Што би, или правите со вишок пари?

Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Има некој инфо која ке биде новата компанија што ја спремаат кај нас да работи со инвестициско злато?
Od kaj ti e informcijata deka se spremat da pustat kaj nas inv.zlato ?Mislam dali e sigurna ?Srbija i Bugarija veke imaat takvi kompanii kade mozes da kupis inv.zlato.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Баш муабет од вчера, на еден друг форум(руски). На прашање зошто сме учеле толку години (јужуал инженерско кукање), одговор е дека сме учеле да се потчинуваме и да не таласаме многу многу :(
Остај Шолохов, Тихи дон си е супер книга! Образовниот систем уствари е за сузбивање на идвидуализмот кај народот. Што подалеку се оди со образование, тоа поуниформен станува начинот за размислување. И воопшто чуму му е на раководството човек кој разбира финансии и монетарна политика? Нека учи таму како се прави асфалт и нека гусла у некоја вуко**бина, не да пресметува камати и да печали пари!
Образованието е бесплатен ручек. Ако ти даваат јади што ти е мерак остатокот фрли го на свињите. Народ се пали на образование. Но најкорисните работи сам треба да ги учиш. Т.е. е своја манџа да си зготвиш.
Сеуште мислам каде да ги применам 50страни опис на сабјата на еден Козак. :P
Ваљда за да тупам колку Путин е голем...ако размислам поубаво.
 
Последно уредено:
Член од
14 април 2012
Мислења
31.518
Поени од реакции
62.366
Od kaj ti e informcijata deka se spremat da pustat kaj nas inv.zlato ?Mislam dali e sigurna ?Srbija i Bugarija veke imaat takvi kompanii kade mozes da kupis inv.zlato.
Од приватна FB група за крипто инвестирање
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Od kaj ti e informcijata deka se spremat da pustat kaj nas inv.zlato ?Mislam dali e sigurna ?Srbija i Bugarija veke imaat takvi kompanii kade mozes da kupis inv.zlato.
Можеш и сега да купиш. Го има кај сите брокери што нудат пристап кон странски пазари. Ако мислиш на физичко инвестиционо злато. Не ти треба тоа само провизии ќе плаќаш и има трошоци за складирање и безбедност.
Јас имам и злато и сребро и платина и рудници и етф или сум имал некогаш нешто од ова.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Можеш и сега да купиш. Го има кај сите брокери што нудат пристап кон странски пазари. Ако мислиш на физичко инвестиционо злато. Не ти треба тоа само провизии ќе плаќаш и има трошоци за складирање и безбедност.
Јас имам и злато и сребро и платина и рудници и етф или сум имал некогаш нешто од ова.
Da, mislam na fizicko zlato.Mozes li da mi kazes preku koi brokeri i kolku se proviziite ?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Da, mislam na fizicko zlato.Mozes li da mi kazes preku koi brokeri i kolku se proviziite ?
Јас тргувам речиси исклучиво со хартиени метали. Сите поглавни меѓународни брокери нудат такви услуги на пример interactive, Schwann... IlIRIKA од регионот. Провизии се 0.5% Ибан, окулу 0.5% брокерот, 0.5% ЕТФ и курсни разлики. Се на се окулу 4% за цел круг, купување и продавање. На поголема сума е помалку. На физичко имаш 15% провизија 18%ддв и трошоци за чување или 32%+ трошоци плус и проблем со ликвидноста.
Инаку имам помала количина физичко сребро од пред некоја година. Ако го продавам ќе пишам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom