Штитна жлезда и проблеми со неа

  • Креатор на темата NeMiRnA
  • Време на започнување
Член од
21 февруари 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
fala na odgovorot pozz:) mi olesna malku jas bidejki oslabev maticniot mi rece deka sum hiper a izvestajot od sk mi stigna po posta i nikoj nemase da mi objasni nesto poveke uste ednas fala
 
Член од
17 февруари 2014
Мислења
25
Поени од реакции
3
Jas duri denes se vklucuvam na forumot bidejki me interesiraat nekoi informacii vo vrska so tiroideata. I jas Imam jazol na levata strana i ne sum sirurna dali da go operiram ili ne? Hormonite vo momentov mi se ok, odnosno odsekogas bile, no jazolot e relativno golem i doktorite kako i sekogas velat deka treba da se izvadi, a jas pak ne sum sigurna dali e toa dobra odluka. Citam na forumite povece informacii od lugje koi vece gi izvadile jazlite operativno, i ottogas pijat lekovi i imaat razlicni hormonski problemi. Moze li nekoj da mi dade sovet ili mislenje, sto e najpametno da se napravi? DOktorite vo privatnite kliniki preporacuvaat vadenje na jazolot, a ovie vo Drzavna Velat i ponatamu da se sledi , no ne mora da se vadi? Kogo da poslusam i sto da pravam? Blagodaram odnapred za Vasite mislenja i soveti!
Mimi Cuka ne ti preporacuvam vadenje na jazolot bidejki taka zasekogas ke im ostanes veren pacient i ke si gi pies lekovite koi ke ti gi prepisuvaat, ke stanes zavisna od patofiziologija. Jas isto taka imav jazol, no uspeav bez nivna pomos da go resam.Na krajot ne mozev da veruvam deka bese tolku ednostavno, a tolku mnogu se namaciv. E, ama kako vikaat skola se placa, ama skola se i uci
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Пред едно 4-5 години мање више тука некаде, ми правеа проверка на штитна жлезда т.е ехо на штитната жлезда. Тамо неможеа да видат убаво пошто било матна. Што може тоа да биде? Не се гледала убаво. Била едноставно матна. Така ми рекоа. Некој дан знае да ми објасни? Исто така колку и да држам диета неможам да ослабам. А ми вика докторот дека треба да држам ради дијабетот. А и шекерот неможам убаво да го регулирам. Дали би можело да има некоја поврзаност?
 
Член од
17 февруари 2014
Мислења
25
Поени од реакции
3
Za reguliranje na sekerot mozes da si zemes Zeolit Lavavitae, mnogu ke pomogne za negovo namaluvanje, a i ke ti go iscisti teloto od mnogu nasobrani toksini, radijacija, bakterii i dr. stetni elementi pa mnogu polesno organizmot ke se spravuva so bilo kakov problem. Ke ja olesni rabotata na pankereasot, a so podolgo koristenje ke postignes i podobruvanje na sostojbata so dijabetot.Mislam deka e povrzano so stitnata zlezda bidejki taa kontrolira mnogu funkcii vo organizmot. Vnimavaj na ova zatoa sto kaj dijabeticarite se cesti i gabicni infekcii pa da ne si napravis takov problem, mora da prevzemes nesto. A za toa sto bila matna stitnata zlezda na ehoto ne mora da znaci nisto, mozno e da e problemot vo aparatot ili ednostavno toj sto go pravel pregledot da e nesposoben da vidi ubavo. Mnogu lesno ke proveris sto e problemot, zakazi si povtoren pregled, odi kaj strucen doktor so iskustvo i ke vidis za sto stanuva zbor.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Za reguliranje na sekerot mozes da si zemes Zeolit Lavavitae, mnogu ke pomogne za negovo namaluvanje, a i ke ti go iscisti teloto od mnogu nasobrani toksini, radijacija, bakterii i dr. stetni elementi pa mnogu polesno organizmot ke se spravuva so bilo kakov problem. Ke ja olesni rabotata na pankereasot, a so podolgo koristenje ke postignes i podobruvanje na sostojbata so dijabetot.Mislam deka e povrzano so stitnata zlezda bidejki taa kontrolira mnogu funkcii vo organizmot. Vnimavaj na ova zatoa sto kaj dijabeticarite se cesti i gabicni infekcii pa da ne si napravis takov problem, mora da prevzemes nesto. A za toa sto bila matna stitnata zlezda na ehoto ne mora da znaci nisto, mozno e da e problemot vo aparatot ili ednostavno toj sto go pravel pregledot da e nesposoben da vidi ubavo. Mnogu lesno ke proveris sto e problemot, zakazi si povtoren pregled, odi kaj strucen doktor so iskustvo i ke vidis za sto stanuva zbor.
Pred mene imase uste eden kaj nego ubavo se vide. Bas ostanavmo i posle mene uste eden i kaj nego. Da pomisliv i na toa za funkciite koi gi vrsi dal e povrzano al si rekov da prasam. Blagodaram na sovetot :)
 
Член од
30 мај 2015
Мислења
31
Поени од реакции
6
Здраво испитав Тиоридна жлезда и резултатите излегоа вака



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
21 мај 2013
Мислења
20
Поени од реакции
1
Decki vase mislejne da se konzumira "Fat Burner" (apricna za slabeejne) a vo edno imam problemi so teroidnata zlezda pijam Еутирокс !?
 
Член од
17 февруари 2014
Мислења
25
Поени од реакции
3
Tabletite sto sakas da gi pies ne ti gi preporacuvam, ako se grizis za svoeto zdravje. Podobro da zemes nesto za cistenje na teloto i crevata, sto ke dovede do reguliranje na telesnata tezina, dokolku nemas hormonsko poremetuvanje koe e pricina za debelinata. A dokolku e toa pricina, najdobro e da zemes prirodni preparati za nivno reguliranje, a so toa i problemot ke se resi. Za cistenje na teloto e dobar zeolit Lavavitae, sino-zeleni algi od Aqua source, a za hormonski disbalans mozes da si kupis maka, ja ima vo prodavnici za zdrava hrana
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Денес правев Ехо на тироидна. Во наодот ми пишува:
Штитна жлезда дифузно лесно наголемена со хипо ехогена изразито нехомогена структура со многубројни хипо зопни од различна големина и хиперехогени одбои фиброза Д. лобус со дим 19,4x20,6preku 60mm Средина назад јасно ограничен хипо нехомоген јазол со дим 8,0x7,5x8,6mm Л. лобус дим 19.0x21,0x58,0mm средина назад јасно ограничен хипо ехоген нехомоген јазол со дим 7,5x6,6x8,6mm. Докторката сумља на Хашимото. Ваше мислење?Најбрзо тука пишав а утре ќе видам во Скопје на Ендо.
 
Член од
10 август 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Пак јас. Нови испитувања правев пошто не сум требала да испитувам Т4 туку fT4 и TSH. :tapp:. Резултатите викаат- TSH 3.95 (реф. вредност. е 0.4 - 4), fT4 1.70 (реф. вредност 0.8 - 2). И двата ми се у нормала, да, ама ми биле многу блиску еден до друг и се блиску до горна граница и ми даде да пијам спирулини Тироси 6 месеци па тогаш пак да се проверам. Ако се нормализираат тогаш ќе било се во ред а ако не најверојатно ќе доведе до хипо. Правев ехо и демек добро било, нема чворови, нема зголемување.

Тоа е све супер ама еве веќе скоро две недели поминаа ама јас си имам уште симптоми, се заморувам на премала активност а последниве неколку денови имам болки во градите,особено на лева страна, кои или се јаки и траат 1-2 секунди или се послаби ама константни.Ова пак ме доведува до гушење и отежнато дишење. Фино лепо си отидов кај матичен и направив ЕКГ и ми кажа дека е се во ред и дека сето тоа ми е од стрес. Ја уопште не се осеќам дека сум под стрес али ајде нека биде. Пијам 2 пати дневно б6 и Белмиран дан :)facepalm:) али уопште не осеќам подобрување у поглед на дишењето.

Прашањето ми е : вие што имате проблеми со тироидата сте имале ли вакви симтоми (гушење или болки) и може ова некако да е поврзано со тироидата или си нема врска?

не толку битно прашање: у случај ако некој пиел спирулини, влијаат ли на килажа? :)
Ajde ako sakas kazi mi sto dozna za bolkkata vo gradite od leva strana i dali se uste ja imas bolkata? Jas isto taka imam bolka od leva strana pravev ekg mi tekoa deka e dobro i deka toa e od stres nervoza ,i mi dadoa apcinja na prirodna baza za nervoza no jas bolkata se uste si ja cuvstvuvam,i dali ima toa nesto vrska so tiroidnata zlezda bidejki toa nemam provereno?blagodaramm odnapred
 
Член од
12 август 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Mimi Cuka ne ti preporacuvam vadenje na jazolot bidejki taka zasekogas ke im ostanes veren pacient i ke si gi pies lekovite koi ke ti gi prepisuvaat, ke stanes zavisna od patofiziologija. Jas isto taka imav jazol, no uspeav bez nivna pomos da go resam.Na krajot ne mozev da veruvam deka bese tolku ednostavno, a tolku mnogu se namaciv. E, ama kako vikaat skola se placa, ama skola se i uci
Neptun aj te molam ako sakas spodeli kako uspea da go resis jazolot,jas imam isto normalni hormoni no jazolot e 35mm a i jas ne sakam da go operiram bidejki i hormonite ke mi se poremetat.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
436
Поени од реакции
273
Не си играјте со јазлите на тироидна жлезда!
Ако треба да се оперира и тоа го сугериираат специјалисти,направете го тоа.
А форумов треба под итно да брише постови како на нептун во кој се форсира лечењесо алтернативна медицина,која може да биде опасна.
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
Ajde ako sakas kazi mi sto dozna za bolkkata vo gradite od leva strana i dali se uste ja imas bolkata? Jas isto taka imam bolka od leva strana pravev ekg mi tekoa deka e dobro i deka toa e od stres nervoza ,i mi dadoa apcinja na prirodna baza za nervoza no jas bolkata se uste si ja cuvstvuvam,i dali ima toa nesto vrska so tiroidnata zlezda bidejki toa nemam provereno?blagodaramm odnapred
Болката ми исчезна по некое време така да по се изгледа до стресови, нервози и чуда била работата. Пиев и јас апчиња на природна база (горе пишува кои) негде 2 месеци сигурно па потоа ги оставив. Јас правев екг па после запнав па отидов да правам и ехо и се беше во ред. За тироидната на крај ништо не излезе. Бев кај неколку интернисти и едни ми велеа не било во ред што хормоните ми биле блиску еден до друг па пиев апчиња некои, други ми велеа нормално било се. На крај дигнав раце, се откажав од апчиња и од се и еве ок сум сега.
Така да доколку ти рекле дека дека е се во ред не му придавај многу значење,земај си ги само апчињата што ти ги дале и ќе бидеш добро. ;)
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
436
Поени од реакции
273
Медицината си има насоки и протоколи како одредена болест се лечи ,и за тоа постојат специјалисти.
Ако некој нема доверба во традиционалната медицина и сака да се лечи сам себе со алтернатива тоа е во ред, но немојте да сугерирате на други како да се лечат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom