Штитна жлезда и проблеми со неа

  • Креатор на темата NeMiRnA
  • Време на започнување
Член од
10 август 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Болката ми исчезна по некое време така да по се изгледа до стресови, нервози и чуда била работата. Пиев и јас апчиња на природна база (горе пишува кои) негде 2 месеци сигурно па потоа ги оставив. Јас правев екг па после запнав па отидов да правам и ехо и се беше во ред. За тироидната на крај ништо не излезе. Бев кај неколку интернисти и едни ми велеа не било во ред што хормоните ми биле блиску еден до друг па пиев апчиња некои, други ми велеа нормално било се. На крај дигнав раце, се откажав од апчиња и од се и еве ок сум сега.
Така да доколку ти рекле дека дека е се во ред не му придавај многу значење,земај си ги само апчињата што ти ги дале и ќе бидеш добро. ;)
Ok fala mnogu mi olesna malku samo da si prodolzam dda si gi pijam apcinjata delmiran dan.pozz i se najubavoo
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Не најдив ништо што мене ме интересира,па би сакала да прашам:)
Пред неполн месец бев на интернист по мое барање и ми открија,со жлездата немам проблем,супер работи но ми најдоа две цисти и две чворчиња.Докторот ме утеши со тоа што ми рече дека не е ништо страшно дека е бенигно и дека треба само со редовни контроли да се прати состојбата.
Ми закажа контрола за една година,а мене тоа ми изгледа многу долг период и незнам што може да се случи.
Сакам да знам дали има некој лекарства за намалување на цистите и чворчињата или евентуално исчезнување.
Ве молам ако некој знае или има вакво искуство да ми препорача што да правам.:)
 
Член од
20 февруари 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ve molam za pomos!!! Imam hipertirioza i pijam Tirozil od 10 mg.terapijata ja pijam samo 8 dena.pokraj drugite simtomi za tiroidnata imam i panicni napadi.depresija...dali so ovaa terapija za tiroidnata ke mi se namale i depresijata ili treba i antidepresivi da pijam...help....
 
R

Ranta

Гостин
Ve molam za pomos!!! Imam hipertirioza i pijam Tirozil od 10 mg.terapijata ja pijam samo 8 dena.pokraj drugite simtomi za tiroidnata imam i panicni napadi.depresija...dali so ovaa terapija za tiroidnata ke mi se namale i depresijata ili treba i antidepresivi da pijam...help....
Спрема то шо го имам учено, знам дека лековите не треба да се земаат заедно, освен ако не е така кажано од доктор. Така да, што и да прајш, прашај си го лекарот и не чепкај ништо настрана ок??
 
Член од
20 февруари 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ranta blagodaram za odgovorot ama sakav da prasam dali IMA nekoj iskustvo so tiroidnata I depresijata.Dali samo so terapijata za tiroidnata se namaluva I depresijata so stavanje vo ramnoteza tiroidnata.plissss nekoj so iskustvo....oti ke se seknam....
 
Член од
14 мај 2016
Мислења
18
Поени од реакции
1
Здраво ве молам за помош совет утеха подршка послем порагаот осекав тахихардија замор депресија запек и не обрнувам внимане на смптомите мислев е постпородилна депресија се течев дека нисто не е по 2 години ми текна да одам на лекар и ми да даде да испитам тироидна тсх 12 анти тела 200 и т4 е нормален шок тоа за мене беше кога ми кажа дозивотно терапија еуторокс од 50 уште толку пагам во депресија тешкоми е да го прифатам тоа а и докторов нисто не ми објасни само ми каза да се помирам дека до крај на зивот ке бидам со терапија и немаше време да ми објаснува.Сека заказав кај др.каранфилофски во анти кор ако има некој искуства со др нека сподели.Може ке ми се смете на прашањето сакам да ве прашам дали ваа болест го скратува животот?Колку се живее со оваа болест? ДАли еутороксот може да предизвика друга болес? ДАли при хипотиреоза со тек на времето мора да се извади тироидната?И знам дека ке ми се смете ама мене ништо не ми објасни докторов мене ми се жибее сакако да си го пораснам детенцето да доцекам внуциња имам 23 уште ништо немам иживеано сакам да имаа здрава мајка да бидам покрај нејзе за нејзе ми се живее. кажете сто да пијам дополнително слуснав за кокосово масло омега 3 некој алги магнезиум калциум д3? Извините ми за долгиов пост.Поздрав
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
...никаде не прочитав некој да си ја каже причината за настанатиот пореметен ендокринолошки метаболизам ... овде гледам се лечи само симптомите односно последиците не приметив некој да ,,удри ,,во жариштето зошто настанале тие последици ?? ... острани го тоа ....и последицата ќе исчезне :(тироидните хормони Т3 и Т4 се во нормала , а ТСХ што се лачи од хипофиза е зголемено ( тоа е одговорно при недостаток Т3 и Т4 да провоцира повеќе да работа жлездата за да тие истите бидат во нормала )... ваква ситуација се вика субклиничка и најчесто не треба лекарства од типот на тироксин ( бренд Еутирокс)...дисбалансот е одговорен долгорочниот стрес ( оти краткотраен стрес е нормална и пожелна појава кај човекот) , можеби и наследен фактор , но јас ќе ви кажам некои навики кои долгорочно применети намерни или ненамерни ситуации доведуваат до хипотироидизам односно намалена функција на тироидната жлезда , но не е виновна жлездата како до сега туку - човекот !
... прашање дали воопшто внесуваме ЈОД за да може да функционира штитната жлезда како треба и да се синтетизираат Т3 и Т4 хормони , кои опции ги имаме ? - идеме по ред :
1.) Јодирана сол
...си поставив прашање кои ми ја гарантира јодираноста ? ...солта најчесто Тузланска , додека бевме во ЈУ_гославија имаше некоја гаранција , сега ? кој ми гарантира после толку перипетии и војни дека Тузла ја има таа јодираност на солта? зарем не може да биде само амбалажа од порано , но не и солта ( богами има промена во боја и конзистенција ) , ете и прашокот Билјана и Сјај го имаше на пазарот , а немаше благе везе од работата на Охис фабриката беше друго нешто амбалажирано во оригиналот ? м ?
...прв мој чекор си ја сменив солта во исхраната , по голем избор што барав која сол сега да ја применувам се определив за тој што ми гарантира со сертификат за 20-30 мг јод на 1кг сол !
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Кажете нешто за чворчињата,како да исчезнат
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
И јодираната сол поради несоодветно амбалажирање, чување го губи Јодот поради високата влажност, високата температура и директната сончева светлина затоа се чува во темно , суво место, дури треба да се запази правилото на засолување на јадењето на крај на готвењето ... и јодираната сол ја задржува својата лековитост со активноста на јодот највише 4 месеца , така да и толку треба да се користи солот и да се купи нов, со напомена да се прочита времето кога е јодирано на опаковката во продавницата каде се купува да се троши....итн
2.Јодирање во пекарска индустрија ?
дискутабилно ;(... порано јодот се користел во изработка на леб и други пекарски производи , но сега е заменет со бром кој е поевтин дури тој го блокира јодот што го внесуваме со друга исхрана ...
3. Друга исхрана
исто не внимаваме на некои продукти кои во поголем внес во организмот го спречува искористувањето на јодот, така да особи кои во своја исхрана внесуваат поголеми количини од тазе зелка,кељ,репа, кикирики, соја ,карфиол, брокула кои содржат гоитогени супстанции тие спречуваат да се вгради јодот во хормоните на штитеста жлезда... СЗО како дневен внос на Јодот препорачува од 100-200 мцг за возрасни , за деца до 5 год 90 мцг , деца од 6-12 год 120 мцг , а за трудници 250 мцг јод секој ден, Јодот во најголеми количини го има во морска вода , кафеави морски алги , школки,ракчиња,шкампи,бакалар,туна,јајце, и мисирка , а во зеленчук - во лук,грав,спанаќ,тиква,бел компир, а во овошјето го има во брусница и јагодите... :f:
Внесот на селен и цинк и те како е препорачлив при хипотирео Хашимото !:*:[DOUBLEPOST=1474204497][/DOUBLEPOST]
Кажете нешто за чворчињата,како да исчезнат
... кажи ти нешто пооширно за тебе !
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
И јодираната сол поради несоодветно амбалажирање, чување го губи Јодот поради високата влажност, високата температура и директната сончева светлина затоа се чува во темно , суво место, дури треба да се запази правилото на засолување на јадењето на крај на готвењето ... и јодираната сол ја задржува својата лековитост со активноста на јодот највише 4 месеца , така да и толку треба да се користи солот и да се купи нов, со напомена да се прочита времето кога е јодирано на опаковката во продавницата каде се купува да се троши....итн
2.Јодирање во пекарска индустрија ?
дискутабилно ;(... порано јодот се користел во изработка на леб и други пекарски производи , но сега е заменет со бром кој е поевтин дури тој го блокира јодот што го внесуваме со друга исхрана ...
3. Друга исхрана
исто не внимаваме на некои продукти кои во поголем внес во организмот го спречува искористувањето на јодот, така да особи кои во своја исхрана внесуваат поголеми количини од тазе зелка,кељ,репа, кикирики, соја ,карфиол, брокула кои содржат гоитогени супстанции тие спречуваат да се вгради јодот во хормоните на штитеста жлезда... СЗО како дневен внос на Јодот препорачува од 100-200 мцг за возрасни , за деца до 5 год 90 мцг , деца од 6-12 год 120 мцг , а за трудници 250 мцг јод секој ден, Јодот во најголеми количини го има во морска вода , кафеави морски алги , школки,ракчиња,шкампи,бакалар,туна,јајце, и мисирка , а во зеленчук - во лук,грав,спанаќ,тиква,бел компир, а во овошјето го има во брусница и јагодите... :f:
Внесот на селен и цинк и те како е препорачлив при хипотирео Хашимото !:*:[DOUBLEPOST=1474204497][/DOUBLEPOST]
... кажи ти нешто пооширно за тебе !
Па немам што посебно да кажам.Хормоните ми се воред,во нормала,ама имам две чворчиња.Препорачано ми е редовна контрола на една година,и толку
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Внесот на селен и цинк и те како е препорачлив при хипотирео Хашимото !:*:[DOUBLEPOST=1474204497][/DOUBLEPOST]
... кажи ти нешто пооширно за тебе !
Selenium и Selen не е едно исто, препорака за многу квалитетен Selenium. Јодта во солта не е доволна во одредени случаи, така да уште една препорака.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Па немам што посебно да кажам.Хормоните ми се воред,во нормала,ама имам две чворчиња.Препорачано ми е редовна контрола на една година,и толку
.. нешто не ми штима ...или примаш терапија па затоа хормоните ти се во ред ..или хормоните Т3 и Т4 ти се во ред , а ТСХ не ти е ? ... или ?[DOUBLEPOST=1474210086][/DOUBLEPOST]
Па немам што посебно да кажам.Хормоните ми се воред,во нормала,ама имам две чворчиња.Препорачано ми е редовна контрола на една година,и толку
.. нешто не ми штима ...или примаш терапија па затоа хормоните ти се во ред ..или хормоните Т3 и Т4 ти се во ред , а ТСХ не ти е ? ... или ?[DOUBLEPOST=1474210983][/DOUBLEPOST]
Selenium и Selen не е едно исто, препорака за многу квалитетен Selenium. Јодта во солта не е доволна во одредени случаи, така да уште една препорака.
... не знам на што мислиш , но како хемиски елемент Se е селен ( селениум ) со атомски број 34 е единствен , препорака за Јод е во ред , но не би се сложила во комбинација со ,,potassium,, дали знаеш што е тоа и како делува со Јод заедно ?
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Различни форми се, Selen е вештачката форма на Selenium, додека Selenocysteine е органска, органските форми се по ефикасни, немаат несакани дејства и се осетно подобро абсорбилни - блиску до селениумот од самата храна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom