Штип vs Скопје (на полето на рап уметноста)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Oti be u PM . Dovolno bese :)
ne razbiram zosto ne ti se dopaga :)

kazi sto te tera da misles deka temava stana sranje :)

pozdrav ...
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Па почнавте со меѓусебни препукувања и со делење на непотребни информации.

Чекам да се смени темава во Провинцијален Рап vs. Скопски Рап и да развиеме дискусија кога, зошто, каде и како.

Да направиме споредба на двете сцени.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Haahaha eee brat .. abe toa e nogu lesna rabota ... prosto ja smiriv topkata oti ne se potrebni karanici megu skopje i stip .. sepak na vremeto bevme mnogu bliski ...neli razbravte deka naslovo e staven provokativen za da se razvie diskusija ... debata megu provincija vs grad moze da stane ama malku pocnavme da gledame od stranata na egoto .. i jas i drugite .. ne sum ni ja kitka za mirisane .. kako sto gledate dole pise IMAM KAUZA I NEA JA SLEDAM ... imam i tajna so nea .. so pozitivna cel.

Inace ... ne e potrebno da se karame.Moze da pravime komparacii..
Ako imate od provincijava so nesto da ase pofalite togas dobredojdovte.
Isto kako i temata Star makedonski Rap koja ja otvoriv i tuka ke kazam.
Ako postirate videa i kritiki gledajte da bidete objektivni okolu kvalitetot koj go postirate.
Mrazam sintetika.I ako videte poubavo site kvalitetni grupi vo MK ( na edna raka se broat) pravat " ne sinteticka produkcija" .Primer e Legijata so produkcijata na Brus i Tazzak.Pocit za niv .. iako jadam gomna, jas jadam gomna PORADI MOJATA KAUZA !!!! Znaci ako napravite sporedba so DEYAN FANKI i Ronin so pesnata Melodijata Prodolzuva ke videte fantasticno nogu po dobra prdukcija kaj Ronin.Toa e vistinska produkcija so vistinski elementi vo nea.Mene taa pesna od Ronin mnogu mi se dopaga i pred 10 godini so imase edna druga mnogu jako sranje. ( i nemoj sega da mi kazete deka mu lizam gz na ronin oti navistina ke bidete maloumni ako toa go mislete)
Inace toa sakav da kazam.Gledate ja produkcijata na Brus Tazzak Ronin (djaka ne mi se dopaga kako producent) DJ Goce i Ago .. toa e vistinska produkcija.
Mislam svakate sto zboram.Produkcija so instrumenti a ne so vst fantazii.

Ete jas ke pocnam so ova:

Von Stip #1 sto vrti kaj mene denovive e starovo sranje od Skopje:


I od Stip #1 denovive kaj mene:


Toa e toa gospoda sto jas go velam vistinski Rap.Realni instrumenti, dobri ritmovi, mok vo vokalot, jazz elementi (realni instrumenti), MOKJ MOKJ MOKJ i samo MOKJ!!!!Perfekten BOOM BAP ! I Crna Tacka (SKOPJE) i Smireniot (STIP)

E od ova mi se gadi:


e i ovoj djentlmenov:


Mene me e sram sto go postirav ova.Principno stojam daleku od radioaktiven otpad ama nema veza ..

Sega me razbravte ??? Sakate da komparirame okolu rapov ??? Ili sakate da se zamarame za provincija vs skopje.
Kolku i da sereme za skopje tie sekogas ke gi imaat parite i TVto.Za nas ostanuva potenjeto gz i kinenje nervi dodeka sobirame pari za eden dobar majk.No ne se otkazuvame.Borbata sekogas dava rezultat.
Ostavete go toa na strana.Daj da pozboruvame za fenomenot koj se slucuva vo MK.

Kazete sto da parvime so falsh decava.Nekako mnogu e losho ova be.
Pred 10 godini vo 2000 vo MK imase okolu 30 (preku sila) grupi se na se.Od koi 90% bea navistina kvalitetni.A denes hahaha ... Kako sto kaza Tonyo San veli, nastapuvas pred publika a vo publikata poveke grupi od publika hahaha...
Sranje e luge.Dajte da go resime toa kako da ukazeme na decava kako se pravi vistinski rap so vistinski muzicki elementi i muzicka kompozicija.Ova na nisto ne lici.Imame 2 grupi koi zasluzuvat da bidat slusani (iako veke nekoj od niv pravat golemi greshki) a sve drugo e nesto ne videno.

Ajde kritikuvajte za toa.Od sekogas sum mislel deka kritikata i debatata mozat da bidat resenie za sekoj problem.Pa mislam deka i tuka taka ke go najdeme resenieto.Principno odma ke vi kazam deka znam kade e problemot.A veruvam i vie znaete, no ajde pisete dali znaete kade e virusot i kako da go izlecime (uste po vazno).

Otvorena diskusija i neka ostane na ovaa tema.
A ako nekoj saka da se raspravame provincija vs skopje, ke produzime malku ponatamu oti i toa e interesna tema.No aj da se usmerime kon fatalniot problem i fenomen " milkshejk raperi " jas taka gi velam ... onie koi mislat deka se sto leta se se jade i deka so lepenje semplovi i sound click se stiga do rezultati.

Pozdrav i pisete sto mislete.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Џон...

Искрено, потешко е да се зашпари во Скопје одколку во провинција верувај да бидеме објективни.

Животот во Скопје е поскап за разлика од надворешноста, јас знам многу убаво но, во Скопје имаш далеку поголема предност (сцена, публика, лесна набавка на опрема и.т.н.)

Тие радиоактвните провинцијалци се проблемот.
Рап артистите од провинција не треба да се имитираат Скопска сцена бидејќи нема никаква поврзаност.

Треба хип-хопот да се помеша со домашното опкружување (култура, инспирација и потенцијал), да се создаде сопствен стил по кој ќе бидеш препознатлив од каде потекнуваш а не да бидеш wanna be Скопје hip - hop.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Тие радиоактвните провинцијалци се проблемот.
Рап артистите од провинција не треба да се имитираат Скопска сцена бидејќи нема никаква поврзаност.
hahaha .. abe brat ubavo ke bese ako imitiraa hahahah .. oni ni toa ne znaat da go napravat nitu kako sto treba ...
Inace da .. tocno e deka provincijalcive se fabrika za .. nema zborovi bre ..
Inace jas mislam deka televizijat k15 imase i seuste ima golem udel vo toa razvivanje na malomni raperi.Bidejki ako pogledneme dobro denes sekoj ima sansa so dobar spot da se izleze na TV.TV e kurva i sakaat mala para i ne im dreme koj e na tv.Taka da, malite vidoa deka imaat sansa da bidat videni preku TV so pomos na nekoja k15 tv i site pocnaa da kupuvaat oprema i so turbo brzina da sozdavaat sranje.

Mislam deka k15 e golemeto sranje.Od edna strana.Od druga e dobro da izdigne kvaliteti, no pokraj tolku sranja, tesko ke ima mesto da se iskaze tamu.Nie sea koa ke pravime promocija na spotot Cicko Pero jas ke protestiram da ne bide tamu.Iako mozebi nema da moze nikade na drugo mesto, no ne bi go stavil naseto delo pokraj dejan fanki i kompanija.

Prvo ako gledam od produkcijata, dadov 1000 denara za da go kupam CDto od kade go isecov smplot.Znaci sum dal pari za da zemam sempl.HAhaha pa da ve pitam dali mislete deka DejanFanki ke kupi sempl hahahahha za da bide originalen kako mene hahaha ... ne brat .. ne veruvajte vo toa.

K15 .. problemot za momentot....


sto mislete ??

I ete go toa sto zboram deka sum dal pari za smplot.Slusnete ja pesnata i produkcijata od mene.Ova e malku slaba produkcija oti e napravena trakava pred 2 godini.Od togas do sega progresirav mnogu.No ete slusnite sto pravam i mislam deka treba i drugite da pravat.


*vo skoro vreme ke izleze i spoto na ovaa pesna navistina ludo sranje.Temata ako ne vi se slusa e za "beneficijata" na
eden urban kulten mafijas :)



Ova se od albumot na Stihovna Relativnost.Prviot.

Pokana za Ronin vo debatava.Ako ima zelba da pise nesto okolu problemot.

pozdrav....
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Види... сега си контратикторен...

Прво велиш нема пара, се штеди се гладува, а сега си дадол 1000денари да купиш цд за некој семпл?

Кој андерграунд артист купува семплови не ме заебавај :pos2:
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Види... сега си контратикторен...

Прво велиш нема пара, се штеди се гладува, а сега си дадол 1000денари да купиш цд за некој семпл?

Кој андерграунд артист купува семплови не ме заебавај :pos2:
drugar .. bev vo ohrid ... 3 dena pred da si trgnam otidov do edna prodavnica za cdinja ... preslusav i najdov nesto mnogu sto mi go fati srceto .. toa bese pijanoto od cicko pero .. no !!!!!Ljubovta vo srceto me natera da dadam pari za smplot i da si otidam 2 dena porano ...

sega sto ke kazes ??? brat .... ? vo momentov ti gresno rasuduvas.Razmisli sto sum napravil i kakva ljubov me vlece... parite gi nemav vo dzebot.Prosto go iskoristiv dzeparacot od mama i tato za odmor ... ;)

me razbra :)

I sto e mnogu kul od moja strana, ne mu barav pari na aheront za instrumentalot .. a sum dal 1000 denari ??? Ako bese nekoj od poznative producenti ke kazea deka sum glup .. no jas ke kazam deka pravam se za rapot.Pa duri i ako gubam.Oti da ti kazam raskinav so zenskava 3 godisna vrska , samo za da se posvetam na rapov letovo...

Nemojte da me napagate ... srceto go dadov za ova nesto .. i ke davam do grob.Samo ako bev zemen od nekoja producentska kuka ... samo togas ke mozevte da razberete za sto zboram.No i za toa ima vreme ;) ...

Ajde nazad na temava ...


Вака треба да звучи рапот :)
Ne go bev cul ova .. mnogu dobro ... ;)
 

Слепо Црево

Оџачар Грла
Член од
26 мај 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
223
Ќе излезе заеднички албум на РНС и Кемп. Според мојте познавања и траките што сум ги преслушал од нивната соработка можам да кажам дека ќе биде еден од најдобрите албуми што излегле кај нас.
 

Шмики

Byakugan
Член од
12 март 2008
Мислења
743
Поени од реакции
16
Добри тракици имаат овие Стиховна релативност :)
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
51
Поени од реакции
4
Pokana za Ronin vo debatava.Ako ima zelba da pise nesto okolu problemot.

pozdrav....

Nemam sto drugo da kazam okolu toa,kako sto kazav i vo edno intervju pred nekoe vreme pa sakale raperite neka mi se ljutat neka me plukaat neka me hejtaat ako sum navredil ili nekoj se pronasol vo mojata izjava no TOA e stojam na toa!!80% OD MAKEDONSKIOT HIP HOP E TESKO SRANJE !!!!!!Pricina za toa,raperite nemaat nikakva SKOLA!!
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.122
Поени од реакции
28.871
Mesavina od starata garda Senjak Squad(clenovi na Luge u Belo) i novite decki Most Crew a.k.a. Visok Napon.

 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom