Шипките на кеј

Dali do sega ste vezbale na sipkite na kej ?


  • Вкупно гласачи
    129
Член од
13 јуни 2014
Мислења
113
Поени од реакции
54
Ме споредувате со СТЕФ :angel: значи јас никаде не кажувам дека за 14 дена ке станаш прачка и после да си кажам дека не е точно,никаде не кажувам дека имам големо ускуство може и да грешам и никаде не те напаѓам у стилот не си дигнал потешко од твојата ташна,само си го кажав моето мислење што можеби е и грешно (зависи за кого како) се надевам дека бев јасен ...а би сакал да си разменуваме искуства и да дискутираме што повеке :D
EDIT:Слободно поправете ме ако некаде грешам во предходните постови но поправете ме со пример со добро напишано...можеби навистина сум грешка а ако сум ке научам нешто ...
 
Последно уредено:
Член од
9 август 2014
Мислења
292
Поени од реакции
445

еве за што зборам.... Со WIDE се вежба градите плус трицепс/бицепс(зависи од тоа дали чин уп (за бицепс) или пул уп(за труцепс) а со Narrow се вежба грбот и пак зависи од чин или пул за бицепс или трицепс....[DOUBLEPOST=1429719770][/DOUBLEPOST]
далеку од тоа
Не разбирам што докажа со оваа слика...o_O Во голема заблуда си. Трицепсот е мускул чија главна улога е во екстензијата на зглобот на лактото,т.е. се активира со pushing вежби( пропаѓања, склекови,бенч). Chin-up, pull-up без разлика дали биле wide, narrow,close варијации ги активираат мускулите на грбот, бицепсот, брахиалис..Трицепсот работи за време на pulling вежби, но во улога на стабилизатор-антагонист, нешто слично како стомачните за време на чучњеви. Сума сумарум, chin ups, pull ups за хипертрофија на трицепс=невозможно.
 
Член од
13 јуни 2014
Мислења
113
Поени од реакции
54
Не разбирам што докажа со оваа слика...o_O Во голема заблуда си. Трицепсот е мускул чија главна улога е во екстензијата на зглобот на лактото,т.е. се активира со pushing вежби( пропаѓања, склекови,бенч). Chin-up, pull-up без разлика дали биле wide, narrow,close варијации ги активираат мускулите на грбот, бицепсот, брахиалис..Трицепсот работи за време на pulling вежби, но во улога на стабилизатор-антагонист, нешто слично како стомачните за време на чучњеви. Сума сумарум, chin ups, pull ups за хипертрофија на трицепс=невозможно.
Точно рече дека трицепсот нема некое големо влијание ама сепак работи нели?
Со сликава сакав да кажам кога работи грбот а кога градите...исто кога правиш склекови дијамантските односно со зберени раце се за грб а раширените за гради....мислам дека не згрешив,ако згрешив поправи ме :D
 
Член од
9 август 2014
Мислења
292
Поени од реакции
445
Трицепсот во pulling вежби има улога на антагонист - кога еден мускул ќе се контрахира, неговиот антагонист се опушта, и притоа го стабилизира и на еден начин го овозможува движењето. Пр. кога бицепсот се затегнува, трицепсот(неговиот антагонист се релаксира).
 
Член од
13 јуни 2014
Мислења
113
Поени од реакции
54
Трицепсот во pulling вежби има улога на антагонист - кога еден мускул ќе се контрахира, неговиот антагонист се опушта, и притоа го стабилизира и на еден начин го овозможува движењето. Пр. кога бицепсот се затегнува, трицепсот(неговиот антагонист се релаксира).
А тоа што го напишав раширени раце за гради зберени за грб ...кога се подигаш на вратило а исто и кај склековите точно е ?
 
Член од
9 август 2014
Мислења
292
Поени од реакции
445
Во глобала колку пошироко ги поставуваш дланките додека правиш склекови, толку повеќе ги таргетираш градите. Close grip(diamond) push-ups повеќе се за трицепсот. Кај chin-ups и pull- ups широкиот фат ги таргетира надворешните мускули на грбот(надворешната страна на латисимус,ромбоид), додека со тесен фат се активираат внатрештните грбни мускули. Колку потесен фатот, толку повеќе рамената се внесуваат во движењето. Ширината на фатот нема врска со трицепсот.
 
Член од
13 јуни 2014
Мислења
113
Поени од реакции
54
Во глобала колку пошироко ги поставуваш дланките додека правиш склекови, толку повеќе ги таргетираш градите. Close grip(diamond) push-ups повеќе се за трицепсот. Кај chin-ups и pull- ups широкиот фат ги таргетира надворешните мускули на грбот(надворешната страна на латисимус,ромбоид), додека со тесен фат се активираат внатрештните грбни мускули. Колку потесен фатот, толку повеќе рамената се внесуваат во движењето. Ширината на фатот нема врска со трицепсот.
Епа слично мислење иамме инаку што како тренираш колку време тренираш? :D
 
Член од
9 август 2014
Мислења
292
Поени од реакции
445
Доста долго тренираm calisthenics и многу ретко со слободни тежини(рамена евентуално), тренирав бокс околу 2 и пол години, но прекинав. Од септември здравје боже на факултет, ќе бидам ограничен со време па ќе се преориентирам на теретана.
 
G

garthok

Гостин
Само шо детево до вчера збореше дека со пулапс се јачале гради и не праеше глупи сите тука шо му кажувавме како е точно.
Неам нишо против неговата желба али иам многу против неговиот егоизам и тоа што мисли дека е подобар од другите.
Не го храни и ти со такви муабети.
Ја би му простил сепак дете е, Стеф ако не се лажам има 25 год. и контрираше на сите теми. Ја сепак би го поддржил пошто вежба калистеника а генерално деца што вежбаат на шипки ми делуваат паметно пошто не идат со филмот сакам да се напумпам во теретана туку го сфаќаат вежбањето во вистинска смисла. Добро немам ништо против тегови, и ја користам чисто да ги „шокирам“ мускулите и да разбијам монотонија.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.998
Поени од реакции
7.599
Ја би му простил сепак дете е, Стеф ако не се лажам има 25 год. и контрираше на сите теми. Ја сепак би го поддржил пошто вежба калистеника а генерално деца што вежбаат на шипки ми делуваат паметно пошто не идат со филмот сакам да се напумпам во теретана туку го сфаќаат вежбањето во вистинска смисла. Добро немам ништо против тегови, и ја користам чисто да ги „шокирам“ мускулите и да разбијам монотонија.
Па баш пошто е дете треба да не мисли дека знае повеќе од постарите.
Пак - нишо не реков против ентузијазмот.
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.529
Поени од реакции
2.750
Ја би му простил сепак дете е, Стеф ако не се лажам има 25 год. и контрираше на сите теми. Ја сепак би го поддржил пошто вежба калистеника а генерално деца што вежбаат на шипки ми делуваат паметно пошто не идат со филмот сакам да се напумпам во теретана туку го сфаќаат вежбањето во вистинска смисла. Добро немам ништо против тегови, и ја користам чисто да ги „шокирам“ мускулите и да разбијам монотонија.
nemoj da mislis taka iam videno eden kup primeri kaj so doagaat na sipki samo za pozeraj ke zemat da se vrtat na niv so kluc i slicno kolku da gi komentira nekoj i slicno....sekade imas truli faci veruj...ja pa u teretana iam videno poveke so go razbiraat vezbanjeto u vistinska smisla nego li pozeraj na sipki
 
G

garthok

Гостин
nemoj da mislis taka iam videno eden kup primeri kaj so doagaat na sipki samo za pozeraj ke zemat da se vrtat na niv so kluc i slicno kolku da gi komentira nekoj i slicno....sekade imas truli faci veruj...ja pa u teretana iam videno poveke so go razbiraat vezbanjeto u vistinska smisla nego li pozeraj na sipki
Во право си, сегде ги има. Затоа вежбам ноќе... мада генерално од тоа што имам сретнато на шипки секој си ја гледа својата работа. Никој не позира ниту изиграва тренер. Денски летно време искачаат „вежбачите“ :)
 
Член од
13 јуни 2014
Мислења
113
Поени од реакции
54
Точно дете сум ете ме поправивте на местата каде што грешам....но нели никој не е безгрешен.Сепак мислам дека подобро е да вежбам и да водам здав живот и полека да си ги поправам грешките околку да бидам како моите врсници кои шетаат по кафичи пијат пушат и стомакот им е 5 минути/5м пред нив хахаах,во право сум нели?
 
G

garthok

Гостин
Точно дете сум ете ме поправивте на местата каде што грешам....но нели никој не е безгрешен.Сепак мислам дека подобро е да вежбам и да водам здав живот и полека да си ги поправам грешките околку да бидам како моите врсници кои шетаат по кафичи пијат пушат и стомакот им е 5 минути/5м пред нив хахаах,во право сум нели?
Симни ја од Al kavadlo - Raising the bar (Barstarzz) и друго ништо не ти треба.
 
На врв Bottom