Штитна жлезда и проблеми со неа

  • Креатор на темата NeMiRnA
  • Време на започнување

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
VITAMIN D3 aко мислиш одсекогаш ми бил во ниски вредности 3, 5, 7 а долната граница е мислам 15 ?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.686
VITAMIN D3 aко мислиш одсекогаш ми бил во ниски вредности 3, 5, 7 а долната граница е мислам 15 ?
... нормални вредности на витаминот Д (30–100 ng/ml) , < 20 ng/ml дефицит,
е сега ... недостатокот на Вит Д скоро сите докторот најчесто го поврзуваат со рахитис, остеопороза, но некако слабо или ич го поврзуваат со дијабетисот или имунолошки проблеми (алергии, астма) и ПАЗИ СЕГА не го поврзуваат со автоимуни заболувања како што е проблемите со тироидната жлезда посебно со Хашимото синдром! ... и сега доаѓаме до прашањето никогаш поставено кај тебе, што ако ТИ имаш само проблем со дефицит- недостаок на Витамин Д, а ти се дава готов хормон Еутирокс за Хашимото синдром што си етикетиран дека го имаш ... можеби си „лекуван во погрешен правец“ а едно нормализирање на тој факт дека имаш недостаток на Витамин Д ќе ти се среди штитната жлезда?
... и друго, ти спомнав естроген, покачување на естрогенот кај мажите (што мислиш само жените го имаат) може да биде дополнителна причина за причината на Хашимото и пореметување на функцијата на штитната жлезда кај мажите ?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
... нормални вредности на витаминот Д (30–100 ng/ml) , < 20 ng/ml дефицит,
е сега ... недостатокот на Вит Д скоро сите докторот најчесто го поврзуваат со рахитис, остеопороза, но некако слабо или ич го поврзуваат со дијабетисот или имунолошки проблеми (алергии, астма) и ПАЗИ СЕГА не го поврзуваат со автоимуни заболувања како што е проблемите со тироидната жлезда посебно со Хашимото синдром! ... и сега доаѓаме до прашањето никогаш поставено кај тебе, што ако ТИ имаш само проблем со дефицит- недостаок на Витамин Д, а ти се дава готов хормон Еутирокс за Хашимото синдром што си етикетиран дека го имаш ... можеби си „лекуван во погрешен правец“ а едно нормализирање на тој факт дека имаш недостаток на Витамин Д ќе ти се среди штитната жлезда?
... и друго, ти спомнав естроген, покачување на естрогенот кај мажите (што мислиш само жените го имаат) може да биде дополнителна причина за причината на Хашимото и пореметување на функцијата на штитната жлезда кај мажите ?
Meне витаминот Д со години наназад ми е во граници доста пониски од нормалата, но докторите викаат дека тоа и не е толку опасно и невообичаено бидејќи на ова наше поднебје доста луѓе имале низок витамин Д на долни референтни граници или испод границите ... е сега исто така и леукоцитите ми се доста ниски на долна граница или испод граница, а ми викаат и дека крвта ми била слаба тоа хемоглобинот ... е сега каква врска има ова со хипотиреозата појма немам !
Инаку пишав и претходно не сум правел биопсија на тироидната жлезда туку само ехо на патофизиологија и нуклерна медицина и таму ми рекоа Хашимото имаш !
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.686
Meне витаминот Д со години наназад ми е во граници доста пониски од нормалата, но докторите викаат дека тоа и не е толку опасно и невообичаено бидејќи на ова наше поднебје доста луѓе имале низок витамин Д на долни референтни граници или испод границите ... е сега исто така и леукоцитите ми се доста ниски на долна граница или испод граница, а ми викаат и дека крвта ми била слаба тоа хемоглобинот ... е сега каква врска има ова со хипотиреозата појма немам !
Инаку пишав и претходно не сум правел биопсија на тироидната жлезда туку само ехо на патофизиологија и нуклерна медицина и таму ми рекоа Хашимото имаш !
... види, кога ќе се спојат сите три работи... велам докази со лабораториско испитување, ехо на штитна жлезда и биопсија на ткивото тогаш може со сигурност да ти дадат таква дијагноза на Хашимото синдром! се друго не е комплетно и се базира на претпоставка, а и ехото е субјективна работа која како гледа и што гледа!
и тоа што „велат докторите„ дека не било опасно ниското ниво на Вит Д овде како поднебије (не ме нервирај, жити се) оправдување и само незнаење и неследење на новитети од клинички искуства од цел свет ...исто и како едемско подрачије што сме дека нема ЈОД така па ајде готов хормон Еутирокс?
дека сите имаат низока вредност на ВИТ Д, па е оправдано и кај тебе? не ми се верува дека така ти кажале...

све е поврзано, еве дај си задача среди го Вит Д на нормала, направи анализа на естрогенот и тестостеронот, земи извесен период фолна киселина (ако вежбаш во теретана прекини и најмалку смееш да пиеш нешто околу тоа (протеини, стероиди), возење велосипед, пешачење, пливање тоа ти треба) ќе видиш дека ќе се средиш... а вака можеби самиот недостаок на Вит Д е крив за овие каскадени промени кај тебе!
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Jas seriozno mislam da gi batalam skroz tabletite euthyrox ... Koja e logikata da gi pijam i ponatamu koga veke redovno gi pijam tocno 2 i pol godini i se cuvstvuvam isto kako i prethodno t.e. kako i pred da pocnam voopsto da gi pijam.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Meне витаминот Д со години наназад ми е во граници доста пониски од нормалата, но докторите викаат дека тоа и не е толку опасно и невообичаено бидејќи на ова наше поднебје доста луѓе имале низок витамин Д на долни референтни граници или испод границите ... е сега исто така и леукоцитите ми се доста ниски на долна граница или испод граница, а ми викаат и дека крвта ми била слаба тоа хемоглобинот ... е сега каква врска има ова со хипотиреозата појма немам !
Точно, исто како што дијабетес не е фрка пошто секако многу е застапен, не се замарај ич :ROFLMAO:
 
Член од
4 јули 2019
Мислења
8
Поени од реакции
5
Zdr devojki sakam da ve prasam nesto ako ne vi e tesko da odgovorite postojano me gusi kako da imam grutka vo grloto kozata mi e premnogu suva pokaciv 20 kg za 5_6 meseci proveriv krvna slika se e ok dali moze da ne mi pokaze na krvnata slika za teroidna znaci postojano imam gusenje na grb nema sansi da spijam mi se cuni ke se zadusam imam problemi i so zeludnikot maticniot mi kazuva deka e mozno da e na nervna baza bez kaj psihijatar i mi prepisa apcinja ali nemase nikakvo podobruvanje se isto samo sto jas se gusam isto ispitav srce ok bese uvo nos i grlo i tamu se bese ok kako na drug nacin mozam da ispitam teroidna vi blagodaram
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.686
Zdr devojki sakam da ve prasam nesto ako ne vi e tesko da odgovorite postojano me gusi kako da imam grutka vo grloto kozata mi e premnogu suva pokaciv 20 kg za 5_6 meseci proveriv krvna slika se e ok dali moze da ne mi pokaze na krvnata slika za teroidna znaci postojano imam gusenje na grb nema sansi da spijam mi se cuni ke se zadusam imam problemi i so zeludnikot maticniot mi kazuva deka e mozno da e na nervna baza bez kaj psihijatar i mi prepisa apcinja ali nemase nikakvo podobruvanje se isto samo sto jas se gusam isto ispitav srce ok bese uvo nos i grlo i tamu se bese ok kako na drug nacin mozam da ispitam teroidna vi blagodaram
... си ги испитала хормоните ТСХ, Т4 и Т3 и ТПО антитела?
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo ja sum nova, vo sredata bev na kontrola prv pat, za teroidata ama mi najdoa jazol koj e Golem 3cm..doktorkata neznae od koga e i rece deka e mnogu golem.. Cekam punkcija na 17 februar vo histolab.. Pa sakam da znam dali nekoj bil, dali e opasno? Eve denes trebase da dobijam, ne dobiv mislam deka ke poludam.
Stav mi e mnogu :(
Ne sum bila prethodno na nieden pregled za teroidata ovoj mi e prv, i normalno deka ke se prati ponataka
 
Член од
7 март 2011
Мислења
35
Поени од реакции
25
Здраво на сите. Сакам да ви го опишам моето денешно искуство во ПЗУ Ендомед кај госпоѓата Жанета Поповска Димова. Намерно напишав "госпоѓа" наместо "докторка" заради нејзиното крајно непрофесионално однесување и не заслужува да се нарече доктор, барем не од мене. Сигурно сте запознаени колку тешко се добива термин за преглед на тироидна преку матична/мој термин. Пред повеќе од 2 месеци при рутинска лекарска контрола ми беше посочено дека имам проблеми со тироидната, и при проверка на крв имав многу покачени анти-тела. Закажав термин преку матичната и единствениот слободен термин беше за 2 месеци во ПЗУ Ендомед. 2 месеци живеам во агонија и стрес, читам форуми и читам разни интернет страни за да дознаам повеќе за оваа болест бидејќи не можам да добијам стручен преглед и мислење од доктор. И конечно дојде денот за мојот термин во ПЗУ Ендомед. Но кога отидов во ординацијата бев исфрлен како куче со зборовите "Ако не си приватно и ако немаш симптоми и не е итно, не може да те примиме на преглед. И плус џабе ќе те прегледуваме кога оваа болест не се лечи." ... Јас разбирам дека поради состојбата со Ковид 19 докторите сакаат да се заштитат, ама каков е овој однос од лекар спрема неговиот пациент? Дали докторите имаат некаква педагошка-психолошка подготовка за однос спрема нивните пациенти? Дали ако бев приватно а не преку фонд ќе ме примеа на преглед? Бидејќи ги имаат моите податоци преку мој термин дали можеа да ми се јават на време да ми кажат дека не примаат пациенти преку фонд? Мене со овие зборови животот ми го направија уште по мизерен, наместо барем психички да ме смири прегледот кај лекар со давање на некој совет или слично. Значи чим оваа болест не се лечи, зошто да одиме на лекар кога може да се лечиме и советуваме преку интернет? На овој начин "докторката" Жанета Поповска Димова и нејзината медицинска сестра сами си ги погазија нивните дипломи и звања.

И да напоменам дека бев со заштитна опрема (маска и ракавици) заради состојбата со Ковид 19 и не знам со што заслужив таков однос од докторката и медицинската сестра...
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
97
Поени од реакции
21
Здраво на сите. Сакам да ви го опишам моето денешно искуство во ПЗУ Ендомед кај госпоѓата Жанета Поповска Димова. Намерно напишав "госпоѓа" наместо "докторка" заради нејзиното крајно непрофесионално однесување и не заслужува да се нарече доктор, барем не од мене. Сигурно сте запознаени колку тешко се добива термин за преглед на тироидна преку матична/мој термин. Пред повеќе од 2 месеци при рутинска лекарска контрола ми беше посочено дека имам проблеми со тироидната, и при проверка на крв имав многу покачени анти-тела. Закажав термин преку матичната и единствениот слободен термин беше за 2 месеци во ПЗУ Ендомед. 2 месеци живеам во агонија и стрес, читам форуми и читам разни интернет страни за да дознаам повеќе за оваа болест бидејќи не можам да добијам стручен преглед и мислење од доктор. И конечно дојде денот за мојот термин во ПЗУ Ендомед. Но кога отидов во ординацијата бев исфрлен како куче со зборовите "Ако не си приватно и ако немаш симптоми и не е итно, не може да те примиме на преглед. И плус џабе ќе те прегледуваме кога оваа болест не се лечи." ... Јас разбирам дека поради состојбата со Ковид 19 докторите сакаат да се заштитат, ама каков е овој однос од лекар спрема неговиот пациент? Дали докторите имаат некаква педагошка-психолошка подготовка за однос спрема нивните пациенти? Дали ако бев приватно а не преку фонд ќе ме примеа на преглед? Бидејќи ги имаат моите податоци преку мој термин дали можеа да ми се јават на време да ми кажат дека не примаат пациенти преку фонд? Мене со овие зборови животот ми го направија уште по мизерен, наместо барем психички да ме смири прегледот кај лекар со давање на некој совет или слично. Значи чим оваа болест не се лечи, зошто да одиме на лекар кога може да се лечиме и советуваме преку интернет? На овој начин "докторката" Жанета Поповска Димова и нејзината медицинска сестра сами си ги погазија нивните дипломи и звања.

И да напоменам дека бев со заштитна опрема (маска и ракавици) заради состојбата со Ковид 19 и не знам со што заслужив таков однос од докторката и медицинската сестра...
За зал така се однесуваат голем број доктори
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Здраво на сите. Сакам да ви го опишам моето денешно искуство во ПЗУ Ендомед кај госпоѓата Жанета Поповска Димова. Намерно напишав "госпоѓа" наместо "докторка" заради нејзиното крајно непрофесионално однесување и не заслужува да се нарече доктор, барем не од мене. Сигурно сте запознаени колку тешко се добива термин за преглед на тироидна преку матична/мој термин. Пред повеќе од 2 месеци при рутинска лекарска контрола ми беше посочено дека имам проблеми со тироидната, и при проверка на крв имав многу покачени анти-тела. Закажав термин преку матичната и единствениот слободен термин беше за 2 месеци во ПЗУ Ендомед. 2 месеци живеам во агонија и стрес, читам форуми и читам разни интернет страни за да дознаам повеќе за оваа болест бидејќи не можам да добијам стручен преглед и мислење од доктор. И конечно дојде денот за мојот термин во ПЗУ Ендомед. Но кога отидов во ординацијата бев исфрлен како куче со зборовите "Ако не си приватно и ако немаш симптоми и не е итно, не може да те примиме на преглед. И плус џабе ќе те прегледуваме кога оваа болест не се лечи." ... Јас разбирам дека поради состојбата со Ковид 19 докторите сакаат да се заштитат, ама каков е овој однос од лекар спрема неговиот пациент? Дали докторите имаат некаква педагошка-психолошка подготовка за однос спрема нивните пациенти? Дали ако бев приватно а не преку фонд ќе ме примеа на преглед? Бидејќи ги имаат моите податоци преку мој термин дали можеа да ми се јават на време да ми кажат дека не примаат пациенти преку фонд? Мене со овие зборови животот ми го направија уште по мизерен, наместо барем психички да ме смири прегледот кај лекар со давање на некој совет или слично. Значи чим оваа болест не се лечи, зошто да одиме на лекар кога може да се лечиме и советуваме преку интернет? На овој начин "докторката" Жанета Поповска Димова и нејзината медицинска сестра сами си ги погазија нивните дипломи и звања.

И да напоменам дека бев со заштитна опрема (маска и ракавици) заради состојбата со Ковид 19 и не знам со што заслужив таков однос од докторката и медицинската сестра...

Пријави ги.

Дали те прегледаа?
Треба крв да ти земат за да се испитаат анти тела.
 
Член од
7 март 2011
Мислења
35
Поени од реакции
25
Пријави ги.

Дали те прегледаа?
Треба крв да ти земат за да се испитаат анти тела.
Крв вадев пред 2 месеци и антителата ми беа покачени.

Воопшто не ме пуштија да влезам во ординација...никаков преглед, само ми кажаа дека не се лечи Хашимото...

Каде да ги пријавам? Испратив меил до Министерство за Здравство, имаат меил за поплаки, ама незнам колку ќе смени нешто тоа...
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Крв вадев пред 2 месеци и антителата ми беа покачени.

Воопшто не ме пуштија да влезам во ординација...никаков преглед, само ми кажаа дека не се лечи Хашимото...

Каде да ги пријавам? Испратив меил до Министерство за Здравство, имаат меил за поплаки, ама незнам колку ќе смени нешто тоа...
Хашимото не се лечи затоа се пие доживотна терапија. Секоја втора жена има проблем со тироидната не се плаши. Во бременост треба да се пази особено пошто треба да се дозира и за бебето.
Инаку репни еден фб статус со име со презиме со се. Јавноста поише може да помогне него пријавата реално.

Земи приоритетен упат од матична и иди на патофиза. Кажи дека стварно не се осеќаш добро. Мора да те примат.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.686
...и секоја втора жена што има здравствен проблем поради дефицит на јод (ендемско подрачје) треба да биде оправдување, да не ни е гајле и да пиеме вештачки хормон цел живот, само да ни ги снема несаканите симпотоми од тој недостиг, но не и да се излечиме? :(
.... 20 % од популацијата има нормално благо покачена антителаТПО без никакви здравствени проблеми, па најмалку со штитната жлезда, автоимуна болест како Хашимото не мора да биде секогаш причина за покачена антитела ТПО, може најмалку 3,4 заболувања да доведе до тоа, а да не е поврзано со штитната жлезда, ова важи кога тиреодинте хормони се во нормала, а е покачена само антителата ТПО!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom