Што би, или правите со вишок пари?

Член од
17 август 2011
Мислења
9.714
Поени од реакции
17.376
zborime za airbus ne za transkop....

znaci francija, germanija i eu se zad niv. nema sansi da propadnat.

vtoro ke ika bum stom se opustat restrikciite. ke se leta baagi toj prv udaren period. eve jas gledam aus domestic letovite se veke 90% polni a ovde edvaj mesec dena se site pusteni... ke ima bum 100%. druga rabota ko sto kaza deckovo ke mora da se servisiraat tie motori pred da pocnat letovite. avionite momentalno se uglavno parkirani u pustinite radi klimata, najdovbro navodno deluva. stom pocne da se leta boing i airbus ke bidat i te kako zafateni i ke kolat na veliko...
Да Аирбас нема да пропадне сигурно, ќе им даде државата помош у краен случај. Ама ако се одолжи работата со вирусот може ќе паднат уште акциите, и тој што купил на 99 а нема стомак за ова ќе се исере :D
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.102
Да Аирбас нема да пропадне сигурно, ќе им даде државата помош у краен случај. Ама ако се одолжи работата со вирусот може ќе паднат уште акциите, и тој што купил на 99 а нема стомак за ова ќе се исере :D
ova e long game... ovde se vlaga i se ceka bumot da se sitnat...

ima rizik sekogas, vakvi kompanii idat gore dole zavisno i od cena na nafta itn ama ova ke bide prv pat da ima bum nezavisno od bilo sto. narodot ke saka da patuva ne samo biznis i turisticki ama veke i od potreba posto bile limitirani periodov
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.528
Поени од реакции
2.368
@kano @Menethil
Аирбус е компанијата која е тоо биг то фаил за европа. Конгломерат во кој имаат вложено шпанија, франција, холандија и германија не само за комерцијални летови туку и за воена индустрија и а и space exploration. Работам како инжинер во first tier компанија која им ги прави машините за автоматизација на производството на аирбус. Падна акцијата пошто луфханса и други претрпеа пад во акциите и ги одложија порачките за понатаму, само сервис прават на моменталната флота што лета. Ама планирани се да се случат во прва прилика порачките. Моментално инсталираме машини за воената авијација на аирбус кои ќе заменат многу рачни работи со роботи и ќе им зголемат производство за мин 10%. Дивиденда нема. . Има неколку вакви компании од мојава бранша за кои знам дека се сигурни инвестиции, останатото за мене е коцка

--------
Поентата ми беше дека ако инвестираш во компании за кои појма немаш што работат или некое крипто шо некој мајмун на редит го фали е исто како да ставиш пари на бетис вс атлетико.
Можеби математички не е исто ама психолошки да.
Инвестиција е најдобро во компании што ги знаеш како работат и на кои си во некаков допир, се останато е коцка, а посебно ЕТФ за кои буквално појма немаме дали ќе растат или ќе паѓаат. Вангард моментално се изнапрај лесни пари од луѓе што почнуваат да инвестираат а незнаат каде.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.102
@kano @Menethil
Аирбус е компанијата која е тоо биг то фаил за европа. Конгломерат во кој имаат вложено шпанија, франција, холандија и германија не само за комерцијални летови туку и за воена индустрија и а и space exploration. Работам како инжинер во first tier компанија која им ги прави машините за автоматизација на производството на аирбус. Падна акцијата пошто луфханса и други претрпеа пад во акциите и ги одложија порачките за понатаму, само сервис прават на моменталната флота што лета. Ама планирани се да се случат во прва прилика порачките. Моментално инсталираме машини за воената авијација на аирбус кои ќе заменат многу рачни работи со роботи и ќе им зголемат производство за мин 10%. Дивиденда нема. . Има неколку вакви компании од мојава бранша за кои знам дека се сигурни инвестиции, останатото за мене е коцка

--------
Поентата ми беше дека ако инвестираш во компании за кои појма немаш што работат или некое крипто шо некој мајмун на редит го фали е исто како да ставиш пари на бетис вс атлетико.
Можеби математички не е исто ама психолошки да.
Инвестиција е најдобро во компании што ги знаеш како работат и на кои си во некаков допир, се останато е коцка, а посебно ЕТФ за кои буквално појма немаме дали ќе растат или ќе паѓаат. Вангард моментално се изнапрај лесни пари од луѓе што почнуваат да инвестираат а незнаат каде.
airbus plakaat dividenta osven lani i ke nema za ovaa godina ali za 2022 najverijatno ke ima. porano plakale 165 centi na akcija. ova e najveke zaradi toa sto momentalno nemaat cash flow.

Dividend Summary
The next Airbus SE dividend is expected to go ex in almost 2 years and to be paid in almost 2 years.
The previous Airbus SE dividend was 165¢ and it went ex 2 years ago and it was paid 2 years ago.
There is typically 1 dividend per year (excluding specials), and the dividend cover is approximately 3.1.

inace gruba analiza od ona sto jas mozam da vidam na net, airbus e bolje da se zame nego boing. interesno ke bide samo dolar/evro kako ke se odvivaat rabotite.

do 170 ne mislam deka ke ide ali do 140 za 2 god e ok... 20% mene mi e ok.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
Во моментов злато и сребро само би купувал, дел од парите ги затворив кога почна короната, дел ќе чувам за недај боже.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Во моментов злато и сребро само би купувал, дел од парите ги затворив кога почна короната, дел ќе чувам за недај боже.
Па веќе сме у недај боже фаза, само шо уште не е изразено до крај. Идемо полако полако.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.919
Поени од реакции
11.593
Да не звучам грубо,ама мој совет до членот е да си ги уплати на пензиски фонд,ако веќе нема идеја.
Секако вториот и третиот столб имаат разлики од првиот,значи парата си иде на посебна сметка.
Па дури и да не дочека пензија во најцрно сценарио,парите се наследуваат и можат да се покријат основните....:( трошоци за „нешто".
500000мкд е релативно мала сума за било каква бизнис инвестиција.
Додека се пензионира кујзнае што ќе се случи со државата.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
Па веќе сме у недај боже фаза, само шо уште не е изразено до крај. Идемо полако полако.
Мислев за случај на болест, сега кога здраството е пропаднато не е лошо да се има издвоено на страна за таква работа, т.е секој треба да има издвоено некој денар на страна по дифолт. Приватното здраство е скапо. На државно можат да те умрат од обична операција на слепо црево.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.412
OnlyFans + Twitch

Инвестиција:
-Наоѓање убава девојка
-Најнов тип на фотоапарат, камера, телефон
-Најнов тип на PC, брз интернет
-Добро уредена соба 4х4, повремено изнајмување базент.
-Реклами по социјални мрежи
-Шетања на луксузни дестинации

Потребно, девојката да говори добро англиски јазик особено thanks for follow и thanks for subscribe.
Moже да ја шеташ, да ја частиш и да не ја пипаш. Парите ќе ги делите.

Ако тргне бизнисот, само небото е граница потоа.
А шо е ова, уствари, девојкава треба да си ја мава на камера?
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180
А шо е ова, уствари, девојкава треба да си ја мава на камера?
Не се разбираш шо да ти кажам друго :D

OnlyFans + Twitch

Инвестиција:
-Наоѓање убава девојка
-Најнов тип на фотоапарат, камера, телефон
-Најнов тип на PC, брз интернет
-Добро уредена соба 4х4, повремено изнајмување базент.
-Реклами по социјални мрежи
-Шетања на луксузни дестинации

Потребно, девојката да говори добро англиски јазик особено thanks for follow и thanks for subscribe.
Moже да ја шеташ, да ја частиш и да не ја пипаш. Парите ќе ги делите.

Ако тргне бизнисот, само небото е граница потоа.
:bravobe:
Дај адреса една гајба пиво да ти пратам :D
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.502
А шо е ова, уствари, девојкава треба да си ја мава на камера?
Ни толку не треба да прави. Всушност тоа е и против правилата, не смее ништо сексуално да прави ниту да покажува интимни делови од телото.

Треба да е убава, да има големи цицки, да се капи во базент и да ги запишува сабскрајберите на табла или некоја играчка на воздух.

Последниве месеци овој тренд има најголем скок од било што друго.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.858
Поени од реакции
34.891
А зошто некоја убава девојка решена да го работи ова не би го работела сама, туку би и бил потребен некој мајмун кој сака да и зима 50 % на мака на нејзините млечни бели со бемка цицки?

Шо сте вие електронски макроа? Пимпатроник? o_O
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.502
А зошто некоја убава девојка решена да го работи ова не би го работела сама, туку би и бил потребен некој мајмун кој сака да и зима 50 % на мака на нејзините млечни бели со бемка цицки?

Шо сте вие електронски макроа? Пимпатроник? o_O
Зошто треба влог од четири па и пет цифри евра во опрема, нешто што можеби убавата девојка го нема, а авторот на темата го има.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
OnlyFans + Twitch

Инвестиција:
-Наоѓање убава девојка
-Најнов тип на фотоапарат, камера, телефон
-Најнов тип на PC, брз интернет
-Добро уредена соба 4х4, повремено изнајмување базент.
-Реклами по социјални мрежи
-Шетања на луксузни дестинации

Потребно, девојката да говори добро англиски јазик особено thanks for follow и thanks for subscribe.
Moже да ја шеташ, да ја частиш и да не ја пипаш. Парите ќе ги делите.

Ако тргне бизнисот, само небото е граница потоа.
Му кажуваш да биде макро и да ја рента девојката? Убаини бе,хехе
Автоматски споено мислење:

Јас би ги вложил во знаење. Курсеви, некоја пракса, учење нешто корисно шо ќе ти носи достојна заработувачка во иднина. Инвестирај во себе.

500к денари се нешто над 8 илјади евра, немаш ич простор за маневар во бизнис светот со таа сума. Освен да отвориш бутик/прехрамбен дуќан и да бидеш топовско месо за разни инспекции.



И шо му кажа сеа?o_O
Може да инвестира во знаење како се местат соларни панели на кров(за топла вода у секое време) или у поле за п-во на електрична енергија,тука има добар потенцијал за бизнис,ем ќе му остане поголем дел од парите
Автоматски споено мислење:

Имаш страшно добри сертифицирани курсеви од Мајкрософт, или програмирање или сајбер секјурити итн, кои коштаат по 4-5к евра...

Можат да ти донесат многу пари во иднина и секој просечен човек може да биде солиден во таа работа...

Има еден проблем само, треба да те интересира тоа или да бидеш страшно упорен додека не те заинтересира тематиката... После е лесно...
Тука е проблемот,таа тематика може да ги интересира само тешки нердови и луѓе кои по цел ден сакаат да зјапаат во компјутерски екрани,што за мене е тотално промашен живот
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom