Шверцање во автобуси на ЈСП

T

Torchyrus

Гостин
Вчера ми пишаа, казната изнесува 1000 денари, лични податоци ми земаа бидејќи ја дадов личната карта, е сега на казната не се потпишав, па сакав да прашам за тоа кои се последиците доколку не ја платам? Благодарам. :)
Ако имаш добра причина зошто не си платил, а воедно и време да одиш во ЈСП во Автокоманда, таму има оддел за приговори, може да си направиш муабет зошто не си платил и можеби нема да платиш. Мислам вторник и петок им се денови за прием, на пријавница ќе те упатат.
Имав случај лани, за една станица се качив, но контролорите беа веќе во бусот. Се симнавме на наредната станица, пробав да му објаснам, но не ме сослуша па малку му повишив глас и му пререков нешто. Веројатно знаеше дека може и не требаше да ми пише па ми рече ајде дека си вака фин оди таму и таму можда ќе ти ја поништат казната.
Отидов по некој ден му кажав на човекот таму само пораки од тел што сум плаќал и дека плаќам цело време, а во тој момент дека сум немал батерија.
Удри еден поглед на пораките и рече океј, немора да плаќаш, запиша и тоа е тоа...
Така да, ако имаш основа за нешто слично, оди пробај...
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.724
Поени од реакции
1.996
Сега како што се во загуби ЈСП не верувам дека би поминал неказнето, не дека ќе ги спасат тие 1.000 денари ... Едино некој добри врски ако фати во ЈСП па така...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884
Сега како што се во загуби ЈСП не верувам дека би поминал неказнето, не дека ќе ги спасат тие 1.000 денари ... Едино некој добри врски ако фати во ЈСП па така...
За 1000 денари врски :eek:
 
Член од
5 јануари 2018
Мислења
7
Поени од реакции
5
Фала на сите, ја платив не ми се замара. Не ми е за 1000 денари, туку некогаш контролорите влегуваат во филм дека се ЕБР, а дрски луѓе ич не сакам, тоа е само знак дека си ја мразат професијата...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.898
Поени од реакции
17.533
Фала на сите, ја платив не ми се замара. Не ми е за 1000 денари, туку некогаш контролорите влегуваат во филм дека се ЕБР, а дрски луѓе ич не сакам, тоа е само знак дека си ја мразат професијата...
Е ај да си ја сакаат професијата брат, да се расправа со пола Скопје и Македонија за тоа дали платил билет.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.747
Ја да сум контролор вакви парали редовно на клоци би ги избацувал од бус, тоа е исто како да влезеш у дуќан и да пљачкаш, земаш услуга а не плаќаш. За тоа под мач бато.
 
Член од
5 јануари 2018
Мислења
7
Поени од реакции
5
Ја да сум контролор вакви парали редовно на клоци би ги избацувал од бус, тоа е исто како да влезеш у дуќан и да пљачкаш, земаш услуга а не плаќаш. За тоа под мач бато.
Не ја знаеш ситуацијата а збориш, од кај знаеш можеби сум казнет без потреба. Сум бил сведок (неколкупати) како казнуваат бабички, со испокинати алишта што немаат леб да платат. Од каде знаеш каде одат тие? Можда мажот у болница идат да си го видат, или на детето свеќа да му запалат. Од друга страна уште им се дерат, а пет пати поголеми од нив... И нив би ги клоцал? Или и ти си wannabe "ЕБР"? Можда и затоа си дозволуваш да нарекуваш луѓе по имиња, а не ги ни знаеш...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.747
Не ја знаеш ситуацијата а збориш, од кај знаеш можеби сум казнет без потреба. Сум бил сведок (неколкупати) како казнуваат бабички, со испокинати алишта што немаат леб да платат. Од каде знаеш каде одат тие? Можда мажот у болница идат да си го видат, или на детето свеќа да му запалат. Од друга страна уште им се дерат, а пет пати поголеми од нив... И нив би ги клоцал? Или и ти си wannabe "ЕБР"? Можда и затоа си дозволуваш да нарекуваш луѓе по имиња, а не ги ни знаеш...
Која бабичка била казнета кога пензионерите имаат бесплатно возење? И молим те не ударај на тоа можда била синот да си го види и слични осечаја. Мене кур бе боли што праат луѓето и ја ги гледам како единки. Секое нешто има свое зашто кое е тотално небитно у ситуацијава а тоа е шверцање, односно користење јавен превоз гага. Да сите тоа го сфаќаат како тебе и се шверцаат нема ни да има јавен превоз, али има совесни луѓе што плаќаат за билет така да таквите што сакаат да се протнат се под 1 посто.
 
T

Torchyrus

Гостин
Ја да сум контролор вакви парали редовно на клоци би ги избацувал од бус, тоа е исто како да влезеш у дуќан и да пљачкаш, земаш услуга а не плаќаш. За тоа под мач бато.
А ти да си директор на ЈСП, ќе пуштиш ли доволно линии, па народ да не се гужва по бусеви и да се тегави?
Да се возат максимум 50 седење мислам беше и 20 стоење.
Цело време да бидат чисти автобусите?
Шоферите да ти бидат културни, исто така да им кажиш дека возат луѓе, а не компири.
Автобусите да ти доаѓаат на време и уште еден куп работи кои не функционираат како што треба.
Треба народ на клоци функционери да почне да избацува од фотелји, па после за друго да разговараме.
И ДА, кога се ќе биде глатко, твоето избацување дали ќе го направиш да биде НЕСЕЛЕКТИВНО!
 
Последно уредено од модератор:
Член од
5 јануари 2018
Мислења
7
Поени од реакции
5
Која бабичка била казнета кога пензионерите имаат бесплатно возење? И молим те не ударај на тоа можда била синот да си го види и слични осечаја. Мене кур бе боли што праат луѓето и ја ги гледам како единки. Секое нешто има свое зашто кое е тотално небитно у ситуацијава а тоа е шверцање, односно користење јавен превоз гага. Да сите тоа го сфаќаат како тебе и се шверцаат нема ни да има јавен превоз, али има совесни луѓе што плаќаат за билет така да таквите што сакаат да се протнат се под 1 посто.
За да се возат бесплатно треба да извадат посебен пензионерски билет. Доколку не го поседуваат не смеат да се возат. Вакви ситуации не се решаваат со "клоци у гз" и со "куроболие", туку има социјални установи кои треба да се погрижат за истите случаи. Шверцањето постоело и ќе постои секогаш (најчесто намерно, но има и ненамерни случаи), јас никаде не реков дека е добро да се практикува, а ти ме нападна :). Така да не вреди да се продолжи разговоров, ако имаш уште нешто да додадеш пиши ми приватна порака,на крај краева форум е ова не кокошарник.
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.724
Поени од реакции
1.996
За 1000 денари врски :eek:
Не реков да оди преку општински или премиерот да го бара ... Скоро секој има комшија, роднина или нешто слично што му работи во ЈСП, може да го праша и ако е близок е со некој од тие шефовите, директор и слично може да му заврши работа... На некој тие 1000 денари можеби му значат ... Ако не му е за 1000 денари може да си плати 40 денари карта или да изоди пешки ако е за една автобуска.
Крај краева еве мене не ми се многу 1000 денари ама ЈСП се последни на кој би сакал да ги дадам...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom