Школи за танц?

Член од
6 февруари 2007
Мислења
51
Поени од реакции
1
Ме интересира кои се најдобрите школи за танц кои држат часови за возрасни почетници во Скопје. Не ме засега современ танц туку повеќе латиноамерикански (танго, пасо добле, итн.). Дали некој од вас започнал да посетува часови скоро, како сте задоволни, колку пати неделно...?

Muchos Gracias
 
Член од
21 октомври 2007
Мислења
96
Поени од реакции
13
Ме интересира кои се најдобрите школи за танц кои држат часови за возрасни почетници во Скопје. Не ме засега современ танц туку повеќе латиноамерикански (танго, пасо добле, итн.). Дали некој од вас започнал да посетува часови скоро, како сте задоволни, колку пати неделно...?

Muchos Gracias
Слабо танц, а?
Темата е од поодамна , но ако уште те интересира пиши пак , може да ти помогнам, до лани бев активен натпеварувач , своевремено кога тренирав интензивно и државен првак. Инаку во латино натпреварувачки танци не спаѓа танго , туку самба, румба, ча-ча-ча, пасо добле и џаив.
Танго се игра во стандардни-те танци.
Ако си од Ск ти препорачувам да се обратиш кај танцов клуб Ритам плус
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Интересно, и мене ме интересира. Дај помогни да се информираме. Кај се наоѓаат во Скопје? Имаат веб страна?
 
Член од
21 октомври 2007
Мислења
96
Поени од реакции
13
Интересно, и мене ме интересира. Дај помогни да се информираме. Кај се наоѓаат во Скопје? Имаат веб страна?
Имаат види овде www.ritamplus.cjb.net/

Младински Културен Центар,
Димитар Влахов ББ,
1000 Скопје, Македонија


Со задоволство ќе ви помогнам ако ве интересира.
Поздрав
 
Член од
10 април 2009
Мислења
337
Поени од реакции
16
Jas idam vo Prima Danza, u4am latino i standard tanci i + hip-hop. Prostoriite se vo aerodrom kaj zelezni4ka i bas e super ima golema prostorija za tancuvanje so gooooolemo ogledalo preku cel zid, samo ne mi se sviga toa so imame 4as ednas nedelno, bolje ke bese 2-3 pati barem ali aj. 2000 se plaka za edno polugodie i dobro e toa so ima natprevari samo vo ramkite na Prima Danza i ima da se iznapolnis so medali i pehari ako te biva za igranje i ako se trudis xD
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
не е слабо танц филмот..туку поише се на модерен денес:wink:
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
929
Поени од реакции
21
Во нашата земја е слабо..
 
D

devojcence

Гостин
ritam plus e edno od podobrite za latino tanci a rebis za moderen balet.
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
Па слабо кај нас,али не дека нема исклучоци ..јас на пример секој ден вежбам.И знам доста луѓе шо вежбаат така ко јас...Ако не се на час,дома сигурно вежбаат.
Иначе школи има : Ултра (Панчо и Андреј од ДНК земаа танчери за Полна месечина), Брејк-А-Лег (први во Мкд), Ребис (веќе добро познати)..и сеа се формира Backstage т.е. се бара локација каде ќе се одржува (ќе биде најубавото студио за танцување во Мкд)..
освен Ребис ..другиве се строго за брејкденсери и сл. ..играње само на Hip Hop & RnB..моментално најмодерен, најприменуван танц.
Најнова аудиција шо се појави пред 2-3 дена е онаа на Токсикологија (рап групата : Слаткар,Скит,Желе,Видо,Пука Козметика,Боро Лаказ, Димитри Је ја јо итн...) ..се вика `Show ya skillz` и ќе почне од мај..за сите брејкденсери,рапери и сл. Тоа ќе се оддржува во ТЦ Соравија..еве подетално видете сами ако ве занима :
http://toksikologijamusic.com/news.html#skill
 
S

stefi

Гостин
Ja idev u prima danza e sea neznam ama mislam deka oni drzat kursevi i za postari. Znam deka praat taka igranki za postari
 

Бушавка

Differentiated by Style
Член од
4 јули 2008
Мислења
746
Поени од реакции
61
Имаше една ваква тема...замре, ај да видиме оваа до кај ќе стаса. Јас со истиот став, во Македонија не сум сретнала школа за танц (зборам за модерни танци, не само латино) која е професионлана. Ги гледам на тв играат а јас гледам само коси како се мафтаат лево десно, нема никаков ред, има 4-5 елементи кои постојано се менуваат и се крајно едноставни. Тоа не е танцување, потребна е креативност, танцот треба да кажува одредена приказна. Ја така мислам
 

~angela~

mladiot matematicar
Член од
29 август 2008
Мислења
226
Поени од реакции
25
нормално дека секоја игра има одредени чекори, не можеш се по свое да играш, така да јас имам одено една година на латино, во училиште доагаа од ритам плус, па потоа и се запишав во ритам плус, али нема везе пошо немав време се откажав, иначе тоа беа интересни часови, и сеуште ги памтам и чекори и све, и сега размислувАМ пак да се запишам, мислам дека има доста млади кои сакаат латино танци, и коа тоа го прават со задоволство, играа со душа, а и некои сакаат и да се натпреваруваат......али сепак има мн различни играња имам гледано доста натпревари, така да мислам дека не е само веење на коса, и ако е толку лесно, не викам дека не е, само треба вежбање за се, и за латино треба....
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.287
Член од
5 јули 2009
Мислења
1.123
Поени од реакции
205
у четврто одд оден на латино танци :Д
 

Kajgana Shop

На врв Bottom