Шверцање во автобуси на ЈСП

Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Џабе нема ни код бабе, и тоа што велиш, у право си.

ЕДИТ - 50 евра е казна, ја смалија од 75 на 50.
И за цајканите нема веќе гратис возење (ех, што ми е мило за ова:D)

Официјално нема, додека пак неофицијално... :D
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Јас се шверцав нон стоп кога бев војска .... имав "контрола" во воена болница на секој 3 дена и имав околу 5 часа секој ден за шетање .....никогаш не платив карта и еднаш се погоди влегоја контрола ама не ми побараа ни карта ни ништо
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
Плашат деца бе, каква казна врска нема, никој не сум сретнал што платил 50 евра казна.
Без пари ако те фатат досега беше 50 евра сега е 75 евра ако си платиш веднаш досега беше 200 денари отсега ќе биде 300 денари.
Шверцањето секогаш е поисплатливо од плаќањето на карти.
Едит:
http://www.sitel.com.mk/jsp-kaznite-za-vozenje-bez-bilet-ne-se-zgolemeni
Казните доколку се возите без билет во автобусите на ЈСП нема да се зголемат. Доколку ја платите на лице место останува досегашната санкција од 200 денари во градските и 300 денари во приградските линии.
Единствено што се менува е процедурата доколку несакате да ја платите казната. Досегашната пракса во која ЈСП казните ги испраќаше директно до Основниот суд се покажа неефикасна односно наплатата била помала од 20 проценти.
Сега записниците од контролорите ќе се праќаат до градските инспекциски служби кои потоа ќе ги процесуираат до надлежната комисија во транспорт и врски.
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.724
Поени од реакции
1.996
Абе бар за вас што сте 1 година факс, толку ли немате некое другарчи што учи средно да му кажете да во чапоса некоја слободна или да рече ја изгубил да му дадат нова, стај твоја слика и готово... Цела година и уште еве се возам со таква слободна, и на факс и сегде... Немам гајле и контрола ми се качува и се не се ни приметува...
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.531
Поени од реакции
693
Додека сум студент не плаќам за градски превоз, па ако треба глава нека ми сечат!!!!!!!!!!!!!!
А зашто да не плакаш? Зашто ти да ја имаш таа привилегија ?
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.531
Поени од реакции
693
А зашто да плаќа зашто да ја нема таа привилегија?
Ајде објасни ми зашто да не плаќа ,јас можам да плаќам кога се возам може и тој, зашто да биде привелигиран?Факултеот не е задолжителен па да биде ослободен како средношколците.
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
Ајде објасни ми зашто да не плаќа ,јас можам да плаќам кога се возам може и тој, зашто да биде привелигиран?Факултеот не е задолжителен па да биде ослободен како средношколците.
Па зашо ти плаќаш? Ти сам се ставаш во ситуација да плаќаш, никој не те тера со сила. Ако некој несака да плаќа тогаш неможе никој со сила да го натера да прави нешто што несака!
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.531
Поени од реакции
693
Па зашо ти плаќаш? Ти сам се ставаш во ситуација да плаќаш, никој не те тера со сила. Ако некој несака да плаќа тогаш неможе никој со сила да го натера да прави нешто што несака!
Плаќаш бидејки користиш услуга,ајде не плаќај струја,интернет, мобилен телефон за две или три неплатени сметки ќе те исклучат појди на некоја бензиска пумпа ајде мајсторе full наполни и после абе знаеш нејкам да ти платам и ајде чао.И доста со тоа од таа страна на Вардар не се плаќало ние тука што живееме не плаќаме тоа не ви држи вода.
 
C

cige

Гостин
Плаќаш бидејки користиш услуга,ајде не плаќај струја,интернет, мобилен телефон за две или три неплатени сметки ќе те исклучат појди на некоја бензиска пумпа ајде мајсторе full наполни и после абе знаеш нејкам да ти платам и ајде чао.И доста со тоа од таа страна на Вардар не се плаќало ние тука што живееме не плаќаме тоа не ви држи вода.
Абе грујовист еден малоумен па сегде во светот студентите се најпривилигирина група во општеството, сегде е нагласено дека има попуст за студенти. А тука кај нас пензионерите имаат лични примања и многу помалку трошоци од студентите и пак тие беспари да се возат а ние не.
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.531
Поени од реакции
693
Абе грујовист еден малоумен па сегде во светот студентите се најпривилигирина група во општеството, сегде е нагласено дека има попуст за студенти. А тука кај нас пензионерите имаат лични примања и многу помалку трошоци од студентите и пак тие беспари да се возат а ние не.
Друже внимавај малку со речникот никаде јас тебе не сум те навредил, а ниту пак сум спомнал ни една партија па да ме етикетираш за припадник на некоја партија.А зашто баш студентите да бидат најпривелигирани што немаш да одвоиш од твојот "скромен" буџет 1050 денари? Ќе скратиш едно искачање со другарите на кафе и ете ги парите.И јас сум бил и средношколец и сум бил студент и сум вадел слободни .
 
C

cige

Гостин
Друже внимавај малку со речникот никаде јас тебе не сум те навредил, а ниту пак сум спомнал ни една партија па да ме етикетираш за припадник на некоја партија.А зашто баш студентите да бидат најпривелигирани што немаш да одвоиш од твојот "скромен" буџет 1050 денари? Ќе скратиш едно искачање со другарите на кафе и ете ги парите.И јас сум бил и средношколец и сум бил студент и сум вадел слободни .
Како да те наречам без да те навредам после ова што го прочитав?
Прво, студентите се интелектуалниот потенцијал на државата.
После за мене 1050 денари се многу, многу. Ти неможеш да кажуваш за туѓ џеб колку пари колку вредат. А и да ти нагласам дека ретко пијам кафиња од 60-70 денари, а не па тоа некое фамозно од 1050 што си го пишал. Или може сакаше да кажеш една вечер во кафана и дискотека. Ама и тука да ти кажам, за викенд повеќе од 300 денари до сега не сум потрошил.
Ова ако го слушнам некаде некој да ми го рече во лице ќе му плеснам 2 шамарници како на мало дете.
Оти јас знам колку си кусам за да завршам факултет, а не некое богаташко педерче да ми кажува заштеди од кафиња и кафани.
Еднаш на плоштад една ќускија ме запира со купија од црвен крст и ми вика "донирајте 100 денари, исто како да сте испушиле една кутија цигари или сте се напиле едно кафе", а тогаш бев така нешто изнервиран и изнадив од новчаникот 15 денари и ги ставив во касичката и нејзе и велам "еве колку можам да донирам, а ни кафе пијам ни цигари пушам, ја си знам за со што колку давам, и колку можам иили колку сакам (и што неколку погрдни зборови, да не ги редам тука)". Оти вие богаташките паразити незнаете што е да му се тресеш на последниот денар, па уште тука и за илјадарки да ме потценуваш.
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.531
Поени од реакции
693
Како да те наречам без да те навредам после ова што го прочитав?
Прво, студентите се интелектуалниот потенцијал на државата.
После за мене 1050 денари се многу, многу. Ти неможеш да кажуваш за туѓ џеб колку пари колку вредат. А и да ти нагласам дека ретко пијам кафиња од 60-70 денари, а не па тоа некое фамозно од 1050 што си го пишал. Или може сакаше да кажеш една вечер во кафана и дискотека. Ама и тука да ти кажам, за викенд повеќе од 300 денари до сега не сум потрошил.
Ова ако го слушнам некаде некој да ми го рече во лице ќе му плеснам 2 шамарници како на мало дете.
Оти јас знам колку си кусам за да завршам факултет, а не некое богаташко педерче да ми кажува заштеди од кафиња и кафани.
Еднаш на плоштад една ќускија ме запира со купија од црвен крст и ми вика "донирајте 100 денари, исто како да сте испушиле една кутија цигари или сте се напиле едно кафе", а тогаш бев така нешто изнервиран и изнадив од новчаникот 15 денари и ги ставив во касичката и нејзе и велам "еве колку можам да донирам, а ни кафе пијам ни цигари пушам, ја си знам за со што колку давам, и колку можам иили колку сакам (и што неколку погрдни зборови, да не ги редам тука)". Оти вие богаташките паразити незнаете што е да му се тресеш на последниот денар, па уште тука и за илјадарки да ме потценуваш.
Доколку си ти интелектуалец ке имаш доблест првин ќе се извиниш за тоа што претходно го кажа ама ти не си никаков интелектуалец кога некој го навредуваш а воопшто не го познаваш.Зашто ЈСП тебе да те вози бесплатно ? Ако немаш пари можеш пеш како што јас кога немам примено плата па неможам да си стаам бензин или да си платам карта во ЈСП па одам на работа пешки.И внимавај малку со тоа шамарите да не начекаш некој така изнервиран па да носиш модринки по очите сепак си студент не за друго нема да можеш да читаш. Да не ги замараме другите
 

Peterson15

A TryHard
Член од
20 мај 2012
Мислења
169
Поени од реакции
188
Доколку си ти интелектуалец ке имаш доблест првин ќе се извиниш за тоа што претходно го кажа ама ти не си никаков интелектуалец кога некој го навредуваш а воопшто не го познаваш.Зашто ЈСП тебе да те вози бесплатно ? Ако немаш пари можеш пеш како што јас кога немам примено плата па неможам да си стаам бензин или да си платам карта во ЈСП па одам на работа пешки.И внимавај малку со тоа шамарите да не начекаш некој така изнервиран па да носиш модринки по очите сепак си студент не за друго нема да можеш да читаш. Да не ги замараме другите

По логиката зашо ЈСП да го вози него, мене, било кој студент бесплатно (а не го примаш како валиден одговорот дека сме студенти, немаме примања, и крпиме едвај за достоен живот), тогаш зошто побогу на пензионерине им треба бесплатна карта? Зошто побогу на средношколците им треба бесплатна карта? Дека е задолжително средното мислиш дека е валиден аргумент? Тогаш зошо не и на оние од основно?

Се шверцам, мака немам. Немам ни срам ако ме фати контрола, онака ќе пробам да се оправдам, едно, друго, ако глеам дека ептен напиња само вадам пари и се смеам.

Едни две жени у 40тите онака ме гледаат и му викаат на контролава , абе може детево ќе платеше, и ја почнав да се смеам, викам, не, не, крив сум, апсолутно немав никаква намера да платам. И после овие као зашо, немаш доволно пари за возење, шо праиш у живот?
И онака искрено си реков, студент сум, штедам кај можам.

И ќе продолжам дур сум студент да пропагирам, фала богу веќе почнаа со некакви си анкети и протести за воведување на слободна за студенти, и да не биде во моето време дур сум студент, па ќе ги поддржувам. Студентите имаат најогромни трошоци. Да ставам посебен акцент на студентите шо доаѓаат од помали градови од Македонија.
 
C

cige

Гостин
Доколку си ти интелектуалец ке имаш доблест првин ќе се извиниш за тоа што претходно го кажа ама ти не си никаков интелектуалец кога некој го навредуваш а воопшто не го познаваш.Зашто ЈСП тебе да те вози бесплатно ? Ако немаш пари можеш пеш како што јас кога немам примено плата па неможам да си стаам бензин или да си платам карта во ЈСП па одам на работа пешки.И внимавај малку со тоа шамарите да не начекаш некој така изнервиран па да носиш модринки по очите сепак си студент не за друго нема да можеш да читаш. Да не ги замараме другите
Леле бре како мува во пајажина се плеткаш, поарно оди си од форумов. Тој зимал плата ставал бензин бла бла бла. Епа јас сум студент веќе 5 години. Родителите мои вкупно зимаат плата 17.000 денари, а само за мене за кирија, сметки, автобуси, храна, семестри, месечно една плата не стига. А од година и брат ми ако сака во Скопје да се запише, а и ќе мора затоа што е одличен ученик греота е да оди на дисперзирани студии. Собери се малку, очигледно дека незнаеш како е да крпиш крај со крај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom