Штитна жлезда и проблеми со неа

  • Креатор на темата NeMiRnA
  • Време на започнување
Член од
30 октомври 2017
Мислења
69
Поени од реакции
72
Здраво на сите.. Сакам да го споделам мојот проблем со тироидната жлезда, бидејќи како што прочитав во преходните коментари на форумот има членови што добро ја знаат проблематиката дали од свое искуство или од искуство на некој друг. Мојот проблем е следен. Вчера приметив дека левата страна на тироидната жлезда е отечена(големина во вид на орев). Досега не сум приметил и незнам точно од кога настанал отокот. Бев денеска ми земаа крв. Утре треба да добијам резултати. Лекарот ми рече ако со крвта е се добро тогаш ќе те пратам на уво,нос и грло..Сакам совет од вас искуство што би можело да биде откот?
Поздрав!
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Почни да јадеш по 2 бразилски ореви преку 1 ден, и суплементирај 4000 единици витамин Д3 преку 1 ден.

Исто оди на ехо.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.704
Здраво на сите.. Сакам да го споделам мојот проблем со тироидната жлезда, бидејќи како што прочитав во преходните коментари на форумот има членови што добро ја знаат проблематиката дали од свое искуство или од искуство на некој друг. Мојот проблем е следен. Вчера приметив дека левата страна на тироидната жлезда е отечена(големина во вид на орев). Досега не сум приметил и незнам точно од кога настанал отокот. Бев денеска ми земаа крв. Утре треба да добијам резултати. Лекарот ми рече ако со крвта е се добро тогаш ќе те пратам на уво,нос и грло..Сакам совет од вас искуство што би можело да биде откот? Поздрав!
1597160322450.png A-subcutaneous-swelling-on-right-middle-of-neck.jpg

... полека, има многу причини за „оток“ или е „тврдо ткиво“, ти не кажуваш никакви други попратни симптоми што би асоцирале кон штитна жлезда, воспаление на грло (крајници) , лимфни жлезди!

1597159914952.png 1597159949857.png

гласни жици, „камења“ на крајници, може да е поткожно влакно ете точно кај брадата кај грлото и се инфицирало истото, ај да видиме крвната слика и тироидните хормони!
ice_screenshot_20200811-203309.png
 
Член од
30 октомври 2017
Мислења
69
Поени од реакции
72
Почни да јадеш по 2 бразилски ореви преку 1 ден, и суплементирај 4000 единици витамин Д3 преку 1 ден.

Исто оди на ехо.
Денес ги добив резултатите од крвта. Се е во нормала. Ме препратија да одам на уво нос и грло, па ако нема ништо таму, тогаш да се испита тероидата. Јас во одредени моменти само чуствувам како да ме притиска отокот. Во прилог слика од отокот. otok.jpg
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Тоа се е во нормала не значи ништо, дај слика од резултатите
 
Ф

Флеш

Гостин
Денес ги добив резултатите од крвта. Се е во нормала. Ме препратија да одам на уво нос и грло, па ако нема ништо таму, тогаш да се испита тероидата. Јас во одредени моменти само чуствувам како да ме притиска отокот. Во прилог слика од отокот.Прегледај го приврзокот 262180
Брат дали ензема ти се појавува?!
 
Член од
30 октомври 2017
Мислења
69
Поени од реакции
72
Тоа се е во нормала не значи ништо, дај слика од резултатите
еве резултати... Outlook-Image (1).png
Автоматски споено мислење:

Брат дали ензема ти се појавува?!
ако мислиш на црвенилото не брат таква ми е кожата. Со притискање поцрвнува.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Не ти е ок резултатот, имаш проблем со тироида.

FT4
FT3
rT3
Anti TPO

Тестирај ова.
 
Член од
12 август 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Не ти е ок резултатот, имаш проблем со тироида.

FT4
FT3
rT3
Anti TPO


Psyside, каде гледате дека резултатот не е добар?
Јас гледам дека се е во граница на нормала.
..
Тестирај ова.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Outdated референтни вредности.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
кои се новите референтни вредности? Не го шупчи детето

Со тролови не си губам време, види баба ти и дедо ти што правеле и води се по тоа, те имам бомбардирано со студии за да ми кажеш у пракса дека друго било, истото сега ќе го направиш, така да not interested.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Со тролови не си губам време, види баба ти и дедо ти што правеле и води се по тоа, те имам бомбардирано со студии за да ми кажеш у пракса дека друго било, истото сега ќе го направиш, така да not interested.
праксата е таа чичо, сакаш ти да прифатиш или не, референтни вредности имаш, ако не ти се свиѓа можеш да го свиткаш листот и да го ставиш у знаеш каде.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.704
еве резултати...Прегледај го приврзокот 262209
ако мислиш на црвенилото не брат таква ми е кожата. Со притискање поцрвнува.
... вака секогаш се базираат на вредноста на ТСХ, ако е во нормала се смета дека тироидните хормони Т4 и Т3 се во нормала, ама не мора да значи има случаеви со нормална ТСХ, а со ниски или високи тиреоидни вредности.

1597257046311.png

...како и да е, не може да немаш никакви симптоми за хипо или хипертиреоза на ваков деформитет ако е пореметена функцијата на штитна жлезда, отокот сигурно е од друга природа иако најчесто може да биде некоја инфекција, ама ме буни што леукоцитите и ЦРП ти „се мирни“ можеби твоето тело покасно ќе даде имунолошки одговор на ифекцијата!
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Имам прашање.
Антителата ми се високи и тсх то инаку другото е океј и докторкава ми покачи од 75ка на 100ка еутирокс и ми рече да не јадам грав, зелка, брокула.
Која е причината?
Дали уште нешто треба да избегнувам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom