Штитна жлезда и проблеми со неа

  • Креатор на темата NeMiRnA
  • Време на започнување

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
...и секоја втора жена што има здравствен проблем поради дефицит на јод (ендемско подрачје) треба да биде оправдување, да не ни е гајле и да пиеме вештачки хормон цел живот, само да ни ги снема несаканите симпотоми од тој недостиг, но не и да се излечиме? :(
.... 20 % од популацијата има нормално благо покачена антителаТПО без никакви здравствени проблеми, па најмалку со штитната жлезда, автоимуна болест како Хашимото не мора да биде секогаш причина за покачена антитела ТПО, може најмалку 3,4 заболувања да доведе до тоа, а да не е поврзано со штитната жлезда, ова важи кога тиреодинте хормони се во нормала, а е покачена само антителата ТПО!
Јод кај хашимото? сигурна си? јод не се дава кај хашимото, не давај препораки за кои не си сигурна.

И не е само јодот проблем, имаш витамин Д, витамин Б12, витамин Е, селениум, цинк, бакар, лоша диета итн.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.530
Поени од реакции
34.682
Јод кај хашимото? сигурна си? јод не се дава кај хашимото, не давај препораки за кои не си сигурна.И не е само јодот проблем, имаш витамин Д, витамин Б12, витамин Е, селениум, цинк, бакар, лоша диета итн.
...точно така Хашимото не трпи јод, ама јас не се сложувам дека покаченото ТПО антитела ми е Хашимото, ете тоа е проблемот и воопшто не сакам готов хормон Еутирокс барем не сега, да се реши проблемот прескокнувајќи ги сите овие фази кои се одговорни за тоа покачување т.е. пореметување.
...инаку сама сум си пример, доста успешен повеќе време, тироидните хормони ми се сите во референтна граница... кај мене со активирањето на витилиго лезии, веројатно е резултат и на повисоки позитивни анти-ТПО Аб и токму со јодот јас си ги „повлеков“ тие лезии доста успешно :toe:

...во однос на тестирањето на TSH, повеќето лекари ќе кажат дека треба да се третира TSH под 10,0 mU/L - класифициран како субклинички хипотиреоидизам и дека со тоа може да се спречи развој на отворен хипотиреоидизам (упатствата за AACE / ATA сугерираат повеќе пристап за следење), а со тоа се сложувам и често пати со TSH од 8,5 mU/L со внес на селениум и јод си го нормализирам за неполн месец, а кај нас во многу помали вредности на TSH од 4,5 mU/L нагоре се препорачува внес на готов хормон Еутирокс што доведува до све повеќе зголемување на дозата и со се уште присутни симптоми!

...приметив и друго, да вредностите на ТПО антителата дека ми се намалуваат значи автоимуната состојба може да се блокира, кога применувам вежбање и дисциплина на тело и исхрана, во моментот кога ќе престанам дали зимски период или Х причини со таа активност и здрав начин на живеење автоимуна состојба повторно ќе се активира значи може да се држи под контрола иако цел живот веќе ќе биде присутна.

...моментално приоритет ми е издигнување на повисоки нивоа на Вит Д барем до 40 - 50 ng/dL имам недостаок на 20 ng/dL последно, инаку избегнувам соја, алкохол, јогурт од млечни производи, ама за тоа се трудам барем секој трет ден да земам пробиотик (Линекс), оти цревната флора има голема важност за имунолошкиот систем, така да често пати проблеми со цревата со што доаѓа до нерамнотежа на тие бактерии во тој цревен микробиом и се одразува на имунолошкиот систем кои ете ги напаѓа сосптвените клетки на штитната жлезда „препознавајќи“ како туѓо тело и ете ти ја ТПО антитела покачена, како имам обичај да кажам ДА, една кисела крставичка од туршија како и еден пробиотик се многу важни да си ја намалам антителата (затоа многу ферментирана храна како кисели краставички), на сето тоа само ќе ме погледнат и негираат, ама против подобрени лабораториски резултатите колегите не можат да кажат ништо!

...дури и неконтролираниот временски стрес е еден од факторите да токму се поремети тој имунолошки систем и да се создаде ТПО антитела и сега што? ќе лечиме со давање готов хормон од Еутирокс при нормални тироидни хормони само при покачена ТПО антитела?... многу финеси има тука да се следи, ама најлесно е така дај Еутирокс и следи доза ...и затоа многу не се сложуваат со мене, ама сопственото искуство, колегите не можат да ми го побијат!
се разврзав, а сигурно нема никој да ме разбере...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Како за каква исхрана?
Некои луѓе што биле на строги диети за една година симнале едно 30-40 kg...

Значи се се можело доколку се сака...
Заптијо, Хашимото има Вори, автоимуна болест е, знаеш какво е кога имаш автоимуна болест? Организамот твој што сака си прави, буквално таквиот си го игра со тебе. Сакаш јади, сакаш не јади, се однесува како што ќе му текне. Тироидната кај Вори е лом напраена, бесконтролирано лачи и го дуе човекот, нели, меѓудругите проблеми кои ги има.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.478
Поени од реакции
16.094
Јас имам 60 кила, ама се потам брзо и лесно, што не значи дека килажата е пресудна кој колку се поти.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Заптијо, Хашимото има Вори, автоимуна болест е, знаеш какво е кога имаш автоимуна болест? Организамот твој што сака си прави, буквално таквиот си го игра со тебе. Сакаш јади, сакаш не јади, се однесува како што ќе му текне. Тироидната кај Вори е лом напраена, бесконтролирано лачи и го дуе човекот, нели, меѓудругите проблеми кои ги има.
Авто-имуните синдроми сеуште не се влезени во колективниот ум на балканска раја, нешто слично како стигмата околу психички болести каде е нешто подобрено, но сепак постои. Покажуваат со прст а лапаат Хелекси и Лексилиуми ко бомбони :D
Кај нас породично иаме некој гаден ген, и јас сум автоимуно сјебан но не се сите аутоимуни исти синдроми (а не болести) кај мене има можност за као нормален живот и он-лајн работа, но има такви кои немаат шанса ни за тоа. Имавме и смртен случај за жал, но не е важно, сакам да кажам абер немаат луѓево од тоа која стравична дијагноза е автоимун синдром, било кој.
Едини плус е што нема шанси нешо како корона да фати, све тоа се уништува по кратка постапка од манијачкиот имун систем :D можам да се шетам по заразно и нема да фатам од тоа вирусот.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Авто-имуните болести сеуште не се влезени во колективниот ум на балканска раја, нешто слично како стигмата околу психички болести каде е нешто подобрено, но сепак постои. Покажуваат со прст а лапаат Хелекси и Лексилиуми ко бомбони :D
Кај нас породично иаме некој гаден ген, и јас сум автоимуно сјебан но не се сите аутоимуни исти синдроми (а не болести) кај мене има можност за као нормален живот и он-лајн работа, но има такви кои немаат шанса ни за тоа. Имавме и смртен случај за жал, но не е важно, сакам да кажам абер немаат луѓево од тоа која стравична дијагноза е автоимун синдром, било кој.
Едини плус е што нема шанси нешо како корона да фати, све тоа се уништува по кратка постапка од манијачкиот имун систем :D можам да се шетам по заразно и нема да фатам од тоа вирусот.
За мене пострашни се и од рак, ако ме прашуваш. Ракот или се јавува во подоцнежните години, ако се јави кај помлад најчесто е отстранлив итн.. ова ти ја сјебува младоста.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Па јас сум вепар од 120 кила И НЕ ЈАДАМ СВИНСКО па смрдам на пот и се праам како водопад без контрола .... Имам болест Хашимото ... Телото не препознава температура до точка кога ќе ми биде најлошо .... Ладно не чуствувам додека не почнам да се тресам ептен многу .... Топлина идам до степен кога ќе се загреам премногу и малку фали да добијам сончев удар .... Тогаш се потиш без контрола .... Кожата ми се масти ептен заради автоимуната болест .... Црниот дроб ми се јаде самиот .... Имунитетот ми го гази телото ....
Се надевам дека психички си барем ок, знам како е.
Како и да е, се` најдобро во животот, и да се надеваме фарамацевстска индустрија еден ден да најде некое чаре а да не е Интерферон и слични убици на имун систем, тоа ти испаѓа ко имаме стаорци во куќа, дај да ја запалиме, го решивме проблемот :)
Автоматски споено мислење:

За мене пострашни се и од рак, ако ме прашуваш. Ракот или се јавува во подоцнежните години, ако се јави кај помлад најчесто е отстранлив итн.. ова ти ја сјебува младоста.
Буквално е како што опиша и пострашно од малигни, пошто за нив има чаре, зависи кога се открие, многу фактори... ова подмукло се јавува доцни дваесети или рани триесети, баш кога човек треба да гради живот, имот, кариера...и нема лек. Све тоа оди во вода, бракови, раб, места, освен некој ко мене кој има толеранција на болка ко логораш од Треблинка (а и малку поголема килажа од истиот, бар не се распознаваат ребра :) ) па може да работи и заработува вака а боли ко ѓаволот да ме каснал за задник.
Ух, God Bless the net, не замислувам што ќе беше иначе. Никаква помош од држава, уште не ги имаат воведено синдромите, ново им е, тазе :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Буквално е како што опиша и пострашно од малигни, пошто за нив има чаре, зависи кога се открие, многу фактори... ова подмукло се јавува доцни дваесети или рани триесети, баш кога човек треба да гради живот, имот, кариера...и нема лек. Све тоа оди во вода, бракови, раб, места, освен некој ко мене кој има толеранција на болка ко логораш од Треблинка (а и малку поголема килажа од истиот, бар не се распознаваат ребра :) ) па може да работи и заработува вака а боли ко ѓаволот да ме каснал за задник.
Ух, God Bless the net, не замислувам што ќе беше иначе. Никаква помош од држава, уште не ги имаат воведено синдромите, ново им е, тазе
Во целост те разбирам, имам другар со цистична фиброза, уште еден познаник исто член на форумов со Кронова болест, мајка ми има витилиго (не е ова толку страшно колку што е непријатно за женско ама постои шминка :D ) , затоа зборам дека многу е заебано. Не можеш да планираш утре што ќе правиш не па одмор на пример да треба да планираш :facepalm:
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Едини плус е што нема шанси нешо како корона да фати, све тоа се уништува по кратка постапка од манијачкиот имун систем :D можам да се шетам по заразно и нема да фатам од тоа вирусот.
Сакаш да кажеш дека ако имаш хашимото потешко би се заразил од корона? Ако е така среќа во несреќа, пошто мајка ми го има тоа хормонално пореметување.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Сакаш да кажеш дека ако имаш хашимото потешко би се заразил од корона? Ако е така среќа во несреќа, пошто мајка ми го има тоа хормонално пореметување.
Ако имаш автоимуно заболување контакт со секој патоген предизвикува бура од реакција на имун систем, и се манифестира во зависност од Синдромот. Мене имунолог ми кажа дека барем не треба да се плашам од грипови настинки и остали вирусно-бактериски чуда пошто имун систем ги уништува уште пред да се прошират за да пациентот има симптоми.
Јас не паметам кога последен пат сум имал настинка или грип, мора да беше Бучко на власт тогаш :D
Ако мајка ти за време за кое има Хашимото немала грипови или настинки тоа значи дека нема гајле и од овој вирус, и да го фати, имуниот систем прави карпет бомбинг, но за жал освен она што е потребно да се уништи (патогените) тој си продолжува со бомбардирање на здрави органи и ткива, не може да се запре.

Како и да е, се надевам дека мајка ти се држи добро :)
 
Ф

Флеш

Гостин
Во целост те разбирам, имам другар со цистична фиброза, уште еден познаник исто член на форумов со Кронова болест, мајка ми има витилиго (не е ова толку страшно колку што е непријатно за женско ама постои шминка :D ) , затоа зборам дека многу е заебано. Не можеш да планираш утре што ќе правиш не па одмор на пример да треба да планираш :facepalm:
Кумот ми почина од Кронова болест на 33 години пред неколку години ....Само шо докторираше фармација во Чешка,се врати,падна дома и во болница се чирови до горе ....Почина неколку дена покасно ...Најлошо чуство од блиска особа ...Шо сум преживеал
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Ако имаш автоимуно заболување контакт со секој патоген предизвикува бура од реакција на имун систем, и се манифестира во зависност од Синдромот. Мене имунолог ми кажа дека барем не треба да се плашам од грипови настинки и остали вирусно-бактериски чуда пошто имун систем ги уништува уште пред да се прошират за да пациентот има симптоми.
Јас не паметам кога последен пат сум имал настинка или грип, мора да беше Бучко на власт тогаш :D
Ако мајка ти за време за кое има Хашимото немала грипови или настинки тоа значи дека нема гајле и од овој вирус, и да го фати, имуниот систем прави карпет бомбинг, но за жал освен она што е потребно да се уништи (патогените) тој си продолжува со бомбардирање на здрави органи и ткива, не може да се запре.

Како и да е, се надевам дека мајка ти се држи добро :)
Тој имунолог треба да даде инстантен отказ ако ти рекол дека не треба да се плашиш од вируси и сл. пошто имуниот систем е хиперактивен и немаш гајле. Не функционира тоа така. Луѓе што имаат автоимуни болести, не само што се подложни на инфекции, туку некои од тие инфекции (вирусните, на пример) може да ги влошат симптомите од автоимуната болест поради тоа што имуниот систем станува уште поактивен, а веќе е хиперактивен. А и постојат поголеми ризици за цитокински бури предизвикани од вирусни инфекции кај пациенти со автоимуни заболувања ко Хашимото и др.

Избегнувај, колку што е можно повише, контакт со луѓе кои имаат вирусни инфекции и зимај си вакцини за сезонски грипови кога/ако можеш (во иднина и за SARS-CoV2) бидејќи спаѓаш у ризични категории.
Ова важи за сите овде со автоимуни заболувања.

Ова не е за да те плашам, ти кажуем најдобронамерно. Не е смак света ако фатиш вирус, шансите се дека нема ништо посебно да ти биде, не бери гајле. :D

Ради такви глупи совети, ко тој на имунологот, се дешаваат срања кои доведуваат до непотребни ризици што може да се избегнат ако лекарската фела не ни е составена од неписмени идиоти.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Ако имаш автоимуно заболување контакт со секој патоген предизвикува бура од реакција на имун систем, и се манифестира во зависност од Синдромот. Мене имунолог ми кажа дека барем не треба да се плашам од грипови настинки и остали вирусно-бактериски чуда пошто имун систем ги уништува уште пред да се прошират за да пациентот има симптоми.
Јас не паметам кога последен пат сум имал настинка или грип, мора да беше Бучко на власт тогаш :D
Ако мајка ти за време за кое има Хашимото немала грипови или настинки тоа значи дека нема гајле и од овој вирус, и да го фати, имуниот систем прави карпет бомбинг, но за жал освен она што е потребно да се уништи (патогените) тој си продолжува со бомбардирање на здрави органи и ткива, не може да се запре.

Како и да е, се надевам дека мајка ти се држи добро :)
Кај нејзе не е таков случајот. Таа грипосува или настинува горе долу еднаш годишно.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Заптијо, Хашимото има Вори, автоимуна болест е, знаеш какво е кога имаш автоимуна болест? Организамот твој што сака си прави, буквално таквиот си го игра со тебе. Сакаш јади, сакаш не јади, се однесува како што ќе му текне. Тироидната кај Вори е лом напраена, бесконтролирано лачи и го дуе човекот, нели, меѓудругите проблеми кои ги има.
Причината за прекумерната тежина е зголемен внес на калории и недоволно движење, хашимото, и проблеми со хормони го ОТЕЖНУВААТ слабеењето (потенцијално) не го спречуваат.

Ако некој сака да ме демантира, нека постира студија во која испитаници зо знајачно помал внес на калории во метаболичка установа не можат да ослабат. Нормално со хашимото.

За мене пострашни се и од рак, ако ме прашуваш. Ракот или се јавува во подоцнежните години, ако се јави кај помлад најчесто е отстранлив итн.. ова ти ја сјебува младоста.
Знаеш дека голем дел од луѓето кои имаат проблеми со тироида, имаат хашимото така? според тоа, ова што го напиша значи дека 1/4 од светов требаше да не функционира или да пати масовно, за жал тоа не е случај, грото од нив немаат ни симптоми.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Тој имунолог треба да даде инстантен отказ ако ти рекол дека не треба да се плашиш од вируси и сл. пошто имуниот систем е хиперактивен и немаш гајле. Не функционира тоа така. Луѓе што имаат автоимуни болести, не само што се подложни на инфекции, туку некои од тие инфекции (вирусните, на пример) може да ги влошат симптомите од автоимуната болест поради тоа што имуниот систем станува уште поактивен, а веќе е хиперактивен. А и постојат поголеми ризици за цитокински бури предизвикани од вирусни инфекции кај пациенти со автоимуни заболувања ко Хашимото и др.

Избегнувај, колку што е можно повише, контакт со луѓе кои имаат вирусни инфекции и зимај си вакцини за сезонски грипови кога/ако можеш (во иднина и за SARS-CoV2) бидејќи спаѓаш у ризични категории.
Ова важи за сите овде со автоимуни заболувања.

Ова не е за да те плашам, ти кажуем најдобронамерно. Не е смак света ако фатиш вирус, шансите се дека нема ништо посебно да ти биде, не бери гајле. :D

Ради такви глупи совети, ко тој на имунологот, се дешаваат срања кои доведуваат до непотребни ризици што може да се избегнат ако лекарската фела не ни е составена од неписмени идиоти.
@Botko знаеш дека те поштувам и затоа овој пост нема да содржи изрази за кои се добиваат казнени поени :D

Не бе, много грамотен човек беше лекарот, во Бугарија, руски стипедниста, карпетина :D
Во ред, е ти имаш студирано имунологија, или си го минал тој пат ко мене па сеа знаеш.
Дали си свесен дека баш вакцина може да ме убие буквално, дали си свесен што ми препорачуваш?
Едино ти стои тоа што сепак треба да се избегнуваат патогени колку што е можно повеќе, јер помала шанса за имун систем да хара наоколу. Али не може човек во стаклено звоно, шта је ту је.

Постојат различни автоимуни синдроми и кај сите има едно заедничко и милион различни ствари, заедничата е сјебаниот имун систем а различното иххааа има томови пишани. И ти сеа дојде и среди све со покана да се самоубијам. По откривањето на мојот синдром и пред тоа, буквално немам настинка, грип, течење нос ништо едно стабилни 12-13 години ако не и јаче, затоа се шегував со Илуминус дека Бучко бил на власт или со Бланко беше не е важно.
Затоа фино лепо го прашав Бланко како мајка му реагира на патогени, пошто тоа е најбитна ствар во автоимуните синдроми.

Аман бе човек па не сум ретардиран, јас се носам со ова проклетсво деценија и пол скоро, иам прочитано литература на неколку јазици за имунологија, сеа ќе ме учиш со пар прочитани ствари на мед дот гов. Ок, ајде да не претерам и јас да не кажам нешто што не треба.
За жал и ти падна во замката на сезнајко синдромот :(
Автоматски споено мислење:

Причината за прекумерната тежина е зголемен внес на калории и недоволно движење, хашимото, и проблеми со хормони го ОТЕЖНУВААТ слабеењето (потенцијално) не го спречуваат.

Ако некој сака да ме демантира, нека постира студија во која испитаници зо знајачно помал внес на калории во метаболичка установа не можат да ослабат. Нормално со хашимото.



Знаеш дека голем дел од луѓето кои имаат проблеми со тироида, имаат хашимото така? според тоа, ова што го напиша значи дека 1/4 од светов требаше да не функционира или да пати масовно, за жал тоа не е случај, грото од нив немаат ни симптоми.
Не лупај глупости бе, прибери се, колку луѓе во светот имаат тироидни фрки за да 1/4 од светот (1,9 милијарди народ) не требало да функционираат?!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom