Штедење и економичност

S

SpaceTraveler

Гостин
Ја отварам темава со цел да научиме некој митски или сепак вистински трикчиња за добра заштеда, секој нека си го сподели своето. Еве пример јас имам слушнато дека ако остатокот од кусур го собираме во шише од Кока Кола по монети од 5 денари одкако ќе го наполниме шишето износот ќе биде околу 6000 денари.
Друг, свој метод кој си го правам кога имам повеќе пари и ги трошам, настојувам дел од парите да ги потрошам за нешто што би ми останало неколку денови како на пример: ,,какао, шумичи таблети, Цедевита и сл." може звучи влашки, но јас сум егеец. Мора да се снајдеме во денешницава... :kezec:
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
А ако штедам у друго шише, пошто ги неќам светските бреднови, ќе соберам ли исто 100 евра у поефтиното шише? :P
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.598
Поени од реакции
18.020
Не бе, можеш да си земеш ќеси, по денарче се, ќе си ги користиш место кондоми. :)
Штедиш во два случаја - кога немаш воопшто и го правиш тоа од што мораш и кога сакаш да си приуштиш "луксуз" за кој во моментов немаш вкупно кеш. Опортунитетниот трошок на парите кои ги трошиш за работи кои не ти требаат = вкупната вредност на капиталот кој си го умножил. Еврејска пракса. :)
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ја отварам темава со цел да научиме некој митски или сепак вистински трикчиња за добра заштеда, секој нека си го сподели своето. Еве пример јас имам слушнато дека ако остатокот од кусур го собираме во шише од Кока Кола по монети од 5 денари одкако ќе го наполниме шишето износот ќе биде околу 6000 денари.
Друг, свој метод кој си го правам кога имам повеќе пари и ги трошам, настојувам дел од парите да ги потрошам за нешто што би ми останало неколку денови како на пример: ,,какао, шумичи таблети, Цедевита и сл." може звучи влашки, но јас сум егеец. Мора да се снајдеме во денешницава... :kezec:
Иначе штедењето не е ни влашка ни ефејска ствар, тоа е напросто практична и интелегентна ствар, при шо често коа немаш паричка при рака тие ке ти се најдат. Тако да не се секирај , не звуче влашки ич. ;)
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
А ако штедам у друго шише, пошто ги неќам светските бреднови, ќе соберам ли исто 100 евра у поефтиното шише? :P
Во вакво од 5л и 1000 евра може да собереш :P

 
S

SpaceTraveler

Гостин
Дечки, не ме сфаќајте погрешно, воопшто не ме сфаќајте. :pos:
Јас не сум човек кој штеди, напротив, се обидувам да стекнам некоја навика, во последно време забележувам дека нема толку мама, тате како порано што имаше... така да, се морало. :)
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Еве пример јас имам слушнато дека ако остатокот од кусур го собираме во шише од Кока Кола по монети од 5 денари одкако ќе го наполниме шишето износот ќе биде околу 6000 денари.
Убава идеја. Само кога ќе треба да ги укрупниш парите ќе треба малку шетање низ продавници зошто не верувам во една да ги испразниш сите ситни. Според некоја логика.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.165
Поени од реакции
15.953
Убава идеја. Само кога ќе треба да ги укрупниш парите ќе треба малку шетање низ продавници зошто не верувам во една да ги испразниш сите ситни. Според некоја логика.
У банка ги крупнат.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Убава идеја. Само кога ќе треба да ги укрупниш парите ќе треба малку шетање низ продавници зошто не верувам во една да ги испразниш сите ситни. Според некоја логика.
Зошто шетање, може во голем маркет каде работат по 6 каси.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom