Што гледаат и слушаат Македонците?

Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.105
Поени од реакции
3.175
Знаете дека на youtube има можност да проверите што најмногу се гледа во секоја држава, 50 најгледани видеа.

Моментално најгледано е песната на Аца Лукас, потоа идат некои албански песни, некоја албанска емисија, некоја турска серија, нешто на англиски, и тек на 19 место доаѓа најгледаната снимка која е македонски производ, емисијата 90 секунди, потоа доаѓа емисијата Во центар на Васко Ефтов, понатака има уште две македонски песни.

Верувале или не, толку, од 50 најгледани снимки на каналот youtube во Македонија, само 4 се на македонски јазик.

Преовладуваат снимки од Екс Југословенските држави, најмногу од Србија, некој турбофолк, српски хип хоп, некој Бака Прасе, Пинк, Гранд итн. Има и околу 14 албански снимки, заради албанците што живеат тука.

Не знам на што се должи оваа летаргија, во 1991 државата е делена од Југославија, тие што се родени во независна Македонија, сега имаат речиси 30 години, па чудно од каде таа желба за да гледаат Бака Прасе, задруга, гранд и такви чуда. Патем и јазикот не е сличен.
 

Стев

Word Bearer
Член од
19 декември 2019
Мислења
473
Поени од реакции
448
Македонец нема проблем да се разбере со србин, хрват, босанец и црногорец. Се друго...
можда само руси и украинци. Можда...
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.105
Поени од реакции
3.175
Македонец нема проблем да се разбере со србин, хрват, босанец и црногорец. Се друго...
можда само руси и украинци. Можда...
Дали е тоа доволна причина за да бидат згаснати Канал5, Сител, Телма, и да им препуштат фреквенции на Пинк, Ртс итн.
Да се забрани да се пее и да се прават емисии на македонски, дека и онака на македонецот не му се крева кога слуша на македонски јазик.
 

Стев

Word Bearer
Член од
19 декември 2019
Мислења
473
Поени од реакции
448
* Турски серии на македонски јазик
* Политичари кои македонскиот го направија северџански
* Утрински програми со повици што се повторени по сто пати
Да. Сигурно. Ебате програмата...
 
Член од
1 март 2010
Мислења
5.610
Поени од реакции
8.779
Дали е тоа доволна причина за да бидат згаснати Канал5, Сител, Телма, и да им препуштат фреквенции на Пинк, Ртс итн.
Да се забрани да се пее и да се прават емисии на македонски, дека и онака на македонецот не му се крева кога слуша на македонски јазик.
А, од каде ти е информацијата за ова? :pos: :pos: :pos:
И ќе одговориш за тоа од каде ти е тезата дека не се блиски јазиците?
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
778
Поени од реакции
1.571
Дали е тоа доволна причина за да бидат згаснати Канал5, Сител, Телма, и да им препуштат фреквенции на Пинк, Ртс итн.
Да се забрани да се пее и да се прават емисии на македонски, дека и онака на македонецот не му се крева кога слуша на македонски јазик.
Treba povekje pari za produkcija a kaj nas taa industrija e katastrofa. Vaka polesno im e samo plati licenca/prenos i gotovo, cist primer ti r sranjeto od Turski filmovi so slicno ime i tematika skoro site. I nema nisto cudno sto Srpski muzicari, emisii najvekje gledame.. Najblizok narod ni se, sme bile zaedno del od Jugoslavija dolgo vreme itn.

Edna od retkite serii vo Mk produkcija e Prespav, ama i tamu za da fatat pari od Usaid mora da ima Albanec od Dzepsite, promocija na lgbt kako sto bese i familija Markovski so nekolku zbora - nisto ne e besplatno.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.105
Поени од реакции
3.175
А, од каде ти е информацијата за ова? :pos: :pos: :pos:
И ќе одговориш за тоа од каде ти е тезата дека не се блиски јазиците?
Не е сличен како што се Хрватскиот = Српскиот = Бошњачкиот = Црногорскиот.

За да може еден македонец добро да разбере српски, треба првин да ги навикне ушите, т.е. да го слуша малку подолго.

Причината зошто Аца Лукас е најслушан во Македонија е поради верувањето на македонците дека све што иде од Србија е квалитетно.
Причината зошто Бака прасе е најгледан, е дека ако македонец прави такво нешто, одма ќе биде именуван сељак, а пошто иде од Србија, тоа мора да е квалитетно.

Поточно проблемот е: како народ бројчано македонците се малку, мал пазар. Потоа има некоја летаргија помеѓу тие што треба да создадат музика и емисии, можеби и заради многуте судии меѓу народот што на секој обид да се направи нешто одма удираат на критики.

Утешување: можеби е глобален тренд, големите јазици ги топат помалите јазици.
 

Стев

Word Bearer
Член од
19 декември 2019
Мислења
473
Поени од реакции
448
Имавме музичарка и ја слушавме. Ја пративме на евровизија. Испадна дека не знае да пее....
 
Член од
1 март 2010
Мислења
5.610
Поени од реакции
8.779
Не е сличен како што се Хрватскиот = Српскиот = Бошњачкиот = Црногорскиот.

За да може еден македонец добро да разбере српски, треба првин да ги навикне ушите, т.е. да го слуша малку подолго.

Причината зошто Аца Лукас е најслушан во Македонија е поради верувањето на македонците дека све што иде од Србија е квалитетно.
Причината зошто Бака прасе е најгледан, е дека ако македонец прави такво нешто, одма ќе биде именуван сељак, а пошто иде од Србија, тоа мора да е квалитетно.

Поточно проблемот е: како народ бројчано македонците се малку, мал пазар. Потоа има некоја летаргија помеѓу тие што треба да создадат музика и емисии, можеби и заради многуте судии меѓу народот што на секој обид да се направи нешто одма удираат на критики.

Утешување: можеби е глобален тренд, големите јазици ги топат помалите јазици.
Аууу батко, којзнае што печурки ви рендаат во Мала Речица :vozbud: :vozbud: :vozbud:
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.105
Поени од реакции
3.175
Аууу батко, којзнае што печурки ви рендаат во Мала Речица :vozbud: :vozbud: :vozbud:
Не, од македонските медиуми ни е, читајќи за ќерката на Цеца, свадбата како ја правеше и други нејзини достигнувања :

Како пее ќерката на Цеца
Ќерката на Цеца го покажа задникот
Ќерката на Цеца прозборе за роденденот
Ќерката на Цеца заплаче
Ќерката на Цеца покажа како изгледа без шминка
Ќерката на Цеца во поинакво издание

Илјадници македонци нон стоп следеа како се одвива свадбата на ќерката на Цеца, повеќе македонецот знае за ќерката на Цеца него за нивниот предок Александар Велики.

Друг главен настан во македонските медиуми, Дарко Лазич, некојси пеач, секој ден, де ќе му ја ампутираат ногата, де нема, де ова де она.

Трет настан, Јелена Карлеуша, дали сликите и биле сечени, лепени и монтирани.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
5.610
Поени од реакции
8.779
Не, од македонските медиуми ни е, читајќи за ќерката на Цеца, свадбата како ја правеше и други нејзини достигнувања :

Како пее ќерката на Цеца
Ќерката на Цеца го покажа задникот
Ќерката на Цеца прозборе за роденденот
Ќерката на Цеца заплаче
Ќерката на Цеца покажа како изгледа без шминка
Ќерката на Цеца во поинакво издание

Илјадници македонци нон стоп следеа како се одвива свадбата на ќерката на Цеца, повеќе македонецот знае за ќерката на Цеца него за нивниот предок Александар Велики.

Друг главен настан во македонските медиуми, Дарко Лазич, некојси пеач, секој ден, де ќе му ја ампутираат ногата, де нема, де ова де она.

Трет настан, Јелена Карлеуша, дали сликите и биле сечени, лепени и монтирани.
Да ја отвореше темава со друг јузернејм, па да ти поверувавме на искрената загриженост. А, да се правиш сосила глупав со овој акаунт, е тоа не ти поминува.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
697
Поени од реакции
2.491
тралалајки
Прво, за да дознаеш за било која од овие работи, треба или да ги следиш тие медиуми или некои од твоите познаници/пријатели на социјалните мрежи да ги споделуваат, па така да дознаваш за нив (тука веќе треба да преиспиташ со кого се комуницираш и движиш).
Второ, доста интересно е како не ја критикуваш шабанаријата што се штанца во Албанија и Косово. Или дека тоа потекнува од вашата заедница, па мора под дифолт да не се ни помисли на нешто лошо, не па да се каже.
Знам дека е ова некаков патетичен обид за генерализирање, како демек еве да ви вратам за вашите стереотипи што ги имате кон Албанците, ама требало барем малку повеќе да се потрудиш да не биде толку провидно и утепано.
 

Стев

Word Bearer
Член од
19 декември 2019
Мислења
473
Поени од реакции
448
, повеќе македонецот знае за ќерката на Цеца него за нивниот предок Александар Велики.
Нема више македонец и негов предок Аце. Се е шитнато на оние шупаци доле, или на другите шупаци десно.
А да гледам нешо нивно нема шанса. А да гледам како некој се фали дека ги шитнал за некоја си ебана “еуроперспектива„ и нато...па.... ауто на игнор/
 
На врв Bottom