_248716109789877.jpeg
Сега ми вика ајде направи уште ...Му викам не не, друг пат нема шунка повеќе :ROFLMAO:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884
Дај рецепт ако е "нискокалорична верзија" :D
Јас си правам "гранола" со: потпечен овес (80% го мелам ситно, 20% крупен), семки од тиква мелени, какао, малку мед, пола темна чоколада, малку млеко, 3 дозерки веј протеин, малини, лажица кокосово масло. Не е многу благо, а има и добар сооднос и е супер за наутро или измеѓу оброци, отприлика состав има како протеинските чоколади што се продаваат по 70-100 денари во продавници за суплементи, визуелно никогаш не му обрнувам внимание и секое парче е различно од останатите :D
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Дај рецепт ако е "нискокалорична верзија" :D
Јас си правам "гранола" со: потпечен овес (80% го мелам ситно, 20% крупен), семки од тиква мелени, какао, малку мед, пола темна чоколада, малку млеко, 3 дозерки веј протеин, малини, лажица кокосово масло. Не е многу благо, а има и добар сооднос и е супер за наутро или измеѓу оброци, отприлика состав има како протеинските чоколади што се продаваат по 70-100 денари во продавници за суплементи, визуелно никогаш не му обрнувам внимание и секое парче е различно од останатите :D
Ааа ја ги мерев со метро. :ROFLMAO: Отсега сакам почесто да пробувам разни верзии и со овошје некое плус ко со малини што ги спомна...
Повели. :D

Состојки:
200 гр мелени овесни снегулки
300 гр урми без семка
100 гр непечени лешници (или друго јаткасто овошје)
40 гр кокос
6 лажици какао
60 гр темно чоколадо
3 лажици вода
200 гр путер од кикирики

Најпрво урмите се потопуваат во вода. За тоа време се загрева рерната на 200 степени и лешниците се потпекуваат (кога ќе почне да им пука лушпата, при крај се). Потоа урмите се блендираат, па им се додава кокосот и какаото. Чоколадото се топи на пареа и така се соединуваат сите набројани состојки. Се меша со рака, затоа што смесата е попрличино цврста. Доколку сакате помеки барови, навлажнете ги рацете, ама според мене оваа структура е погодена. Земете некое мало тавче/тепсиче (зависи колку сакате да ви бидат високи), натапкајте ја убаво смесата, измазнете со лажица, не мора да чекате да се стегнат. Може одма да ги сечете на парчиња. Јас со преостанатото чоколадо (40 гр) ги попрскав одозгора.

Бонус фотки дур го правев:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884
Ааа ја ги мерев со метро. :ROFLMAO: Отсега сакам почесто да пробувам разни верзии и со овошје некое плус ко со малини што ги спомна...
Повели. :D

Состојки:
200 гр мелени овесни снегулки
300 гр урми без семка
100 гр непечени лешници (или друго јаткасто овошје)
40 гр кокос
6 лажици какао
60 гр темно чоколадо
3 лажици вода
200 гр путер од кикирики

Најпрво урмите се потопуваат во вода. За тоа време се загрева рерната на 200 степени и лешниците се потпекуваат (кога ќе почне да им пука лушпата, при крај се). Потоа урмите се блендираат, па им се додава кокосот и какаото. Чоколадото се топи на пареа и така се соединуваат сите набројани состојки. Се меша со рака, затоа што смесата е попрличино цврста. Доколку сакате помеки барови, навлажнете ги рацете, ама според мене оваа структура е погодена. Земете некое мало тавче/тепсиче (зависи колку сакате да ви бидат високи), натапкајте ја убаво смесата, измазнете со лажица, не мора да чекате да се стегнат. Може одма да ги сечете на парчиња. Јас со преостанатото чоколадо (40 гр) ги попрскав одозгора.

Бонус фотки дур го правев:
Ааа овие се и апла вкусни со путерот и јаткастите, ама калориски една коцка како еден бургер да сум изел :) моите се под 250ккал едно парче и тоа големо парче од 70тина грамови :D
 

Matthias

A Statute Snob
Член од
2 март 2020
Мислења
380
Поени од реакции
2.305
Dosadna nedela pa rekov ke napravam lazanja , kombinacija od zelencuk i meleno meso i + 700gr kaskaval
sega se pece ke vidam kako ke ispadne pokasno! Ako e dobra ke ja fotnam ako ne zaboravete na postov :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom