Што ако жената е "маж" (главна) во семејството?

Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
E boga mi ne se slagam uopste so tebe koga velis deka vo domot komanduva onoj koj nosi pari.Ili ako eden od sopruznicite ima povisoki primanja ima pravo da komanda doma.Od kaj sega ovie pravila neznam?Ne znaci deka ako mojot maz nosi pari ima pravo da pravi sto saka.Vo brak sme dvajcata i delime se zaednicki bez razlika koj poveke pridonesuva i kako.Nikoj ne mu dava za pravo da komanda so se vo domot samo zatoa sto zarabotuva pari.Ako bi bilo taka kako sto velis ti togas znaci deka edniot od sopruznicite ke bide potcenet i torturiran od drugiot ,sto odma znaci deka toa ne e ravnopravna bracna zaednica.A ako ne e se uskladeno vo edna harmonija togas turi mu pepel na takov brak, kaj sto edniot gospodari i komanda a drugiot kuti i trpi(radi pari).Ne se slagam so tvojata teorija.

Не мораш ни да се сложуваш, не го ни барам тоа, ни пак нешто измислувам. Едноставно кажувам за нешта кои сум ги видела во повеќе фамилии. Ништо нити сум измислила нити сум претпоставила. Не мора одма да генерализирате, ако не е случај такво нешто во вашиот дом не значи дека такви нешта не постојат. Реалноста е таа.
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
Не мораш ни да се сложуваш, не го ни барам тоа, ни пак нешто измислувам. Едноставно кажувам за нешта кои сум ги видела во повеќе фамилии. Ништо нити сум измислила нити сум претпоставила. Не мора одма да генерализирате, ако не е случај такво нешто во вашиот дом не значи дека такви нешта не постојат. Реалноста е таа.
Mozda i imas pravo koga ke kazes deka sesto postoi po lugeto, ne mozeme da kazeme 100% deka sekade funkcionira brakot sovrseno vo bilo koja smisla na zborot.Taka da se povlekuvam :smir:
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Pisi propalo na takvo semejstvo. :toe:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Технички неизводливо...

Се зезам, мажот е главата, жената вратот. А ако жената биди главата, уште подобро. Конкретно јас ако имам жена што ке му ја мисли наместо мене и ке ми оди по кеифот, ке кулиркам и уживам. Ама пошто тешко тој филм да го гледам... ке видиме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom