Штедење и економичност

Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Имам купено каса-прасе:) пред три години. Еднаш годишно (пред нова година) ја празнам и има некои 3000-4000 денари годишно (ги укрупнувам во пекара или менувачница). Би било подобро да нема ставено отвор туку да мора да се крши пошто понекогаш си земам ситни пари кога ми фалат:)
А ако случајно заработуваш повеќе пари од што трошиш (ако имаш таква среќа) ставај одредена сума во банка како што ја добиваш платата а не на крај на месец затоа што ако ти стојат во џеб обавезно ќе ги потрошиш.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Дечки, не ме сфаќајте погрешно, воопшто не ме сфаќајте. :pos:
Јас не сум човек кој штеди, напротив, се обидувам да стекнам некоја навика, во последно време забележувам дека нема толку мама, тате како порано што имаше... така да, се морало. :)
Wellcome to earth ;)[DOUBLEPOST=1443114741][/DOUBLEPOST]
Во вакво од 5л и 1000 евра може да собереш :P

Може , ама теоретски само :) Кај мене од 500 ден повеке не преживеале ситните. Али право да кажам додека несум пробал шише да пунам. Треба да пробам , мож и ке прежибеат до иледарче :)
 
Последно уредено:
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Еве пример јас имам слушнато дека ако остатокот од кусур го собираме во шише од Кока Кола по монети од 5 денари одкако ќе го наполниме шишето износот ќе биде околу 6000 денари.
А не го сметаш времето, потребно да ги изброиш, пакуваш и однесеш во продавница, па таму да ги избројат т.е им го трошиш и нив времето.
Ако ставиш колку ти е саатница и колку им е на касиерките саатницата, може да испадне дека си направил загуба и плус ако ставиш колку време некој чекал да му раситнат на каса затоа што голем број на луѓе така "штедат" излегува дека правиш загуба во економијата.

Во сиромаштија/мизерија нема можност за заштеда, едноставно нема од што да се штеди.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
А не го сметаш времето, потребно да ги изброиш, пакуваш и однесеш во продавница, па таму да ги избројат т.е им го трошиш и нив времето.
Ако ставиш колку ти е саатница и колку им е на касиерките саатницата, може да испадне дека си направил загуба и плус ако ставиш колку време некој чекал да му раситнат на каса затоа што голем број на луѓе така "штедат" излегува дека правиш загуба во економијата.

Во сиромаштија/мизерија нема можност за заштеда, едноставно нема од што да се штеди.
Броењето ич не така како шо си пишаl, али воа последното е жив факат. У мизерија од шо да штедеш?
Али добро ипак маабето е штедење на синтеж. И тоа е уметност :)
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Да ги изброиш спакуваш и однесеш ти треба саат време. Плус ќе ти требаат и кеси за различни монети:).
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
А не го сметаш времето, потребно да ги изброиш, пакуваш и однесеш во продавница, па таму да ги избројат т.е им го трошиш и нив времето.
Ако ставиш колку ти е саатница и колку им е на касиерките саатницата, може да испадне дека си направил загуба и плус ако ставиш колку време некој чекал да му раситнат на каса затоа што голем број на луѓе така "штедат" излегува дека правиш загуба во економијата.

Во сиромаштија/мизерија нема можност за заштеда, едноставно нема од што да се штеди.
Големите маркети имаат машина за броење монети. Јас порано имам носено и ги бројат во канцеларија не на каса, за да не се ствара гужва и одзема од работното време на касиерката.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Штедење на ресурси Да.Штедење на пари Не.

Преку штедење на ресурси индиректно се штедат и пари, а сепак се придонесува за поздрава и побезбедна средина.

Вообичаено најголем дел средства се трошат на ситни работи и ситници кои ги занемаруваме.

Инаку не си влав, евреин, егеец или тетоец ако тоалетната хартија ја употребуваш еднократно.
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Броењето ич не така како шо си пишаl, али воа последното е жив факат. У мизерија од шо да штедеш?
Али добро ипак маабето е штедење на синтеж. И тоа е уметност :)
Имаш интересен источен дијалект хаха, верувам и заштеден потенцијал да не имаш толку негативни ставови дека животот на Земјата и воопшто е мизерија,
Харе Кришна. :angel:
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Убаво звучи тоа во шише од Кока Кола собирај монети од 5 ден и кога ќе го наполниш имаш 100 евра. Проблем е што ретко кој чека шишето да се наполни. :icon_mrgr:
Јас долго време во посебни 2 литарски шишиња од кока кола собирам 1,2,10 и 50 денари.
До сега само еднаш имам наполнето до врв 2 литарско шише со 10 денарки а имаше околу 500 евра[DOUBLEPOST=1443123415][/DOUBLEPOST]
Во вакво од 5л и 1000 евра може да собереш :P

Туууу 2литарско шише со 10 денарки да го наполнам до врв ми беа потребни повеќе од три години[DOUBLEPOST=1443123515][/DOUBLEPOST]
Не е финтата да се трудиш повеќе да заштедиш, финтата е да се трудиш повеќе пари да направиш.

Штедењето е пацовска, лузерска навика.
Хоби е тоа.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Имаш интересен источен дијалект хаха, верувам и заштеден потенцијал да не имаш толку негативни ставови дека животот на Земјата и воопшто е мизерија,
Харе Кришна. :angel:
Па сите источни дијалекти се интересни :) Иначе дека планетата е жива мизерија претворена тоа е факат, зависи само колку ни се отворени очите да го видеме и признаеме тоа, али тоа е друга тема, не е за тука :)[DOUBLEPOST=1443127496][/DOUBLEPOST]Иначе штедењето е сосема природна ствар, оно само се наметнува. Ја памтам уште у време на СФРЈ се купуваа прасенца за ситни пари, а у тоа време стварите не беа одалеко како сега у овај капитализам. Една ствар е шо коа носеч железни у џеб ти сметат и дома се ослободуваш од нив, ставач ги у прасе или шише. Со тек на време ке ти се најдат. Друга ствар , денеска се сосем природно да си икономичен до одредена граница. Има и други аспекти кој да ги пичува сега. Битно штедењето на ситнеж е најпрородна ствар и може да биде интересна, само кој може да биде тоуку стрплив да собира 2 години, алал да му е :)
 
Последно уредено:

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Штедење во шише е бавен и долг процес односно хоби

Побрзо и повеќе се штеди место да купам 4 гуми мишелин по 120-150 евра една туку 4 тигар сигура по 40-50 евра една
Ем ќе заштедам 300-400 евра,ем немаа да возам 180-220 km/h
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
Штедење на ресурси Да.Штедење на пари Не.

Преку штедење на ресурси индиректно се штедат и пари, а сепак се придонесува за поздрава и побезбедна средина.

Вообичаено најголем дел средства се трошат на ситни работи и ситници кои ги занемаруваме.

Инаку не си влав, евреин, егеец или тетоец ако тоалетната хартија ја употребуваш еднократно.
1 влав = 5 наши трговци
1 грк = 5 влава
1 евреин = 5 грци
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Па сите источни дијалекти се интересни :) Иначе дека планетата е жива мизерија претворена тоа е факат, зависи само колку ни се отворени очите да го видеме и признаеме тоа, али тоа е друга тема, не е за тука :)[DOUBLEPOST=1443127496][/DOUBLEPOST]Иначе штедењето е сосема природна ствар, оно само се наметнува. Ја памтам уште у време на СФРЈ се купуваа прасенца за ситни пари, а у тоа време стварите не беа одалеко како сега у овај капитализам. Една ствар е шо коа носеч железни у џеб ти сметат и дома се ослободуваш од нив, ставач ги у прасе или шише. Со тек на време ке ти се најдат. Друга ствар , денеска се сосем природно да си икономичен до одредена граница. Има и други аспекти кој да ги пичува сега. Битно штедењето на ситнеж е најпрородна ствар и може да биде интересна, само кој може да биде тоуку стрплив да собира 2 години, алал да му е :)
Хахаха си имал пра баба која ги чува парите сролани во 10 шамивчиња + 5 крпи?
П.С за другите луѓе: ,,Дај олабавете со приказните за скржавци, јас сум великодушен човек, дури 90% од невојлите што сум ги имал дали финансиски или било какви ми се од премногу великодушност. Ве молам кажете некој трик за штедење на добра. Еве од денес почнав да јадам место една виршла по половина виршла, така планирам до крајот на месецот. Се шалам, вегетерјанец сум. :pos:
 
Член од
5 февруари 2014
Мислења
57
Поени од реакции
37
Порано многу полесно се осудував на ваков тип на штедење , сеа од кога ги измислија монетиве од 10 и 50 ден, а во најава се и 100 , многу потешко.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom