Што ве држи на работа?

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
748
Поени од реакции
985
Kul.

Eve ti si rabotodavac, moze da kazes kako pravis ti hand picking za dobar team fit? Ako rabotis samo so makedonci i indijci ne mora. Na kampus nie imame 5k+ vraboteni vo zemja kade 40% se stranci. Koj pool go imas od toj procent za hand picked corp drones za site uspesno da sledat ista kultura i vrednosti? Rabotam so lugje od jakarta, new york, singapur, amsterdam… site so razlicen work background i kultura. Kako uspeale takov handpicking da napravat za da nema toksicnost koja isplivuva mnogu podocna? Jas odbivam da odam na intervjua koga vrabotuvame oti ne mozam toa da go uvidam.

Ne be Lester, site se moldiraat takvi pri onboarding i uspesno se vozdrzuvat. Premnogu e transparentno i sekoj sto si dozvoluva ispadi e adresiran. Imavme devojka od entry level support role na koja eden od managment i povisel ton na sostanok i likot odma bese reassigned, eden kup mejlovi i treninzi, cela kampanja za “bidi glasen” ako nekoj ne ve tretira ubavo, kreiranje hot lines i anonimni kanali, strong women in tech etc… abe haos. Da ti e strav da pretpostavis necij pol duri PREKU EMAIL. Imas gazenje na jajca i vestacka finokja ama nemas toksicnost i drami.



Irelevantno za muabetot.



Sakase nekoja drasticnost da mi dolovis so toa demek snegulki vo ofis nasproti gradeznistvo? Ne znam za tebe i ne mora drug da mi objasni kako e na teren, jas imam mesano malter za dnevnici i toa vo MK. Ubavo znam kako e na gradiliste i stvarite sto gi zborime za mene se isklucivo ofis avanturi kade lugjeto se poveke slobodni da dramat. Gradezen rabotnik ne pravi drami i zaveri nitu nekomu namerno oteznuva rabota.

Taka da, ne, iako ne pokazuvam zabi, kovam zaveri, placam po forum etc nema da go jadam ni na gradiliste poloso od skolo a nitu go jadev na skolo oti bev jas the one who knocks.

Treba da se sfati deka bez igranje nivnite igri kako “jas popameten sum sega ke im go napravam zivotot pekol poradi ova so pasivna akresivna zavera” ke izgubat interes i ke si najdat druga zrtva sto gi recka a so vas ke stanat okej. Nekoj od rabota da mi vlijae na celodnevno raspolozenie? Uste koga go zamisluvam odma pocnuva kako skech. :D

Toa e ekskluzivno pravo zadrzano samo za mojata zena.
Strong women in tech/LGBTQ+ gender equality shit полека-полека пролева и во фирмава каде што работам. Исто во право си дека има доста snowflakes во tech. Во право си дека не треба лично да се сваќа ништо во овој сектор, не вреди да влееш негативност особено поради work-related shit.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882
Kul.

Eve ti si rabotodavac, moze da kazes kako pravis ti hand picking za dobar team fit? Ako rabotis samo so makedonci i indijci ne mora. Na kampus nie imame 5k+ vraboteni vo zemja kade 40% se stranci. Koj pool go imas od toj procent za hand picked corp drones za site uspesno da sledat ista kultura i vrednosti? Rabotam so lugje od jakarta, new york, singapur, amsterdam… site so razlicen work background i kultura. Kako uspeale takov handpicking da napravat za da nema toksicnost koja isplivuva mnogu podocna? Jas odbivam da odam na intervjua koga vrabotuvame oti ne mozam toa da go uvidam.

Ne be Lester, site se moldiraat takvi pri onboarding i uspesno se vozdrzuvat. Premnogu e transparentno i sekoj sto si dozvoluva ispadi e adresiran. Imavme devojka od entry level support role na koja eden od managment i povisel ton na sostanok i likot odma bese reassigned, eden kup mejlovi i treninzi, cela kampanja za “bidi glasen” ako nekoj ne ve tretira ubavo, kreiranje hot lines i anonimni kanali, strong women in tech etc… abe haos. Da ti e strav da pretpostavis necij pol duri PREKU EMAIL. Imas gazenje na jajca i vestacka finokja ama nemas toksicnost i drami.
Кај мене немаат време за вакви чешити, и кога ги вработувам ме интересира да имаат во главата и да имаат желба за работа.
Доколку не им се допаѓа нешто или имаат идеја за промена, имаат целосна слобода да ме побараат лично мене и да го прескокнат претпоставениот. Дополнително им имам дадено слобода да работат од каде сакаат, единствено треба да се појават на состанок и да се достапни ако ги контактира клиентот, ретко и се среќаваат сите заедно за да се скараат :)

Тие во Индија не ме ни занимаат, им имам поставено лик кој е на процент и тој ми е точка за контакт. Немам намера да ги микроменаџирам во ниту еден момент, се додека си ја бркаат работата и ми прават пари сме ок.

Ова со половите, women in power, и слични токсични измишљотини, би ги дефинирал само како глупост на векот (особено тие првите кловнови) и искрено се надевам дека ќе задржам минимален контакт со вакви срања.
Сочуство што мораш да работиш во таква компанија, не е тоа транспарентно туку башибозук. На работа се, не во кревет, преку стојко каков пол имале или како сакале да ги викаат, или пак плачките за процентите на жените и како биле дискриминирани. Ако си способен/способна јајцата на рамо и еби му матер на сите, биди најгоре, биди лидер, ако не правец дома и нека ги третираат како кралици/и со прави заменки/родови.

Градежен сектор нема такви фитници, ама уште помалку ќе добиеш внимание ако има реален проблем. Со свои очи имам видено лик намерно да фрла шајки од 12ти кат врз главата на инженерите доле, никој не се помести со прст, а ваљда знаеш што може да ти се случи ако дигнеш глава и те збрца во фаца. Едно чудо од повредите што се случуваа беа поради такви глупости и мерење на таквото.

Од лична гледна точка - секого третирам според заслуга. По верување сум капиталист и научив да немам многу емоции кон луѓето на работно место, уште помалку да се ставам во нивни чевли или да замислувам зошто направиле одредена постапка.
Ако си коректен кон мене, ќе бидам уште повеќе кон тебе, и би те препорачал во секоја можна прилика, ако ме заебеш еднаш не ми се појавувај пред очи оти ќе ти вратам двојно без 0 замарање за последиците.
Си го ценам своето и времето на другите, и генерално не правам премногу лични конекции со соработници затоа што сфатив дека кога тогаш ќе треба да влечеш некого на грб, или да си ги погазиш принципите и да преќутиш на работи поради што си близок со особата.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom