Што би, или правите со вишок пари?

Член од
17 август 2011
Мислења
9.758
Поени од реакции
17.457
За некој што има Инстаграм, доволно е да сврти 5-10 сториња и да види реклама од Емил Чинго, книгата на Зоран Витанов и слични на нив. У Македонија сме, не у Тунгузија. Башка како и сите вие што знаете некој што се заебал, знам и јас. И знам дека се заебале, а никој не сакал да навлегува до детали за тоа колку пари прокоцкале, ниту па на кој начин. Прашав, ама пак не добив одговор.
Преварата не е кешбек картицата, тоа е параванот, за кога ќе влезеш да фукнеш неколку илјади евра на облак за ширење на бизнисот по ново или порано за премиум членство. Целиот систем им се базира на наоѓање нови членови и ширење на пазарот. Мултилрвел маркетинг во кој продуктот се луѓето. Нормално кога имаш таков систем и толку истренирани луѓе да продаваат магла, параван може да биде било што. Првин беа кеш бек картици, па сега гледам стартувале криптовалута.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.466
Океј, ова е веќе малку подруго. Ама сепак, тие што се заебале, не ги краси нешто баш интелигенција, освен ако се ептен наивни, или верувале на некој близок, па ги изгореле.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.167
Поени од реакции
15.962
Океј, ова е веќе малку подруго. Ама сепак, тие што се заебале, не ги краси нешто баш интелигенција, освен ако се ептен наивни, или верувале на некој близок, па ги изгореле.
Ова е најчесто.
Абе братучед ми е, нема да ме заебе.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.835
Поени од реакции
7.586
Ако за нешто ги бива Лајонеси тоа е за да ти направат убав муабет и да те врзат. Истренирани се подобро од цео-то на аппле кога продава ајфони.
Не е само Македонија проблем, во сите држави ја играат истата игра и му успева зошто алчноста за брзи пари кај сиромашниот и просечен човек прави блокада на мозокот за било какво рационално мислење.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
866
@kano @Menethil
Аирбус е компанијата која е тоо биг то фаил за европа. Конгломерат во кој имаат вложено шпанија, франција, холандија и германија не само за комерцијални летови туку и за воена индустрија и а и space exploration. Работам како инжинер во first tier компанија која им ги прави машините за автоматизација на производството на аирбус. Падна акцијата пошто луфханса и други претрпеа пад во акциите и ги одложија порачките за понатаму, само сервис прават на моменталната флота што лета. Ама планирани се да се случат во прва прилика порачките. Моментално инсталираме машини за воената авијација на аирбус кои ќе заменат многу рачни работи со роботи и ќе им зголемат производство за мин 10%. Дивиденда нема. . Има неколку вакви компании од мојава бранша за кои знам дека се сигурни инвестиции, останатото за мене е коцка

--------
Поентата ми беше дека ако инвестираш во компании за кои појма немаш што работат или некое крипто шо некој мајмун на редит го фали е исто како да ставиш пари на бетис вс атлетико.
Можеби математички не е исто ама психолошки да.
Инвестиција е најдобро во компании што ги знаеш како работат и на кои си во некаков допир, се останато е коцка, а посебно ЕТФ за кои буквално појма немаме дали ќе растат или ќе паѓаат. Вангард моментално се изнапрај лесни пари од луѓе што почнуваат да инвестираат а незнаат каде.
Која акција од ербас симбол и пазар од акцијата ако можеш да ми кажиш.
Таа јас шо ја гледам имат 11 P/B ratio, тоа е страшно прескапо.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.917
Абе озбилно прашувам. На кој начин излегува преварата? Дали ти викаат Билбо, дај ми 5000 евра, за година дена чмаејќи, ќе имаш 10.000 ? Дали ти покажуваат слики од егзотични дестинации и ти викаат, сакаш ли да бидеме тука заедно за некоја година - почни со Лајонес? Сакам некој да ми објасни, затоа.
Автоматски споено мислење:


Па да, ако со таков муабет мене не ме убедиле да фрлам 1000 евра, како тогаш излажале, не 10, не 100, туку илјадници луѓе? ? Колку деца имаат 1000 евра на страна за пропадната инвестиција?
Си прочитал детална документација што продаваат лајонес или ти е досадно и дојде да го тупиш?
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.466
Си прочитал детална документација што продаваат лајонес или ти е досадно и дојде да го тупиш?
Досадно ми е да, ама барам одговор на тоа што го прашувам. А како што гледам освен @Menethil никој не ни знае уствари да одговори на тоа што го прашав.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.917
Досадно ми е да, ама барам одговор на тоа што го прашувам. А како што гледам освен @Menethil никој не ни знае уствари да одговори на тоа што го прашав.
Ти не прашуваш, туку доаѓаш со муабетот како можи да сте глупи да ви ги земат парите таму.
Одговорот е добар маркетинг и пробале да ги инвестираат во нешто со надеж за поголем поврат споредено на банки/инвестициски фондови/акции (читај пасивен приход).
Не дека не постои начин да се извадат, имам блиски што извадоа далеку повеќе од 2к евра, ама тешко на тие што заглавија после нив.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Досадно ми е да, ама барам одговор на тоа што го прашувам. А како што гледам освен @Menethil никој не ни знае уствари да одговори на тоа што го прашав.
Мислам дека @Bonnie and Clyde у потпис го има одговорот на твоите прашања!
 
Член од
20 април 2021
Мислења
4
Поени од реакции
13
Mlad si vidi vo koja nasoka i oblast najdobro ti odi... nemora da e so IT povrzano. Ubava suma na pari e ama ne i seriozna da pocnesh so investicii nekoi. Ako ti e zelbata I Se gledash sebe nadvor od MK togash fati si zanaet nekoj... klimi, plocki, Gips karton nauci go zanaetot probaj privatno vo Mk bi pominal spored mene samo so 20% od taa suma Sto ja imash I ke vidish dali mozesh da Se prosirish malku I da bidesh svoj na svoe ili posle 2-3 godini ke Se spakuvash so drugite 80% od parite i uste nesto Sto ke zastedish I zivot u druga drzava od nula... ama barem ke znaesh deka si dal Se od sebe da stvorish korektno I so pot nesto vo MK. Se nadevam nesto pomognav
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Досадно ми е да, ама барам одговор на тоа што го прашувам. А како што гледам освен @Menethil никој не ни знае уствари да одговори на тоа што го прашав.
Па имаш колку сакаш материјал за пирамидални шеми, за 5 минути се ќе ти биде јасно. Не е нешто многу тешко за сфаќање, ако сакаш да сфатиш.
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
1.619
Поени од реакции
1.551
Која акција од ербас симбол и пазар од акцијата ако можеш да ми кажиш.
Таа јас шо ја гледам имат 11 P/B ratio, тоа е страшно прескапо.
Akcii na Airbus vo moment koga najgolemiot proekt Airbus A380 im propadna i ooogromen del od narackite za novi civilni avioni sirum svetot vklucuvajki gi glavnite zalivski drzavi im otkazaa naracki :tapp: Vo mig koga ne se znae sto ke se slucuva so samata kompanija poradi skandali so korupcija i kriminal , strajkovi eden kup , otkazani naracki ... nikogas nema da moze da mu pariraat na Boeing , posto vtorive se vrzani so Pentagon . Da ne tupam , mislam deka e cisto kockanje da vlozis vo akcii na Airbus sega i vo bliska idnina.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.461
За некој што има Инстаграм, доволно е да сврти 5-10 сториња и да види реклама од Емил Чинго, книгата на Зоран Витанов и слични на нив. У Македонија сме, не у Тунгузија. Башка како и сите вие што знаете некој што се заебал, знам и јас. И знам дека се заебале, а никој не сакал да навлегува до детали за тоа колку пари прокоцкале, ниту па на кој начин. Прашав, ама пак не добив одговор.
4000 евра вложени јас, 4000 евра вложени брат ми.

Нивниот муабет: Седи сега и уживај, ова е бла бла бла систем, за 3 години облаците ќе ти пуштаат пари.

Реалност: Ти стига email дека за да стига по некое денарче треба и ти како нив да лажеш и регрутираш пациенти.

Сакате цела тема да отворам? Имам добиено и инструкции на кој начин да ги манипулирам луѓето ако сакам.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.466
4000 евра вложени јас, 4000 евра вложени брат ми.

Нивниот муабет: Седи сега и уживај, ова е бла бла бла систем, за 3 години облаците ќе ти пуштаат пари.

Реалност: Ти стига email дека за да стига по некое денарче треба и ти како нив да лажеш и регрутираш пациенти.

Сакате цела тема да отворам? Имам добиено и инструкции на кој начин да ги манипулирам луѓето ако сакам.
Има тема за Лајонес, ако сакаш можеш таму да кажеш подетално.

@BilboBaggins мислев конкретно за Лајонес, имам гледано нешто за Понци шеми иначе :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom