Што ви е битно во една игра?

Член од
9 јуни 2008
Мислења
91
Поени од реакции
1
Долги нозе и добар задник :P
Игривост и приказна се разбира :)
 
Член од
26 јули 2014
Мислења
173
Поени од реакции
41
Aко станува збор за спортска игра битно ми е да има добра графика,а ако е некоја FPS или TPS,покрај графиката да има добра приказна и филмска атмосфера.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Све. Битно ми е ако било што од графика, музика, звуци, прича, атмосфера, мапи, карактери, квестови итн ми е срање.
Игра е комплетен продукт и коа купувам игра очекувам комплетен продукт.
 

Ceci0

Captain
Член од
20 јануари 2011
Мислења
334
Поени од реакции
208
Gameplay и приказна најмногу од се. И нормално да нема графика од пред 25 години.

Длабочина во приказната, длабочина во приказна и на карактерите исто така е битна работа
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Приказната, графиката да задоволува, и да постои можност повеќе да се вклучи мозокот и логиката при отпревртување на истата.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Си играл било што од Broken Sword? :)
Keцо само, и двојката малку ко шо ме држи меморија, али ми цркна хардот тогаш и ја баталив.....

Инаку најфасциниран комплетно сум бил од еден дел од серијалов Шерлок.
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2017
Мислења
411
Поени од реакции
153
Ми требА мислење од поискусните членови на форумов,се двоумам помеѓу: Eurotruck Simulator 2 & American Truck simulator,совети искуства,графика предности недостатоци? - И која од American Truck повеќе верзии се?
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.478
Поени од реакции
4.283
Гејмплејот дефинитивно најбитниот фактор. Добар (скоцкан) прогресивен гејмплеј со добри механики ми е најбитното нешто и единствено кое најмногу ме врзува за една игра. Порано мислев дека тоа е графиката, али променив мислење со тек на време. Едноставно преку гејмплејот си во најголема и најнепосредна интеракција со самата игра.

Графиката и приказната ми се доста зависни и нестабилни сегменти од играта за кои не можам да се одлучам по што би тргнал повеќе. Ваљда зависи од жанрот и самиот тип на игра.
Али ајде... после гејмплејот би рекол графиката да.
Графиката можи да биди искомпензирана до едно минимално ниво во кое приказната е предобро сработена и пласирана, но ништо повеќе (т.е. подолу) од тоа.

Приказната ми е последниот услов/факор. Доколку е топ (како и претходните 2 фактори) тогаш имам игра која ја ставам во топ листа. Доколку е просек а останатите 2 се добри тогаш занемарувам и не се фаќам за приказната како негативност.
Но ако е лоша тогаш дефинитивно ја грди финалната слика.
 
T

Torchyrus

Гостин
Одамна раскрстив со компјутерски игри кога ќе видам ваква тема неможам да не спомнам. Порано гејмав премногу и повеќе игри, ама World of Warcraft, ќе остане засекогаш поим за игра, барем за мене.
Едноставно, се што е битно си има играта, од приказна до цел свет во кој многу лесно може да се внесеш, може да кажам дека ја имав среќата да излезам од тој свет. Играв до Wotlk, можда и имам пишувано тука на други теми.
Според мене играта го поседува најбитното нешто, а тоа е занимација, цело време да имаш што да правиш и да не ти биде досадно.
Ретко која друга игра го нуди тоа, а да не е репетитивна.
 
Член од
1 ноември 2021
Мислења
8
Поени од реакции
6
Мислам дека голема приказна е важна. Може да го задржи играчот во светот кој го создаде. Приказната и играта се важни за одлична игра. Играчите треба да се чувствуваат поврзани со знаците и сакаат да продолжат да играат за да видат како се развива приказната. Иако играта е важна, не секогаш зачувува игра.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.478
Поени од реакции
4.283
Мислам дека голема приказна е важна. Може да го задржи играчот во светот кој го создаде. Приказната и играта се важни за одлична игра. Играчите треба да се чувствуваат поврзани со знаците и сакаат да продолжат да играат за да видат како се развива приказната. Иако играта е важна, не секогаш зачувува игра.
Прича без добар гејмплеј ти е еквивалентно на гледање филм.
Во никој случај не би ја издвоил приказната како најбитен сегмент.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom