Шипките на кеј

Dali do sega ste vezbale na sipkite na kej ?


  • Вкупно гласачи
    132
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Како тоа ужасни за колената? Ако се со добра форма нема разлика од обичен чучањ.
Инаку допираш малце и hamstring со нив, не изолираш ама сепак цела нога се активира, плус на Орбитрекот вртам наназад кога сакам за задна ложа. Ќе воведам и изометрични стоења, и тоа е, пуца све :D
џабе ти е добра форма, на чучњеви тежината се балансира на двате нозе подеднакво, кога стоиш на една нога тежината никогаш неможе да биде точно на центарот секогаш ке страда коленото, сега е релативно некој може да ги трпи некој не. Да на шипки е тешко нозе да избежбаш, пробај со спринтови може да ти помогнат
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
џабе ти е добра форма, на чучњеви тежината се балансира на двате нозе подеднакво, кога стоиш на една нога тежината никогаш неможе да биде точно на центарот секогаш ке страда коленото, сега е релативно некој може да ги трпи некој не. Да на шипки е тешко нозе да избежбаш, пробај со спринтови може да ти помогнат
Јас лично не осеќам ништо во колената, барем до сега не.
Иначе реално што се однесува до нозе единствената амбиција ми е да имам добро дефинирани и во границите на нормалата развиени нозе, што и сега веќе го имам така да останува само да ја одржувам таа форма, што дефинитивно е и повеќе од возможно без класични чучњеви или преса..
На спринтови баш вчера помислив кога бев на шипките, ама ќе почекам да затопли малце. Со дуксер/јакна на мене ќе ме нервира да трчам.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Ејј пред 4 години последен пост мој во темава :D

Бидејќи сум редовно на шипки обично нема никој, jaс ако вежбам со 1-2 другари и уште неколку чат пат ако се најдат. Ама периодов кога се затворени теретаните пуно луѓе, прееска ред чекав исто ко во теретана :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom