Шокантна исповед на првиот ХИВ позитивен човек во Македонија!

Статус
Затворена за нови мислења.

Crazy

PaRtY aNiMaL
Член од
16 февруари 2006
Мислења
684
Поени од реакции
4
Незнам точно, ама има луѓе кои се само преносители. Незнам дали е тоа ХИВ негатив, кој знае стручно нека објасни го молам.... Болни се, ама не им влијае на организмот. Плус со ХИВ се живее сосема нормално, ама не дај боже да фатиш грип. СИДАта е таква болест да не напаѓа органи, туку го онеспособува одбрамбениот механизам на организмот, па така и најмалата болест може да те доведе до смрт.
Има ли бре доктор овде????
Не е ХИВ негатив, туку е ХИВ позитив. Тоа значи дека сеуште е само преносител на вирусот. Подоцна од хив вирусот се добива или развива, како сакате, синдромот т.н. СИДА. Всушност сидата како синдром го онеспособува имуниот систем, а не хив вирусот.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Потресна приказна. Ја имав таа можност да се запознаам со човекот што за мене беше доста емотивно. Уште поемотивно и попотресно е кога ќе го видите изразот на неговото лице додека ја раскажува својата приказна.
Инаку, како што и самиот кажа, најтешко му било во првите години по откривањето на болеста. Тој период неговите сограѓани се покажале најсурови кон непознатото, тогаш државата ја покажала својата неспремност да се носи со проблемите кои ја отсликуваат сегашноста. А за денешниот однос кон него..подобро да не коментирам. Крајно нехумано и нечовечки, освен неколкуте организации и индивидуи кои му ја пружаат негата и грижата која му е потребна.
 
А

Адриано

Гостин
Знам за човеков поодамна на часот по биологија професорот ни прочита нешто за него и тоа како морал сам на раце да ги носи децата и да ги погреба.До Скопје одел пешки на прегледи за децата дури и таксист неможел да најде.Во дуќан кога влевал парата што ја давал првен ја земале со штипка а потоа го бркале и воопшто не му давале да влезе.Навистина страшни работи му се случиле.
Инаку за народот кој го одбегнувале не треба да ги осудуваме поради нивната неинформираност тој бил прв случај на HIV вирус во државата и никој не ни знаел дали болеста ке се пренесе на нив ако зборуваат или се ракуваат со него(истото би го направиле и вие кога не би знаеле за што се работи).Но денес мислам дека веќе сите знаат за HIV и оние кои некогаш бегале од него сега имаат шанса некако да му помогнат и да му се извинат доколку му згресиле некако со својата постапка.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.963
Поени од реакции
195.486
Колку само необразован народ има.ХИВ вирусот не се пренесува како грип или нешто слично.Стварно луѓево појма си немаат од некои работи.Јас се сеќавам сестра ми кога се разболе од хепатит А,во основно,дури и МЕНЕ ми забрануваа да одам во школо,ме тераа секоја недела да се прегледувам,а сестра ми се разболе поради тоа што немаше вода во школото.Глупости живи,приглуп народ.
Anyway,човеков е за греота,така отфрлен од средината и без никаква помош.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
И јас сум слушнал за него, ама тоа е сурова реалност. И Меџик Џонсон има сида па(не ми солете памет за парите на МЏ)? Како го третираат човекот, стварно нехумано е ова. ДЕФИНИТИВНО најголемиот МАЛЕР во Македонија. Само би се помолил да се најде некој кој ќе му обезбеди, барем пристоен покрив над главата.
 
D

Delux

Гостин
Меџик Џонсон е носител на ХИВ вирусот исто како Стојан...тој секаде има пристап,и не дискриминиран,дури луѓето таму бараат да се сликаат со него.Е сега проблемот е со менталитетот на луѓето зошто за македонците СИДА е шпанско село никој не е доболно информиран.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
И јас сум слушнал за него, ама тоа е сурова реалност. И Меџик Џонсон има сида па(не ми солете памет за парите на МЏ)? Како го третираат човекот, стварно нехумано е ова. ДЕФИНИТИВНО најголемиот МАЛЕР во Македонија. Само би се помолил да се најде некој кој ќе му обезбеди, барем пристоен покрив над главата.
Меџик Џонсон е носител на ХИВ вирусот исто како Стојан...тој секаде има пристап,и не дискриминиран,дури луѓето таму бараат да се сликаат со него.Е сега проблемот е со менталитетот на луѓето зошто за македонците СИДА е шпанско село никој не е доболно информиран.
А што реков јас? Незнаеме како да реагираме. Бегаме од се што ни е непознато. Толку....


Поздрав.
 
Член од
1 април 2007
Мислења
5
Поени од реакции
0
da be da.site vikaat sramota,jaz`k,sto ti jas znam.....ama site go pravat istoto.taka e samo od strana,i site se dobri i zalostlivi i site delat pravdina,jas sum sigurna deka bilo koj od site vas da dojdete oci vo oci so covekot ke postapite isto 100%.mozebi ne tocno taka,ama od vamu od tamu...isto mu se faka.....
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
zalosno!so seto ova moze samo da se zakluci deka makedonskiot narod e zagrizuvacki neinformiran!osven toa sindromot "toj sto e bezgresen neka frli kamen na gresniot" e mnogu zastapen!makedonsaka rabota!
 
Член од
14 април 2007
Мислења
793
Поени од реакции
6
neinformiranosta gi pravi lugeto da se plasat od se sto se narekuva bolest!!! a so toa povreduvaat kako znaat i umeat se samo da se zastitat od nea!!zalosno!!
 

*OSS*

Commentless.
Член од
13 мај 2007
Мислења
818
Поени од реакции
45
:nesvest: лелеее колку ме потресе приказнава, но не ме изненадува таков е народов овде за жал....:toe:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
167
Несреќа го снашла човекот и сега мора да си го живее животот со таа несреќа, нормално целата неинформираност на населението исто така му ја има отежнато целата проблематика.
ХИВ вирусот се пренесува преку контакт со телесна течност од носителот но тоа не е пот, туку повеќе се мисли на половите секрети. Но треба човек секогаш да биде претпазлив, бидејќиполовиот однос не е единствениот начин за пренос, има доста случаи кога по некоја незгода човек сака да му помогне на повредениот кој во случајот е носител на ХИВ вирусот, при што поради скоро неизбежните мали повреди на рацете, доаѓа во контакт со крвта на повредениот со што самиот се заразува иако намерата за помош е неоспорливо максимално хумана. Така да секогаш бидете малки претпазливи кога треба физички да дојдете во контакт со нечија крв.
нормално ова не значи дека човекот носител треба да е социјално отсечен, но треба да се внимава да не и самиот тој се одсече од општеството.
инаку ХИВ вирусот е причинител на AIDS - Acquired immun deficiency Sindrom, при што цел на ХИВ вирусот се Т-лимфоцитите кои заедно со Б-лимфоцитите, се клучни за функционирањето на адаптивниот имунолошки одговро при инфекција.
според спроведените статистики во светски рамки најмногу луѓе се заразуваат со ХИВ преку нечисти игли односно игли кои претходно биле користени на носители на ХИВ вирусот.
Но овие мерки за претпазивост кои важат за ХИВ важат и за хептит Б и Ц, кои се исто така многу тешки болести.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Мислам дека ќе е навистина радосен и посебен ден за човеков ако го изненадиме вака поголемко друштво ... планирајте кој сакате и сте во можност Септември да се организираме ... е баш ми е мило!
И јас би сакала да се пријавам. Без двоумење сакам да го посетиме човеков, и ако можеме барем за миг да направиме да не се чувствува "жигосано".

Инаку излишен е било каков коментар за трагедијава. Особено после сознанието дека си ги закопал сопствените чеда. Поголема казна за човек од тоа нема.
А, нашиве заслепени од прерасуди и самозадоволни у своето незнаење и простотилак луѓе(иако покажуваат дека се нелуѓе)..Нека им служи на чест
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
:tapp:Значи потписот на Гаго сепак е премногу точен, дека вселената и не е така бесконечна. Ц Ц Ц добро човекот има сида и...? Зашто побогу луѓето бегаат од него? Што е он има нешто плус на челото или гледа на друг начин, уствари да гледа на друг начин, со солзи за жал. Бог да чува и да брани од простата раја, која го смета човекот за ненормален, рогоња и сите други работи. И да ако се иде кај човекот викајте, стварно нема поубава работа од тоа да направиш некого среќен нели:)
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.094
Кајгана Фондација му е мајката. И не само за Стојан, за сите луѓе на кои им треба помош. Според тоа колку не има овде, по 100-че месечно секој месец може да се помага на различни луѓе кои се загрозени.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom