Шопинг во Солун

Дискусија во форумот 'Мода и убавина' започната од Keti**, 14 јануари 2010.

 1. Keti**

  Keti**

  Член од:
  14 јануари 2010
  Мислења:
  12
  Допаѓања:
  0
  Во сабота прв пат одам во Солун за шопинг, па би сакала да ми препорачате бутици(освен Зара, Бершка, Страдивариус и Манго) каде има добра облека , се разбира по прифатливи цени. Поздрав:pipi:
   
 2. ^HITMAN^

  ^HITMAN^ Гостин

  Teмава нешто како јас сум фаца и одам на шопинг во Солун, а? Демек некој непознат на форумов да ти препорача бутици ти ќе го послушаш, ќе земеш мапа и ќе ги бараш по Солун, а? Штом бараш по прифатливи цени во Солун :tapp:не се сомневам дека би те видел на кинескиот пазар во предградието на Солун каде цените се поефтини од оние на Шутка, ако воопшто и одиш во Солун. А и не се сомневам дека облеката која ќе ја купиш по цена од 2 евра на другарките ќе им ја претставиш како екслузивна и по најнова мода.:tapp:
   
  На Fiksen му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Aurora~Borealis

  Aurora~Borealis

  Член од:
  6 јануари 2010
  Мислења:
  1.120
  Допаѓања:
  102
  Девојче, не се нервирај што ти зборат. Не си патриот ако седиш само дома ии пцуеш грци, или се зачлениш на ФејсБук во групи за мразење на грци.

  Претпоставувам дека ќе одиш во Cosmos Mediterranean. Таму имаш се.

  Прво, да те разочарам - не работи во сабота. Скоро ништо не работи во сабота, но можеш да одиш во вторник затоа што е неработен ден.

  Космос се наоѓа на патот за на кај аеродромот Маkedonia, така што треба да внимавате ако одите сами - не влегувате во Солун, туку пратите табли Ring Road - Makedonia. Додека ја вртите обиколницата го заобиколувате цел Солун, и се излегува на прав автопат. Од десна страна прво ќе го видите Carefour, па Jumbo, па доаѓа Cosmos (понатаму и Ikea, Mega). За секое имате посебен излез, но треба да внимавате да не се збуните, затоа што сите улици се испреплетени.

  Кога ќе стигнете во Космос, прво, пазете на паркингот - премногу е специфичен, има зони за паркирање и може многу лесно беља да направите. Внатре, Космос е огромен, на приземје, подрум и еден спрат нагоре. Имаш многу работи, но не можеш цел да го прошеташ, затоа сконцентрирај се на: Bershka, Mango, Sfera, Stradivarius, Zara, J.Lo (кога имаш попуст :)), Pull and Bear, Springfield. Сите тие се сконцентрирани во еден дел, лесно ќе ги најдеш, и да те разочарам, Манго е премногу мало.

  Доле имаш убави продавници за патики/обувки, има и Foot Locker.
   
 4. bRutal savaGe

  bRutal savaGe ಠ_ಠ

  Член од:
  10 јули 2009
  Мислења:
  4.213
  Допаѓања:
  87
  браво, пуни им тоа БДПто :wink:

  ако веќе им пуниш иди на таа улицата(не ми текиња како се викаше) за шопинг специјално, имаш таму D&G,Lacoste,Boss,Armani,Gucci,Versace,Lui Vuitton...
   
 5. rossonerka

  rossonerka too good to be true

  Член од:
  8 октомври 2007
  Мислења:
  6.081
  Допаѓања:
  880
  Кога ќе имаме ние попусти како во Солун е тогаш имате право да тресете зелени.
  На една рака можам да избројам продавници кај нас со 70% попуст, ама вистински 70%. Останатите накачуваат цени, па ставаат попуст.

  Во Солун од 15 јануари до 15 фебруари има и 15 јули до септември има 70%. Блузи за 5 евра, што кај нас ни во Шутка нема ефтино. Фармерки по 10-20 евра, што во Скопје може да сонуваш.
  А Манго во Скопје има дупла цена, лани гледам во Солун панталона за 20 евра, истата во Скопје на попуст беше 50 евра. Молимти се!!! И Страдивариус има во Евроазија, купив пред 3 години од Солун на попуст 10евра на сестра ми дуксер, зимово беше најавуван како најнова колекција во Евроазија по цена од 3000 денари.

  Плус е исплатливо ако одат повеќе другарки и купат од продавници над 100 евра. На граница ти го враќаат данокот, околу 15тина евра.

  Така да кој има шанса нека оди, за да купи квалитетно а прееефтино!

  Ама не се зезнувајте да одите кога нема попуст. Тогаш е ужасно скапо.

  Патриоти не патриоти, парите ги даваме на шпанскиве фирми кои се надевам кај нас како што е најавувано ќе се отворат во новото Веро. Али се надевам ќе се цените како што треба. Газдиве на брендовиве низ Скопје не искористуваат до максимум, не сум видела ВИСТИНСКИ попуст во Скопје, онаков како што има низ странство.
   
  На zvezdi4ka му/ѝ се допаѓа ова.
 6. maca_kaka'

  maca_kaka' тiƒosi яossoηeяo

  Член од:
  6 октомври 2007
  Мислења:
  3.515
  Допаѓања:
  639
  Бев денес и гајле ми е дали вие "патриоти" ке ми се**те по форумов!

  Пред нова година 3 дена бев низ Скопје и се беше толку скапо а толку глупо и обично. Купив блуза што не вредеше за тие пари ама тоа е...
  Лани бев во Штип, Охрид и Струмица и истата роба е секаде....за обувки се подобри од Солун но за облека поефтина не се!

  Не е почнат во Солун попустот со 70% ама има околу 30-40. Си купив блузички по 300 денари од Бершка и од Страдивариус што кај нас ги добиваат за 2 години во Евроазија за најмалце 2000 денари поскапо...а најавувано е како "Нова колекција од Страдивариус".
  И нема да се фалам дека ми се марки. Едноставно наместо една блуза од Еко во Скопје јас таму купувам две.


  Немаше денес баш гужва па можеше убаво да си разгледаш и најважно да не чекаш на каса 10 минути :) И нормално на секој чекор Македонец :wink:
   
 7. sasence19

  sasence19

  Член од:
  2 април 2007
  Мислења:
  2.875
  Допаѓања:
  4
  vo sabota raboti kosmos do 22 h,
  za tax free treba da se kupi nad 125 evra , vragjaat 19 % od sumata i plus nekoj % zemaat za presmetki taka da za okolu 125 evra vragjaat 15 evra.
  neznam shto e tolku zaebano da se parkirash pred kosmos i shto e tolku isprepleteno,
  vo sabota rabotaat site prodavnici vo solun do 14 casot po grcko vreme.
  ne shirete dezinformacii, koj neznaete
   
 8. Aurora~Borealis

  Aurora~Borealis

  Член од:
  6 јануари 2010
  Мислења:
  1.120
  Допаѓања:
  102
  1. Моја грешка, кога бев јас и не работеше беше државен празник
  2. Паркингот е толку комплициран што ако поминеш низ простор во кој не би требало да се движиш, пишуваат казни (од искуство зборам)
   
 9. sasence19

  sasence19

  Член од:
  2 април 2007
  Мислења:
  2.875
  Допаѓања:
  4
  edno ne mi e jasno koj pisuva kazni na privaten parking. policija ili milicija...
  ima znaci golemi kolku i nasive.. mislam ne vrti levo ili desno, parking za invalidi ili drugi raboti koi veke se videni..
  a ti ako si ja ostavil kolata na parking 15 a posle si izlegol od drug izlez koj bil blisku do parking 2 i ne si mozel da se snajdesh kade e tvojata kola ,toa e tvoja rabota. orientacija u prostor..
  p.s. za sto ti pisale kazna uopshte.!
  p.s.s. moze si parkiral na trotoar koga ima premnogu guzva i si blokiral nekogo i tue si naebal.
   
 10. shapeless

  shapeless

  Член од:
  6 август 2008
  Мислења:
  646
  Допаѓања:
  17
  Се пишува Louis Vuitton... :tapp:
  Што се однесува до полнењето на БДП-то, очигледно немаш основни познавања од економијата, како се одвива надворешно-трговската размена и кој се има корист од тоа. Со ваквите размислувања уште во среден век има интелектуалниот свет разграничено - читај меркантилизам. Останатиот очигледно сеуште се бави...
   
 11. ^Capo^

  ^Capo^ Креативец во движење:)

  Член од:
  18 февруари 2006
  Мислења:
  2.752
  Допаѓања:
  284
  Бил некој у брзо време да каже што како останало?:)
   
 12. Емкаа

  Емкаа крофни од драго.

  Член од:
  14 мај 2008
  Мислења:
  3.400
  Допаѓања:
  4.689
  Карефур заобиколи го :( Ептен слабо опремен, хигената на ептен ниско ниво, мислам за никаде. Не е веќе то то.
  Икеа, Космос и Интер Спорт обавезно. :)
   
 13. HITCH

  HITCH Гостин

  Беше сега скоро?! :pos: :pos: :pos: :pos:

  лелеее колку се разочарала младинава, ц ц ц :pos: :pos: :pos:
   
 14. kIRe9

  kIRe9 OK. u'r right

  Член од:
  4 март 2009
  Мислења:
  1.420
  Допаѓања:
  72
  на глаа ми се качува женска ми солун па солун... па ај кажете као се движат цените на добри парчиња..(еве вие од кај купувате по колку и колку трошите) и бива ли за машко да се иде и дали ке се најде нешо ??? и као се движат цените у глобала..? :)
   
 15. Емкаа

  Емкаа крофни од драго.

  Член од:
  14 мај 2008
  Мислења:
  3.400
  Допаѓања:
  4.689
  А да шеташ ако немаш ништо попаметно да речиш?
   
  На shapeless му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: