Што ви е поприоритетно: работата, фамилијата или државата?

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Како се однесувате према овие 3 категории во реалниот живот што ви е најбитно што ве боли најмногу и што мислите како може да има хармонија кога се грижите само за едната вредност на пример фамилијата а ги запоставувате другите или обратно ..........

Значи не се мисли за љубов или омраза према нешто скраја да зборуваме за приоритети.

како се справуваме
 
М

Мартин`

Гостин
Секој нормален човек би дал се од себе за сите три, но сепак ако гледаме пририоритет тогаш фамилија -> работа -> држава.
 
S

Sagan

Гостин
За таа во која живееш, без соработка/грижење помеѓу луѓето нема ни напредок на државата .. со тоа и на другите околу тебе.
ОК. Ја па си помислив да не мислиш на онаа држава која те смета за граѓанин од втор ред додека да пукне, а после те мести у први борбени редови и откако ќе им свршиш работа, те фрла како тоалетна хартија. Башка што оние од кои си ја бранел државата, после тоа стануваат свети борци, пензионери на товар на данокот кој ТИ ќе го плаќаш, владини функционери...

За таква држава, ја не би мрднал со прст. А да се грижам за другите и да соработувам, можам и во името на луѓето општо, не ми треба држава за тоа.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Што ви е поприоритетно работата ,фамилијата или државата,
државата, државата, државата :cautious::cautious::cautious:

Фамилијата на прво место, па потоа работата. Толку.
 
A

Antigona

Гостин
Како се однесувате према овие 3 категории во реалниот живот што ви е најбитно што ве боли најмногу и што мислите како може да има хармонија кога се грижите само за едната вредност на пример фамилијата а ги запоставувате другите или обратно ..........

Значи не се мисли за љубов или омраза према нешто скраја да зборуваме за приоритети.

како се справуваме

Интересна ти е темата, а одговорите кои ке ги добиеш дека на прво место е фамилијата, можат да доведат до дискусија за тоа кој ја е** државата кога секој си мисли на фамилијата :)........ И после тоа следува муабетот за тоа државата не ни чини кога секој гледа да си вработи некој од фамилијата макар и да не е едуциран за тоа работно место и се се врти во круг.
 
Член од
11 декември 2009
Мислења
292
Поени од реакции
103
1. Фамилија (најнормално)
2. Работа
3......
4.......
5.......
.
.
.
Која држава? ( многу добро си кажа членот погоре)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Фамилијата....
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
2.263
Поени од реакции
5.081
Што би рекла Чичолина "Мене прво патриотизмот ми е во крв а потоа се друго, јас најмногу од се ја сакам Македонија." Но можеби во некој друг живот, сега за сега таа не ни се наоѓа на листата на приоритети.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Државата ми е на пол позиција, мојата прекрасна и непрежалена Confederate states of America.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Фамилијата......остало кој го ебе.Додуше и работата не е неважна,али во споредба со семејството..... кој ја ебе...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom