Што автомобил би одбрале :))

  • Креатор на темата Shellshock nam67
  • Време на започнување
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Зависи од километражата која планираш да ја поминеш. Ако возиш до, да кажеме, 10000 км годишно, тогаш се исплати и стара кола. Но, тешко е тоа да се планира однапред за 15 години.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Зависи од километражата која планираш да ја поминеш. Ако возиш до, да кажеме, 10000 км годишно, тогаш се исплати и стара кола. Но, тешко е тоа да се планира однапред за 15 години.
pa da receme za niz grad po ohrid i ednas mesecno do Skopje na primer soglasno cenive na gorivava najdobra opcija potrosnja i vid gorivo dizel najmnogu po matematikata mi odgovara peugeot 207 sto najverojatno i toa ce bide :)
--- надополнето: 25 март 2012 во 21:45 ---
stara e prijatele :)
iapk novo e novo baska imas ovlasten serviser ne nekoj mehanicar so ce mu tekne veruvaj sum se izgorel taka so mojata zastava 101.
Vaka serviser ovlasten i da platis poskapo ama ne mu ja mislis
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Идејата со пежото не ти е лоша.Со оглед на моменталната цена на горивата најмногу би ти се исплаќала кола со HDi мотор.Докажани и издржливи мотори со најмала потрошувачка и солидна моќност.Такви мотори има PSA групацијата што значи дека може да си бираш помеѓу Пежо и Цитроен.Комфортни и елегантни автомобили со солидна опрема.Но можеш било кој нов автомобил да го земиш и да не зажалиш.Сите се добри.За евтини цени можеш да купиш половен автомобил од компаниите за лизинг.Тие ги продаваат автомобилите кои се одземени од сопствениците кои ги немаат исплатено долговите.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Идејата со пежото не ти е лоша.Со оглед на моменталната цена на горивата најмногу би ти се исплаќала кола со HDi мотор.Докажани и издржливи мотори со најмала потрошувачка и солидна моќност.Такви мотори има PSA групацијата што значи дека може да си бираш помеѓу Пежо и Цитроен.Комфортни и елегантни автомобили со солидна опрема.Но можеш било кој нов автомобил да го земиш и да не зажалиш.Сите се добри.За евтини цени можеш да купиш половен автомобил од компаниите за лизинг.Тие ги продаваат автомобилите кои се одземени од сопствениците кои ги немаат исплатено долговите.
bi odel na kredit od banka so ucesto vo minimum 2 iljadi evra so moznost na zasnovanje na hipoteka na voziloto, i bi odel na pezoto 207 radi potrosnjata. citroenot sem c3 koj e isprobana ama za delovi e izgor .
--- надополнето: 25 март 2012 во 21:58 ---
Идејата со пежото не ти е лоша.Со оглед на моменталната цена на горивата најмногу би ти се исплаќала кола со HDi мотор.Докажани и издржливи мотори со најмала потрошувачка и солидна моќност.Такви мотори има PSA групацијата што значи дека може да си бираш помеѓу Пежо и Цитроен.Комфортни и елегантни автомобили со солидна опрема.Но можеш било кој нов автомобил да го земиш и да не зажалиш.Сите се добри.За евтини цени можеш да купиш половен автомобил од компаниите за лизинг.Тие ги продаваат автомобилите кои се одземени од сопствениците кои ги немаат исплатено долговите.
bi odel na kredit od banka so ucesto vo minimum 2 iljadi evra so moznost na zasnovanje na hipoteka na voziloto, i bi odel na pezoto 207 radi potrosnjata. citroenot sem c3 koj e isprobana ama za delovi e izgor .
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Деновие се мислам што автомобил би бил добра инвестиција за едно 15 години, дали автомобил постар модел пример од 1999 ( со поминати кој знае колку километри враќани се разбира ), со пазарна цена од 4500 евра, до кај 8000 евра, но сепак класа погоре од на пример.
Автомобил половен се разбира но од 2008 или 2009 година со не поминати повеќе од 30 000 километри, со цена на пример од 8000 евра до кај 11 000 зависи од моделот и видот на гориво.
На што би оделе Вие при избор на Возило.
Дечко, кога веќе планираш да ги дадеш тие пари, земи си Шевролет Круз(Chevrolet Cruze) и да те види господ !
Мислам дека сега се и нешто поевтинети, околу 9/10 илјади евра се, а порано(пред 1/2 години) беа 11/12 илјади евра, со ниско или средно ниво на опрема незнам баш точно, а тие со повисоко ниво на опрема се поскапи !
Секако дека имаш и друг избор на автомобили, ама мене лично Шеви-Крузево ептен ми се допаѓа !
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Поло 10.900
Корса 10.600
Авео 8000
Хундаи i30 11.000
Киа Рио 10.500
Цитроен ц2 или ц3
Пежо
Фиеста
Фјужн
Форд Ка
Зависи каков модел сакаш овие коли ти се добри за таа цена а плус и се нови со гаранција.
Еден пријател зема нов голф 6 за 10.500 евра возен само 2 месеци побарај по пазар 3 има многу такви.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
pa da receme za niz grad po ohrid i ednas mesecno do Skopje na primer soglasno cenive na gorivava najdobra opcija potrosnja i vid gorivo dizel najmnogu po matematikata mi odgovara peugeot 207 sto najverojatno i toa ce bide :)
Абе, не оти сум некој експерт, но еве да ти кажам сопствено искуство. Лани зедовме Пасат 1.9 ТДИ од 1996та со доста опрема (единствено нема кожни седишта) за околу 4200. Наводно со поминати 175000, но во таа бројка не верувам, право да ти кажам. На цената додај уште некои 1000 евра за разни ситни поправки - ништо крупно, но татко ми сакаше да менува комплет кочници, филтри итн... (иако веројатно ионака беа во добра состојба) Единствен, да кажеме, поозбилен дефект беше што моравме да ги замениме цревата од пумпата за серво воланот кои пропуштаа течност од што беа изгниени (што резултираше со возење преку Плетвар без серво - не баш пријатно искуство). Се останато во колата работи беспрекорно, освен копчето за подесување на висината на светлосниот сноп (што не мрзи дома да одиме да го поправаме).

Е, сега, бидејќи со него не поминуваме повеќе од 10000 годишно, верувам дека ќе служи и во наредните 10-15 години без некои катастрофални дефекти (впрочем, имаме и Голф од 1981, со преку 350000км, па и тој уште тера, зошто Пасатот не би). Во Општината имаа таков службен, шоферот ни рече дека го терале до 900000, така да, иако километражата на нашиот веројатно му е враќана, сигурно ќе помине уште барем 150000. Потрошувачката му е 5-6 литри на 100, зависи како го возиш.

Гледам доста такви по огласите, па ти види дали ти се исплати такво нешто. Стара кола е секако ризик, но добиваш многу за само 4500 евра - нормално, под услов да ја експлоатираш колата во разумни граници.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Абе, не оти сум некој експерт, но еве да ти кажам сопствено искуство. Лани зедовме Пасат 1.9 ТДИ од 1996та со доста опрема (единствено нема кожни седишта) за околу 4200. Наводно со поминати 175000, но во таа бројка не верувам, право да ти кажам. На цената додај уште некои 1000 евра за разни ситни поправки - ништо крупно, но татко ми сакаше да менува комплет кочници, филтри итн... (иако веројатно ионака беа во добра состојба) Единствен, да кажеме, поозбилен дефект беше што моравме да ги замениме цревата од пумпата за серво воланот кои пропуштаа течност од што беа изгниени (што резултираше со возење преку Плетвар без серво - не баш пријатно искуство). Се останато во колата работи беспрекорно, освен копчето за подесување на висината на светлосниот сноп (што не мрзи дома да одиме да го поправаме).

Е, сега, бидејќи со него не поминуваме повеќе од 10000 годишно, верувам дека ќе служи и во наредните 10-15 години без некои катастрофални дефекти (впрочем, имаме и Голф од 1981, со преку 350000км, па и тој уште тера, зошто Пасатот не би). Во Општината имаа таков службен, шоферот ни рече дека го терале до 900000, така да, иако километражата на нашиот веројатно му е враќана, сигурно ќе истера уште барем 150000. Потрошувачката му е 5-6 литри на 100, зависи како го возиш.

Гледам доста такви по огласите, па ти види дали ти се исплати такво нешто. Стара кола е секако ризик, но добиваш многу за само 4500 евра - нормално, под услов да ја експлоатираш колата во разумни граници.


Samo novo ili polovno do kaj 2 do 3 godini je poskapo ne velam ne ama siguren si koga ce soberis vreme potroseno pari razno razni mehanicari od na primer novo so ovlasten serviser i moznost istoto da go cuvas sto napomna nekoj ovde na forumov do kaj 25 godini i ne e tolku loso.
--- надополнето: 25 март 2012 во 22:15 ---
A Passatot sega pred nekoj den vozev od 1999 tdi 1,9 ama koga vidov fiokata skrsena lepena mi propadna filmot.
sto vika eden drugar nema polovna kola na koja nema nesto da i fali.
Vaka i fico da e novo da e :)
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
bi odel na kredit od banka so ucesto vo minimum 2 iljadi evra so moznost na zasnovanje na hipoteka na voziloto, i bi odel na pezoto 207 radi potrosnjata. citroenot sem c3 koj e isprobana ama za delovi e izgor .
Тука некаде се со делови.Само што потешко е да се најдат овде,треба да се добавуваат од странство па да чекаш да дојдат па нешто друго е проблемот...
 

Шеј Лонг

Koristam kirilica.
Член од
16 јуни 2010
Мислења
1.987
Поени од реакции
1.610
pa da receme za niz grad po ohrid i ednas mesecno do Skopje na primer soglasno cenive na gorivava najdobra opcija potrosnja i vid gorivo dizel najmnogu po matematikata mi odgovara peugeot 207 sto najverojatno i toa ce bide :)
Јас имам пежо 207 HDI 2007 година, 1,4 75ks и троши 5,6 литри градска вожња. Е сеа овој мотор не е којзнае колку брз али за низ град е солиден 40 000км поминати до сега и да чукнам у дрво никаков дефект освен оние редовни сервиси и менување на потрошен материјал. Така да од пежо јас сум многу задоволен, а и деловите некој спомна погоре не се ништо поскапи од деловите на ситроен.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
За 11 000 евра можеш да земеш Wolkswagen Tuareg 3.2 V6..Татко ми зеде ваква...
Е се убо... само не кажа колку се доплаќа за автоматското вклучување на десен жмигавец ко детектира бензинска на 300 метри... или пак то е во сериската опрема?

Од стара баба, млада невеста не бива, така да одврти - заврти, ново си е ново(y)
Од баба невеста бива... од невеста баба не бива.

da bev zensko i jas bi odel ali masko sum taka da Sevrolet kruze kolava nekako mi e mnogu seksi :)
:pipi: :love:
Добар избор... ако си за лимузина.

Ако си за помала кола, вреди да се види Astra H... пошто има нов модел, старите ги чистат... за таа цена можиш и дизел да земиш.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Дечко, кога веќе планираш да ги дадеш тие пари, земи си Шевролет Круз(Chevrolet Cruze) и да те види господ !
Мислам дека сега се и нешто поевтинети, околу 9/10 илјади евра се, а порано(пред 1/2 години) беа 11/12 илјади евра, со ниско или средно ниво на опрема незнам баш точно, а тие со повисоко ниво на опрема се поскапи !
Секако дека имаш и друг избор на автомобили, ама мене лично Шеви-Крузево ептен ми се допаѓа !
Трошат многу.И татко ми се запали за колава на почеток,ама многу трошела...
--- надополнето: 25 март 2012 во 23:38 ---
bi odel na kredit od banka so ucesto vo minimum 2 iljadi evra so moznost na zasnovanje na hipoteka na voziloto, i bi odel na pezoto 207 radi potrosnjata. citroenot sem c3 koj e isprobana ama za delovi e izgor .
--- надополнето: 25 март 2012 во 21:58 ---


bi odel na kredit od banka so ucesto vo minimum 2 iljadi evra so moznost na zasnovanje na hipoteka na voziloto, i bi odel na pezoto 207 radi potrosnjata. citroenot sem c3 koj e isprobana ama za delovi e izgor .
јас имам цитроен ц3ка за низ град,2004 година,со екслузив опрема,автоматска клима и некои други такви ствари,и мноооогу малку троши...дизелче...по 3-4 литра троши...можеш и такво..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom