Што готвите во моментов?

Член од
18 септември 2020
Мислења
4
Поени од реакции
0
Дечки купив 2 авокада и си направив салата и ич не ми беше убава. Некој рецепт за како да го изедам второто авокадо? А не ми се фрла ептен се скапи :tapp:
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Дечки купив 2 авокада и си направив салата и ич не ми беше убава. Некој рецепт за како да го изедам второто авокадо? А не ми се фрла ептен се скапи :tapp:
Згмечи со малку лимон, сол и пипер. Од горе стави шо сакаш, лично го сакам со јаготка. Го мачкам вака и со тортиљи. Во веге сендвичиња добро влегва.

Уф исто можиш со едната половина: извади семка, малку со лајца собери од авокадото ( то можиш за мачкање на лепче шо пишав горе), а во остатокот стави малку зеченчук и скрши јајце и печи дур се напрај јајцето. Или свари јајце, изгмечи авокадото со жолчката од јајцето и бум devilled eggs.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
T

Torchyrus

Гостин
Дали си пробал и лимунот да го потпечеш? Јас обично скара кога правам го ставам и него малку или едната страна ја ставам на тава има преубав шмек...
Така немам пробано, но избоцкан лимон ставам во внатрешноста на пилето...
Автоматски споено мислење:

а скара кога правам пред да почнам често ја поминувам решетката со половина лимон...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.316
Поени од реакции
22.605
Дечки купив 2 авокада и си направив салата и ич не ми беше убава. Некој рецепт за како да го изедам второто авокадо? А не ми се фрла ептен се скапи :tapp:

dali e zrelo avokadoto? prvo proveri toa, ako ne e, ostaj go nekolku dena da omekne, da sozree pa potoa jadi go.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom