Шипките на кеј

Dali do sega ste vezbale na sipkite na kej ?


  • Вкупно гласачи
    129
G

garthok

Гостин
Да да, скоро секој ден сум таму :D Уште да можеше дипс да се праат на тоа паралелките раздалечени 2км една од друга.
Лол да, не се ни симетрични. На секоја серија менувам страна да не завршам ко Квазимодо.
 

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.178
Поени од реакции
834
Лол да, не се ни симетрични. На секоја серија менувам страна да не завршам ко Квазимодо.
Ja gi praam gore na toa zhutoto, najvisokoto mesto u cel park. Pak e sranje don't get me wrong, ali e bolje zasho se podebeli paralelnite shipki i potesno se osekja radi toa.

Inache vchera na pijano izdrzhav 3-4 sec straddle planche i kje zaplachev od radost.

Sent from my D5103 using Tapatalk
 
G

garthok

Гостин
Ja gi praam gore na toa zhutoto, najvisokoto mesto u cel park. Pak e sranje don't get me wrong, ali e bolje zasho se podebeli paralelnite shipki i potesno se osekja radi toa.

Inache vchera na pijano izdrzhav 3-4 sec straddle planche i kje zaplachev od radost.

Sent from my D5103 using Tapatalk
Најдебелите високите се добри за muscle-ups, убаво изгледа на око али мава на зглоб. Дипс ќе пробам мада шубе ми е во случај да изгубам сила да не се струполам.
 
Член од
13 јуни 2014
Мислења
113
Поени од реакции
54
незнам за кое место зборувате, не сум од скопје но ако некој дојде и ми каже еве ти мајстори напрај си шипки за вежбање,би ги направил вака:
Две шипки една спроти друга високи 2:10метри или 2:15метари широки и долги по 1 метар и две шипки исто така една спроти друга(овие за дипсови идеални ) високи 1:50метари широки 50-60цм а долги по 1:5метри
 
Член од
9 август 2014
Мислења
292
Поени од реакции
445
Малце глупаво прашање, но шипки и вратило во близина на Водно каде има ? :rolleyes:
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.585
Поени од реакции
1.874
Кои шипки се најблиску околу Нова, Олимпико? За тие кај Македонска Куќа знам, некои поблиску да не има?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.998
Поени од реакции
7.599
Шипки се добра работа да се користат дур е топло да се дава пари по теретани, ама па не можеш нозе да вежбаш на шипка :/ А и верувам ќе ти паднат сите бројки на вежбите коа ќе се вратиш назад чисто ради различна моторика на вежбите.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.585
Поени од реакции
1.874
Шипки се добра работа да се користат дур е топло да се дава пари по теретани, ама па не можеш нозе да вежбаш на шипка :/ А и верувам ќе ти паднат сите бројки на вежбите коа ќе се вратиш назад чисто ради различна моторика на вежбите.
Еве мене искрено и не ми е гајле веќе за бројките. Навлегов у една досадна рутина и како обврска ми стана вежбањево, а уствари треба да биде рекреација. Последниов месец решив да сменам па пробав 5x5 ама ништо посебно, дури и подосадно ми беше од PPL. Плус тоа што викаш, џабе парите им ги оставам.

Па се вратив на bodyweight, бев веќе 4 пати на шипки и супер е. Онака, без некои амбиции да правам некои напредни calisthenics потези или да следам програми, чисто релаксирачки, по мое.
За нозе и јас се мислам како максимално да ги оптеретувам, сега за сега вртам Орбитрек дома на висок отпор на кратки интервали и правам pistol squats, доволно е.
 

Последниот Мохиканец

Командат -ај лав ју
Член од
3 февруари 2007
Мислења
290
Поени од реакции
61
Лол да, не се ни симетрични. На секоја серија менувам страна да не завршам ко Квазимодо.
А зошто не пробаш да ги измериш со либела па да не си цело време со страв во коски???
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.998
Поени од реакции
7.599
Еве мене искрено и не ми е гајле веќе за бројките. Навлегов у една досадна рутина и како обврска ми стана вежбањево, а уствари треба да биде рекреација. Последниов месец решив да сменам па пробав 5x5 ама ништо посебно, дури и подосадно ми беше од PPL. Плус тоа што викаш, џабе парите им ги оставам.

Па се вратив на bodyweight, бев веќе 4 пати на шипки и супер е. Онака, без некои амбиции да правам некои напредни calisthenics потези или да следам програми, чисто релаксирачки, по мое.
За нозе и јас се мислам како максимално да ги оптеретувам, сега за сега вртам Орбитрек дома на висок отпор на кратки интервали и правам pistol squats, доволно е.
Pistol squats се ужасни за колената и не верувам дека се доволни за естетски големи квадрицепси. А башка хамстринг не ги допираш никако.

Али океј најдобрата рутина е онаа во која уживаш така да...
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.585
Поени од реакции
1.874
Pistol squats се ужасни за колената и не верувам дека се доволни за естетски големи квадрицепси. А башка хамстринг не ги допираш никако.

Али океј најдобрата рутина е онаа во која уживаш така да...
Како тоа ужасни за колената? Ако се со добра форма нема разлика од обичен чучањ.
Инаку допираш малце и hamstring со нив, не изолираш ама сепак цела нога се активира, плус на Орбитрекот вртам наназад кога сакам за задна ложа. Ќе воведам и изометрични стоења, и тоа е, пуца све :D
 
На врв Bottom