Што ве натера да се иселите од Македонија?

Што ве натера да се иселите од Македонија?


  • Вкупно гласачи
    150

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
7.434
Поени од реакции
21.605
искуства пишете, не се срамете
Тешко е многу,на моменти претешко.Платата не е лоша ама секој ден работа дома и толку.Овие Германците се многу студени,ние сме граѓани од втор ред.Да ти се слоши на улица нема кој да ти помогне.Кафаните огин скупи,а без пари да ти дадат да јадеш и пиеш џабе кога нема со кого.Искрено,едвај чекам у Македонија да се вратам воздух да се изнадишам.Тука ме гуши,ме стега во градите
Автоматски споено мислење:

ЛоЛ
 
Последно уредено:

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
619
Поени од реакции
1.116
Тешко е многу,на моменти претешко.Платата не е лоша ама секој ден работа дома и толку.Овие Германците се многу студени,ние сме граѓани од втор ред.Да ти се слоши на улица нема кој да ти помогне.Кафаните огин скупи,а без пари да ти дадат да јадеш и пиеш џабе кога нема со кого.Искрено,едвај чекам у Македонија да се вратам воздух да се изнадишам.Тука ме гуши,ме стега во градите
Автоматски споено мислење:

ЛоЛ

Реално кога би бирал, би одбрал да живеам таму отколку тука. И тука сме граѓани од втор ред, ако гледаш реално на работите и тоа во сопствената земја. Поубаво ладни луѓе да имам околу мене отколку лицемери. За платата нема ни потреба да дискутираме. Ама секој си знае како му е во сопствената кожа и секој од нас на различен начин ги перцепира работите.
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.515
Поени од реакции
112
Реално кога би бирал, би одбрал да живеам таму отколку тука. И тука сме граѓани од втор ред, ако гледаш реално на работите и тоа во сопствената земја. Поубаво ладни луѓе да имам околу мене отколку лицемери. За платата нема ни потреба да дискутираме. Ама секој си знае како му е во сопствената кожа и секој од нас на различен начин ги перцепира работите.
точно, и ако знаеш јазик нема да работиш најниско платената позиција
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.478
Поени од реакции
13.245
Дечки може ли некој кој има двојно државјанство да ми каже кој пасош треба да го користам на нашиот аеродром?

Дали мора да се покаже македонскиот исто како што е кога минеш наша граница или пак на аеродромите не прават проблем ако леташ со друг пасош иако живееш во Македонија?
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
6.284
Поени од реакции
19.730
Дечки може ли некој кој има двојно државјанство да ми каже кој пасош треба да го користам на нашиот аеродром?

Дали мора да се покаже македонскиот исто како што е кога минеш наша граница или пак на аеродромите не прават проблем ако леташ со друг пасош иако живееш во Македонија?
Излез и влез со македонски, инаку ќе те сметаат како турист во Македонија(кога влегуваш).
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.478
Поени од реакции
13.245
Излез и влез со македонски, инаку ќе те сметаат како турист во Македонија(кога влегуваш).
Знам дека е така на граница но зошто прв пат летам со авион од како го имам вториот пасош сега не знам на визаер кој број на пасош да го пополнам за картата.

А после слетувањето на аеродромот таму при контрола нема да биде проблем да го покажам романскиот пасош?
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
6.284
Поени од реакции
19.730
Знам дека е така на граница но зошто прв пат летам со авион од како го имам вториот пасош сега не знам на визаер кој број на пасош да го пополнам за картата.

А после слетувањето на аеродромот таму при контрола нема да биде проблем да го покажам романскиот пасош?
Нема.
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.515
Поени од реакции
112
нема да згрешиш и со едниот и другиот
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
291
Поени од реакции
413
Причини, за и против:
За иселување:
-Здравство ( пошо фунционира на шкрги);
-Образование за деца ( за мене завршена прича)
-Нето плати на една фамилија. Може добро да се фунцкионира доколку 2ца работат ок работни позции mid range
-Општ квалитет на живот, животна средина, можности етц етц етц
Против иселување:
-Фамилија што ми тука. ТОЧКА
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.648
Откако ми го скршија срцето нели, ми се пружи можност да патувам и заработувам. Зошто по ѓаволите да ја испуштам таа можност?!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom