Шеријат, Талион, Лек Дукаѓини...

Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
pomos itno

ke ve molam ako moze nekoj da mi pomogne da najdam nekoi linkovi na makedonski vo vrska so seminarski trud na tema hamurabiev zakonik neka mi pise. blagodaram.
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
32
Поени од реакции
2
Секоја чест за темава, премногу е интересна. Иначе сум студент на правен и запознаен сум што значи шеријатско право, талион ... Сметам дека тие работи се рамногу примитивни за XXI век, и за жал ги има само во исламските земји, вклучувајќи ја и Албанија со талионот. Сметам дека тоа население треба што побрзо да се социјализира, и да им се појасни дека смислата на животот не е одмаздата, туку дека е простувањето.

ke ve molam ako moze nekoj da mi pomogne da najdam nekoi linkovi na makedonski vo vrska so seminarski trud na tema hamurabiev zakonik neka mi pise. blagodaram.
Материјал можеш да најдеш од некој што е прва година на правен, од книгата Државно правна историја на Македонија, од Проф. Д-р Билјана Поповска. Во таа книга имаш од Хамурабиев законик, до современите правни системи.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Често сум слушала за зборот “беса“-кој значи давање збор, ветување што ли, кај Албанците. Ме интересира подлабокото значење на истото и дали тоа важи само кај Албанците или има потекло од исламот, даден е со некаква заповед и слично?

Одговорот молам да биде од керим и асли -Муслиман или Албанец. Не од некој што за интерес примил ислам генерации уназад па чкрапа по тастатура.
 
P

Princ

Гостин
Само кај Албанците. Нема никаква врска со Исламот и не забегувајте од тема.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Само кај Албанците. Нема никаква врска со Исламот и не забегувајте од тема.
Zosto zabeguvam od tema?
Prasanjeto navistina e na mesto i navistina mislev deka ima vrska so islamot. Puuuu, da ne smee covek da prasa, vo sekoj slucaj fala.
 
P

Princ

Гостин
Забегуваш од тема со самото тоа што ми реплицираш на моја опомена. Втора опомена, по трет пат казна. Не ми повлекувај офтопик.
Бесата е "произведена" во делови од Албанија кадешто најголем дел од населението биле Католици по верска исповед. Оќеј?
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Blagodaram na odgovorot.

rubyred напиша:
Blagodaram na odgovorot.
Vsusnost, ke go nadopolnam prasanjeto.

Dali toa znaci deka musliman-ne-albanec smee da prekrsi daden zbor, vetuvanje? Mislam deka imase eden citat vo Kuran okolu toa, ama ne mozam da go najdam momentalno?
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Дали шеријатското право одобрува сечење на раце/нозе како метод на казна? И дали (ако одобрува) според вас тоа е прифатливо и како го сфаќате тоа?
 
P

Princ

Гостин
Никој човек не смее да прекрши даден збор или ветување, горе-долу сите религии го проповедаат тоа :toe:

Конкретно во Куранот успеав да го најдам овој цитат каде што се спомнува бесата односно дадениот збор

Алах ја отстрани каматата и ја помножи милостината, Алах не сака ниеден што прекршил даден збор и е гревник.
Bekare, 276
 

Kajgana Shop

На врв Bottom