Што готвите во моментов?

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Медовик на мене ми е омилена торта
Одамна и се спремам. Не сум по тортите, ама сакам кремасто благо. Следниот пат се надевам дека ќе ја направам подобра, по мој вкус
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Одамна и се спремам. Не сум по тортите, ама сакам кремасто благо. Следниот пат се надевам дека ќе ја направам подобра, по мој вкус
Ќе ти пратам јас мој рецепт.
Автоматски споено мислење:

20161001_125106.jpg
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Davajte recept...pobaciv:ljubove::brlav:
Мојот рецепт е овој.
Ама, за мој вкус е преблага, и јас не би ја правел со павлака, не го сакам тој слатко-кисел вкус. Наместо тоа, би пробал со млеко со густин, засладено. Можеби е подобро да го причекаме @chef_cook.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Мојот рецепт е овој.
Ама, за мој вкус е преблага, и јас не би ја правел со павлака, не го сакам тој слатко-кисел вкус. Наместо тоа, би пробал со млеко со густин, засладено. Можеби е подобро да го причекаме @chef_cook.
Друже,тестото на корите треба да го вариш,на пареа,т.е на бен-мари.Коа ќе го свариш тесто го делиш на колку кори сакаш,и додека се топли ги сукаш.Се сукаат додека се топли,мора.За филот барај сметана,а не павлака.И знаеш како,ќе земеш шлаг,т.е сладка 35% хопла ќе ја разбиеш со миксер и ќе смешаш,со микстурата сметана и шеќер! )))) Не заборавај да додадеш малку сол и ванилин шеќер ))))
DSC_2471.JPG
 
T

Torchyrus

Гостин
Кај ви се шарските.... :uzi:
Автоматски споено мислење:

Кај ви се шарските.... :uzi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom