Шпанија - Македонија |1/2 финале|, 16.09.2011, 16:30 часот

Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Само да корегирам за Дражен како еден од моите најомилени спортисти, со останатото се сложувам во целост дека е потребно најмалку една, за некој и повеќе години за да се адаптира европски играч во НБА.
Во сезоната пред да го загуби животот доби повик да учествува во ол стар натпреварот потпишан од комесарот на НБА, но поради прераната смрт не учествуваше во него, и со тоа ќе беше првиот европски кошаркара кој учествувал во ол стар натпреварот, истиот документ може да се види во музејот во Загреб. Претходната сезона Дражен ја одби поканата да учествува во ол стар натпреварот за три, со образложение дека нема потреба да се докажува на поле каде е непрекисновен.
Мислам дека тоа е доволно да биде повеќе од просечен играч, мислам дека да не беше прераната смрт ќе оставеше поголема трага и таму.
Јас имам исклучително високо мислење за Дражен, но реално, дали мислиш дека тој ќе ја имаше славата на еден Мајкл Џордан или Коби Брајант во НБА?

А тој во Европа беше она што Мајкл Џордан беше во НБА...

Малку сме оф топик, а?

:D
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Јас имам исклучително високо мислење за Дражен, но реално, дали мислиш дека тој ќе ја имаше славата на еден Мајкл Џордан или Коби Брајант во НБА?

А тој во Европа беше она што Мајкл Џордан беше во НБА...
Не во никој случај, немаше ниту пак толкав квалитет да бидам искрен, кога реков не е само обичен играч во НБА мислев на неговите последни сезони кога беше ценет како еден од најдобрите плејови со одличен просек. Ако веќе го споредувам со некого од моменталниве играчи би рекол тој беше во ранк со Крис Пол од Њу Орлеанс.
 

Expecto Patronum

Citizen Erased
Член од
13 јули 2011
Мислења
1.331
Поени од реакции
3.281
интересни мислења од интербаскет:

"No offense to Navarro, to Pau, to Marc and all the rest. Spain had been magnificent today and their win came clearly beause of their constant dominance of offensive boards and FYROM's lack of defensive stops against Navarro in the 3rd quarter. They are the superior team

But, oh man. What a team is this Macedonian one. I can't believe their will to keep on fighting till the last moment. Amazing spacing. Great passing game, Great individual performances. If Spain gets Navarro to score 35, Pau to have 22 and 17 boards, Marc on a 11-10-5 night and wins the rebounds by 15, then losing only by 12 to them is simply great"

"I am really amazed by the Macedonian team. They played much better than us this game, but in the end Navarro and Pau made the difference. Anyway you all should be proud of your NT, they played really great.

From now on, I will support Macedonian NT."
 
A

Auditore

Гостин
Дури сеа седнувам на пцво па да пишам два-три збора.
Игравме добро, посебно игравме добро во прво полувреме но изгубивме од шампиони и идни шампиони според мене, имавме одличен перформанс и натпреваров го реши Наваро со неговите тројки, тоа е тоа.
Како и да е, што и да се случи тие се нашите ХЕРОИ, нашата гордост која ќе се памети долго време, сега се надевам дека ќе го освоиме 3то место во кое ќе имаме голем противник со Русија затоа што сега и таа иде на се или ништо без никаков притисок освен тоа да се освои медал, исто како нас, па ќе биде интересно.
МАКЕДОНИЈА !
 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.097
Поени од реакции
9.695
Наваро е класа бе за многумина т.н НБА ,,звезди,, што мислите секој кој игра таму е јак,не бе нема врска тоа.Шпанија е нешто несовладливо за Европскиве земји,100% сум сигурен дека Америка во полн состав не би ја совладала така лесно,дека ќе издржи во најмала рака како ние што им пруживме отпор.
Да не претеруваме. Америка во полн состав со Хауард, Коби, Вејд, Џејмс и (додади кој сакаш), не дека нема да ја совлада лесно, партали ќе ја направи :D
Како не само мислите вие,ај побарај претходни средби барем од оваа генерација на шпанија.
--- надополнето: Sep 17, 2011 6:00 PM ---
Барем се сеќавам пред 3 год на ОИ во ПЕкинг одвај на крај се одвоија и заврпи 118-107 ако добро се сеќавам.
Ќе видиме наредната година на ЛОИ ;)
Ајде вака.....како прво играа 2008 САД и Шпанија. Во групната фаза САД победи со 37 разлика. Потоа во финалето 10-11 разлика. Факт е дека САД во тој состав е неприкосновен. Арно ама проблемот е што САД моментално го нема тој тим. Така да си земам за право да мислам дека со сегашниот тим како што пишав погоре има мака да мачат за да ја победат Шпанија. А не исклучувам и нов дебакл на САД. Тие си имаат таква навика...земаат јаки играчи освојуваат ( 1998 и 2000та ) па потоа одат со многу послаб состав и доживуваат дебакли како во 2002 кога во Индијанаполис на светското беа 6ти а Југославија 1ва. Потоа зедоа појак состав за ЛОИ во Атина и завршија 3ти. Потоа уште појак тим собраа за светското 2006 и пак 3ти за на крај конечно да го земат дрим тимот и во 2008 партал да направат се. И сега одново одат со послаб тим. Така да споредете ги играчите и ќе видите дека САД и не се многу подобри од Шпанија секако доколку го немаат дрим тимот а не верувам да го земат за в година. Ќе гледаме интересни ЛОИ па зошто да не учествува Македонија на нив :)
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
173
Поени од реакции
79
Ајде вака.....како прво играа 2008 САД и Шпанија. Во групната фаза САД победи со 37 разлика. Потоа во финалето 10-11 разлика. Факт е дека САД во тој состав е неприкосновен. Арно ама проблемот е што САД моментално го нема тој тим. Така да си земам за право да мислам дека со сегашниот тим како што пишав погоре има мака да мачат за да ја победат Шпанија. А не исклучувам и нов дебакл на САД. Тие си имаат таква навика...земаат јаки играчи освојуваат ( 1998 и 2000та ) па потоа одат со многу послаб состав и доживуваат дебакли како во 2002 кога во Индијанаполис на светското беа 6ти а Југославија 1ва. Потоа зедоа појак состав за ЛОИ во Атина и завршија 3ти. Потоа уште појак тим собраа за светското 2006 и пак 3ти за на крај конечно да го земат дрим тимот и во 2008 партал да направат се. И сега одново одат со послаб тим. Така да споредете ги играчите и ќе видите дека САД и не се многу подобри од Шпанија секако доколку го немаат дрим тимот а не верувам да го земат за в година. Ќе гледаме интересни ЛОИ па зошто да не учествува Македонија на нив :)
не се секирај за САД !!!!!!!!

за Лондон тимот на САД ќе биде best of 2008 и 2010.........т.е 50 50 од последните 2 злата - идеално.........многу од играчите 2008 сакаат да одат и на следната 2012.....CP, Howard, Bosh, melo, deron го кажаа тоа............е.сега нба lockout, повреди, мотивација, family.................додај ги durant rose rudy gay............од тројката melo, james ,wade со оглед дека се влечат таа тројка веќе од 2004 не верувам сите да дојдат..................Amare е на листата исто.......на кратко ќе има избор негде 40 играчи ..........поголем избор амин.....coach K e тука.............туку избор имало стално за САД ама прашање било кој ќе дојде да игра !!!

ако ништо другo 2012 е јубилејна 20 години од 1992 и Dream Team 1................така да очекувам да ја одбележзат САД во тој стил !!!!!!!!

инаку 1998 земаа бронза......а и тогаш играа со колеџ играчи .........ради lockout........одлично светско беше тоа ...........и на тоа САД беа за мене најдобри........многу тесно изгубија од русија...........после на домашен терен ја посраа Грција за 3 место, која беше многу јака (со YU одиграа одлично полуфинале)

а за 2004...................FIBA americas 2003 мораше да го играат тогаш ради дебакл од 2002.............FIBA americas 2003 беше одличен турнир се секавам.........го гледав на сателитска(некои утакмици на САД дури и на DVD испаднаа официјално) ..................изгорени од 2002 направија коска тим за 2003 и тој тим требаше да биде столбот и во главно без големи промени да настапи истиот на 2004...........е арно ама многу играчи одкажаа, ништо ново......и тоа еден по еден како фанаа за 2 недели останаа само со Ajverson.........се сеќавам на Larry Brown му откажаа прво Bibby, Kidd, RAY allenn...............по некој ден па и братучедиве Carter и Т-МАC...............и остана буквално Brown со Iverson (овој ептен играше за Philly, и му беше тренер ) И Dancan..............и дојдоа како спас демек триото wade, james, mello е арно ама па тие сите беа rokkie taa сезона........................инаку Т-MAC беше најзначајниот од тој тим кој одкажа со оглед дека тие години и нaредните 2 беа неговиот зенит.......и bibby со скраменто беше ептен во форма...........итн..................

инаку 2 пати играа со аргентина 2003......првиот пат беше многу тесна утакмица .................http://www.youtube.com/watch?v=41cN9H4wZUw

и повторно се сретнаа финале .......е тогаш го јадеа стапот аргентина.......едно време беше 40 разлика..............а 2004 тој тим на Аргентина лапна злато .......ама види со кој тим играше САД..............
http://www.youtube.com/watch?v=XPfyvbQV--s

и секако 2006 со Грците коа се избрукаа и промашија дури 17 слободни.............

FIBA Americas мораше да го играат повторно 2007..........и тогаш го направија спред мене најдобриот тим од цела мината декада.......подобар од 2008 ради AMARE !!!!!!........и тој го гледав цел турнир.........само ради атракции и такви работи вредеше .............http://www.youtube.com/watch?v=trTQtOWUgVg mora da se vidi......K-RTASAK

проблемот kaj САД е што они секогаш се спремаат 2-3 недели пред турнир...............и е невозможно да направиш нешто за толку кратко време............затоа и не се споредува со тимови ко Шпанија, Грција кои играат се тие па тие скоро 10 години.........и на еуро и world i Olympics...............
 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.097
Поени од реакции
9.695
проблемот kaj САД е што они секогаш се спремаат 2-3 недели пред турнир...............и е невозможно да направиш нешто за толку кратко време............затоа и не се споредува со тимови ко Шпанија, Грција кои играат се тие па тие скоро 10 години.........и на еуро и world i Olympics...............
Е па тоа сакам да ти посочам. Ако сакаат можат без проблем да делкаат се ама они стално изводат нешто и се глупираат па затоа и им се случуваат дебакли. Ако земат појак тим тогаш ок на ЛОИ 012 ќе им нема рамен ама ако одат со моменталниот тим ќе се мачат со Шпанците
 

Kajgana Shop

На врв Bottom