Што би, или правите со вишок пари?

Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.307
Поени од реакции
7.442
Абе друже, тоа работам и ти кажувам дека за да стигне да прави пари од програмерство ќе му требаат речиси 2 години (под услов да седне здраво со учење), на страна тоа што и кога ќе дојде ред да почне со работа ќе си има главоболки со конкуренција (веќе тешко се наоѓа и за пракса, академиите штанцаат диплoми на дневна основа, ги заминаа и правниците и економистите) и во првата година нема да стигне ни до 300 евра плата (пиши 3 години до првата плата од барем 400 евра).
За платите што ги слушате низ народ од неколку илјади евра: треба да ја погодиш фирмата, ти требаат барем 3 години работно искуство, треба да си спремен да дремиш пред компјутер и по 15 часови на ден, треба да си спремен да учиш нон стоп исто како на почетокот.
Поентата е што така е во секое поле, не само програмирање... Земи 3д артист со лопата да ги ринеш, за Дизајн и Илустрации па да не зборам... Исто така и за кујни имаш милион мајстори, милион плочкари итн...

Тоа е денес пазарот, за сајбер секјурити има дефицит и нормално дека треба многу време, труд и енергија, во се треба време... Ако сакаш преку ноќ да се збогатиш тоа е друга работа....
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Поентата е што така е во секое поле, не само програмирање... Земи 3д артист со лопата да ги ринеш, за Дизајн и Илустрации па да не зборам... Исто така и за кујни имаш милион мајстори, милион плочкари итн...

Тоа е денес пазарот, за сајбер секјурити има дефицит и нормално дека треба многу време, труд и енергија, во се треба време... Ако сакаш преку ноќ да се збогатиш тоа е друга работа....
Bas taka. Sto i da pocnis ke ti treba vreme da naucis i da se usovrsis u strukata. Preku nok nikoj ne naucil.
U sekoja struka ima mnogu konkurencija za toa e bitno da se istaknis pred konkurencija za da te baraat lugjeto. Tie sho go rabotat kolku da zemat pari se poznavaat oddaleku bidejki ke nema kvalitet.

Inace za investiranje na berza ili kripto valuti treba da e spremen da gi izgubi parite. Rizik stvara kapital, ali ne sekogas :D .
Автоматски споено мислење:

Поентата е што така е во секое поле, не само програмирање... Земи 3д артист со лопата да ги ринеш, за Дизајн и Илустрации па да не зборам... Исто така и за кујни имаш милион мајстори, милион плочкари итн...

Тоа е денес пазарот, за сајбер секјурити има дефицит и нормално дека треба многу време, труд и енергија, во се треба време... Ако сакаш преку ноќ да се збогатиш тоа е друга работа....
Bas taka. Sto i da pocnis ke ti treba vreme da naucis i da se usovrsis u strukata. Preku nok nikoj ne naucil.
U sekoja struka ima mnogu konkurencija za toa e bitno da se istaknis pred konkurencija za da te baraat lugjeto. Tie sho go rabotat kolku da zemat pari se poznavaat oddaleku bidejki ke nema kvalitet.

Inace za investiranje na berza ili kripto valuti treba da e spremen da gi izgubi parite. Rizik stvara kapital, ali ne sekogas :D .
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.282
Поени од реакции
22.509
kripto i berza se 2 razlicni raboti so 2 totalno razicen rizik. kriptoto e kocka i piramida i samo prasanje na vreme e koga ke otide se u nepovrat. do togas moze i da se pravi pari ali rizikot e golem. berza e sosema druga rabota, mada 8K ne se mnogu pari pogotovo ako sakas i da se diversificiras. zavisno na koj berza kupuvas ke imas i razlicni trosoci koj ne se mali a sumata sto ja ima da ja vlozi e relativno mala. da moze da napravi pari, i da podobro e toa nego u banka da mu stojat ama nema da e bog znae kakva zarabotka pogotovo sega.
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
1.619
Поени од реакции
1.551
Izbegnuvaj kripto i berza ako nemas poznavanje vo istiot biznis :) Covekot po priroda e lakom i misli deka moze lesno i ednostavno da go resi finanskiot problem za cel zivot . Da , toa uspeva na jako mal broj lugje , no mnozinstvoto so ovie zamisli tonat . Podobro vlozi si na patuvanja , poseti go mestoto sto cel zivot sonuvas da go posetis , i napravi nekoi raboti sto ke ti ostanat vo sekjavanje celiot zivot. Ne e se vo parite , zivotot e mnogu kratok i treba da se iskoristi da se zivee vo celost. Za zal , bilo kakov vlog za biznis na 8000E e osuden na propast vo start ili eventualno dolgogodisno macenje , gubenje nervi , kosa itn i povtorno nesigurnost za idninata. Megjutoa izborot e tvoj ,napravi go ona sto ti sakas a ne nekoj sto ti kazuva ,bidi sam na svoeto , sepak sam si gi zarabotil tie pari . Srekno.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
kripto i berza se 2 razlicni raboti so 2 totalno razicen rizik. kriptoto e kocka i piramida i samo prasanje na vreme e koga ke otide se u nepovrat. do togas moze i da se pravi pari ali rizikot e golem. berza e sosema druga rabota, mada 8K ne se mnogu pari pogotovo ako sakas i da se diversificiras. zavisno na koj berza kupuvas ke imas i razlicni trosoci koj ne se mali a sumata sto ja ima da ja vlozi e relativno mala. da moze da napravi pari, i da podobro e toa nego u banka da mu stojat ama nema da e bog znae kakva zarabotka pogotovo sega.
Tocno taka, ali i za berza ako nemas poznavanje moze samo da go izgubis.
Sea problemot u MK e sho ako saka nekakov drug biznis da pocne treba da bide povrzan inace ke go posetuvaat site mozni inspekcii se dodeka ne go nacekat da nema nesto.
Koa vekje mu se zaraboteni vo stranstvo bolje da najde nesto sto bi mozel da pocne vo stranstvo.
Автоматски споено мислење:

Izbegnuvaj kripto i berza ako nemas poznavanje vo istiot biznis :) Covekot po priroda e lakom i misli deka moze lesno i ednostavno da go resi finanskiot problem za cel zivot . Da , toa uspeva na jako mal broj lugje , no mnozinstvoto so ovie zamisli tonat . Podobro vlozi si na patuvanja , poseti go mestoto sto cel zivot sonuvas da go posetis , i napravi nekoi raboti sto ke ti ostanat vo sekjavanje celiot zivot. Ne e se vo parite , zivotot e mnogu kratok i treba da se iskoristi da se zivee vo celost. Za zal , bilo kakov vlog za biznis na 8000E e osuden na propast vo start ili eventualno dolgogodisno macenje , gubenje nervi , kosa itn i povtorno nesigurnost za idninata. Megjutoa izborot e tvoj ,napravi go ona sto ti sakas a ne nekoj sto ti kazuva ,bidi sam na svoeto , sepak sam si gi zarabotil tie pari . Srekno.
Bravo be. Idi potrosi 8000evra na patuvsnja i posle jadi pasteti :D. Dokolku moze poarno da pocne nesto i da napravi pari, i za 5 godini ke si ima 5-10dusi si rabotat za nego a on si svirka i si broe pari na plaza. Ali sekoj so svoeto razmisluvanje.

Nekoj vekje preporaca onlyfans, sho i ne e taka losha ideja.
Ke napravis sajt od tipot na onlyfans, i ke si svirkas i ke ti stigaat pari mesecno od mazi zagreani da vidat gola zena.

Web designer, hosting, domain, eventualno advokat za soveti, platezen sistem. Kako raste mrezata ke si vrabotuvas povekje lugje. Se se prai i moze u voa vreme samo nie mnogu ja mislime i ne ni se rizikuva.

Tuku po kolku odat web dizajnerite kaj nas?:D
 
Последно уредено:

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
746
Поени од реакции
983
Tocno taka, ali i za berza ako nemas poznavanje moze samo da go izgubis.
Sea problemot u MK e sho ako saka nekakov drug biznis da pocne treba da bide povrzan inace ke go posetuvaat site mozni inspekcii se dodeka ne go nacekat da nema nesto.
Koa vekje mu se zaraboteni vo stranstvo bolje da najde nesto sto bi mozel da pocne vo stranstvo.
Автоматски споено мислење:


Bravo be. Idi potrosi 8000evra na patuvsnja i posle jadi pasteti :D. Dokolku moze poarno da pocne nesto i da napravi pari, i za 5 godini ke si ima 5-10dusi si rabotat za nego a on si svirka i si broe pari na plaza. Ali sekoj so svoeto razmisluvanje.

Nekoj vekje preporaca onlyfans, sho i ne e taka losha ideja.
Ke napravis sajt od tipot na onlyfans, i ke si svirkas i ke ti stigaat pari mesecno od mazi zagreani da vidat gola zena.

Web designer, hosting, domain, eventualno advokat za soveti, platezen sistem. Kako raste mrezata ke si vrabotuvas povekje lugje. Se se prai i moze u voa vreme samo nie mnogu ja mislime i ne ni se rizikuva.

Tuku po kolku odat web dizajnerite kaj nas?:D
600-1700~ евра, зависи од фирмата и кој степен на знаење го поседува дизајнерот/developer (junior/medior/senior).

 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.612
Поени од реакции
34.842
Izbegnuvaj kripto i berza ako nemas poznavanje vo istiot biznis :) Covekot po priroda e lakom i misli deka moze lesno i ednostavno da go resi finanskiot problem za cel zivot . Da , toa uspeva na jako mal broj lugje , no mnozinstvoto so ovie zamisli tonat . Podobro vlozi si na patuvanja , poseti go mestoto sto cel zivot sonuvas da go posetis , i napravi nekoi raboti sto ke ti ostanat vo sekjavanje celiot zivot. Ne e se vo parite , zivotot e mnogu kratok i treba da se iskoristi da se zivee vo celost. Za zal , bilo kakov vlog za biznis na 8000E e osuden na propast vo start ili eventualno dolgogodisno macenje , gubenje nervi , kosa itn i povtorno nesigurnost za idninata. Megjutoa izborot e tvoj ,napravi go ona sto ti sakas a ne nekoj sto ti kazuva ,bidi sam na svoeto , sepak sam si gi zarabotil tie pari . Srekno.
Ме мрзеше да пишувам во таа другата тема за финансиска писменост, ама ова ти е пример за финансиска неписменост и еден од примерите зошто сиромашната и средната класа се повеќе осиромашува, а богатата се збогатува.
Tocno taka, ali i za berza ako nemas poznavanje moze samo da go izgubis.
Sea problemot u MK e sho ako saka nekakov drug biznis da pocne treba da bide povrzan inace ke go posetuvaat site mozni inspekcii se dodeka ne go nacekat da nema nesto.
Koa vekje mu se zaraboteni vo stranstvo bolje da najde nesto sto bi mozel da pocne vo stranstvo.
Автоматски споено мислење:


Nekoj vekje preporaca onlyfans, sho i ne e taka losha ideja.
Ke napravis sajt od tipot na onlyfans, i ke si svirkas i ke ti stigaat pari mesecno od mazi zagreani da vidat gola zena.
Им треба pimp на новиве женски? Сакаш да кажеш дека глупи се самите да се снимат со мобилниот и да си отворат only fans?

Tocno taka, ali i za berza ako nemas poznavanje moze samo da go izgubis.
Sea problemot u MK e sho ako saka nekakov drug biznis da pocne treba da bide povrzan inace ke go posetuvaat site mozni inspekcii se dodeka ne go nacekat da nema nesto.
Koa vekje mu se zaraboteni vo stranstvo bolje da najde nesto sto bi mozel da pocne vo stranstvo.
Автоматски споено мислење:


Bravo be. Idi potrosi 8000evra na patuvsnja i posle jadi pasteti :D. Dokolku moze poarno da pocne nesto i da napravi pari, i za 5 godini ke si ima 5-10dusi si rabotat za nego a on si svirka i si broe pari na plaza. Ali sekoj so svoeto razmisluvanje.

Nekoj vekje preporaca onlyfans, sho i ne e taka losha ideja.
Ke napravis sajt od tipot na onlyfans, i ke si svirkas i ke ti stigaat pari mesecno od mazi zagreani da vidat gola zena.

Web designer, hosting, domain, eventualno advokat za soveti, platezen sistem. Kako raste mrezata ke si vrabotuvas povekje lugje. Se se prai i moze u voa vreme samo nie mnogu ja mislime i ne ni se rizikuva.

Tuku po kolku
Абе се може да биде, реално и консултант во НАСА само ако ги има скиловите :D

Инаку еве ги платите во IT индустријата.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Ме мрзеше да пишувам во таа другата тема за финансиска писменост, ама ова ти е пример за финансиска неписменост и еден од примерите зошто сиромашната и средната класа се повеќе осиромашува, а богатата се збогатува.

Им треба pimp на новиве женски? Сакаш да кажеш дека глупи се самите да се снимат со мобилниот и да си отворат only fans?


Абе се може да биде, реално и консултант во НАСА само ако ги има скиловите :D

Инаку еве ги платите во IT индустријата.
Mislev na cela platforma ko taa, ne da im otvara profili :D
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.334
Поени од реакции
4.921
Yep What Govinda said. (Иако му јадите гомна) Многу наивно размислување то ест сублимација на работите во првиот пост.
Никој паметен или будала не може да ти даде совет врз основа на две реченици.
Не знаеме каде си ги заработил парите.
Не знаеме што образование имаш
Не знаеме кој идеји имаш за инвестиција.

Кај да знам кој си ти..
  • Амал што научил да мачка фасади во Немачка? Купи алат најми аргати и отвори фирма за фасадирање во Македонија. Преферабилен маркет -Западна Македонија.
  • Си напрајл пари штедејќи на брод каде сите се ебеле и трошеле на материјални добра? Купи материјални добра и прај се фраер надокнади овде за изгубениот живот таму.
  • Си вртел плескавици во МкДоналдс? Отвори сендвичара и рекламирај се во темана за салмонела "Каде може да се најде најдобриот бургер во Скопје ..."
Сакаш конкретно дедуктивно мислење?
Од твоите 4 мислења на форумов се заклучува дека со 8K € сакаш да ќаруваш на девизна разлика и трговија со валути која на таа сума ќе ти носи минимален занемарлив ќар и губиток колку да се рече дека правиш нешто во животот или сакаш да се ебеш а да не ти влезе. Е не може така. Мора да пресечеш.
Приоритизирај што сакаш во животот и инвестирај ги парите во тоа. 8000 се доволно средства за да пробаш нешто во животот.
Ако планираш да остануваш во оваа вукојебина инвестирај во нешто што мислиш дека ќе ти користи и секако со 1000ка спукај еден јак одмор/шетање ебаго. Еднаш се живее

ПС.
Вие што сметате дека со 8000€ не се почнува бизнис - Јадете гомна!
Бизнис се почнува и со 1000€ и со 500€
 
Член од
15 јуни 2020
Мислења
240
Поени од реакции
905
Здраво на сите,
Имам 26 години и имам на сметка 500.000 денари кои сам си заработив во странство. Е сеа се мислам што да им правам, сакам да инвестирам но немам искуство и знаење што и како. Секоја помош е добродојдена, ве молам само за озбилни коментари. Фала!
Momentalno sto jas zbiram pari i mi e vo plan da vlozam golemi pari e kripto valuti. Ke si posvetish 1-2 meseci, ke chitas na forumi, na jutub kanali, ke sledish wallstreetbets na reddit, i koga ke pocni da se suska nesto deka ke kreva ke vlozis golema para. Mnogu ima skem koini, rizikot e golem, ali dokolku se igra pametno mozis da se obezbedish za cel zivot
A od biznis kaj nas definitivno ke se rascitash i za onlajn prodavnici. Ne znam kako odi toa so firmi i so povrzuvanje so bankive so naplata, ali se se uci. Spamaat so sekakvi gluposti na fb so plateni reklami za mali pari a dobivaat ogromen reach. Prodavaat maslo od zmija ovie sektava od Tiande, grupana prilepcanki na kafe muabet od prilep site im kupuvaat, 800 denari knizence vnatre so nisto. Poznanik na sestra mi prodavase belezici za krven pritisok i reuma, 60-70 iljadi denari imal char mesecot.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.032
Поени од реакции
945
Многу убава тема отворил членот, па сега и секој си има свое мислење. А тие пари и не се заработуваат така лесно во денешно време.
Пчеларство е интересно за некој кој се пронаоѓа во него и може да се профитира доколку паметно се инвестира.

Sent from my LG-M200 using Tapatalk
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
746
Поени од реакции
983
Многу убава тема отворил членот, па сега и секој си има свое мислење. А тие пари и не се заработуваат така лесно во денешно време.
Пчеларство е интересно за некој кој се пронаоѓа во него и може да се профитира доколку паметно се инвестира.

Sent from my LG-M200 using Tapatalk
Доколку си стручен за пчеларство, би сакалм да знам како оди цената на 100% мед , | ден/кг.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.469
Поени од реакции
5.470
Здраво на сите,
Имам 26 години и имам на сметка 500.000 денари кои сам си заработив во странство. Е сеа се мислам што да им правам, сакам да инвестирам но немам искуство и знаење што и како. Секоја помош е добродојдена, ве молам само за озбилни коментари. Фала!
Доколку сакаш најсигурна опција со нормално најмала заработна - Банка ти е лекот.
за сума од 500 000 денари имаш буквално 0 % ризик да ти пропаднат дури и да се затвори банката а со орочување на Х месеци си имаш камата од Х %. Тука ти зависи од банка. Значи ова ти е опција за сигурно „работење“ на парите со ептен минимален ќар од некој % годишно.
Вложувањето на берза, крипто и слично ти е може и најдобра опција гледано по заработка но и ти самиот кажа дека немаш искуство и знаење и не знам баш колку би ти било паметно со сите тие 8 000 евра да влезеш.

Според мене, доколку немаш желба да отвориш/почнеш некој свој бизнис најпаметно ти е во банка (рачунај до 30 000 евра државата ти гарантира при затварање на банката) депозит на 6 или 15 месеци и парите ти се сигурни. Доколку сакаш можеш и да си ги поделиш, 1к да си ги „играш“ на берза/крипто (да се учиш ако те интересира) а другите 7 да ти седат во депозит итн.

Безброј опции имаш во Македонија, од кола за такси, мала пиљара, тезга на пазар до крипто, банки, курсеви доколку те интересира нешто да научиш...

Најбитно од се, не се летај со ништо, убаво и самиот размислиси пошто твој пари се, што и да направиш нека ти е со среќа :)
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.495
Поени од реакции
62.254
Доколку сакаш најсигурна опција со нормално најмала заработна - Банка ти е лекот.
за сума од 500 000 денари имаш буквално 0 % ризик да ти пропаднат дури и да се затвори банката а со орочување на Х месеци си имаш камата од Х %. Тука ти зависи од банка. Значи ова ти е опција за сигурно „работење“ на парите со ептен минимален ќар од некој % годишно.
Вложувањето на берза, крипто и слично ти е може и најдобра опција гледано по заработка но и ти самиот кажа дека немаш искуство и знаење и не знам баш колку би ти било паметно со сите тие 8 000 евра да влезеш.

Според мене, доколку немаш желба да отвориш/почнеш некој свој бизнис најпаметно ти е во банка (рачунај до 30 000 евра државата ти гарантира при затварање на банката) депозит на 6 или 15 месеци и парите ти се сигурни. Доколку сакаш можеш и да си ги поделиш, 1к да си ги „играш“ на берза/крипто (да се учиш ако те интересира) а другите 7 да ти седат во депозит итн.

Безброј опции имаш во Македонија, од кола за такси, мала пиљара, тезга на пазар до крипто, банки, курсеви доколку те интересира нешто да научиш...

Најбитно од се, не се летај со ништо, убаво и самиот размислиси пошто твој пари се, што и да направиш нека ти е со среќа :)
Знаеш дека во Македонија има блага инфлација која е повисока од било која камата која може да ја добие на парите орочени во банка?
 
H

Hyperion VI

Гостин
Да не звучам грубо,ама мој совет до членот е да си ги уплати на пензиски фонд,ако веќе нема идеја.
Секако вториот и третиот столб имаат разлики од првиот,значи парата си иде на посебна сметка.
Па дури и да не дочека пензија во најцрно сценарио,парите се наследуваат и можат да се покријат основните....:( трошоци за „нешто".
500000мкд е релативно мала сума за било каква бизнис инвестиција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom