Што готвите во моментов?

T

Torchyrus

Гостин
@chef_cook разгледа ли, очекувам мислење од тебе...ценам каква и да е критика од професионален, нормално дека би била корисна. Ако не сакаш тука може слободно во пп да ми пишеш.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
@chef_cook разгледа ли, очекувам мислење од тебе...ценам каква и да е критика од професионален, нормално дека би била корисна. Ако не сакаш тука може слободно во пп да ми пишеш.
Друже,ќе разглеам покасно,излезен сум,ќе ти пишам,сакам внимателно да разгледам
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.788
Поени од реакции
29.243
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.747
Поени од реакции
9.557

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.577
Прегледај го приврзокот 275658
,,,abe glejte tuka i ligi neka vi techat,,,so prazche i sirence,,, :icon_mrgr:
Автоматски споено мислење:


,,,a ovoa od Vuhan da ne e , neshto kineski pishuva,,,:facepalm:
japonski majonez samo od zolcka. porano thomy kupuvav ama ova mnogu poveke mi se sviga. domasen ne sum pravel, obicno koga pravam domasni sosovi sakam da e nesto pounikatno nesto sto ne mozam da kupam, taka da i da pocnam majonez da pravam garant ke mu stavam avokado i use nekoj drugi raboti i ke dojde na kraj nesto treto lol...
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
@EmilijaS @Matthias
Вегански мајонез од две состојки. Соево млеко и зејтин. (знам обеќав видео,али камерманот потфрли затоа идам со фотки)
20201122_170157.jpg Screenshot_20201122-170245_Video Player.jpg 20201122_170308.jpg
Автоматски споено мислење:

20201122_171113.jpg
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
@EmilijaS @Matthias
Вегански мајонез од две состојки. Соево млеко и зејтин. (знам обеќав видео,али камерманот потфрли затоа идам со фотки)
Прегледај го приврзокот 275675Прегледај го приврзокот 275676Прегледај го приврзокот 275677
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 275678
Најдобар веге мајонез ми е со аквафаба (водата од наутот) и се останато што иде со класика мајонез. А домашен секогаш правам во блендер со бокал, 1 јајце (полесен ми е со цело јајце), лажиче сенф дижон, пола лажиче сол и пуштам на најјако, додавам масло околу 200мл на 1 јајце и увек лажам и оставам 50-80мл негќ го ставам цело масло, на крај додавам пола цеден лимон и ако ми фали сол додавам. За нас дома највекусен мајонез!

Што се тиче мк фуд блогерство, во коронава сите запнаа да станат фуд блогери. Ги ценам само Софка и Фичо, друго се е уанабефудблогери. Дејв не го можам. Не се лоши и Готвиме со Маја и Готвиме со Маја од а до ш, две различни Маји се. Брза кујна е булшит, Викса дабетер. Има на фб една група Здрава храна мк верзија, има ок готвачи, ама се друго е шминка и фото. Не ставам слики јер се што готвам ставам и кај мене на Инста и Фб а држам до анонимност, колку може поише, али готвам многу. Моментално не баш, јер трудна и ми се лоши од мириси, али вчера имав напредок и месев и пита и правев и торта.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom