Шпиони на Балканот и пошироко

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.491
Поени од реакции
1.573
Иначе баш би сакал да отвориме муабет за нашите агенти.. имаме со што да се пофалиме !

Гафур Адили
Кога сме кај тие специмени, Косово има нова разузнувачка служба, која заедно со службата од Албанија тнр. ШИК, развиват широка мрежа во Македонија.

Косовската служба е составена од делови на Косовскиот заштитен корпус, Косовскиот информативен центар на Демократскиот сојуз на Косово, и разни структури на Демократската партија на Косово и Алијансата за иднината на Косово.

Главниот шеф на Косовската служба е Хашим Тачи. Но во нејзиното создавање учествувале и Џавит Хаљити и Кадри Весељи-Љуљи од Албанската служба ШИК. Последниве двајца се крупни риби во организираниот криминал.

Според информациите, некаков Демократски центар за контрола на вооружувањето од Женева ја организирал Косовската разузнувачка служба, односно ја подредил на западните. Во Приштина се наоѓа тнр. Главен директорат на службата, со територијални филијали.

Менаџер на Главниот директорат е Кадри Весељи-Љуљи кој припаѓа на криминалната организација на Хашим Тачи, а таа се бави со трговија на оружје, дроги, нафта, и нафтени деривати, како и друга акцизна роба. Весељи контролира повеќе фирми од кои најважната е "Косово-петрол", која служи и за перење пари.

Заменик на Весељи е Еиљми Речица-Петрити, кој пак со брат му Башким, има своја криминална група, една од најјаките на Косово. Таа група шверцува наркотици од Турција во западна Европа.

Штабот на Албанската ШИК е сместен во хотелот Гранд во Приштина, каде што работат околу 60тина луѓе.
 

Ra

Член од
15 февруари 2008
Мислења
417
Поени од реакции
5
Абре шоку Мисирковити, како вољиш така отворена да га раскриваш државну тајне на репубљике ди косовес?

Сад ќемо да ти га шаљем њо терористит да ти га чека пред зграде и да ти коље уше и да ти шкуопа нуос!
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.491
Поени од реакции
1.573
Nekako pochna mnogu oruzhje da se shvercuva, pa zatoa rekovme malku da se kazhe koj shto pravi.

Inaku Kina samo shto izgradi podzemna podmornichka baza vo Juzhnoto Kinesko More vo koi ima barem 20 podmornici. Ova e dosega najgolemata zakana za Amerikanskata mornarichka dominacija na aziskiot region.
 

Ra

Член од
15 февруари 2008
Мислења
417
Поени од реакции
5
Its getting interesting, ha?
 
B

Borg_Drone

Гостин
THE head of MI6, Sir John Scarlett, is to visit Israel later this month as Britain forges closer links with Mossad, the Israeli intelligence service.

Iran’s nuclear programme is expected to be high on the agenda in an intelligence-sharing process described by Israeli officials as a “strategic dialogue”. It is building on long-standing cooperation between MI6 and Mossad, both of which have extensive spy networks in the Middle East.
http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/middle_east/article3867880.ece

Се прашувам сега дали ќе има некаква акција од страна на овие две агенции......Сепак..

[It is building on long-standing cooperation between MI6 and Mossad, both of which have extensive spy networks in the Middle East.
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.491
Поени од реакции
1.573
http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/middle_east/article3867880.ece

Се прашувам сега дали ќе има некаква акција од страна на овие две агенции......

Сепак..
Прашањето е дали таквата соработка ќе има влијание на односите на Балканот односно во Македонија (погледни го постот за Косово погоре). На Израел не му одговара развивање на дејноста на Саудијците и Иранците во овој дел на светот, ниту пак на Албанската ШИК зошто преку ШИК може да се шлепат другите од мусиманскиот свет. Колку Израел ќе ги зајакне своите активности, останува да се види.
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.491
Поени од реакции
1.573
Sundaу Times јавува денес за една интересна жена, г-ѓа Ципи Ливни...Она што е посебно интерсно за нас, е дека Ливни била на должност кога е убиен во Атина членот на палестинската ПЛО, Мамун Мераиш.

Република Атина е еден од позначајните центри за палестински, курдски и останати терористички организации.
 
F

FilipMacedon

Гостин
За ова Ципи рипи или како се вика,сум слушнал дека е опасен шпиун
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.491
Поени од реакции
1.573
Фантастично способна жена. Затоа е Министер за надворешни сега.

Според Times, Израел вели дека таа не учествувала во извршување убиства, иако ја предводела канцаларијата-центар на МОСАД во Европа (во Париз) за ликвидирање на терористи од ПЛО...

Што е најинтересно, машкиот пол се пали по неа како да се луди. ;-)
 
F

FilipMacedon

Гостин
Фантастично способна жена. Затоа е Министер за надворешни сега.

Според Times, Израел вели дека таа не учествувала во извршување убиства, иако ја предводела канцаларијата-центар на МОСАД во Европа (во Париз) за ликвидирање на терористи од ПЛО...

Што е најинтересно, машкиот пол се пали по неа како да се луди.
Мисирков бидејќи гледам си запознаен со тие надворешни војни помеѓу МОСАД и ПЛО,топло ти го препорачувам филмот Мјуних Масакре или на мк-Минхенски Масакр,извореден филм
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.924
Поени од реакции
131
Sundaу Times јавува денес за една интересна жена, г-ѓа Ципи Ливни...Она што е посебно интерсно за нас, е дека Ливни била на должност кога е убиен во Атина членот на палестинската ПЛО, Мамун Мераиш.

Република Атина е еден од позначајните центри за палестински, курдски и останати терористички организации.
Cold blooded bastard(a) :)

Туку....
Во едно интервју Сем Вакнин,израелскиот аналитичар, а можеби и шпион, кажа дека во 2001 година, Израел на Македонија и понудил помош во воена опрема и специјалци!!!, но дека тоа било одбиено!?

Е па чудно богами...
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.491
Поени од реакции
1.573
Мисирков бидејќи гледам си запознаен со тие надворешни војни помеѓу МОСАД и ПЛО,топло ти го препорачувам филмот Мјуних Масакре или на мк-Минхенски Масакр,извореден филм
Овие во Сирија се поактуелни сега.

Според извештај на германската слуба за безбедност (БНД), а доставен до списанието Die Welt, шефот на сириската служба за безбедност, Асаф Шаукат, се обидел да направи пуч и да ја превземе влста во Сирија во февруари годинава. Меѓутоа, Шаукат бил уапсен затоа што лидерот на Хезбалах, Имад Магњија, успеал навреме да го информира претседателот Башир Асад за заверата. Магњија е убиен неколку денови подоцна во Дамаск.

Чудното во ситуацијава е што уапсениот Шаукат му е зет за сестра на Асад, а уште почудно е дека планот бил да ја превземе власта за време на одржувањето Арапската лига во Дамаск, Сирија. Покрај Шаукат, уапсени се уште стотина агенти кои планирале да учествуваат во пучот.

Како да се работи за средновековна борба за тронот. Башир Асад сега сака по смртта на Мгњија да го протне внук му Хафез Маклуф на чело на сириската служба. :tv:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.491
Cold blooded bastard(a) :)

Туку....
Во едно интервју Сем Вакнин,израелскиот аналитичар, а можеби и шпион, кажа дека во 2001 година, Израел на Македонија и понудил помош во воена опрема и специјалци!!!, но дека тоа било одбиено!?

Е па чудно богами...
Кое е тоа интервју, ако можеш да го најдеш целосно. Би сакал да го прочитам.
 

kikomcjuve

† ИС ХС - НИ КА †
Член од
29 декември 2007
Мислења
12.117
Поени од реакции
2.427
Cold blooded bastard(a) :)

Туку....
Во едно интервју Сем Вакнин,израелскиот аналитичар, а можеби и шпион, кажа дека во 2001 година, Израел на Македонија и понудил помош во воена опрема и специјалци!!!, но дека тоа било одбиено!?

Е па чудно богами...
Pa mozi postoel uslov zaradi toa?I ne bil prifaten..
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.924
Поени од реакции
131
Кое е тоа интервју, ако можеш да го најдеш целосно. Би сакал да го прочитам.
Има некое време...во Фокус,пред некаде 4-5 броја.
Беше и на насловна мислам...
Ќе се потрудам да го најдам, ама не гарантирам.:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom